Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Tıp > Dermatoloji > Küf Hayvan Tüyü ve Toza karşı Alerjiler -Cidiyeti - Belirtileri - Tedavisi

Dermatoloji hakkinda Küf Hayvan Tüyü ve Toza karşı Alerjiler -Cidiyeti - Belirtileri - Tedavisi ile ilgili bilgiler


KÜF, HAYVAN TÜYÜ VE TOZA KARŞI ALERJİLER BELİRTİLER * Tıkalı ve akan burun; * Sık sık aksırma; * Gözlerin, burnun, damağın veya boğazın kaşınması; * Öksürük; * Hırıltı. Bütün saman

Like Tree1Likes
  • 1 Post By Busra

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.08.08, 17:40
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Küf Hayvan Tüyü ve Toza karşı Alerjiler -Cidiyeti - Belirtileri - Tedavisi

KÜF, HAYVAN TÜYÜ VE TOZA KARŞI ALERJİLER
BELİRTİLER
* Tıkalı ve akan burun;
* Sık sık aksırma;
* Gözlerin, burnun, damağın veya boğazın kaşınması;
* Öksürük;
* Hırıltı.
Bütün saman nezlesi (alerjik rinit) vakalarını polenler meydana getirmez. Nefesle alınan küf, hayvan tüyü ve ev tozunda yaşayan miroskopik akarlar gibi allerjenlere karşı duyarlılık nedeni ile belirtileri saman nezlesinin aynı olan tepkiler oluşabilir.
Bazı kişiler, boş bir odaya girdikleri zaman alerji krizi durumu gösterirler. Bazılarının bütün yıl boyunca rastgele zamanlarda burun alerjisi belirtileri gösterdikleri kendileri tarafından ifade edilmiştir. Daha da başkaları bu belirtileri mevsimlik olarak gösterirler. Bütün bu kişiler hava ile taşınan ve bilinen polen olmayan diğer aierjenlere tepki gösteriyer olabilirler.

Teşhis. Çoğu kişiler için küf, toz veya hayvanlara karşı alerji esas itibari ile rahatsız bir durumdur. Yılda sadece birkaç hafta sürdüğü zaman önemsenmeyebilir ve nezle belirtileri gibi tedavi edilebilir. Gerçekten belirtiler nezle belirtilerinin aynıdır, yalnız bunlar daha uzun sürer ve akıntı genellikle berraktır. Bu belirtiler günlük hayatı etkileyecek duruma gelirse, tam sebebi bulmak ve tedavi yöntemini belirlemek için bir alerji uzmanına gitmek gerekir.
Küfe ve toza karşı olan alerjiler gibi nefes yoluyla meydana gelen alerjileri teşhis ederken alerji uzmanınız size reaksiyonun ne kadar şiddetli olduğunu, ne kadar sıklıkla meydana geldiğini, bütün yıl mı yoksa mevsimlik olarak mı meydana geldiğini ve en sıklıkla ortaya çıktığı durumları belirlemek için bir dizi soru soracaktır. Sizden, sıklık derecesi ve muhtemel nedenleri belirlemek için bir aya kadar olan bir süre boyunca ayrıntılı bir günlük tutmanız istenebilir. En duyarlı olduğunuz alerjenleri belirlemek için bir dizi deri testi uygulanabilir. "Prick test" sıklıkla kullanılan bir testtir. Bazen radyoallergosorbent (RAST) testi de kullanılır.
Bazı kişiler birden fazla alerjene karşı alerjik olabilirler; onlardaki belirtilerden bunların bazıları ve hepsi sorumlu olabilir. Dolayısıyla hangi alerjenlerin en fazla problem yarattığını belirlemek zordur.

ALERJİLER NE KADAR CİDDİDİR?
Alerjilerin nezle belirtilerini andıran semptomları rahatsız ve tedirgin edicidir, fakat bunlar genel sağlık için ciddi problemler değildir.

Tedavi. Küf, toz ve hayvanlara karşı olan alerji için en etkili tedavi bunlardan uzak durmaktır. Bunu söylemek yapmaktan daha kolay olabilir, çünkü bazı alerjenler, özellikle küf sporları aynı polen gibi rüzgârla taşınırlar. Bu durumlarda kapalı yerde ve klima cihazlı bir atmosferde kalmak sıklıkla en faydalı koruyucu önlemdir. Alerjinin toz, hayvan tüyü veya kuş tüyleri olduğu durumlarda bu rahatsızlık kaynaklarının bazılarından kaçınmak için tedbir alabilirsiniz.
Küf, toz ve hayvanlara karşı olan alerjilerin tıbbi tedavisi sıklıkla alerjik rinit tedavisinin aynıdır. Reçetesiz antihistamin tabletleri ve dekonjestanlar birçok kişide belirtileri geçirir. Reaksiyonların şiddetli olduğu veya kişinin hayatını etkilediği durumlarda bir tedavi yöntemi belirlemek için bir doktorun bakımına ihtiyaç duyulabilir. Bir alerji uzmanı burnun mukoza bölümünün şişmesini azaltmak için reçeteyle antihistamin tabletleri, kromolin veya damlalar ve kortizonlu burun damlaları verebilir. Reaksiyonların şiddetli olduğu zamanlarda ağızdan alınacak kortizonlar da verilebilir.
Alerjik riniti kontrol altına almak için kullanılan ilaçların sakıncaları vardır. Birçok antihistaminler çoğu kişide uyuklama yapar. Bunlar zaman zaman da diğer bazı kişilerde tam ters etki göstererek bunların uyanık (uykusuz) ve sinirli olmalarına yol açabilir. Uzun bir süre boyunca alındığı zaman, güçlü antienflamatuar steroidler ağızdan alındığı durumlarda birçok yan etki meydana getirebilir.
Alerjik rinitte olduğu gibi, diğer solunum yolu alerjilerinde de tedaviye en yakın olan şey bir desensitization (duyarlılığı ortadan kaldırma) yöntemidir. (İmminoterapi) En fazla problem yaratan alerjiler deri testleri ile teşhis edilir ve hastaya periodik olarak, rahatsız eden allerjenlerden küçük dozlar enjekte edilir. Bu dozlar vücut histamin ve diğer kimyasal maddelerin salgılanmasını sınırlandıracak koruyucu mekanizmalar meydana getirdikçe yavaş yavaş arttırılır. Böyle bir tedavi sıklıkla haftalık bir esas üzerinde verilir ve tedavi süresi üç aydan başlayıp birkaç yıla kadar uzanan herhangi bir süre olabilir. Esas tedavi süresi tamamlandıktan sonra, devam enjeksiyonları programı başlar, bunlar iki ila altı haftada bir yapılır. Bu, yıllarca sürebilir.
İmminoterapi birçok kişi için başarılı etki gösterir, fakat birtakım problemleri de olmadığı söylenemez. Bu tedavi pahalıdır ve rahatsızlık vericidir. Reaksiyon tehlikesi taşır ve herkes için başarılı olmaz. Kendi doktorunuzla ve alerji uzmanınızla, konunun olumlu ve olumsuz yanlarını tartışınız.


kaynak:15syf: 65-66
__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
-cidiyeti, alerjiler, belirtileri, hayvan, karşı, küf, tedavisi, toza, tüyü

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:48 .