Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Otomasyon > Sanayinin Buluştuğu Nokta Otomasyon

Otomasyon hakkinda Sanayinin Buluştuğu Nokta Otomasyon ile ilgili bilgiler


Otomasyon, bir işin insan ile makine arasında paylaşilmasıdır. Toplam işin paylaşim yüzdesi otomasyonun düzeyini belirler. İnsan gücün yoğun olduğu otomasyon sitemleri yarı otomasyon, makinenin yoğun olduğu sitemlerde tam otomasyon olarak

Like Tree2Likes
  • 2 Post By Nicomedia

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 09.09.07, 10:46
Nicomedia - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Uzman
 
Üyelik tarihi: Apr 2007
İletiler: 2.221
Blog Başlıkları: 1
Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Nicomedia öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Sanayinin Buluştuğu Nokta Otomasyon

Otomasyon, bir işin insan ile makine arasında paylaşilmasıdır. Toplam işin paylaşim yüzdesi otomasyonun düzeyini belirler. İnsan gücün yoğun olduğu otomasyon sitemleri yarı otomasyon, makinenin yoğun olduğu sitemlerde tam otomasyon olarak adlandırılırlar.

2. Tarihsel Gelişimi
Otomasyon sistemlerinin ilk ortaya çikisi sanayi devriminin ardında gerçekleşmiştir. Bu dönemdeki ilkel otomasyon sistemleri, işin kas gücünden alınıp makine gücüne aktarılması planlanmıştır. İşlerin makinelere aktarılması sanayi sektörlerini ivmelendirmiş daha çok talep doğurmuştur. Bunun sonucunda da seri üretim anlayışının da ortaya çikmasiyla otomatik sistemlere duyulan ihtiyaç daha da artmıştır. Bilgisayarın icadı , elektrik- elektronik, vb. alanlardaki hızlı gelişmeler ,otomasyon gelişmesini de ivmelendirmiştir. Bu dönemde otomasyon sistemleri ilkellikten kurtulup çok daha kapsamlı süreçler için tasarlanmaya başlanmışlardır. Otomasyon önceden daha çok üretime yardım için kullanıyorken artık bunun yanında üretimin kontrolünü de üstlenmistir. Milenyumla birlikte otomasyon sistemleri altın çagina girmiş ve artık geleceğin olmazsa olmazı olmuştur. Artık bir üretim tesisi için kurulan otomasyon sistemi, tek başina tüm fabrikanın denetim, analiz ve dokümantasyon işlemlerini üstlenebilmektedir.


3. Özellikleri
İşletme kolaylığı sağlar. Personel, üretim ve kontrol giderlerinde tasarruf sağlar. Tekrarlı işlerde stabil şekilde çalisir. Çalismasinin istenildiği sürece kesintisiz çalisir, çalistirir. Sıfıra yakın hata oranıyla çalisir. Personel sayısının asgari düzeyde olmasını sağlar. Sürekli yenilenebilir,geliştirilebilirdir. Tek bir odadan tüm sistem yönetilebilir. Seri üretim sürecini hızlandırır.


4. Kullanım Alanları

İmalat sektörü : Fabrika otomasyon sistemleri İnşaat sektörü : Bina, deprem otomasyon sistemleri Elektrik sektörü : Akıllı sayaç, aydınlatma otomasyon sistemleri Geri dönüşüm sektörü : Su arıtma , atik kağıt değerlendirme otomasyon sistemleri Tekstil sektörü : kumaş boyama otomasyon sistemleri Enerji sektörü : Enerji üretim, denetim,ücretlendirme otomasyon sistemleri Elektronik sektörü : Devre dizayn, üretim otomasyon sistemleri Ayrıca bilişim,telekomünikasyon, ofis yönetimi otomasyon sistemleri de vardır.

5. Gelecekte Otomasyon

Otomasyon sistemleri sanayinin ihtiyaçlarını karşilayan bir yapıdır. Sistem, tasarruf sağladığından; Şirket bu birikimi kendi gelişimi için kullanabilecektir. Büyümek , yurt dışına açılmak, bulunduğu sektörün başinı çeken şirket olmak isteyen her firmanın öncelikli tercihleri arasında yer alacaktır. Popülerliğini daha da arttırarak hızlı gelişimini devam ettirecektir.
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları

Konu Nicomedia tarafından (09.09.07 saat 10:48 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
buluştuğu, nokta, otomasyon, sanayinin

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:04 .