Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Tıp > Dermatoloji > Sıcağa ve Soğuğa Karşı Alerjik Reaksiyonlar - Belirtileri - Teşhis - Tedavi

Dermatoloji hakkinda Sıcağa ve Soğuğa Karşı Alerjik Reaksiyonlar - Belirtileri - Teşhis - Tedavi ile ilgili bilgiler


SICAĞA VEYA SOĞUĞA KARS ALERJİK REAKSİYONLAR BULGU VE BELİRTİLER * Isıya, soğuğa, güneşe veya sürtünmeye maruz kalma sonucu bir döküntü veya kurdeşen gibi şiş kinlikler meydana gelir. ACİL DURUM BELİRTİLERİ

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.08.08, 17:16
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Sıcağa ve Soğuğa Karşı Alerjik Reaksiyonlar - Belirtileri - Teşhis - Tedavi

SICAĞA VEYA SOĞUĞA KARS ALERJİK REAKSİYONLAR
BULGU VE BELİRTİLER
* Isıya, soğuğa, güneşe veya sürtünmeye maruz
kalma sonucu bir döküntü veya kurdeşen gibi şiş
kinlikler meydana gelir.

ACİL DURUM BELİRTİLERİ
* Adale krampları, kusma ve bayılma durumla
rının soğuk suya batırılma sonucunda meydana
gelmesi.
Alerjiye benzeyen reaksiyonların en anlaşılmaz olanlarından biri, basınç, sıcaklık, soğuk, ışık ye güneş gibi fiziki uyarıcılara karşı olan tepkidir. Ürtiker en yaygın görülen semptomdur. Bu tip tepki gösteren kişilerin sıklıkla çok duyarlı bir ciltleri vardır. Bazen sadece küt bir maddenin cilde sürtünmesi birkaç dakika içinde bir şişme meydana getirir. Dermografi denen durumda cilt hafifçe bir sürtünmeye maruz kaldığı zaman (tırnakla olduğu gibi) hemen derhal kızarır ve cilde dokunulduğu yerde bir kabarıklık oluşur.

Teşhis: Fiziki alerji benzeri belirtiler arasında şunlar vardır: Güçlü bir fiziki çalışmaya, sıcak bir duşa veya duygusal strese tepki olarak ince kurdeşen tipi döküntüler, basınca tepki olarak ellerin ve ayakların şişmesi ve soğuk havaya maruz kalmış olan vücudun yeniden ısınmaya tepkisi olarak kurdeşen. Sıcak ve soğuk reaksiyonlarını test ederken doktorunuz tam olarak geçmişinizi soracak ve reaksiyon meydana gelip gelmediğini görmek için cilde uygulanan soğuk ve sıcak cisimlerle bir test yapacaktır.

Tedavi: Sıcağa ve soğuğa karşı hipersansivite'i (aşırı duyarlılık) tedavi etmek için en iyi metot bunlardan mümkün olduğu kadar kaçınmaktır. Soğuk havada kalın kıyafetler giyiniz. Aşırı sıcak veya soğuk duş veya banyo yapmaktansa ılık banyo yapınız. Eğer vücudunuz soğuğa maruz kaldığı zaman kurdeşen meydana geliyorsa soğuk suda yüzmekten veya banyo yapmaktan kaçınınız. Doktorunuz güçlü bir antihistamin ilacını reçeteyle yazabilir.
Güneşin meydana getirdiği kurdeşenin en iyi şekiide tedavisi güneşten (veya saloryum kullanmaktan) parfümlerden ve antibiyotikler, antihistami-nikler, diüretikler, mantar ilaçları, trankilizanlar ve hipoglisemikler (şeker düşürücü ilaçlar) gibi böyle reaksiyonlara sebep olduğu bilinen maddelerden uzak durmaktır.


kaynak:15syf: 64
__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
alerjik, belirtileri, karşı, reaksiyonlar, soğuğa, sıcağa, tedavi, teşhis

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:40 .