Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Nükleer Teknoloji > Türkiye'yle nükleer işbirliği neo-con'lar için mi?

Nükleer Teknoloji hakkinda Türkiye'yle nükleer işbirliği neo-con'lar için mi? ile ilgili bilgiler


Türkiye'ye 'nükleer ortaklık' teklifi Türkiye***8217;ye, Global Nükleer Enerji Ortaklığına (GNEP) üye olması konusunda öneride bulunulduğu ve GNEP konusunda Türk yetkililerinin bilgilendirildiği öğrenildi. ABD Enerji Bakanlığı ile Başkan George Bush***8217;un "Gelişmiş

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 18.01.08, 15:38
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Türkiye'yle nükleer işbirliği neo-con'lar için mi?

Türkiye'ye 'nükleer ortaklık' teklifi

Türkiye***8217;ye, Global Nükleer Enerji Ortaklığına (GNEP) üye olması konusunda öneride bulunulduğu ve GNEP konusunda Türk yetkililerinin bilgilendirildiği öğrenildi.
ABD Enerji Bakanlığı ile Başkan George Bush***8217;un "Gelişmiş Enerji Girişiminin" bir parçası olan GNEP, nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla ve dünya genelinde güvenli biçimde kullanımının genişlemesi konusunda ortak vizyona sahip ülkeler arasında işbirliği sağlıyor.
Avustralya, Polonya, İtalya, Kanada, Güney Kore, Ürdün gibi ülkelerin de aralarında bulunduğu toplam 19 ülke GNEP***8217;e üye. Türkiye ise GNEP***8217;te gözlemci ülke statüsünde bulunuyor.
Bir ABD hükümet yetkilisinden edinilen bilgiye göre, Türkiye***8217;ye, daha temiz ve güvenli bir dünyada enerji güvenliğini sağlamayı ve güvenli nükleer enerji geliştirmeyi amaçlayan GNEP***8217;e üyelik konusundaki öneri geçen yıl eylül ayında yapıldı.
GNEP***8217;te gözlemci ülkelerin hepsini "tam ortaklık" için teşvik ettiklerini kaydeden yetkili, bunun sadece ABD ile değil, 19 ülkeyle ortak olma anlamına geldiğini belirtti.
GNEP***8217;e üyelik için ABD Enerji Bakanlığının gönderdiği mektupla Türkiye***8217;ye yapılan öneri kapsamında, "tam ortaklık" için GNEP İlkeler Belgesinin imzalanması gerekiyor. Amerikalı yetkili, "bu konudaki kararın Türkiye***8217;ye kaldığını" ifade ediyor.
Yetkili, ayrıca ilkeler belgesinin kanunen bağlayıcılığı bulunmadığına, ülkelerin kendi isteğiyle bu belgeyi imzaladığına dikkati çekerek, GNEP***8217;e üye olan tüm ülkelerin eşit düzeyde temsil edildiğini ve hiçbir kararın oybirliği olmadan alınmadığını kaydetti.
Ankara***8217;da Türk yetkililere GNEP hakkında detaylı bilgi veren ve üyeliğin faydalarını anlatan yetkili, "ABD***8217;nin, Türkiye***8217;nin emniyetli ve güvenilir nükleer enerji geliştirmesini güçlü bir şekilde desteklediğini" söyledi.
GNEP ayrıca çevrenin gelişimini, nükleer enerjinin nükleer silah üretimi için kullanımının önlenmesini amaçlıyor ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile yakın işbirliği yapıyor.
Türkiye'ye 'nükleer ortaklık' teklifi / Türkiye / Milliyet İnternet
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 28.01.08, 19:39
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: Türkiye'yle nükleer işbirliği neo-con'lar için mi?

Türkiye'yle nükleer işbirliği neo-con'lar için mi?

Bush'un Türkiye'yle nükleer işbirliği için Kongre onayı istemesi, FBI ifşacısı Edmonds'ın açıkladığı sırları geriye dönük olarak aklamayı amaçlıyor. Edmonds'ın ifşa ettiği nükleer sır kaçakçılığı halkasında, Grossman, Wolfowitz ve Feith gibi eski yetkililerin adı geçiyor

JOSHUA FRANK
FBI'ın sırlarını ifşa eden Sibel Edmonds'a göre nükleer alanında geniş bir karaborsa var ve belli ABD yetkilileri Türk ve İsrailli çıkar çevrelerine kendi kanalları üzerinden hassas nükleer teknoloji bilgisi verdi. Bu ilk olarak iki hafta önce Times gazetesinde yayımlanan sert bir iddiaydı ve Edmonds'ın iddiasında haklı çıkmasına az kaldı gibi duruyor. Bush yönetimi 22 Ocak'ta sessiz sedasız, başkanın nükleer sırların Türkiye'ye satışı için Kongre'den onay istediğini açıkladı. Bu şiddetteki her hikâyede olduğu gibi, ABD medyası yine gözlerini kapatmayı seçti; ne Edmonds'un öyküsü ne de Bush'un son duyurusu haber yapıldı.

Zamanlama fazlasıyla şüpheli...
Beyaz Saray'ın basın açıklaması, anlaşmanın ta 2000'de Clinton tarafından imzalandığını savunuyor: "Gelgelelim imzadan hemen sonra ABD kurumları, gereken Nükleer Silahların Yayılmasını Değerlendirme Beyanı'ndan (NSDB) ve gizli ekten çıkarılan sonuçların sorgulanmasına yol açan, bazı Türk özel varlıklarının nükleer silahlanmayla doğrudan ilişkili faaliyetlere karıştığı yönünde bilgiler aldı. Anlaşma Kongre'ye sunulmadı ve yönetim NSDB'yi gözden geçirdi."
Basın bülteninde hangi 'özel varlıklara' değinildiği açık değil, ancak Times'daki haberde belirtilen 'varlık' olarak Amerikan Türk Konseyi bunlardan biri olabilir.
Bush yanlıları kendi açıklarını kapatmaya çalışır gibi görünüyor, zira Bush'un nükleer sırları Türkiye'ye satma çağrısının zamanlaması şüpheli, hatta fazla aleni. Beyaz Saray Edmonds'tan korkmuş gibi duruyor ve nükleer teknolojinin Türk özel 'varlıklarına' yasadışı satışına karıştığı iddia edilen ABD yetkililerini temize çıkarmayı umuyor. Bu yetkililerden biri de muhtemelen Clinton döneminde ABD'nin Türkiye büyükelçisi olan ve 2001-2005 arası dışişlerinde çalışmış olan Marc Grossman. Edmonds'ın söylediklerine bakılırsa Grossman, Pakistan, İsrail ve Türkiye'nin istihbarat servislerinin ABD'de dokunulmazlık altında operasyon yapabilmesine izin vermiş nükleer sır kaçakçılığı halkasına doğrudan karışmış. Nükleer ticaretinde tümüyle suç ortağı olan ABD yönetimi Edmonds'a göre, bu yabancı ülkelerin ABD'deki varlığının uyuşturucu trafiği, casusluk ve karapara aklama gibi her türlü yasadışı faaliyeti kapsayan geniş çaplı suçlardan haberdardı.
Edmonds 'yönetimin birçok kolu olaylara siper oldu' diyor. Bunlar arasında Washington'da Türklerin çıkarlarını temsil ederek kâr sağlamış yeni muhafazakârlarla ilişkili bir ulusal güvenlik teşkilatı var. Justin Raimondo geçenlerde Antiwar.com'daki yazısında şunları belirtiyordu: "Bu grupta Grossman'ın yanı sıra şu isimler de var: Irak savaşının başta gelen beyni, eski Dünya Bankası başkanı Paul Wolfowitz, savunma bakanlığının politikadan sorumlu eski yardımcılarından Douglas J. Feith, Feith'in halefi Eric Edelman ve vurgunculukla savaş tellallığını birleştirmekteki eşsiz mahareti nedeniyle yönetimdeki kilit danışmanlık görevinden istifa etmek zorunda kalan iflah olmaz yeni muhafazakâr Richard Perle. Edmonds Türk, Pakistanlı ve İsrailli ajanlardan menkul üç taraflı bir ittifaktan dem vuruyor. Eski FBI çalışanına bakılırsa, Pakistanlı bilim adamı A. K. Han'ın kurduğu nükleer karaborsa şebekesine istihbarat akışını sağlayarak ABD'nin nükleer sırlarını ve teknolojisini sızdırma çabaları, bu ajanlarca koordine ediliyordu. Derken mültimilyoner Pakistanlı nükleer uzman çark etti ve elindeki nükleer bilgileri Kuzey Kore, Libya ve İran'a sattı."
Bush yönetimi Türkiye'nin ABD'den nükleer sır almasına izin verilmesi talebiyle bu 'yetkilileri' aklamaya mı çalışıyor? Edmonds'un para için nükleer yeraltı hikâyesine Grossman'dan başka kimler karıştı? ABD'li yetkililerin Türkiye'ye nükleer teknoloji verdiği haberi sızmaya başladıkça, Bush ekibi bu karanlık operasyonu yasallaştırmak için harekete geçermiş görünüyor.
Kongre Bush'un Türkiye'yle nükleer işbirliği tasarısını 90 gün içinde engellemez veya değiştirmezse, tasarı otomatikman yasalaşacak ve muhtemelen Grossman ve yeni muhafazakâr nükleer tüccarı dostlarının işlediği iddia edilen suçları geriye dönük olarak temizleyecek. (ABD merkezli internet sitesi, 26 Ocak 2008)

Radikal-çevrimiçi / Yorum / Türkiye'yle nükleer işbirliği neo-con'lar için mi?
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
işbirliği, mi?, neo-con'lar, nükleer, türkiye'yle

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 15:13 .