Nüve Forum


Nükleer Teknoloji hakkinda Otoradyografi ile ilgili bilgiler


OTORADYOGRAFİ a. (fr. autoradiographie). Nük. müh. Radyoaktif ürün içeren bir cismin yayımladığı parçacıkların duyarlı bir katmanı etkilemesiyle bir levha ya da bir fotoğraf kâğıdı üzerinde bıraktığı iz. (Uranyumun ve bileşiklerinin

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 17.01.11, 20:52
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Otoradyografi

OTORADYOGRAFİ a. (fr. autoradiographie). Nük. müh. Radyoaktif ürün içeren bir cismin yayımladığı parçacıkların duyarlı bir katmanı etkilemesiyle bir levha ya da bir fotoğraf kâğıdı üzerinde bıraktığı iz. (Uranyumun ve bileşiklerinin ışınım yayımladığını otoradyografiyle ilk kez Becquerel fark etti.)
***8212;ANSİKL. Tıpta, otoradyografi, canlı bir organizmaya izotoplarının metabolizmasını incelemek için şırınga edilen radyoaktif izleyicilerin yerini duyarlı bir biçimde belirlemeye olanak verir.
Metalografide kimi elementlerin niceliğini belirlemeye ya da bu elementlerin bir alaşımdaki dağılım haritasını elde etmeye olanak sağlar. Radyoaktif element sıvı ya da katı alaşıma katılabilir; alaşımda daha önceden bulunan element bir nükleer reaktörde etkinleştirilebilir. Bu şekilde etkinleştirilmiş bölgeler, ya elektriksel olarak (ışıma algılayıcıları) ya da fotoğraf yöntemiyle (metale doğrudan temas eden fotoğraf filmi) yapılır. Otoradyografi özellikle alaşımların katılaşmasını, kimi elementlerin yayınımını, metale yabancı çeşitli fazların kökenini İncelemeye olanak verir.

kaynak:2-cilt:15
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
otoradyografi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 15:44 .