Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Tıp > Nefroloji > Periton Diyalizinde İnfeksiyöz Komplikasyonlar, Peritonit Ye Tedayi İlkeleri

Nefroloji hakkinda Periton Diyalizinde İnfeksiyöz Komplikasyonlar, Peritonit Ye Tedayi İlkeleri ile ilgili bilgiler


Peritonit, periton diyalizi ile tedavi edilen son dönem böbrek yetersizlikli hastalarda gözlenen en yaygın komplikasyondur. Kronik periton diyalizinin bir türü olan sürekli ayak dan periton diyalizinde (SAPD) bu oran (merkezlere

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 15.03.11, 08:57
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Periton Diyalizinde İnfeksiyöz Komplikasyonlar, Peritonit Ye Tedayi İlkeleri

Peritonit, periton diyalizi ile tedavi edilen son dönem böbrek yetersizlikli hastalarda gözlenen en yaygın komplikasyondur. Kronik periton diyalizinin bir türü olan sürekli ayak dan periton diyalizinde (SAPD) bu oran (merkezlere göre değişmesine rağmen) 1980- 1990'lı yıllarda 1.1-1.3 episod/hasta yılı olarak bildirilmiştir. Yeni bağlantı sistemleri ve iyi izlemle bu sıklık 24-36 hasta ayında bir episoda indirilmiştir. Erişkinlerde yaş, cinsiyet ve diabetin peritonit sıklığına etkisi yoktur. Ancak çocuklarda (Özellikle yenidoğan ve küçük çocuklar) peritonit sıklığı erişkinlerden daha yüksektir (2).
Peritonite neden olan mikroorganizmalar
Mikroorganizma türlerinin dağılımı, farklı diyaliz ünitelerinde, hatta farklı ülkelerde bile çok benzerdir. Pek çok mikroorganizma peritonite neden olabilirse de, en sık rastlanan etken Gram pozitif bakteriler, özellikle de hastaların deri florasında bulunan Staphylococcus aureus ve S. epidermidis'dir (Tablo 1).
Mikroorganizmalar intraluminal, periluminal, transmural, hematojen ve asandan yolla periton boşluğuna ulaşabilirler (1):
1- Intraluminal infeksiyonlar (% 30-40): En sık kontaminasyon yoludur. Sisteme el değmesi veya periton diyalizi kateterindeki yarıklardan, özellikle derideki Gram pozitif bakterilerin girmesi sonucu oluşur.
2- Periluminal infeksiyonlar (% 20-30): Kateter hiçbir zaman deri veya subkutan doku ile tam kaynaşmaz. Dolayısıyla kateter çevresinden bakterilerin penetrasyonu mümkündür. Çıkış yeri veya tünel infeksiyonunu takiben gelişen peritonitlerde, mikroorganizmanın giriş yoludur.
3- Transmural (enterik) infeksiyonlar (% 20-25): Yaşlılarda ve polikistik böbrek hastalığı olanlarda sık rastlanan divertikülozis veya mezenter iskemisi gibi barsak hastalıkları varlığında daha sık olmak üzere, bakteri barsak duvarından geçerek peritona ulaşabilir. Bu durumda birçok intestinal organizma periton sıvısından izole edilir (özellikle Gram negatif ve anaerob bakteriler).
4- Hematojen infeksiyonlar (% 5-10): Tüberküloz basili ve Streptococcus viridans hematojen yolla peritona ulaşabilir.
5- Asandan (transvaginal) infeksiyonlar (% 2-5): Fallopian tüpler yoluyla periton diyaliz sıvısının sızdığı kadınlarda görülür. Laktobasiller ve Candida peritona bu yolla ulaşabilir.
Periton Diyalizinde Ýnfeksiyöz Komplikasyonlar, Peritonit Ye Tedayi Ýlkeleri-1.jpg

Rezzan ATAMAN
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, tç Hastalıkları Anabilim Dalı, Nefroloji Bilim Dalı, İstanbul.


Makale devamı eklentidedir...
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf ANKEM_13_3_302_305.pdf (225,7 KB (Kilobyte), 549x kez indirilmiştir)
__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
diyalizinde, komplikasyonlar, periton, peritonit, tedayi, ılkeleri, ınfeksiyöz

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:27 .