Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Nükleer Teknoloji > Atom Bombası ve Yapımı

Nükleer Teknoloji hakkinda Atom Bombası ve Yapımı ile ilgili bilgiler


Uranyum ve plütonyum atomlarının parçalanmasıyla ortaya çıkan çok büyük enerjiden yararlanan bir bomba türü. Atom bombasının patladığı anda bir milyon derecelik bir sıcaklık oluşur. Atom bombasının üç yıkıcı özelliği vardır.

Like Tree5Likes
  • 4 Post By Snowmann
  • 1 Post By sevimlibrad

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 02.01.10, 17:54
Acemi
 
Üyelik tarihi: Jun 2009
İletiler: 15
Snowmann doğru yolda ilerliyor.
Standart Atom Bombası ve Yapımı

Uranyum ve plütonyum atomlarının parçalanmasıyla ortaya çıkan çok büyük enerjiden yararlanan bir bomba türü. Atom bombasının patladığı anda bir milyon derecelik bir sıcaklık oluşur. Atom bombasının üç yıkıcı özelliği vardır. Bunlardan birincisi patlama sırasında büyük bir sarsıntı meydana gelir. Buna sarsıcı dalga adı verilir. Sarsıcı dalga sesten daha hızlı hareket ederek güçlü bir rüzgârın oluşmasına yol açar. Atom bombasının ikinci yıkıcı özelliği sıcaklıktır. Bomba patladığı sırada oluşan sıcak hava çevredeki her şeyi kavurur. Üçüncü ve son yıkıcı özellik radyoaktivitedir. Bomba patladığında ortaya çıkan radyasyon tüm canlı varlıkların zarar görmesine, hatta o bölgedeki yaşamın sona ermesine neden olur.

Atom bombasına yönelik ilk çalışmalar 1940'lı yıllarda Almanya'da başlamıştır. Bununla birlikte atom bombası ilk kez ABD tarafından 2. Dünya Savaşı'nda kullanılmıştır. ABD, Japonya'nın Hiroşima ve Nagasaki kentlerine 6 ve 9 Ağustos 1945 tarihlerinde birer atom bombası atmıştır. Bombanın etkisiyle toplam 250 000'den fazla kişi ölmüş, 150 000 kadar insan yaralanmıştır. Hiroşima'da 10 kilometre karelik bir alan dümdüz olmuştur. Günümüzde bile bu bombanın yaydığı radyasyonun etkisiyle sakat doğan çocuklar ve hasta olan insanlar vardır.

Bugün dünyada, Fransa, Rusya, Çin, İngiltere, ABD gibi ülkelerde atom bombası ve ondan daha gelişmiş, tahrip gücü daha yüksek hidrojen bombası bulunmaktadır. Birleşmiş Milletler Atom Enerjisi Komisyonu atom bombası denemelerini yasaklamıştır.

İlkesi
Fisyon tipi çekirdek tepkimesine dayalı atom bombalarında yüksek zenginlikte (saflıkta) Uranyum (235U) veya Plütonyum (239Pu) kullanılır. Günümüzde üretilen bombalar daha çok plütonyum içeriklidir. Bu yüksek zenginlikte malzeme, zenginleştirme tesislerinden ya da nükleer reaktörlerden elde edilmektedir.

Zincirleme çekirdek tepkimesinin gerçekleşmesi için, ortamın kritik adı verilen seviyede ya da üstünde olması gerekmektedir. Bunun için de belli miktarda ki kütlenin belli bir hacimde olması gereklidir. Bu gereken en az kütleye kritik kütle, hacime de kritik hacim denir. Atom bombalarına kritik kütle sağlanacak miktarda malzeme konur fakat bu malzeme öyle bir dağınık yerleştirilir ki, kritik hacim şartı sağlanamaz ve bu sayede bomba beklerken ya da taşınırken tamamen güvenli bir şekilde durur.

Atom bombasında patlamanın gerçekleşmesi için nükleer malzeme dışında iki ayrı önemli bölüm daha vardır. Bunlardan biri tetiklemeyi yapacak olan fünye diyebileceğimiz parçadır. Genelde dinamit kullanılır. Bombanın patlaması için bu az miktardaki dinamit ilk olarak patlar ve patlamanın etkisi ile dağınık nükleer malzeme bir araya gelerek kritik hacme ulaşır. İkincisi ise nötron kaynağıdır. Artık kritik kütlede ve hacimde olan malzemede zincirleme çekirdek tepkimesini bu nötron kaynağından çıkan nötronlar başlatır ve bundan sonrası kontrolsüz bir biçimde devam eder ve patlama gerçekleşir.

Atom Bombası Yapımı
Atom silahlarına sahip olmak isteyen ülkelerin bu işlem için 50-100 milyar $ civarında bir yatırım yapmaları gereklidir. Atom bombasına giden yolda ise iki seçenek vardır.

A. Zenginleştirme Tesisi Kurmak
Bu tesise sahip bir ülke nükleer santralleri için gerekli olan U235 zenginleştirmesini burada yapar. Nükleer santrale sahip ülkeler yakıt çubuklarını serbest piyasa kurallarına göre temin edebilirller. Dünyada şu anda 5-6 ülkede ticari tesis mevcuttur. ABD, Rusya, Fransa, İngiltere, Hindistan, Pakistan ve Çin'dir. İran, böyle bir tesis kurmuş ve işletmeye başlamıştır. Bu tesislerde topraktan çıkan U238 içinde bulunan % 0.7 oranındaki U235 miktarı %1.5 ile % 4 arasında artırılır. Ve bu malzeme sadece nükleer santral için yakıt çubuğu yapımında kullanılır.

Böyle bir tesise sahip bir ülke U235 zenginleştirme oranını %99 seviyesine çıkartıp bu malzemeden direkt Atom Bombası (Uranyum bombası) yapabilir.

B. Plütonyumu Ayırmak
İkinci yol ise biraz farklıdır. Nükleer santrallerden çıkan kullanılmış yakıt çubukları içinde tabiatta bulunmayan Plütonyum (Pu 239) elementi teşekkül etmiştir. Yakıt çubukları içindeki oranı da %0.6 civarıdır. İşte zenginleştirme tesisinde bu maddeyi ayrıştırıp 8kg civarında elde ederseniz bir atom bombası (Plütonyum bombası) yapabilirsiniz. 100 tonluk bir yakıt çubuk içinde 600 kg Plütonyum bulunur. Ancak her iki tipteki bombayı patlatacak mekanizma ise ayrı bir teknoloji olup ciddi araştırmalar gereklidir; ve kimse bu bilgileri satmaz.

İlk Denemeler
Amerika Manhatten projesi ile ilk atom denemelerini yaptıktan hemen sonra askeri amaçlı ilk atom bombası ikinci dünya savaşına devam eden Japonya'nın direncini kırmak için kullanılmıştır. Tarih 6 Ağustos 1945 ve şehir Hiroşima'dır, atılan bomba ise Uranyum bombasıdır. Teslim olmayan Japonya'ya ikinci bomba Nagasaki şehrine 9 Ağustos 1945'te atılmıştır. Bu bomba ise Plütonyom bombasıdır. Toplam ölü sayısı 250.000 üzerindedir.

Daha sonra sırayla; Rusya 1948'de, İngiltere 1952'de, Fransa 1960'da, Çin 1964, Hindistan 1974, Pakistan 1998, Kuzey Kore 2008 yılında ilk denemelerini yaparak Atom Bombasına sahip olduklarını açıklamışlardır. Dünyada Atom Bombası denemesi yapmadan atom bombasına sahip tek ülke İsrail'dir.

Dünyadaki Tahmini Atom Silahları:

Nükleer silah sayılarındaki tahmini rakamlar şöyledir:

Ülke Adet
A.B.D. 3.500
Rusya 2.500
Fransa 400
Çin 400
İngiltere 200
Hindistan 35
Pakistan 25
İsrail 20
K.Kore 2
G.Afrika ?

Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Atom Bombasý ve Yapýmý-atombombasi.gif  

Konu Snowmann tarafından (02.01.10 saat 17:59 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 17.06.11, 19:46
sevimlibrad - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Çekingen
 
Üyelik tarihi: Jun 2011
Nereden: istanbul
İletiler: 35
sevimlibrad yakında çok ünlü biri olacak!
Standart Cevap: Atom Bombası ve Yapımı

içimden geçeni söyleyim bilim güzel fakat,kötü insanların bunları savaş mekanizmasına dönüşmesi nedeni ile keşke bu tür icatlar olmasaydı diye düşündüm.
__________________
Her zaman doğruyu söyle,ne dediğini hatırlamak zorunda kalmazsın
"Mark Twain"
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 15.05.14, 18:59
hba hba isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Acemi
 
Üyelik tarihi: May 2014
İletiler: 4
hba doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: Atom Bombası ve Yapımı

teknoloji bir nimettir fakat siyasilerin eline gwçmesse
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 15.05.14, 19:00
hba hba isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Acemi
 
Üyelik tarihi: May 2014
İletiler: 4
hba doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: Atom Bombası ve Yapımı

teknoloji bir nimettir fakat siyasilerin eline geçmesse
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 27.05.14, 14:54
Acemi
 
Üyelik tarihi: May 2014
İletiler: 3
lemanb doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: Atom Bombası ve Yapımı

Sinop iline yapılacak nükleer santral hakkında ne düşünüyorsunuz? bence tam bir felaket... daha maden ocaklarında güvenliği ihlal edildiğine göre, nükleer santral geldiğinde ülkece havaya uçarız. çok yazık gerçekten...
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
atom, bombası, yapımı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:31 .