Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Tıp > Kardiyoloji > Dolaşım Sorunları

Kardiyoloji hakkinda Dolaşım Sorunları ile ilgili bilgiler


Vücutta içlerinde kan dolaşan damarlar sistemine Vasküler sistem denilir. İsmi Latince'den gelir. Dolaşım sistemi iki kısımdan oluşur. Daha kısa olan parçasına (pulmoner) akciğer dolaşımı, daha uzun parçasına ise sistemik dolaşım

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 25.11.08, 08:57
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Dolaşım Sorunları

Vücutta içlerinde kan dolaşan damarlar sistemine Vasküler sistem denilir. İsmi Latince'den gelir. Dolaşım sistemi iki kısımdan oluşur. Daha kısa olan parçasına (pulmoner) akciğer dolaşımı, daha uzun parçasına ise sistemik dolaşım denir. Pulmoner kalbin sağ tarafında başlar. Kanı akciğerlere gönderir, daha sonra oksijenlenmiş (havalandırılmış) kan tekrar kalbe döner. Sistemik Sirkülasyon (dolaşım) ise kalbin sol tarafından başlar, buradan vücuda oksijenlenmiş kan gider.
Sol taraftan kan kalp vasıtasıyla kan damarlarına oradan da daha küçük damar ağı olan arteriollere gider. Arterioller de daha küçük olan kapillerlere ayrılır. Bu kapillerler de dokuya oksijenli kan bırakır. Kapillerdeki kanda karbondioksit ve diğer metabolik artık ürünler toplandığında bu kirli kan önce küçük venler (toplardamarlar) vasıtasıyla büyük venlere, oradan da tekrar kalbe dönerler. Karaciğer ve böbreklerdeki kan dolaşımı sayesinde artık metabolik maddeler dışarı atılır ve kan temizlenmiş bir şekilde tekrar kalbe döner.
Vücuttaki toplam kan miktarı ortalama olarak vücut ağırlığının % 7'sidir. Vücut içindeki kanın dağılımı yapılan egzersizlere ve sıcaklık, soğukluk durumuna göre de değişir. Örneğin egzersiz esnasında aktif olan kaslardaki kan miktarı artar, yemekten sonra sindirim için mide ve bununla ilgili organlarda kan miktarı artar. Çevre sıcaklığındaki değişmeler de kan akış hızını değiştirebilirler. Sıcak, deri yüzeyindeki kan akış hızında artma meydana getirebilir, diğer taraftan vücudun soğuğa olan cevabı kanı tekrar içteki damarlara dağıtımıdır.
Bu esnek sistem çeşitli fonksiyon bozukluklarına maruz kalabilir. Bunların başında kalp hastalıkları, kan damarlarını diyabet gibi direkt olarak etkileyen hastalıklar gelir. Ayrıca kan damarları, kan akışını durduran veya tıkayan damarlar da dolaşım hastalıklarına yol açabilirler. Bu tür dolaşım hastalıklarında felç veya kalp krizleri meydana gelebilir.

kaynak:15

Nüve Forum
__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
dolaşım, sorunları

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 11:29 .