Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Tıp > Nöroloji > Periferik Nöropatiler - Belirtileri

Nöroloji hakkinda Periferik Nöropatiler - Belirtileri ile ilgili bilgiler


PERİFERİK NÖROPATİLER BELİRTİLER *EI ve ayaklarda karıncalanma hissi; * Aynı yörelerde uyuşma; * Dengesizlik veya koordinasyon bozukluğu; *EI ve ayaklarda zaafiyet ve ağrı; Periferik sinir sistemi tüm hareketleri (motor sinirleri)

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.08.08, 14:56
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Periferik Nöropatiler - Belirtileri

PERİFERİK NÖROPATİLER
BELİRTİLER
*EI ve ayaklarda karıncalanma hissi;
* Aynı yörelerde uyuşma;
* Dengesizlik veya koordinasyon bozukluğu;
*EI ve ayaklarda zaafiyet ve ağrı;
Periferik sinir sistemi tüm hareketleri (motor sinirleri) ve duyumları (duyum sinirleri) denetleyen sinir şebekesidir. Bu sinir şebekesi merkezi sinir sistemine beyin sapından ve omuriliğin birçok nok­tasından bağlıdır. Vücudun en uzak köşelerine bile uzanabilen bir şebekedir.
Periferik sinir sistemi, beyin ile organlar, kan damarları, kaslar ve deri arasındaki iletişimi sağlar. Beynin emirleri motor sinirleri ile iletilir ve gerekli bilgi duyum sinirleri ile beyne geri gelir.
Periferik sinirlerden birinin zedelenmesi o yöre ile beyin arasındaki iletişimi etkiler. Bu da kasları harekete geçirmeye veya ilgili alanda normal duyumlamaya engel olur. İlgili periferik sinir boyunca ağrıya da neden olabilir. Periferik nöropati, beyini ve omuriliği etkilemeden periferik sinirlerin zedelenme­sine verilen addır. Önemsiz zedelenmelerde, akut ve yakıcı bir ağrı duyulur. Ciddi durumlarda ise denge bozuklukları, kas zaafiyeti hatta felç görüle­bilir.
"Carpal Tunnel" sendromunda olduğu gibi bir tek sinir zedelenmiş olabilir, ya da Guillain-Barre sendromunda olduğu gibi birçok sinir aynı anda hasara uğrayabilir.
Periferik nöropatinin birçok nedeni vardır. Zede­lenme, sinir üze-y.\ devamlı baskı ve hastalıktan ya da zehirlenmeden kaynaklanan sinir tahribatı bu nedenlerden bazılarıdır. Periferik nöropatinin en yaygın nedenleri şeker hastalığı, vitamin eksikliği, dengesiz beslenme ve alkolizm ile kalıtımsal bozuk­luklardır.
Sinir üzerinde basınç bir tümörden kaynaklanabi­leceği gibi, alçıda olmak veya yürürken koltuk değ­neği kullanmak ya da uzun süre sıkışık bir pozisyon­da kalmak da böyle bir basınca neden olabilir. Romotoid artirit, bazı aletlerin yarattığı şiddetli titre­şimler, sinir kanaması, fırlamış diskler, soğuğa veya radyasyona maruz kalmak ve bazı kanser türleri de sinirler üzerinde basınç oluşturabilir. Yaygın bir periferik nöropati cinsi olan "meralgia paresthetica" yanma duygusu, uyuşma ve bacakların ön kısımla­rında hassasiyet ile ortaya çıkar.
Mikroorganizmaların sinirlere doğrudan saldırıya geçip, periferik sinir hasarına yol açmaları da müm­kündür. Ayrıca toksik (zehirli) maddeler (kurşun, civa, arsenik) de bu hastalığa neden olabilir.
Belirtiler genelde aylarca süren bir dönem bo­yunca ortaya çıkar. Ancak arsenik zehirlenmesi gibi vakalarda belirtiler hemen görülür. Önceleri ayak parmaklarında başlayan karıncalanma yavaş yavaş yukarılara yayılır. Bazen de ellerde başlayıp, kollara yayılır.
Aynı şekilde uyuşma da yayılır. Deri hassaslaşır ve hatta bazen en ufak bir temas acı verir. Ciddi durumlarda, kaslarda giderek yaygınlaşan bir zaa­fiyet belirir.
Şeker hastalığı vakalarında, periferik nöropatinin belirtileri hastalığın başlangıcından 15-20 yıl sonra­sına kadar ortaya çıkmayabilir. Ancak kan şekeri düzeyi iyi kotrol edilmezse, belirtiler çok daha önce­den baş gösterebilir.

B12 vitamini eksikliğinin ağır durumlarında pernisyöz anemi), periferik nöropati başlamadan önce, solgunluk, güçsüzlük, yorgunluk veya nefes tıkanıklığı gibi belirtiler başlar. Deri sarımtrak bir renk alır ve ağızla dilde hassasiyet görülür.

Periferik nöropatiye en çok alkolikler tutulabilir. Genelde yetersiz beslenme ile birlikte gelen alko­lizm nöropatiye yol açar. Kansızlık da ortaya çıkın­ca, periferik nöropati kaçınılmaz olur.


__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
belirtileri, nöropatiler, periferik

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:19 .