Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Nükleer Teknoloji > Nükleer santralı 'bekleyen' adresler

Nükleer Teknoloji hakkinda Nükleer santralı 'bekleyen' adresler ile ilgili bilgiler


Nükleer santralı 'bekleyen' adresler Nükleer santral kurulması planlanan yerlerden Sinop İnceburun, Türkiye'nin en kuzeyinde yeşilliklerle çevrili bir bölge. TAEK Başkanı Okay Çakıroğlu, Sinop'ta nükleer santral yeri için gereken iznin beş

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 27.11.07, 21:42
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Nükleer santralı 'bekleyen' adresler

Nükleer santralı 'bekleyen' adresler

Nükleer santral kurulması planlanan yerlerden Sinop İnceburun, Türkiye'nin en kuzeyinde yeşilliklerle çevrili bir bölge. TAEK Başkanı Okay Çakıroğlu, Sinop'ta nükleer santral yeri için gereken iznin beş altı ayda çıkabileceğini söyledi.
TAEK nükleer santral kuran şirketlerde aranacak güvenlik kriterlerini açıklıyor. Santral kurulacak adreslerse belli. İlki TAEK'in nükleer santralla ilgili bilgilendirme ofisi kurduğu Sinop. İkincisiyse 1976'dan beri 'santralı bekleyen' Mersin Büyükeceli beldesi Akkuyu mevkii
27/11/2007 (275 kişi okudu)
SERKAN OCAK (Arşivi)
İSTANBUL - Nükleer Santral Yasası'nın TBMM'de ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmasının ardından, Türkiye'nin 'ilk nükleer santralı' için geri sayım başladı. Yarın Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nda (TAEK) yapılacak toplantıda santral kuracak şirketlerde aranacak güvenlik ve teknoloji kriterleri açıklanacak. Sivil toplum kuruluşlarının gözüyse ilk santral veya santralların kurulacağı adreslerde.
TAEK Başkanı Okay Çakıroğlu'nun verdiği bilgiye göre Türkiye'de nükleer santral kurulabilir yer lisansına sahip olan tek adres, Mersin'in Akkuyu mevkii. Ama Çakıroğlu, Sinop'un santral yapmak için en uygun yer olduğunu, burası için de yer lisansının beş-altı ay içerisinde çıkarılabileceğini, söyledi. Çakıroğlu, bu yıl nükleer santral kurulabilecek potansiyel yerleri belirlediklerini, Başbakan Erdoğan'ın bu yerler içinde Sinop'a onay verdiğini hatırlattı. TAEK, Sinop'ta halkı nükleer santral konusunda bilgilendirmek için bir ofis de açtı.
Sinop'ta bir yandan bu ofis, bir yandan da nükleer karşıtı birlikler çalışıyor. Sinop Nükleer Karşıtı Platformu sözcüsü Hale Oğuz miting hazırlığında olduklarını söylüyor: "Seçimi umutla bekledik. Maalesef AKP gitmedi. Mecburuz bu topraklarda yaşamaya. Sağlıklı ortam istiyoruz. Cumhurbaşkanına yüzlerce faks gönderdik, ilgilenmedi. Yakında geniş çaplı miting düşünüyoruz."
Mersin'in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli beldesindesi Akkuyu ise zaten 31 yıldır nükleer santralı 'bekliyor'. Burası, TAEK'ten nükleer santral kurulabilir onayı alan ilk yer. Hatta Akkuyu'da, yeşillikler içinde bir koy 1976'dan beri etrafı tellerle çevrili halde, 'olası' nükleer santral için öylece duruyor. Bölgenin yıllardır nükleeri tartıştığını söyleyen Mersin Elektrik Mühendisleri Odası Şube Başkanı ve Nükleer Karşıtı Platform'un Sözcüsü Kamer Gülbeyaz'a göre 31 yıl önce verilen onayın ardından, köprünün altından çok sular aktı:
"31 yıl önce turizm, yerleşim alanı, tarım yoktu. Şu an hepsi var. O zaman verilen yer lisansı yeniden değerlendirilip iptal edilmeli. Akkuyu'da halkın nükleer santral istediğine dair zaman zaman açıklamalar oluyor. Enerji Bakanı (Hilmi Güler) bile bunu söyledi. Bunlar kesinlikle doğru değil."
Gülbeyaz'ın verdigi bilgiye göre 2000 yılında Akkuyu'da sandık açıldı, halkın yüzde 86'sı nükleer santral istemedi.


Radikal-çevrimiçi / Türkiye / Nükleer santralı 'bekleyen' adresler
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 28.11.07, 00:16
diyesi - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: May 2006
İletiler: 4.666
Blog Başlıkları: 2
diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!diyesi öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: Nükleer santralı 'bekleyen' adresler

Nükleer santral kurulması söz konusu iller arasında Sinop, Mersin, Konya ve Sakarya***8217;nın adı geçmektedir. Bu illerin AKP milletvekilleri nükleer santralın sözünü dahi etmese de örneğin Sinop***8217;ta, santralın tapu kadastro işleri etrafa Toplu Konut İdaresi adına yürütülüyormuş izlenimi verilerek, gizlice tamamlanmış; yabancı nükleer enerji lobileriyle teknoloji seçimi kapalı kapılar ardında yapılırken, güçlü bir anti nükleer hissiyata sahip olduğu hükümetçe gayet iyi bilinenen Türk kamuoyu bilinçli şekilde devre dışı bırakılmıştır:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdürlüğü bir yandan kararlılıkla atom enerjisi çalışmalarını sürdürürken, enerji kaynaklarımızı ayrıntılarıyla anlatan mevcut internet sitelerinde nükleer enerjiye dair henüz tek bir konu başlığına dahi rastlanmamakta; ısrarlı bilgi edinme başvuruları geçiştirilmektedir. Nükleer santrallerin kurulmasıyla ilgili tüm aşamalarda proje yönetimi görevini üstlenen Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) ise 2006***8217;da inşaasına başlanacağı anlaşılan santralların kurulacağı illerin adlarını -Bilgi Edinme Yasasına rağmen- hala kesinlikle açıklamamaktadır.

Anlaşılan, hükümet bütün bağlantıları yaptıktan sonra bir ***8220;oldu ve bitti!***8221; durumu yaratarak, halkımızı nükleer enerji tercihine mahkum bırakmak niyetindedir.

Bu niyetle bir nükleer kampanya yürütülmeye başlanmıştır. Her fırsatta tutarsız rakamsal verilerle enerji ihiyacının sadece ve sadece nükleer enerji kullanımı yoluyla aşılacağı tezi öne çıkartılmakta, insanlığın bulduğu ***8220;en kirli***8221; enerji, ***8220;en temiz***8221; olarak lanse edilmekte; yerel yatırımcıların ülkemizde alternatif enerjiye yönelimleri mevcut uygulamalarla, bilinçli şekilde sürüncemede ve geri planda tutulmaktadır.

Hükümetin gizli gündemli nükleer kampanyasına karşılık, biz sade vatandaşlar da 2006 itibariyle kamuoyunu bilgilendirici bir nükleer karşıtı kampanya başlatmış bulunuyoruz:

Sözde barışcıl nükleer enerjinin, uranyumun topraktan çıkarıldığı andan başlayan, işlenişi, santrallarda kullanılması, atıklarının depolanmasıyla çoğalan ve seyreltilmiş atıklardan bomba yapılıp Irak gibi işgal bölgelerini lanetli topraklar haline getirmesiyle süre giden bir ölüm döngüsü yarattığını, herkese tekrar tekrar anlatacağız.

Bu kampanyayı, Türkiye***8217;nin en kuzey ve bakir ucunda, Sinop***8217;ta başlatıyoruz.

İlimiz maalesef nükleer santral yapımı için ***8220;uygun bulunan***8221; yerlerden biridir.
Oysa, adında üç bin yıllık antik Sinope***8217;nin ruhunu saklayan, Karadeniz***8217;de hem güneye bakan, hem de güneyli bir yaşam tarzı barındıran tek kent olan, 270 kilometrelik bir kıyı şeridine ve el değmemiş kumsallara sahip ilimiz ancak Turistik Sinop olarak anılmaya layıktır. Bugüne dek hiçbir kamu desteği almadan, tevazu içinde gelişen Sinop turizmini parlak bir gelecek beklemektedir. Bir dönemlik hizmet için bazı bakanlıkları işgal edenlerce, güzel Sinope***8217;nin sonsuza kadar Radyoaktif Sinop olarak lekelenmesi fikrine HAYIR diyoruz.!

Rüzgarli Sinop kıyılarında tüm yıl boyunca verimli bir alternatif enerji kaynağı sunan Karadeniz***8217;in nefesinin değerlendirilmesiyle, hem kente enerji sağlamanın, hem de ulusal sistemi beslemenin mümkün olduğu Enerji Bakanlığı yetkililerince de gayet iyi bilinmektedir.

Tehlikeli ve eskimiş nükleer teknolojilerin fahiş kredilerle ülkemize sokulmasını reddediyor, hükümetin yenilenebilir kaynaklarından enerji üretiminin önünü açacak altyapıyı ivedilikle geliştirmesini talep ediyoruz: 10.5.2005 ***8216;de kabul edilen YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARININ ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ AMAÇLI KULLANIMINA İLİŞKİN KANUN***8217;un içinin doldurulmasını bekliyoruz

Zira,

Enerji açığımız, yenilenebilir kaynaklardan üretim ile kayıp ve kaçakların engellendiği verimli kullanım sağlanarak, büyük çevresel ve ekonomik risklere girilmeden giderilebilir.
Nükleer seçenek kurulumu uzun, işletimi pahallı, kullanım ömrü bitiminde söküm süreci olağanüstü maliyetli olduğundan uzun vadede kamu kaynaklarını savurganca tüketir.
Dünya, radyoaktif atıkların güvenle saklanması için henüz hiçbir çözüm bulamamıştır.
Atom enerjisi çok tehlikelidir.
KAMPANYAMIZIN HEDEFİ, nükleer enerjiyi tamamen reddetmek, ilimiz ve ülkemiz için enerji açığını daha ucuza ve çevreye zarar vermeden, sürdürülebilir şekilde gidermenin yöntemlerinin uzun vadeli, kalıcı devlet politikalarıyla tespitini talep etmek; kısa vadede alternatif enerji uygulamalarına geçişi sağlayacak kamu duyarlılığını hükümetin gündemine sokmaktır.
***8220;Nükleer Enerji Lobileri***8221;ne mesajımız:
Nükleer sizin olsun, Sinop bizim!


Bu nükleer santral karşıtı grubun başlattığı kampanya adına bir beyandan alıntı.Ben de dedemköylü bir Sinop'lu saydığım için kendimi ve dedemin kemiklerinin de sızlayacağı üzüntüsü ile nükleer santrale kesinlikle karşıyım ve bundan dolayı da endişeliyim.Çünkü ekonomik kaygı ve santralin şehre bu yönden canlılık getireceği düşüncesinde olanlar da endişemi arttırıyor.
__________________
Bilmek; en ağır yüküdür insanın.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
'bekleyen', adresler, nükleer, santralı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:52 .