Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Tıp > Dermatoloji > Atopik Dermatit - Belirtileri - Ciddiyeti - Tedavisi - Teşhizi

Dermatoloji hakkinda Atopik Dermatit - Belirtileri - Ciddiyeti - Tedavisi - Teşhizi ile ilgili bilgiler


ATOPİK DERMATİT BULGU VE BELİRTİLER: * Aşırı, ısrarlı kaşıntı ve cildin parça parça kalınlaşması. Aynı zamanda egzema olarak da bilinen atopik dermatit hayat boyunca herhangi bir zamanda olu-şabilmesine rağmen genellikle

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.08.08, 17:03
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Atopik Dermatit - Belirtileri - Ciddiyeti - Tedavisi - Teşhizi

ATOPİK DERMATİT
BULGU VE BELİRTİLER:
* Aşırı, ısrarlı kaşıntı ve cildin parça parça kalınlaşması.
Aynı zamanda egzema olarak da bilinen atopik dermatit hayat boyunca herhangi bir zamanda olu-şabilmesine rağmen genellikle bebeklerde ve çocuklarda meydana gelir. Güçlü bir genetik öge mevcuttur. Bu rahatsızlığa tutulan kişilerin yaklaşık yüzde 70'i ailelerinde atopik dermatit bulunan kişilerdir. Atopik dermatitin kendi başına bir allerji olmamasına rağmen saman nezlesi gibi astım gibi solunum yolu allerjileri olan kişilerin yaklaşık üçte birinde bu durum görülür.

Teşhis: Atopik Dermatit kuru, son derece kaşıntılı, sertleşmiş cilt bölümlerinden meydana gelir. Karakteristik olarak, dizlerin arkasındaki cildi ve dirsekteki kırışıklıkları etkiler. Kaşıntı ısrarlıdır ve sıklıkla hastaları çılgınca kaşımaya sevk eder. Bu rahatsızlığa tutulan bebekler ve çocuklar normalden fazla terlerler ve ciltleri kurudur ve kaşıntıya normalden fazla bir eğilimleri vardır. Sürtünme, ısı veya stres bu çocuklarda kaşınmayı başlatabilir.
Atopik dermatiti olan çoğu bebekler (nüfusun yaklaşık yüzde 3'ü) diğer üyelerinin de saman nezlesi veya astım gibi allerjiye bağlı hastalıklarının bulunduğu ailelerden gelmektedirler. Çocuklar genetikle, yaklaşık altı yaşında egzemadan kurtulurlar, mamafih bazılarında buluğ çağına kadar düzelme görülmez ve bazılarında yetişkinliğe kadar devam eder.

ATOPİK DERMATİT NE KADAR CİDDİ BİR RAHATSIZLIKTIR
Bu çeşit egzema rahatsız edicidir fakat genellikle geçici bir problemdir.

Tedavi: Atopik dermatitin tedavisi esas itibariyle kremler, losyonlar ve antihistaminler kullanımıdır. Amaç aşırı kaşıntıyı durdurmaktır çünkü bu, kaşımaya ve böylece daha fazla kaşıntıya yol açar.
Kremler ve losyonlarla cildi nemli tutunuz. Eğer kaşıntı ve kaşıma devam ederse doktorunuz antihistaminler verebilir. Durum aylardır veya yıllardır sürmekte ise ve cilt kalınlaşıp kösele gibi olmuşsa buna likenifikasyon denir. Sıklıkla kömür-katran yağları kullanılır. Kortikosteroid krem ve yağlar şişkinliği ve kaşıntıyı azaltmakta çok faydalıdır.
Çocuklar haftada üç defadan fazla banyo yaptırıl-mamalı ve bu banyolar ve süratle ve yumuşak nötr bir sabunla yapılmalıdır. Bebe yağı kullanımı bazen cildin fazla kurumasını önler. Kaşınma nedeni ile meydana gelen hasarı azaltmak için tırnaklar kısa tutulmalıdır.kaynak:15syf: 63
__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
atopik, belirtileri, ciddiyeti, dermatit, tedavisi, teşhizi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:21 .