Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Tıp > Kulak-Burun-Boğaz > Burun kanaması, belirtileri, tedavisi, koterizasyon - yakma, ameliyatı, önlemi

Kulak-Burun-Boğaz hakkinda Burun kanaması, belirtileri, tedavisi, koterizasyon - yakma, ameliyatı, önlemi ile ilgili bilgiler


BURUN KANAMASI BELİRTİLER * Burun deliğinin birinden ani kan gelmesi. Yaşam boyunca çoğu kişi en az bir kez burun kanaması geçirir. Bazen burna yenen bir darbeden kaynaklanan bu kanama, üşütme,

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 05.11.08, 18:37
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Burun kanaması, belirtileri, tedavisi, koterizasyon - yakma, ameliyatı, önlemi

BURUN KANAMASI
BELİRTİLER
* Burun deliğinin birinden ani kan gelmesi. Yaşam boyunca çoğu kişi en az bir kez burun kanaması geçirir. Bazen burna yenen bir darbeden kaynaklanan bu kanama, üşütme, sinüs enfeksiyonu, kuru hava, veya burun içinden kopan bir kabuk yüzünden de olabilir. .
Çocuklar ve gençlerde kanama genelde burun kıkırdağında (septum) başlar. Bu önemli değildir ve kolayca durur. Burun deliklerinin tam içinde, ön kısımdaki kıkırdakda çok sayıda kılcal damar vardır. Bu damarlar kolayca zedelenir. Yaşlılarda burun kanamaları septumda veya burnun daha derinliklerinde başlar. Ender görülen bu kanamaları durdurmak oldukça zordur.
TEDAVİ
Sıradan bir burun kanamasını aşağıdaki şekilde durdurabilirsiniz:
Önce dik oturun veya ayağa kalkın - kesinlikle yatmayın. Dik durarak kanın burna doğru akmasını yavaşlatırsınız. İkinci olarak, burnunuzun ucundan baş ve işaret parmaklarınızla sıkıp ağızdan nefes alın. Bunu 5-10 dakika yapın. Septumdaki kanama bu baskı ile duracaktır. Bazı kişiler buz koyarlar. Bu zararsızdır, ama kanamayı durdurmaz çünkü soğuk burnun dışındaki damarlara etki yapar, septuma ulaşmaz.
Burun kanaması durmazsa veya çok sık olursa doktora başvurun. Doktor, önce kanı emici bir aletle emdirir. Sonra ilaçlı bir pamuğu burna sokar. Bu tampon ve ilaç burun dokularını uyuşturur.
KOTERİZASYON (YAKMA)
***8226; Kanama devam ederse doktorunuz kimyasal bir madde veya elektrikle koterizasyon önerebilir. Bu yöntemde bir anestetik (uyuşturucu) burnun içine verilir ve kimyasal bir madde veya elektrik akımı ile damarlar yakılır. Bu şekilde kanın pıhtılaşması sağlanır. Buna rağmen kanama sürerse, doktor ilaçlı bir tamponla ve bezle burnu kapatır. Bu tampon birkaç gün kanama yerinin üzerine basınç yaparak kanın durmasını sağlar. Tampon çıkarıldıktan sonra.koterizasyon (yakma) yapılır ve tekrarlaması önlenir.
AMELİYAT
Yüksek tansiyon veya arteriosikleroz gibi başka bir hastalık nedeniyle veya burnun çok içlerinden gelen bir kanamayı durdurmak zordur. Doktorunuz bu konuda uzman bir doktora başvurmanızı isteyebilir. Bu kişi özel bir tamponla burun deliklerinizi kapatarak tedavi etmeye çalışır. Bunun için özel bir teknik ve müsekkin kullanacak ve bu işlemleri hastanede yapacaktır. Rahatsızlık verici olabilir, ama kanamayı durdurmak için şarttır.
ÖNLEM
Sık sık burun kanamalarından şikâyet ediyorsanız bunu azaltmak veya ortadan kaldırmak için bazı önlemler almalısınız.
Septuma günde birkaç kez vazelin uygulayın. Nemlendirici bir alet kullanarak çevrenizdeki havayı nemli tutun. Burnunuzu karıştırmayın ve bir süre silmekten de kaçının. Burun silmek damarlardaki basıncı artırarak yeniden kanamaya neden olur.

kaynak:15
syf:162

__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ameliyatı, belirtileri, burun, kanaması, koterizasyon, önlemi, tedavisi, yakma

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 20:18 .