Nüve Forum


Göz Hastalıkları Bilimi hakkinda Göz ve Bölümleri ile ilgili bilgiler


GÖZ ve BÖLÜMLERİ Gözün karmaşık yapısı, aynı zamanda çok da kısıtlı bir yer işgal eder. Kafatası ve gözleri çevreleyen dokularla kaplı koruyucu yuvalara yerleşmiş her bir gözün çapı yaklaşık 2,5

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 19.05.08, 11:11
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Göz ve Bölümleri

GÖZ ve BÖLÜMLERİ
Gözün karmaşık yapısı, aynı zamanda çok da kısıtlı bir yer işgal eder. Kafatası ve gözleri çevreleyen dokularla kaplı koruyucu yuvalara yerleşmiş her bir gözün çapı yaklaşık 2,5 cm'dir. Gözlerin önemli işlevleri, burun kemeri, kaşlar ve elmacık kemikleri tarafından da korunmaktadır. Gözleri çev-jreleyen kemik ve dokular hep birlikte "göz çukuru" (orbita) olarak adlandırılır.
Gözler ayrıca göz kapakları tarafından da korunmaktadır. Göz kapakları istem dışı olarak (kendiliğinden) açılıp, kapanır ve gözleri yoğun ışık, temas ve yabancı maddelerden korur.

Göz yaşları, gözleri sulandırma, temizleme ve besleme görevlerini yerine getirir. Göz yaşları, yukarı göz kapakları ile bu göz kapaklarının yanında ve üstündeki göz çukurunda bulunan bezler tarafından salgılanır. Alt ve üst göz kapaklarının burunun hemen iki yanında bulunan (iç kantus) denilen noktalardaki iki küçük açıklıktan buruna geçer. Gözlerden buruna göz yaşlarını akıtan kanallara "na-zolakrimal" kanallar denir.
Her birkaç saniyede bir gözümüzü kırptığımızda göz kapakları aynı araba camı silecekleri gibi, gözleri sulandırıp, pislikleri temizler. Uyku sırasında ise göz kapakları kapalı olduğu için gözleri kurumaya karşı korur.
Gözün hareketleri, gözün dış kaplamasına (sklera) bağlı 6 kas tarafından kontrol edilir. Bu kaslar gözlerin yukarı, aşağı ve bir yandan öbürüne hareketini sağlayarak, her iki gözün de aynı noktada odaklanmasına yardımcı olur. Merkezleme mekanizmalarında bir bozukluk olunca, gözlerde şaşılaşma görülür.
Göz küresi, üst üste birçok doku katından oluşur. Konjonktiva, göz kapağının içinden gözün en üst tabakasına kadar yayılır ve göz küresinin büyük bir bölümünü kaplayan sert, beyaz bir zar olan sklera ile birleşir. Her iki tabakada da gözü besleyen minik kan damarları vardır.

Gözün merkezinde, konjonktivanın içinde kornea (saydam tabaka) yer alır. Üzerindeki göz yaşı filmi ile birlikte bu berrak doku tabakası, gözün odaklama gücünün üçte ikisini sağlamaktadır. Kornea, göze giren ışığı kırarak, bu ışığın mercekten geçip, gözün arkasındaki retinaya ulaşmasını sağlar.
Göz bebeği ve bunu çevreleyen renkli tabaka (iris), korneanın arkasında yer alır. Göz bebeği ışığın gözün arkasına geçmek için girdiği açıklığın adıdır. İrisi kontrol eden kaslar, gelen ışık miktarına göre göz bebeğinin boyutlarını değiştirir. Az ışık geldiği zaman göz bebeği daha fazla ışık alabilmek için büyür; hassas retinayı parlak ışıktan koruyabilmek için de fazla ışık geldiğinde küçülür. Göz bebeği ayrıca heyecanlanma karşısında ve bazı ilaçlara reaksiyon olarak da büyür.

Kornea ile iris (renkli tabaka) arasında ön kamera (anterior chamber) bulunur. Bu bölüm, saydam bir sıvı ile doludur. Bu sıvı, gözün arka bölümürde üretilir. Göz bebeğinden geçerek, irisin kornea ile birleştiği açıdaki Schlemm kanalı yoluyla kana karışır. Bu sıvının basıncını vücudumuz ayarlar.
İris ve arka kamaranın ardında mercek yer alır. Bu saydam ve renksiz doku bir kapsül içindedir ve bir lif ağı vasıtasıyla gözün ortasında asılı durur. Mercek retinada ışınların odaklanabilmesi için biçim değiştirebilir. Herhangi bir nesne yakında ise mercek imajı en iyi şekilde algılayabilmek için kasılıp, kalınlaşır. Uzaktaki nesneler için mercek incelir. İnsan yaşamı boyunca, mercekte lifler birikir. Bu lifler zamanla merceğin elastikiyetini yitirmesine ve orta yaşların sonuna doğru, yakındaki nesneleri net görmemeye neden olur.

Göz küresinin şişkin bölümü merceğin ardında yer alır ve camsı cisimden (vitreous humor) oluşur. Şişkin bölüm "camsı cisim" denilen renksiz, jelatine benzer bir maddeyle kaplıdır. Zaman zaman görüntü alanımız içinde noktalar ya da küçük ip parçalarına benzer şekiller görürüz. Bunlar camsı çişimin içinde "yüzücü" maddeler olarak bilinir ve genellikle doğumdan önce gözün gelişimi sırasındaki dönemden kalan artıklardır. Ama bazen bu tür görüntüler, ciddi bir göz hastalığının belirtisi de olabilir.

Camsı bölmenin ardında, retina yer alır. Gözün retinası, fotoğraf makinesinin filmi ile aynı işlemi yerine getirir. Retina, 10 tabakadan oluşmuştur ve kornea ile mercekten gelen ışık imajlarını kaydeder. Retinanın içindeki "rod" hücreleri ışığı, "cone" hücreleri ise ışık ve rengi algılar. Bir "cone" hücresi için 20 "rod" hücresi vardır. Rod hücreleri çok hafif ışığa bile yanıt verebilir. "Cone" hücrelerinin ise çalışabilmeleri için daha güçlü ışık gerekmektedir. Bu iki tip hücrenin de görevi algıladıkları ışığı elektriksel impulslara çevirmektir. Retinanın merkezinde bulunan küçük bir çukur (fovea) en belirgin görüntüyü sağlar. Bu bölümde yalnız "cone" hücreleri vardır ve gözün görüntü açısından en hassas bölgesidir. Çukurun etrafını çevreleyen küçük bölüme "macula Lutea" (sarı leke) denir ve bu bölüm genel olarak merkezsel görüntüden sorumludur.

Retina temel olarak damar tabakası yoluyla (Choroid) beslenir. Çeşitli tabakalardan oluşan bu damar dokusu, retina ile sclera arasında yer alır ve atar ve toplar damarlarla doludur.
Optik sinir, retina tarafından kaydedilen elektriksel impulsları beyine aktarır. Sinirin retinadan beyine gitmek üzere çıktığı noktaya "optik disk" denir. Optik sinir, impulsları beyinin ardındaki görsel kabuğa (Korteks) taşır. Beyin bu gelen mesajları bizim "görüntü" olarak algıladığımız şekilde yorumlar.


kaynak 15
syf-277
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Göz ve Bölümleri-eyeanat1.jpg  
__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bölümleri, göz

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 16:52 .