Nüve Forum


Genel Sağlık hakkinda estetik ile ilgili bilgiler


Diyet yetmiyorsa liposuction var Vücutta, özellikle de belli bölgelerde toplanan yağa karşı çözüm liposuction. Bu sayede bel, kalça ve basenin yanı sıra kollar, hatta ayak bileği bile inceltiliyor 18/08/2006 (1303

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #11  
Alt 13.09.07, 23:41
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: estetik

Diyet yetmiyorsa liposuction var

Vücutta, özellikle de belli bölgelerde toplanan yağa karşı çözüm liposuction. Bu sayede bel, kalça ve basenin yanı sıra kollar, hatta ayak bileği bile inceltiliyor
18/08/2006 (1303 kişi okudu)
[I]HATİCE YAŞAR

Amerika'da botokstan sonra en fazla yapılan cerrahi işlem liposuction. Bu, her ne kadar bir zayıflama ameliyatı olmasa da diyet ve sporla geçmeyen bölgeleri inceltiyor. Anadolu Sağlık Merkezi'nden Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Tuğrul Maral, "İşlemin etkin olması için yeme alışkanlığı değişmeli, spor yapılmalı" diyor.
Liposuction nasıl yapılıyor?
Liposuction, bir vakum cihazına bağlı olan özel kanüller kullanarak cilt altı yağ dokusunun cerrahi olarak alınmasıdır. Cilt altında deriye dikey olarak seyreden sinir ve damarlar korunarak künt uçlu kanüller ile yağ dokusu alınır. Üstteki derinin kanlanması ve duyusu korunur, yağın alınmasıyla kontur düzelmesi olur.
Liposuction bir zayıflama yöntemi mi?
Hayır, değil. Liposuction ilk olarak normal veya ideal kilodaki kişilerdeki lokalize yağ birikmelerinin azaltılmasında kullanılmıştır. Günümüzde, daha geniş kapsamlı vücut küçültme ve şekillendirme amaçlı olarak yararlanılıyor. Liposuction ile geniş volümde yağ alınmasının mümkün olması, uygulamanın sağlıklı bir yaşam stilinin yerine geçmesi anlamını taşımaz. Kalıcı kilo kaybı, diyet ve yemek yeme alışkanlığının düzeltilmesi gerekir. Liposuction vücut bölgelerinin oranlarını düzeltse de, devamlı aşırı yemek vücutta geride kalan yağ hücrelerinin yağı tutmasına, liposuction uygulanmayan sahalarda da volüm artışına neden olur. Dikkat edilmeli.
Liposuction kimlere yapılabilir?
Geleneksel diyet ve aktivitenin düzeltemediği lokalize yağ birikmelerinin olduğu bölgelerin kontur düzeltmesi için idealdir. Kişi liposuction sonrası yüksek kilolar almadıkça yeni konturu kalıcıdır. Liposuction, bir şişmanlık tedavi yöntemi değildir. Fakat şişman kişilerde kontur bozukluklarını düzeltmek için kullanılabilir. Belirgin sağlık problemleri olan, kötü bir deri tonusuna sahip ve derisi elastik olmayan, kanama zamanını uzatan antikoagülan ilaçlar kullanan kişilere liposuction uygulanmamalı.
Liposuction nerelere uygulanır?
Liposuction, deri altında yağın bulunduğu ve kontur bozukluğu olan her bölgeye uygulanabilir. En sıklıkla uygulanan sahalar uyluk yan bölgesi, bel bölgesi ve karındır. Uyluk iç bölgesi, diz, kalça, sırt bölgesi dışında kollar, yüz, boyun ve bacaklar ile ayak bileğine de yapılır. .
Hangi bölgelerde sonuç daha iyi?
Üzerindeki derinin kalın ve elastik olduğu bölgelerde alınan sonuçlar daha iyidir. Bu bölgeler boyun, sırt, bel, uyluk dış yüzü, diz, karın üst kısmı bölgeleridir. Karın alt kısmı ve uyluk iç yüzü bölgeleri derisi daha ince ve yumuşak olduğundan liposuction sonrası deride hafif dalgalanma görülebilir. Bu bölgelerde başlangıçta deri fazlası varsa liposuction uygulaması sonrası deri germe uygulamaları ve uyluk germe gerekebilir.
En fazla kaç kez uygulanabilir?
İdeal olarak bir anatomik sahanın liposuction ile tedavisinin bir kerede sonlandırılması gerekir. Sekonder liposuction denilen aynı sahanın ikinci kez liposuction yapılması iki nedenle gerekli olabilir; ilkinde ilk seansta yetersiz tedavi edilmesine bağlıdır, diğer neden ise hastanın ileri derecede tekrar kilo almasıdır. Her ikisi de arzu edilmeyen durum oluşturur ve sekonder liposuction daha sertleşmiş bir vücut bölgesinden yağ alınmaya çalışılması anlamına geldiğinden bazı kısıtlamalar
içerir. Bu durumda ultrasonik liposuction geleneksel liposuction uygulamasına göre daha iyi sonuç verebilir.
Ameliyat için uygun zaman ne?
Liposuction için mevsimsel bir zamanlama gerekliliği genel olarak yoktur. Fakat ameliyat sonrası özellikle liposuction yapılan sahaların çevresinde deride morarmalar olabileceğinden bu bölgelerin güneş görmemesi gerekir. Yine bir-iki aylık sürede bir korse giyilmesi tavsiye edildiğinden tatil ve güneşlenme arzusu olan kişilere yaz aylarında tavsiye edilmez.
Normal hayata dönüş süresi ne?
Bu, ameliyatın lokal veya genel anestezi altında yapılması, tedavi edilecek sahanın sayısı ve büyüklüğüne bağlı. Normal kilodaki kişilerde tek seansta üç-dört vücut bölgesine lokal anestezi altında hastane yatışı gerektirmeden uygulanabilir ve bir günde normal yaşama dönülür. Aynı seansta daha fazla ve daha geniş alanlar genel anesteziyle tedavi edildiğinde normal hayata dönüş birkaç gün alır. Bir seansta 5 litre ve üzerindeki yağ alımı tam teşekküllü hastanede yapılmalı.


Fiyat listesi
Burun estetiği: 3-5 bin YTL
Meme büyütme: 4-6 bin YTL
Meme küçültme: 5-7 bin YTL
Karın germe: 5-8 bin YTL
Liposuction: 3-8 bin YTL

'Son yıllarda yapılan en güzel burun benimkisi'
Şarkıcı Fatih Ürek de göz önünde olmanın bedelini bıçak altına yatarak ödeyenlerden. Geçirdiği burun ameliyatından memnun kalan Ürek, liposuction yaptırdığına pişman.
Sağlığınızı nasıl koruyorsunuz Fatih Bey?
Bir senedir 10 kilo verdim. Dikkatli beslenerek, çok sık yiyerek, sebze tüketerek bunu başardım. Tuzlu daha az yemeye, zeytinyağlılara ağırlık vermeye başladım. İçki ve sigara içtiğim için yatmadan önce bir çay bardağ süt içerim. Spor yapmaya pek takatim olmuyor açıkçası. Şu anda Bodrum'da olduğum için yüzüyorum. Sahnede dans ederek bayağı kalori harcıyorum.
Estetik operasyon geçirdiniz mi?
Yüzüme bir şey yaptırmadım ama 1993'ün sonunda burun estetiği oldum.
Liposuction yaptırdım ama büyük bir hata oldu. Bence yaptırmak çok kötü bir şey.
Neden?
Bende iyi olmadı. O seneden beri 15 kilo bir fark var. Ben genelde etli butlu, dolgunumdur. İnsanlar öyle sever.
Estetik cerrahiye karşı değilsiniz ama?
Gerekirse, evet yapılabilir. Ama lüzumsuz yere estetik yapılmasına karşıyım. Benim yanaklarım biraz fazla gibi gözüküyor. Belki bir şey düşünebilirim. Gerekli değilse bence yapılmamalı.
Burun estetiğinizden memnun kaldınız mı?
Türkiye'nin en başarılı burun estetiği operasyonlarından birini yaptırdığımı düşünüyorum. Nazım Çerkeş yaptı. Amerika'daki kongrelerde, konferanslarda burnumun örnek olarak gösterildiğini biliyorum. Son dört yılın en iyi estetik burnu seçildi.
İleride bir operasyon daha düşünür müsünüz?
Karın kaslarımda genişleme var. Bu, kiloyla alakalı. Mesela buna estetik yapılabilir ama gerek yok, ihtiyaç duymuyorum. Tehlikeli bir ameliyat bence. Bunu çok ağır bir sporla eritmem gerekiyor. Yanak etlerim var biraz fazla gibi. Onun dışında memnunum.
Sizce Türkiye'de estetik fazlaca yapılmıyor mu?
Çok çirkin, karman çorman bir millet olduk. Hiç bakmıyoruz kendimize ve hazıra konuyoruz. Bizimkiler, ellerine biraz para geçince estetik yaptırıyorlar. İmkânı varsa isteyen yaptırabilir ama kendine bakmayan ilgilenmeyen bir millet olduk. Dünyadaki en iyi cerrahlar Türkiye'den. Amerika'dan Türkiye'ye gelip kuyruğa giriyorlar. Sanat camiasında bakıyorsunuz herkes birbirinin aynısı. Her şeyin b..'unu çıkardığımız için bunda da abartıyoruz. Özenti, hızlı tüketim var. Botoksu abartan abartana...

YARIN: Ameliyatsız güzellik

Konu loli tarafından (25.10.07 saat 21:39 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #12  
Alt 13.09.07, 23:41
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: estetik

Yaşlanmaya karşı neştersiz çözümler

Gençleşmek, güzelleşmek için bıçak altına yatmak şart değil. Her gün bir yenisi çıkan 'neştersiz güzellik yöntemleri'yle yaşlılık görüntüsü yok edilebiliyor. Botox, ışık tedavileri, dolgu maddeleri, peeling ve radyofrekans gibi güzellik yöntemlerini uygulamak için 'öğlen arası' bile yetiyor
19/08/2006 (1493 kişi okudu)
[I]HATİCE YAŞAR

Stres, güneş, hastalıklar, yaş ve yerçekimine bağlı oluşan yaşlı görünüme karşı tek alternatif neşter değil. Giderek alanı genişleyen 'neştersiz güzellik' yöntemleri hakkında Transmed Saç ve Kozmetik Cerrahi Kliniği'nden Dermatolog Pınar Güzel bilgi verdi.


Botox
Sert mimik çizgilerini gidererek yüze yenilenmiş, olumlu, genç bir görünüm sağlayan saf protein yapıda bir ilaç botox. Yüzdeki kırışıklık ve çizgiler, yaşlanma, yerçekimi ve mimik kaslarının yoğun kullanımına bağlı olarak oluşur. Özellikle alın ve göz çevresindeki mimik kaslarının kasılmaları, kaş çatma çizgileri, alın çizgileri ve göz kenarında 'kaz ayağı' kırışıklarının oluşmasına neden olur. Botox, mimik kaslarını gevşeterek deriyi daha az çekmelerini sağlar ve yüzeydeki kırışıkları azaltır. Doğru dozlarda ve deneyimli doktor tarafından uygulanırsa kasları tahrip etmez, ifadeyi sağlayan mimiklerin kaybolmasını engeller.

Hyaluronik dolgu maddesi
Bu madde, deri altına enjekte edildiği zaman, vücudun kendi hyaluronik asitiyle birleşerek hacim yaratır. Bu hacimle dudakların, çizgilerin, kırışıklıkların ve yüz kıvrımlarının tedavisi sağlanıyor. Hızlı ve kolay uygulanıyor, görülebilir sonuçlar hemen elde edilebiliyor. Botox'ta olduğu gibi, dolgu tedavisinde de 'öğlen molası' yeterli. Genellikle, 20 dakikadan daha az bir süre içinde uygulama yapılıyor. Tedavi sonrası normal aktivitelerinize hemen geri dönebilirsiniz. Tek seansta yapılan tedavi bölgeye bağlı olarak 3-6 ay arasında kalıcı olur.

Vital anti-aging
Kolaylıkla enjekte edilen bu akışkan karışım, deri altına verildiğinde, cildi gerginleştirir; taze, doğal bir canlılık, daha genç ve sağlıklı bir görünüm verir. Herhangi bir ön test yaptırmak gerekmiyor. Uygulama 15-20 dakikada tamamlanıyor. Bireysel programlar yaş ve cilt durumuna göre tasarlanır. Genellikle dört haftada bir, iki-üç seans ve dört-altı ayda bir tekrarlanan idame tedavisi öneriliyor. Karışımın içindeki hyaluronik asit, suyu tutması için son derece yavaş bir şekilde enjekte edilerek, cildin genç ve gergin olmasını sağlıyor. Uygulamanın etkileri uzun süreli olmakla birlikte hiçbir zaman tam kalıcı değil. Yöntem, istenen sıklıkta yenilenebilir.

Mezoterapi
İlerleyen yaşla pek çok iç (genetik, hormonlar, beslenme) ve dış (güneş, hava kirliliği, stres) faktör cilt yaşlanmasına katkı sunar. Buna karşı ise mezoterapi uygulanabilir. Cilt altına ince uçlu iğne yardımıyla vitamin ve mineral kompleksleri belli aralıklarla enjekte edilerek elastikiyet ve gerginlik kaybı azaltılır. Yüz mezoterapisi, yaşla birlikte azalan gerginlik ve sıkılığın tekrar kazanılması, cilde nem ve dirilik sağlamak, çene altı yağ birikimini azaltmak amacıyla kullanılır. Cilt yapısına göre 15 gün-1 ay aralıklarla iki-üç seans genellikle yeterlidir.

Radyofrekans yöntemi
Cilt yüzeyinde özel başlıklarla uygulanan radyofrekans enerjisi ile aynı seansta hem cildi hem de cilt altı yağ dokuyu tedavi etmek mümkün. Uygulanan bölge kontrollü olarak ısıtılırken, eşzamanlı olarak üst cilt katmanı soğutularak korunuyor. İşlem esnasında cilt yüzeyine herhangi bir zarar verilmiyor. Sadece seans sonrasında kısa süreli bir kızarıklık olur. Selülit ve gevşeklik olan her bölgeye uygulamak mümkün. Aynı zamanda birkaç cm. incelme de sağlar.
Özellikle yüz ve boyun bölgesinde hissedilen gerginlik kayıpları, yüzde mevcut kırışıklıklar, boyun bölgesinde yaşa bağlı çizgilenmeler, doğum sonrasında karın bölgesinde oluşan sarkmalar, diyet sonrası verilen kilolara bağlı sarkmalar için kullanılabiliyor. Uygulama için yaz-kış fark etmiyor.

Mikrodermabrazyon
Mekanik peeling yöntemidir. Vakumu ayarlanabilen ve uygulama sırasında küçük kristaller püskürten mikrodermabrazyon cihazlarıyla cildin en üst tabakası hafifçe soyulur. Yüzeysel lekelerin tedavisi, 'komedon' denilen siyah noktaların giderilerek cildin derinlemesine temizlenmesi, cilt renginin eşitlenmesi, kullanılan kozmetik ürünlerin etkinliğinin artırılması, cildin kan dolaşımının düzenlenmesi ve cilt canlandırma etkilerinden faydalanılıyor. Güneş etkilerini gidermek için yaz sonunda uygulanabilir.

Kimyasal peeling
Meyve asitleriyle yapılan yüzeysel bir soyma işlemidir. İşlem, şekerpancarından elde edilen glikolik asitle veya sütte bulunan laktik asitle uygulanıyor. Bir başka yüzeysel peeling ise salisilik asitlerle (BHA'lar) yapılanı. Bu madde daha yüzeysel olarak epidermisi (cildin en üst tabakasını) etkiler. Akne, siyah-beyaz nokta dışında lekelerin tedavisinde de tercih ediliyor. Cildin üst tabakasını soyarken ince çizgilerin azaltılmasını sağlar ve cildin yenilenme süreci de başlatılır.Haftada bir 20 dakika içinde uygulanan işlem ortalama dört-altı seans uygulanabilir.

Işık tedavileri gençlik veriyor
IPL/Plasmalite

Genel deri görünümünün iyileştirilmesinde etkili seçeneklerden biri Plasmalite. Yöntem, filtre edilmiş ışık kullanarak deri altındaki melanin, hemoglobin ve kollajeni seçici olarak hedefliyor. Işının verdiği ısı, etrafındaki deriye herhangi bir zarar vermeden, seçilmiş olan dokuyu yok ediyor. Farklı deri cinslerinde, uygun filtrelerle dalga boyları değiştirilerek istenilen derinliğe erişilebilir. Haftada bir 20 dakikadan ortalama altı-sekiz seans uygulanabilir.

Omnilux
Yorgun ve çevre koşullarından olumsuz etkilenmiş yüzlerde başarıyla uygulanıyor. Cilt temizlendikten sonra Omnilux, tedavi edilecek olan bölgeye yerleştiriliyor. Yüz, dekolte ve ellere uygulanabiliyor. İlk seans 40 dakika, sonraki seanslar için ise 20 dakika ayırmanız
yeterli. Sekiz seans uygulanıyor.

'Sanki dünyaya yeniden geldim'
Kapıyı açan kadın sanki 52 yaşında değil de 30'ların başında gibi. Uzun boylu değil ama alımlı. Kısa kızıl saçları ve siyah elbisesiyle hoş görünüyor. Yarı resmi bir daireden emekli. Boşanmış. Bir kızı var. Estetik yaptırmasının nedeni hayat felsefesiyle uyuşuyor. Çünkü o, kendi için yaşıyor. Başkalarındansa onun kendini beğenmesinin önemli olduğuna inanıyor. Karnını gerdiren, göğüslerini küçültüp dikleştiren E. A. yüzüne kimyasal peeling yaptırarak genç görünümünü tamamlamış.
E. A., neşterli ve neştersiz estetik deneyimini anlattı:
"Karnımdan şikâyetçiydim. Spor yapmama rağmen eritemedim. Bir gün doktora karnımdan şikâyet ederken bana akıl verdi. Ben de hemen kabul ettim. Kızıma Antalya'ya gidiyorum diyerek hastaneye yattım. Etraftan soranlara da göbek fıtığı ameliyatı olduğumu söyledim. Herkes göbek fıtığının nasıl olduğunu sorunca iyi yanıt verebilmek için internetten araştırdım.
'Göbeğim her an düşecek gibiydi'
Estetiğe karşı önyargılı değilim. Çok sayıda kişiyi de doktora gönderdim. Birkaç tanıdık karın gerdirme ameliyatı oldu. Burun ameliyatı yaptıranlar oldu. Ben hiçbir sıkıntı çekmedim, sadece bikini bölgesinde hafif bir iz kaldı. Ne kadar mutlu oldum anlatamam, sanki dünyaya yeniden geldim. Keşke imkânım olsaymış da daha önceden yaptırsaymışım. Eskiden göbeğim her an düşecekmiş gibi hissederdim. Dar pantolon giyemezdim. Sarkan göğüslerimi de bir yıl önce dikleştirdim. Bu arada 90 beden olan göğüs ölçüm 80'e indi. Onlardan da hep rahatsızlık duymuştum, psikolojik olarak
etkileniyordum. Spora gitsem daha pahallı olacaktı. Ayrıca kesin çözüm de değildi spor. Vücudum istediğim forma geldi. Yüzüme kimyasal peeling yaptırdım, sonuçlar çok iyi oldu.
Elmacık kemiklerimi belirginleştirmek için yağ enjeksiyonu yaptırdım. Şimdi yüzde 'iple asma' diye bir yöntem var. Doktorum gerekli görürse ve yüzde sarkma olursa yaptırırım. Ayrıca varislerimi tedavi ettirdim. Şimdi çok çok daha mutluyum."

- BİTTİ -

Konu loli tarafından (25.10.07 saat 21:44 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #13  
Alt 14.09.07, 00:16
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: estetik

Neşterli ve neştersiz estetik (1)

Vücudunuzdan alınan yağ, hazır dolgu maddeleri, hatta kandan bile gençlik ve güzellik elde edilebiliyor. Sarkmış bölgelerin çözümü ise 'balık kılçığı' şeklindeki iplerle asma yöntemi
15/04/2007 (2152 kişi okudu)
HATİCE YAŞAR

BAŞLARKEN
[I]Nip/Tuck dizisinin iki kahramanı, Sean McNamara ve Christian Troy'un yarattığı mucizeler kim bilir izleyen kaç kadını etkiledi? Ardından aynada yüzüne bakıp bir estetik cerraha görünmeye karar verenlerden kaçı operasyon geçirdi bilmiyoruz. Öyle ya kim güzel olmak istemez ki. Hele de bunu acı çekmeden üstelik de kısa sürede yapabilmek mümkünse...
Gerçekten bu mümkün. Çünkü hem neşterle hem de neştersiz güzellik alanında çok sayıda seçenek var. Örneğin yüzünüzdeki lekelerden, sivilcelerden kısa sürede kurtulabiliyor, peeling (soyma) yöntemiyle tabiri caizse bebek gibi bir cilde kavuşabiliyorsunuz. Eğer yüzünüzde hafif sarkmalar varsa bıçak altına yatmadan 'balık kılçığı' şeklindeki iplerle yüzünüzü 'astırabilir' ve genç bir görünüme kavuşabilirsiniz. Yüzünüzde hafif kırışıklıklar oluşmaya başlamışsa onların da çözümü ışık terapisi. Kadınların tarihsel sorunu selülit ise LPG denilen yöntem ve ardından uygulanan mezoterapiyle büyük ölçüde giderilebiliyor. Bunlar bıçaksız, basit çözümler.
Bunların dışında daha etkili ve kesin sonuçlar için neşterler devreye giriyor. Yağ aldırma, yüz ve karın germe, burun müdaheleleri bu gruba giriyor. Bu yazı dizisinde tüm bu neşterli ve neştersiz çözümleri, yenilikleri bulacaksınız.

Sarkan yanaklarınızdan, ağız çevresinde oluşan çukurlardan, düşen kaşlarınızdan şikâyetçiyseniz bir öğlen arası tüm bunlardan kurtulmanız mümkün. Hem de canınız acımadan, cildinize neşter değmeden. Cerrahiyi zorlayan neştersiz işlemler giderek daha fazla talep görüyor ve mükemmele yakın sonuçlar veriyor. Örneğin, 'iple asma' yöntemiyle göz çevresi, alın, yanaklar, boyun, göğüsler ve kol altındaki sarkıklar giderilebiliyor. Balık kılçığı şeklindeki iplerle uygulanan bu yöntemde iz kalmıyor. Estetik ve plastik cerrahi uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, iple asma ve yüzdeki neştersiz uygulamaları anlattı.
İple asma yöntemi nasıl uygulanıyor?
Dünya'da 'lunch time face lift operation', bizde ise 'öğle tatilinde yüz germe yöntemi' olarak anılıyor iple asma. Sarkıklığın olduğu bölgede küçük bir delikten girip cilt altından balık kılçığı şeklinde ip geçiriliyor. İstenilen gerginlik sağlandıktan sonra ip koparılıp iç kısımda asılıyor. Böylece cilt toparlanıyor, oldukça doğal ve genç bir görünüm sağlanıyor.
Hangi durumlarda yararlanılabiliyor?
Daha çok yüz germe ameliyatına henüz gerek görülmeyen, yani sarkmaların ciddi boyutlara ulaşmadığı durumlarda uygulanıyor.

Hiç bir iz kalmıyor
Yöntem hangi bölgelere uygulanabilir?
En başarılı olduğu bölgeler boyun, yanak, şakak ve kaşlar. İple asma sayesinde kaşlar kaldırılır, çene yanları ve boyundaki gevşeklik giderilerek belirgin düzelme sağlanır.
İşlem ne kadar sürüyor?
Lokal anesteziyle 25-30 dakika sürüyor. Hasta herhangi bir acı hissetmiyor ve işlemin ardından hemen eve veya işe gidebiliyor. Yöntemin avantajı izsiz olması kısa sürmesi.
Bu yöntemle yüz ne kadar gençleşiyor ve bu gençlik ne kadar sürebiliyor?
Tamamen kişinin durumuna bağlı. Ortalama iki-beş yıl düzelme korunabiliyor.
Lipofiling ve endoskopik alın germe yöntemleri hakkında bilgi verir misiniz?
Lipofilling: Son zamanlarda vücuttan alınan yağ, yine vücudun değişik yerlerine konarak yüz gençleştirme, meme dikleştirme, kalça şekillendirme, çarpık bacak düzeltme gibi pek çok operasyon gerçekleştiriyoruz. Özellikle yüz bölgesinde lipofilling (yağ doldurma) işlemleri başarıyla yapılıyor ve sadece yağ doldurarak yüz gençleştiriliyor.
Endoskopik yüz germe: Saçlı deri içinde yapılan iki cm. kesiden endoskop yardımıyla televizyon ekranından görüntülenerek yüz-alın kas ve derisi yukarı doğru çekiliyor. Bu operasyona 'izsiz yüz germe' adı veriliyor. Hastanede yatmayı gerektirmez. Bir hafta içinde hasta normal hayatına dönebilir.
Yöntemler hangi durumda uygulanır?
Lipofilling, cilt altı dokusunun azaldığı, kırışıklıkların derinleşmeye başladığı durumlarda, ayrıca elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi için uygulanıyor. Endoskopik yüz germe yönteminden ise özellikle üst yüzde kaş düşüklüğü, yanaklakların aşağıya doğru sarkması durumlarında yararlanıyoruz.
İşlem ne kadar sürüyor?
Yaklaşık bir-bir buçuk saat.

Vücut yağı da güzelleştiriyor
Peki sonuçları nasıl?
Her iki yöntemde de oldukça başarılı sonuçlar elde edilebiliyor. Ancak herkesin yapısı farklıdır, dolayısıyla tüm bu seçenekler içinden kişinin durumuna bağlı tedavi yöntemi belirlenmelidir. Eğer doğru tercihler yapılmış ise sonucun kötü olması söz konusu değil.
Kimi zaman cildin başka yerinden alınan yağlar yüze enjekte ediliyor. Restylane'den farkı nedir bunun?
Kişinin ihtiyacına ve arzusuna bağlı işlem tercihi yapılır. Kişinin kendi yağının daha uzun süre dayanması ve daha geniş alanlarda uygulanabiliyor olması tercih sebebi olabilir.
Dolgu maddelerinin işlevi nedir?
Özellikle yüzdeki çöküklükler ve kırışıklıklar, dudak inceliği için kullanılıyor dolgu maddeleri. Yüze anestezik bir krem sürüldükten sonra beş dakika içinde ince bir iğne sayesinde uygulama gerçekleşmektedir. Çalışan kişiler bunları öğle tatilinde dahi yaptırabilmektedir.

Kandan gençlik elde ediliyor
Plazma jel yöntemi nedir?
Kişinin kendi kanından elde edilen ve yüze enjekte edilen yöntemdir.
Kan işlemden geçiriliyor mu ?
Daha genç görünmek isteyen kişinin kanı alınarak özel bazı işlemlerden geçirildikten sonra plazma jel elde edilir. İşlemler steril şartlar altında yapılır.
Uygulama alanları nerelerdir?
Plazma jelin yüzünüze enjeksiyonuyla yüzünüzdeki kırışıklıklar giderilir. Yüzünüz daha dolgun, daha canlı, daha genç görünür. Özellikle dudak ve yanaklarda çok natürel bir gençlik ve yumuşaklık sağlar. Yüz ve dudakların dışında alın, boyun ve el sırtında da başarıyla uyguluyoruz.
Uygulama yaptıracak kişiden ne kadar kan alınıyor?
Kullanılacak bölgeye göre miktar tayin edilerek 10-20 cc arasında kan alınıp plazma jel hazırlanır. Gerekirse rötuşlar için bir miktar fazla hazırlanarak derin dondurucuda dondurulur ve ihtiyaç olduğunda kullanılır.
Bu yöntemin avantajı nedir?
Plazma jelin diğer dolgu maddelerine üstünlüğü kendi kanınızdan elde edildiği için alerji riski yoktur, çok natürel bir sonuç verir. Ayrıca hazır dolgu maddelerine nazaran daha yumuşaktır. Tüm yüz, boyun ve el sırtında aynı seansta uygulanabilir. Böyle bir dolgu maddesi henüz piyasada yoktur ve bu miktar düşüldüğünde hazır dolgu maddelerine nazaran çok daha ekonomiktir.
Yöntem ne kadar dayanıyor?
Sağlanan sonuç altı ay dayanır, altı ay sonra ise yöntem tekrarlanabilir.

YARIN: Yüz germe

Konu loli tarafından (25.10.07 saat 21:46 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #14  
Alt 14.09.07, 00:17
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: estetik

Neşterli ve neştersiz estetik (2)

Lazerle yüz gençleştiriliyor. Göz çevresi kırışıklık ve torbaları bir saatlik cerrahiyle gideriliyor. Yüz germe ise yaşlanmış ciltteki derin çizgileri ve sarkmaları toparlıyor
16/04/2007 (2226 kişi okudu)
[I]HATİCE YAŞAR

Ağız ve göz çevresinde oluşan kırışıklıklar, göz altı torbaları, gözkapağı sarkmaları sandığınızdan daha yaşlı bir görünüme neden olur. Bunların çözümü ise zor değil. Birkaç dakika süren botoks, lazer, göz çevresine bir saatte uygulanan cerrahi işlemler gençleştiriyor. Tüm yüzü esas alan gerdirme yöntemleri ise artık çok iyi yapılıyor. Böylece donuk ifade de ortadan kaldırılıyor. Estetik ve plastik cerrahi uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, "Tecrübeli ellerde, yüz ifadesini değiştirmeden zamanın izlerini silmek mümkün" diyor.

Göz çevresi kırışıklıkları, torbalar ve kapak sarkmalarının çözümü nedir?
Botoks: İşlem 10-15 dakika kadar sürer. Altı ayda bir tekrarlanır.
Lazer: Yüz gençleştirir. Göz çevresi, boyun dahil tüm yüze uygulanır. Ortalama 20 dakikadan yedi seans yapılır.
Göz torbalarının giderilmesi: Hastanede lokal anestezi ve sedasyon ile bir saatte yapılan bir operasyondur. Ödemi önlemek için göz bir saat kapalı tutulur. Hasta hemen evine dönebilir. Herhangi bir sargı ya da pansuman gerekmez. Üst gözkapağında gizli bir dikiş ve alt gözkapağında kirpik dibinde kendiliğinden kaybolan dikişler vardır. Hasta iki gün sonra banyo yapabilir. Dört gün sonra üst gözkapağındaki dikiş alınır. Bu sürede hasta güneş gözlüğü takıp günlük hayatına devam edebilir.
Bu işlemler için anestezi gerekir mi?
Endoskopik yüz germede genel anestezi, gözkapağı operasyonunda ise lokal anesteziyi tercih ediyoruz. Botoks ise sadece anestezik krem sürülerek yapılıyor.
İşlemlerin ardından normal hayata hemen dönülebilir mi?
Botoksta hemen, göz kapağı operasyonunda ise üst göz kapağında gizli bir dikiş ve alt gözkapağında kirpik dibinde kendiliğinden kaybolan dikişler vardır. Hasta iki gün sonra banyo yapabilir. Dört gün sonra üst gözkapağındaki dikiş alınır. Endoskopik yüz germe operasyonu hastanede yatmayı gerektirmez. Bir hafta içinde hasta normal hayatına dönebilir.

Tekrar torbaların, sarkma ve kırışıkların oluşması ne kadar zaman alır?
Kişinin cilt yapısı, yaşı ve cinsiyetine göre değişiklik gösterir. Bazı durumlarda beş-altı yıl, bazen de ömür boyu devam edebilir. Botoks ise altı ayda bir tekrarlanmalıdır.

Yüzün tamamını gerdirme ameliyatları hakkında bilgi verir misiniz?
Yüz germe genel anestezi altında uygulanır. Ameliyat esnasında yüz germe önce yüzün bir tarafına sonra diğer tarafına uygulanır. Kesiye şakaklarda saç hattı içinde başlanır. Aşağıya doğru kulak önündeki doğal hat boyunca ilerler, kulak memesinden arkaya döner ve kulak arkasındaki saçlı deriye ilerler. Bazen boyun derisindeki fazlalığa ulaşımı sağlamak amacıyla çene altında küçük bir kesi gerekebilir.

Hangi durumlarda yüz gerdirilmeli?
Yüz ve boyun derisinin sarkması ve kırışıklıkları gibi yaşlanma belirtilerini düzeltmek için uygulanır ve yüz gençleştirme cerrahisinin sadece bir kısmını teşkil eder. Yüz gençleştirme; alın germe, kaş kaldırma, gözkapakları estetiği, cilt yenileme (peeling), dudak büyütme, doldurma gibi işlemlerin gereğine göre birkaçını ya da hepsini kapsayabilir.

Bu alanda yenilik var mı?
Endoskopik yüz germe, iple yüz asma ve plazma jel yeni yöntemlerdir.
Yüz germe ifadeyi yok etmiyor mu?
Cilt yanlara doğru çekilirse böyle bir görüntü oluşabilir. Oysa cilt yerçekimine bağlı aşağıya doğru sarkar. Doğru şekilde operasyon gerçekleştirlirse böyle bir durumla karşılaşılmaz. Günümüzde teknikler çok gelişti. Tecrübeli ellerde, yüz ifadesini değiştirmeden zamanın izlerini silebilmek mümkün.

İşlem öncesi nelere dikkat edilmeli?
Kişinin bu operasyona ihtiyacı olup olmadığı tespit edilmeli. Eğer sigara kullanıyorsa üç hafta öncesinde bırakılmalı.

İşlem uzun sürüyor mu?
Bir-üç saat sürebiliyor.

Yüzün oturması ne kadar sürer?
Yüz germenin amacı, doğal, daha genç ve daha çekici bir görünümdür. Normal iyileşme aşamalı bir süreçtir ve nihai sonuç en az üç hafta fark edilmeyecektir.

Dışarıdan bakılınca yüzün gerdirildiği fark edilir mi?
İzler maksimum altı ayda ten rengine döner ve belirsiz bir hal alır. Yüzünü gerdiren kişi çok daha genç görünür. Kişiyi daha evvelden tanıyanlar fark edebilirler.


Işık terapisiyle kırışıklıkları yok edin
Işığın insan vücuduna sağladığı yararlar tıp dünyası tarafından uzun yıllardır biliniyor. Işık, hücrelerin canlandırılması ve dokuların yeniden oluşmasını sağlamak için profesyonel tedavi yöntemlerinin en önemli unsurlarından biri. Daha doğal ve cildin kendi mekanizmalarını kullanarak tedavi sağlayan ışık terapisiyle cildi dinç tutmak, kırışıklıkları gidermek mümkün. Sculpture Therapy Center'dan dermataloji uzmanı Dr. Betül Şengör, mavi, kırmızı ve plus gibi türleri olan ışık terapisini anlattı:
"Günümüzde ağrısız, iğnesiz ve neştersiz tedavilerle cilt yenilenmesi ve gençleştirme çok popüler. Bu yöntemler arasında Amerika FDA onayı almış ve etkileri kanıtlanmış olan ışıklar ilk sıralarda yer alıyor.
Söz konusu ışığın kırmızı, plus ve mavi renkleri mevcut. Saf ve hafif kırmızı diod ışık olan kırmızı, yorgun ve çevre koşullarından olumsuz etkilenmiş yüzlerde çok başarılı sonuçlar veriyor. Zararlı ultraviole veya infraruj (kızılötesi) içermeyen bu ışıklar cilt tarafından kolayca emilerek cildin dermis tabakasını uyarıyor. Bu tabaka cildin
yaşayan, çoğalan ve beslenmenin sağlandığı ana merkezidir.

Canlandıran etki
Kırmızı ışık, hücrelerde enerji metabolizmasında iyileştirici ve canlandırıcı değişiklik yaratarak kollajen sentezini tetikliyor. Cilt daha gergin ve pürüzsüz oluyor. Kırmızı diod ışığı, cilt altındaki hücrelerin aktif olmalarını, canlanmalarını sağlayarak ameliyat sonrası iyileşme sürecini olumlu etkiliyor. Diğer yüz gençleştirme uygulamalarına (botoks, dolgu maddeleri, peeling) destekleyici olarak kullanıldığında ışığın bu uygulamaların etkilerinin uzun süreli olmasında son derece yararlı olduğu gözlenmiş.
Mavi ışıkla aknelerin tedavisinde başarılı sonuçlar alınıyor. Yaz aylarında güneşin olumlu etkisiyle aknelerin iyileştiğini biliyoruz. Hatta bu yüzden kış aylarında düzenli solaryuma giren insanlar vardır. Ancak bu kişiler ne yazık ki ultraviyolenin olumsuz etkilerine de maruz
kalırlar. Işık terapisi, diğer yüz gençleştirme yöntemlerinin aksine yazın da güvenle kullanılabiliyor. Işık terapisi cinsiyet ayrımı yapmadan
her cilt tipine uygulanabilen, herhangi bir kızarıklık ve kaşıntı yaratmadığı için de yoğun iş temposu olan herkesin öğle tatilinde bile gençleşmesini sağlayacak ideal bir tedavi yöntemidir."

YARIN: Cildi soyarak yenileme

Konu loli tarafından (25.10.07 saat 21:51 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #15  
Alt 14.09.07, 00:17
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: estetik

Neşterli ve neştersiz estetik (3)

Çeşitli solüsyonların yüze sürülmesiyle yapılan soyma işlemi hem lekelerden kurtulmayı, hem de ölü hücreleri atıp cildin beslenmesini ve ışıltılı görünmesini sağlıyor
17/04/2007 (3700 kişi okudu)
[I]HATİCE YAŞAR

Aynaya baktığınızda kızgın olmadığınız halde çatık kaşlarınıza, lekelere veya donuk cildinize odaklanıyorsanız müdahale zamanı gelmiş demektir. Cildin yenilenmesi için uygulanan ve soyma anlamına gelen peeling, kısa sürede ve acısız güzellik sağlıyor. Sculpture Therapy Center'dan dermatoloji uzmanı Dr. Betül Şengör, "Cildi canlandırmak, evde kullandığınız ürünlerden daha etkili sonuç almak, kuruluktan kaynaklanan ince çizgileri gidermek için peeling yapılabilir" diyor.

Yüzde neştersiz çözümlerden revaçta olanlar hangileri?
Bir hasta 'Bana ne lazım?' diye geldiğinde yüzün üst bölgesinden başlarız. Çatık kaş veya güldüğünde derin çizgiler varsa bunlar yok edilmeli. Bu, ancak botoxla mümkün. Botoxu, dinamik kasları gevşetmek için kullanıyoruz. Altı ay sonra yine başa dönülüyor ve botoksun zararı yok. Terleme fazlalığında koltuk altına da yapılıyor. Botoks, cildin harmonisini bozmadan, cildin önde giden kısmına müdahale etmektir. Örneğin bir yüze baktığınızda orada kızgın bir bakış görüyorsanız ve ona odaklanıyorsanız sorun var demektir. Bunun çaresi botokstur. Hareket ettirmediğiniz halde çukurluklar varsa o zaman cilde uygulanan dolgu maddelerinden yararlanabilirsiniz. Cildin orta bölgesinde çökme varsa dolgu maddesi gerekir. Ama insanları şişirmeye gerek yok.
Orta bölge dediğimiz dudak üstü ve burun kenarlarındaki oluklanmalara hyaluronik asit dolgular yapılabilir. Işık enerjiisiyle hücreleri canlandırıp kollajen üretimi tetiklenebilir.
Lekelerden arındırmak için IPL ve peeling yapılabilir. Cildi temizlemek, arındırmak için cilt bakımı, oksjen terapi de uygun. Ama oksijen doğru ayarlanmalı. Eğer dozu iyi ayarlanmazsa oksijen yaşlandırır. Vitamin kokteyli verebiliyorsunuz ve germe sağlayabiliyorsunuz. Lifting etkisiyle hücreler çalışıyor.

Kimyasal peeling ne amaçla kullanılır?
Uzman dermatologlar tarafından çeşitli asitlerin kullanılarak cildin soyulması işlemine 'kimyasal peeling' denir. Bu bir soyma işlemidir. Kimyasal peeling yüzeysel ve derin olarak iki şekilde yapılır. Yüzeysel olanda meyve asitleri, derin kimyasal peelingde ise fenoller ve triklor asetik asitlerden yararlanılır. İkisinde de şekerpancarından elde edilen glikolik asitlerle, sütteki laktik asitler uygulanabiliyor.
Bu işlemi yaparken amacımız hastayı günlük yaşamından alıkoymadan, ödemler, kabuklanmalar olmadan cildi soymak. Bazen soyma işleminin yüzeyel olması yetmeyebiliyor. Bu durumda daha derin bir soyma işlemi gerekiyor. Örneğin ciltte lekeleri gidermek için yüzeyel soyma yetmeyebilir. Peelingi yaparken hedef cildi ölü hücrelerden arındırmak, yağ düzeyini dengelemek, akneyi tedavi etmek, cildi canlandırmak, evde kullanılan ürünlerin daha faydalı olmasını sağlamaktır. Soymak cildi canlandırır, çünkü üst tabaka gittiğinde alt tabaka uyarılır ve canlanır. Yeni hücreler yaratılır. Evde kullandığınız kremler ölü hücreye takılıp kalmaz, cilt altına iner. Bu, leke açıcı krem için, antiaging ürünler için de geçerlidir.

Hangi durumlarda peeling yaptırılmalı?
Cildi canlandırmak, evde kullandığınız ürünlerden daha etkili sonuç almak için uygun peeling var. Ciltteki lekeler kombine tedavileri hak edebiliyor. Birçok hasta peeling yaptırıp bunları geçiremediğini düşünebilir. Bu durumda başka işlemlere de ihtiyaç duyulur. Peeling'i cildi arındırmak için de kullanabiliriz. Bazen kuruluktan oluşan ince çizgileri peeling yöntemiyle gidermek mümkün. Işık terapisiyle kombine kullandığınızda daha etkili oluyor.

Peeling için ideal mevsim var mı?
Ekimde başlar aslında sezon. Fakat yaz öncesi ölü deriden arınıp daha sağlıklı görünmek için de yapılabilir. Bu durumda güneş koruyucu kullanılması gerekiyor. Aslında temmuz ayında da yaptırılabilir ancak eğer hasta kendini güneşten iyi koruyacaksa işlem uygulanmalı. İki saatte bir bol bol güneşten koruyucu krem sürülmeli.
Kimler peeling yaptırmamalı?
Eğer ciddi bir alerji, egzama varsa, deri kuru ve kaşıntılıysa o zaman cilt yanar ve acı verir. Hamilelik döneminde kullanılmamalı.
Bir senede kaç defa yapılabilir peeling?
Hasta senede iki kür halinde alabilir. İki kür dört seanstan oluşur. Haftada bir dört seanslık kür uygulayabilir ve bir ay sonra idame için beşinci seansı alabilir. Biri ölü deriden arınmak diğeri de yaz mevsiminin bitiminde sonbahara girildiğinde ölü deriden arınmak için.

Peeling işlemi nasıl yapılıyor?
Her şey hazır ve standardize edilmiştir. Diyelim ki şekerpancarından elde edilen glikolik asit peeling yapacaksınız. Bu, jel şeklindedir ve şişeler içinde hazır halde bulunur. Cildi temizledikten sonra peeling solüsyonunu fırça ya da pamukla sürüp bekliyorsunuz. Bekleme süresi kişiden kişiye değişiyor. Bir grup peeling suyla temizlenir, bir grubu spreyle. Bugünkü işlemlerde genelde temizlenmiyor ve krem sürülüp 24 saat bekleniyor.
Peeling yaptırdıktan sonra etkisi ne kadar sürede fark edilir?
Birinci uygulamadan üç-dört gün sonra soyulma başlayabilir. Hiç soyulmadan ciltte yağ düzeyi azalabilir ve sonra denge başlayabilir. 7-10. günde ikinci seansı yapıyorsunuz. Dört seans peeling bir ayda biter. 1-1.5 ay içinde cilt farklılaşır. Bir yan etki yoksa hasta mutludur. Aknede ise dikkat etmek gerekir.

Peeling ciltte alışkanlık yapar mı?
Böyle bir alışkanlık yok. Ölü deriyi arındırmak doğamızda var. 28 günde bir cilt ölü deriyi atıyor. Şehir yaşamı, stres, makyaj, yediklerimiz doğa koşullarına uygun değil, cilt kendini yenileyemiyor. Bu yüzden peeling yapıyoruz.
Peelingi kimler yapmalı? Doktorlar mı?
Mümkünse cilt hastalıkları uzmanı yapsın. Çünkü cildin anatomisini doktor çok daha iyi biliyor. Herhangi bir hata olsa bile doktor olduğu için onu nasıl tedavi edebileceğini bilir. Mümkünse kliniklerde yapılsın bu işlem. Kişiye ne gerektiğine doğru karar verilmeli. Hastanın beklentileri iyi bilinmeli ve buna göre işlem yapılmalı. Herkes peeling, oksijen terapi ve vitamin kokteyli de yaptırabilir. Işık tedavisi de yaptırabilir kişi, ancak bu işlemlerin bir sınırı olmalı. Burada sınır kişinin ihtiyacıdır.

Peelingde yaş sınırı var mı?
Yaş sınırı yok. Sivilce sorunu olan ergenlik dönemindeki kızlara da yapıyoruz.


Yerçekimine nasıl direnmeli?
Yaşa ve yerçekimine bağlı gevşeme ve sarkmalara karşı yapılabilecekler yok değil. Genel beslenme kurallarına uymak çok önemli. Özellikle sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye ağırlık verilmeli. Selenyum ve çinko sarkmalara, kırışıklıklara karşı etkili. Sebze ve meyve tüketerek
veya hap şeklinde alınabilir. C vitamini de hem ağızdan alındığında hem de direkt cilde uygulandığında etkili oluyor.
Eğer açık havada, güneşte spor yapıyorsanız veya güneşe çok maruz kalıyorsanız mutlaka güneş koruyucu kullanın. Ama kendinizi güneşten tamamen mahrum bırakmayın. Gölgede güneşlenebilirsiniz. New York'ta evlerinden hiç çıkmayan 80 yaşındaki ikizlerin ciltlerinin bebeklerinkinden farkı olmadığı anlaşıldı.
Bu da güneşin etkisi hakkında ipucu veriyor. Özellikle yüz ve eller güneşten korunmalı.
Düzenli spor ve egzersizle sarkmaların önüne geçmek mümkün. Spor sayesinde
60 yaşına gelseniz de gergin kaslara, dümdüz bir karna sahip olabilirsiniz.

YARIN: Selülit için çözümler ve mezoterapi

Konu loli tarafından (25.10.07 saat 21:59 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #16  
Alt 14.09.07, 00:17
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: estetik

Neşterli ve neştersiz estetik (4)

Kışın saklayabildiğiniz selülitleri yazın çevrenizle tanıştırmak istemiyorsanız küre başlayın. Etkili yöntemlerle 'portakal kabuğu' görüntüsünden kurtulmak mümkün
18/04/2007 (3268 kişi okudu)
[I]HATİCE YAŞAR

Çoğunlukla basenlerde, bacaklarda yerleşen 'portakal kabuğu' görünümündeki sevimsiz kabartılar her kadının kâbusu. Kışın neyse, ancak yaz gelip artık selülitleri saklamak mümkün olmadığında kurtulma telaşı da başlar. Neyse ki dermatolojinin sunduğu çözümlerle mücadele imkânsız değil. Mezoterapi, LPG gibi yöntemler hem incelme hem de selülitten kurtuluş vaat ediyor. Sculpture Therapy Center'den dermatoloji uzmanı Dr. Betül Şengör, iki yöntemin kombine uygulanmasıyla başarı elde edildiğini belirtiyor.
Mezoterapi nedir, ne işe yarar?
Mezoterapi yöntemiyle selülit tedavisi her yaz popülarite kazanan bir tedavi. Sadece estetik tıpta değil fizik tedavi amacıyla veya ağrı gidermek amacıyla da kullanılıyor. Mezoterapide özel bir tabanca ve çok ince bir enjektörle dermis diye bilinen cildin yaşayan ve üretken olan hücrelerinin bulunduğu tabakaya, vitamin kokteyli, yağ eritici özellikli ya da dolaşım düzenleyici solüsyonlar veriliyor. Dermisin hemen altında cilt altı yağ dokusu bulunuyor. Kilo alındığı zaman bu bölgede de düzensizlikler ve selülit dediğimiz portakal kabuğu görünümü ortaya çıkıyor. Bu bölgeye hiçbir krem ulaşamıyor veya iğnesiz ulaşmak mümkün olmuyor. Zayıflama veya selülit tedavisi için genelde, dört-altı seans daha sonra 15 günde bir, iki-dört seans yeterli oluyor.
Başka hangi alanlarda kullanılıyor mezoterapi yöntemi?
Mezoterapi sadece zayıflama amaçlı veya selülit tedavisinde değil yüz ve saç derisinin beslenmesi ve canlanması amacıyla veya ağrı tedavisinde de kullandığımız bir yöntem. Saçlarda dökülmeyi durdurabilen ve saçları besleyen özel uygulamalar yapılabilmekte; yüzde ise tek başına veya kombine ışık terapileriyle kollajen üretimini arttırmak amacıyla uygulanabilmektedir.
Hangi bölgelere uygulanıyor?
Vitamin ve aminoasitlerden oluşan karışımlar daha çok yüz boyun ve dekolte bölgelerinde kırışıklık giderici ve besleyici amaçlarla kullanılırken; vücutta ise dolaşım düzenleyici ve yağ parçalayıcı özellikli ilaçlar kullanılmaktadır. Karın, basen, yüz ve dekolteye de uygulanıyor. Özellikle selülitin önemli bir sebebi olan dolaşım bozukluğunun giderilebilmesi için masaj ve arkasından uygulanan mezoterapiyle çok başarılı olunmaktadır. Bir de mezoterapiye alternatif olan 'karboksi terapi' var. Bu işlem, karbondioksit gazının yağ veya sarkma olan bölgeye verilmesinden ibarettir. Neden karbondioksit? Çünkü o bölgeye 'oksijen yok' sinyali vermek için uygulanıyor. Verildiği bölgede dolaşım hızlanıyor.
Mezoterapi yöntemiyle kaç beden incelebilmek mümkün?
Mezoterapi yağları yakıyor ve inceltiyor. Doğru bir kombinasyonla yapılan mezoterapi yöntemi kişiyi bir beden inceltir. Eğer mezoterapiye spor ve diyet eşlik ediyorsa incelme iki bedene kadar çıkabiliyor.
Kimler uygulamamalı bu yöntemi?
Emziren, hamile kadınlar yaptıramaz. Kullanılan ilaçlara alerjisi olanlara da uygulanmamalı.
LPG yöntemi ne işe yarıyor?
Dünyanın selülit tedavisinde etkinliği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış FDA belgeli tek dermatoloji cihazı LPG'dir. LPG'nin en son geliştirilen modeli, hastaya ve uygulama alanına göre seçilebilen üç ayrı başlığa sahip olup; başlıklarında yoğunluk, hız ve yönleri ayarlanabilen birbirinden bağımsız kısımlar bulunuyor. Cihazdaki bilgisayar sistemi, hasta özelliklerine göre çok sayıda program seçimine olanak sağlıyor. Patentli tedavi başlığı, hassas bir vakumla aynı anda çalışan iki adet silindir ile birlikte simetrik deri katmanı yaratarak derin dokuları harekete geçiriyor ve sonuçta selülitleri azaltarak incelmeyi sağlıyor.
Şekillendirme de sağlıyor mu?
LPG uygulamasıyla bu mümkün. Deriden kasa kadar tüm cilt altı dokuları yeniden şekillendirilebiliyor.
LPG'nin başka uygulama alanları nelerdir?
Selülit tedavisi, vücut kontur düzeltmeleri ve lokal inceltmeler, sarkık derinin tonunu ve elastikiyetini artırma, liposuction sonrası iyileşme sürecini hızlandırma ve düzensizlikleri ortadan kaldırma gibi durumlarda uyguluyoruz.
Kaç seans yapılmalı LPG?
LPG hastaya göre değişen programlar şeklinde yapılıyor. Tedavi sırasında her hastaya özel uygulama çorabı giydiriliyor. Seans sayısı 10-20 arasında değişiyor. LPG tedavisi tamamen ağrısız olmasının yanı sıra hastada stres azaltıcı ve rahatlatıcı etkilere sahip. Her seans 35 dakika sürüyor.
LPG kombine uygulanabilir mi?
Yanında mezoterapi de uygulanırsa yağları eritir, incelltir ve vücudu sıkılaştırır. Kendini kanıtlamış yöntemleri kombine uygulamak daha mantıklı.
LPG tek başına bir mucize yaratmayabilir, ama bunun ardından yapılan mezoterapi istediğiniz gibi bir mucize ortaya çıkarabilir. LPG, karboksi yöntemiyle birlikte uygulandığında sonuçlar çok olumlu olur. Hasta spor yapmıyorsa pasif egzersiz cihazları var. Yattığınız yerde yağları eritebiliyorsunuz. Bunlar kas çalıştırıyor.
Selüliti gerçekten bitirmek mümkün mü?
Mümkün ama bu uzun sürebilir. Örneğin haftada iki kere 16 seanslık bir kür, birinci derece selülüti bitirir. Birinci derece selülit, vücudu sıktığınızda ortaya çıkan portakal kabuğu görünümüdür. Genetik yapı olarak selülite yatkınlık varsa, yaşam biçimi de tetikliyorsa, spor yapmıyorsanız, yediklerinize dikkat etmiyorsanız üç-dört ay içinde kesinlikle geri gelir. Nihayetinde bunlar kısa süreli çözümlerdir. Haftada bir LPG'yle dolaşımı hızlandırmak, ödem çözmek, ayda bir mezoterapiyle selüliti önleyici program uygulamak, yediğine ve içtiğine dikkat etmek, spor yapmak selülite karşı kesin çözüm olabilir.

* * * * *


Çözüm: Bol su ve egzersiz
Selülit genellikle ergenlik, hamilelik ve menopoz gibi hormonların daha çok değişime uğradığı dönemlerde ortaya çıkmasına rağmen, genetik yapı, metabolizma hızı, dolaşım ve sindirim sistemindeki sorunlar, doğum kontrol hapları, hormon ilaçları gibi bazı ilaçlar, hareketsizlik, dengesiz ve düzensiz beslenme, stres, sigara ve alkol tüketimiyle de tetikleniyor.
Burada kişinin kontrol edemeyeceği bazı etkenler olsa da özellikle düzenli hareket ve doğru beslenme alışkanlıklarıyla selülitle savaş mümkün. Peki selüliti iyileştirmek veya engellemek için doğru beslenme nasıl olmalı?
Beslenme ne kadar çok tek yönlü olursa, selülitin oluşumu o kadar kolaylaşır. Özellikle de fast food, sodyum yani tuz ve yağ oranı yüksek hazır yemekler, hayvansal yağlar ve şeker başlıca düşmanlar.
Yemek listenizde meyve, sebze, kepek, çavdar ürünleri ve baklagiller gibi taze, yağsız, posa yani lif oranı yüksek ve besleyici maddeleri fazla olan yiyecekler bulunmalı.
Su en iyi temizleyici madde.
Bol su içmek dokuları zehirli ve atık maddelerden temizler, dolaşımı hızlandırır.
Vitamin ve mineraller de çok önemli. A ve E vitaminleri deriyi düzgünleştirir, magnezyum metabolizmayı harekete geçirir, fosfor ve silisyum dokuları güçlendirir.
Vücudun fazla suyunu atması için beyaz ve kırmızı turp, maydanoz, kereviz ve çilek faydalı.
Tuz, şeker, alkol, sigara, koyu çay, kahve, çikolata, kızartma ve undan uzak durmak çok önemli.

Konu loli tarafından (25.10.07 saat 22:01 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #17  
Alt 14.09.07, 00:17
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: estetik

Neşterli ve neştersiz estetik (5)

Yaşla beraber karnımız yerçekimine direnemez ve sarkar. Cerrahi yöntemle sorun çözülebiliyor. Üstelik hiç olmadığı kadar gergin bir karın elde ediliyor
19/04/2007 (2567 kişi okudu)
HATİCE YAŞAR

Sarkan karnınızı eski haline getirmek için çektiğiniz yüzlerce mekik işe yaramıyorsa, üstelik denediğiniz neştersiz çözümler de çare olmamışsa sorunu cerrahi çözebilir. Amerikan Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölüm Şefi Dr. Murat Pençe, sağlık durumu uygun herkesin karın gerdirebileceğini söylüyor.
Karın germe hangi durumlarda yapılır?
Karın derisinin sarktığı durumlarda yapılır. Çoğunlukla birden fazla gebelik geçirmiş hanımlarda karın germe gerekebiliyor. Bir de çok kilo alıp vermiş veya hala kilosu devam eden ya da kilo verdikten sonra karnı çok sarkmış olanlara yapılabilir. Karın germe erkeklerde kadınlara oranla daha az yapılan bir ameliyattır.
Karın gerdirmenin ardından hamile kalmak riskli mi?
Gebelik, aynı ameliyat olmamış bir insandaki gibi, karnını gerdiren birinde de karnın şeklini bozabilir. Bu nedenle ameliyatı tekrar etmek gerekebilir. Onun dışında başka bir sakıncası yok. Karın gerdiren bir kadın gebe kalabilir. Bu sorun yaratmaz.

Kimler bu ameliyatı olabilir?
Sağlık durumu bu ameliyata uygun olan herkes yaptırabilir. Ama hipertansiyon, diyabet gibi sistemik hastalığı olanlardan bazılarının sağlık durumları müsait olmayabilir ve sakınca doğurabilir. Ama bazen de tam tersine diyabeti olan hastaları doktorları bize gönderir ki diyabet daha kontrol altına girsin. Taşıdığı büyük yükten kurtulduktan sonra hasta kendini daha rahat hisseder. Çünkü operasyon, hastanın ağırlık merkezini epey değiştiriyor, hareketlerini kolaylaştırıyor.

Obezlere de yapılabiliyor mu?
Obez hanımlarda bu ameliyatı yapıyoruz. Hastanın normal kiloya yakın olması herkesin isteyeceği bir durum. Ama görüyoruz ki hasta yıllardır aynı kiloda ve tüm gayretine rağmen kilo veremiyor. Bu hastayı uygun şartlarda ameliyata alıp hiç değilse karnındaki ağırlıktan kurtarmak önemli yardım sağlıyor. Bu hastalarda iş estetikten çok fonksiyona yönelik oluyor. Hastanın daha rahat hareket etmesini sağlıyor ameliyat. Kadınlar için sağladığı önemli bir kolaylık da giysi bulabilme sorunlarını çözmesi.

Ameliyat nasıl yapılıyor?
Karın germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Biz hastanemizde hastaları üç gün yatırıyoruz. Ortalama iyileşme süresi ameliyattan sonra iki hafta. Bu daha yaşlı hastalarda üç-dört haftaya kadar çıkabiliyor. 60-65 yaş civarında bir hastayı ameliyat ettiğimiz zaman normal fiziksel aktivitesine dönmesi üç-dört hafta sürebilir. Onun dışında bu istirahat süresi içerisinde hastanın bakıma ihtiyacı olur. Yani sürekli yatağından kalkıp da kendi işlerini yapamaz. Sadece, fizik aktiviteden kalmamak için evin içinde kendini yormadan gezebilir. Bu ameliyatı olduktan bir ay sonra 40-50 metreye tüple dalış yapan hastam da var. Hayatında sürekli spora yer verenler normal hayata daha çabuk dönüyor.

Bu ameliyat kaç kez yapılabilir?
Maksimum ameliyat sayısı yok. Ama ben iki ameliyattan fazla olanını hatırlamıyorum.

İz kalıyor mu?
Sezaryen kesisi gibi her iki tarafa uzamış kesi yapılır. Bu, kimi hastada karnımızın önündeki kemik çıkıntılarına kadar uzanır, kimi hastada da arkaya, yani beline doğru dolanabilir. İnce bir hat şeklinde ve külot altında iz kalabilir. Karın germede göbeğin yeri de değişir, bu nedenle göbek deliği etrafında dikiş atılır.

Yaş sınırı var mı?
Yaş sınırı yok. 65 yaşında ameliyat ettiğim hasta da oldu. Hasta kondisyonu yeterliyse her yaşta yapılabilir.

Riskleri bulunuyor mu?
Karın germe hastalarında obezite eşlik ettiği için çoğunlukla emboli riski vardır. Bacaklarda emboli olursa pıhtının akciğere gitme riski olabilir. Ayrıca genel yara komplikasyonları da meydana gelebilir. Yara açılması, yara kenarlarında dolaşım bozukluğuna ait sorunlar sıralanabilir.

* * * * *


Liposuction: Zayıflatma değil, şekillendirme ameliyatı

Liposuction (yağ çekme) hangi bölgelere yapılır?
Saçlı deri, el-ayak tabanı dışında her yere yapılabilir. Karın, kalça, uyluk bölgesi, sırt ve kol liposuctiona uygun.
Bu zayıflama ameliyatı mı?
Zayıflatma değil şekillendirme ameliyatıdır. İdeal hastalar ideale yakın kilosu olan ancak belli bölgelerinde yağın toplandığı kişilerdir. Basen bölgesi, karın üst kısmı, mide ve bel kısmında yağ fazla toplanmış normal kiloya yakın hastalar liposuctiona uygundur.
Kilosu normalden fazla olanlara da yapılır liposuction. İşlem sırasında vücudun sıvı dengesi değişir. Böbrekleri, metabolizması normal çalışan insan bir kaç günde bunun altından kalkar. Ama denge çok bozulursa hasta zorlanabilir.
Liposuction nasıl yapılıyor?
Bütün cerrahlar az ve çok miktarda sıvıyı işlem yapılacak alana enjekte ederek burdaki yağı daha kolay emilebilir hale getirmeye çalışıyorlar. Sıvı verildikten sonra 'ultrasonic uç' dediğimiz veya buna benzer başka uçlarla yağ parçalanabilir. Bu ultrasonic uçların en büyüğü 3 mm. çapındadır. Doktor direk emici kanüllerle yağı çekebilir.

Hazırlık gerektiriyor mu?
Hastayla ameliyattan iki-üç hafta önce görüşülür ve operasyon kararlaştırılır. Büyük liposuctionlardan önce hastadan bir ünite kan alıyoyoruz ve bu saklanıyor. Sonra hastanın ameliyat öncesi tetkikleri ve fotoğraf çekimleri yapılıyor.
Ameliyata girmeden önce bir ünite daha kan alınıyor hastadan.
Ameliyat, çapına göre 1.5-4 saat sürebilir. Hasta işlemden sonra bir-iki gün hastanede tutulur. Liposuction hastalarını mümkün olduğunca erken ayağa kaldırıp hareket ettirmeye çalışırız. Ameliyat sonuçları dört-altı ay sonra görülür. O zamana dek ameliyat bölgelerinde hafif ödem oluşabilir.

Kimler yağ çektiremez?
Kontrol dışında sistemik veya lokal hastalığı olanlar liposuction için aday değildir. Kalp, akciğer veya metabolizmaya ait hastalıklar kontrol dışında oldukları zaman bu ameliyata mani olurlar. Önemli olan tıbbı durumunun hiç bozulmamış olması değil tıbbı durumunun kontrol altında olmasıdır.

Nelere dikkat edilmeli?
Kilo normalde tutulmalı. Sigara içenlerin ameliyattan iki hafta önce sigarayı kesmesi ve iyileşme süresini tamamlamadan da başlamamaları gerekir. Çünkü sigara dolaşımı bozar. Operasyon ameliyat şartlarında ve plastik cerrahlar tarafından yapılmalı.

YARIN: Meme estetiği

Konu loli tarafından (25.10.07 saat 22:04 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #18  
Alt 14.09.07, 00:18
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: estetik

Neşterli ve neştersiz estetik (6)

Kadınlığın simgesi memede artık büyük değil, orta boy hatta küçük beden trendi var. Ancak buna rağmen hâlâ en sık yapılan operasyonlardan biri meme büyütme. Bazı kadınlar için ise sorun bel ağrılarına yol açan büyük memeler. Yaklaşık iki saat süren operasyonla bu sorun da giderilebiliyor
20/04/2007 (2608 kişi okudu)
[I]HATİCE YAŞAR

Bir zamanlar büyük memeler modaydı. Trend doğallık yönünde gelişince büyük ölçülerin yerini normal boyut, hatta daha küçükleri aldı. Hâlâ büyük bedenleri tercih edenler olmasına rağmen, bunun çok azınlıkta olduğunu belirten Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kutlu Sevin, meme cerrahisi operasyonlarının 18 yaşını dolduran her kadına yapılabileceğini söylüyor.
Memeye yönelik en sık hangi operasyon yapılıyor?
En sık yapılanı göğüs büyütme operasyonudur. Göğüs büyütme silikon meme protezleri ile yapılıyor. Daha sonra meme küçültme ve dikleştirme operasyonları geliyor.
Hangi durumlarda meme bir estetik operasyona ihtiyaç duyar?
Memenin estetik operasyona gereksinimini genellikle hastanın kendisi saptar. Bu, genellikle dört sebebe dayanır. Birincisi meme gelişiminin yetersizliğine bağlı normalden küçük olan memelerin büyütülmesidir. Bu durum bazen de doğum sonrası ya da aşırı kilo vermeden sonra göğüslerin küçülmesi sonucu da ortaya çıkabilir. İkincisi ise normalden daha büyük olan memelerin hastada birtakım rahatsızlıklar oluşturması sonucu meme küçültme isteğidir. Üçüncüsü yine doğum sonrası ya da aşırı kilo verme sonucunda göğüslerin sarkması ve bunun için yapılan göğüs dikleştirme ameliyatıdır. Dördüncüsü ise meme kanseri nedeniyle göğsü alınan hastalarda yapılan meme rekonstrüksüyonlarıdır.
Meme büyütme ameliyatı her kadına uygulanabilir mi?
Göğüslerin gelişimini tamamladığı 18 yaşın üzerindeki her kadına meme büyütme ameliyatı yapılabilir.
Hangi kriterlere dikkat edilmeli?
Kişinin arzusu, meme dokusunun büyüklüğü, meme derisinin esnekliği ve göğüs kafesinin ölçüleri göz önüne alınarak göğüsün ne kadar büyütüleceği hastayla birlikte kararlaştırılır. Burada en önemli konu, göğüs derisinin müsaade etmeyeceği büyüklükte bir protezin konmamasıdır. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi bu konuda da zorlamayla aşırı büyük bir protez kullanılması komplikasyona davet çıkarır. Bu nedenle ameliyatta ölçü protezleri kullanılır. Protezin yerleştirileceği cep hazırlandıktan sonra tahmin edilen ölçüdeki silikon protezi yerleştirilerek uygun olup olmadığı kontrol edilir. Eğer göğüs derisi gergin ise daha küçük hacimde bir protez tekrar denenir. Uygun hacim için karar verildikten sonra esas konacak protez steril paketinden çıkarılarak yerleştirilir. En önemli komplikasyon ise kapsül kontraktürü veya daha erken devrede dikişlerin açılması, kanama veya enfeksiyon durumudur. Silikon protezler sonuçta yabancı bir madde olduğundan vücuda yerleştirildiğinde etrafında ince bir kılıf tabakası oluşur. Buna kapsül diyoruz. İyi bir ameliyat sonucu için kapsülün biraz gevşek ve ince olması gerekir. Özellikle alabileceğinden daha büyük protez kullanılan hastalarda kapsül kontraktürü denen istenmeyen durum oluşabilir. Bu durumda göğüs küresel bir şekil alır, tabanı daha dar olan bir top şeklindedir. Göğüs sert, bazen ağrılı ve hareketsizdir. Bu durumda kapsülün gevşetilmesi ya da çıkarılması gerekebilir ki bu da ayrı bir ameliyat demektir. Enfeksiyon en korkulan komplikasyon. Tedaviye rağmen düzelmezse protez çıkarılabilir.
Meme büyütme ameliyatı öncesi hazırlık gerekir mi?
Diğer ameliyatlardaki gibi hastanın genel biyokimya ve kan değerleri, kanama pıhtılaşma testleri, akciğer ve kalp incelemeleri yapılır. 40 yaş üzerindeki hastalarda mamografi ve ultrasonografi gerekir. Hastanın ailesinde meme kanseri öyküsü varsa meme muayenesi ve koltukaltı muayenesi çok ayrıntılı yapılmalı. Ameliyatın tüm riskleri, diğer seçenekler hastaya ayrıntılı olarak hem sözlü hem de yazılı olarak anlatılmalı. Bunun için yazılı bilgi formları vardır. Oluşabilecek her türlü komplikasyon, en kötü sonuçlar bile hastaya anlatılır.
Kadınlar ulaşmak istedikleri ölçüyü genelde belirlemiş olarak mı size gelirler? Kadının istediği ölçü mü doktorun önerdiği mi daha önemlidir?
Genel olarak hasta ulaşmak istediği meme ölçüsü hakkında fikir sahibidir. En sık istenen, göğüslerin aşırı büyük olmadan normal ölçülere ulaşmasıdır. Bunun için uygulanan pratik bir yol, hastanın dolgusuz normal bir sütyen takması ve ayna karşısında göğsünün üzerine değişik ölçülerde silikon protez konarak fikrinin alınmasıdır. Böylece ameliyat öncesi ortalama bir protez hacim değeri saptanmış olur.
Meme büyütme işlemi ne kadar sürer?
Ortalama bir-bir buçuk saat kadar sürer.
Ameliyattan sonra iz kalır mı?
Bütün cerrahi işlemlerde iz kalır. Ancak kalan iz, vücut bölgesine, kullanılan dikiş tekniği ve dikiş materyaline göre az veya çok olabilir. Örneğin göz kapakları vücudun en az iz kalan bölgelerindendir. Göğüs ameliyatlarında ise ben, ya meme başı etrafını ya da meme altı kesisisini tercih ediyorum. Meme başı etrafına yapılan keside çok az, neredeyse görünmeyen bir iz kalır. Buna karşılık süt kanallarının bir kısmı kesilir ve ayrıca meme başı etrafında çok düşük bir ihtimal de olsa his kaybı riski vardır. Meme altından yapılan kesi ise konulacak protezin büyüklüğüne göre ortalama dört cm. uzunlukta olup nispeten daha fazla iz bırakmaktadır.
Meme büyütme operasyonu nasıl yapılıyor anlatır mısınız?
Ameliyat, silikon protezlerin yerleştirileceği ceplerin hazırlanmasından ibarettir. Ancak tabii ki bu cebin yerinin planlanması, yeterli büyüklükte açılması çok önemlidir. Kesinin yapılacağı yer ameliyat öncesi hastayla görüşülerek kararlaştılır. Tüm seçenekler hastaya anlatılır. Diğer önemli konu protezin kas arkasına mı yoksa önüne mi yerleştirilmesi konusudur. Daha eskiden tüm meme protezleri göğüs kasının arkasına konuyordu. Bunun nedeni, oluşacak kapsül kontrakrünün kas arkasına konduğunda daha az oranda görülmesi fikriydi. Bu durum, yapılan bilimsel araştırmalarla ortaya konmuştu. Ancak o zaman kullanılan protezler parlak ve kaygan bir yüzeye sahipti. Bu nedenle protez daha sonraki yıllarda cep içinde sürekli hareket ediyor, bu da kapsülün kalınlaşmasına neden oluyordu. Günümüzde kullanılan üzeri pütürlü silikonlar kapsüle yapıştığı için sorun olmuyor. Artık zorunlu olmadıkça protezi kas arkasına koymuyoruz.
Operasyon sonrası nelerden kaçınmalı?
Özellikle kol hareketlerine dikkat edilmeli, ağırlık taşımamalı, itme-çekme hareketlerinden kaçınılmalı. Hastalar, özellikle refleks gerektiren araba kullanma gibi durumlardan kaçınmalı. Ameliyat sonrası bir hafta süreyle istirahat, yorucu işlerden kaçınma uygun olur.
Meme ölçülerinde trend var mı? Bir dönem büyük memeler çok modaydı...
Son zamanların meme ölçü trendi, eskinin aksine küçük ya da normal boyutta memelerdir. Aşırı büyük isteyen hasta oranı çok düşüktür.
Meme protezi patlar mı?
Normal şartlarda patlamaz. Ancak delici bir cisimle yaralanma sonucu patlayabilir. Artık meme protezi çok sağlam bir kılıfla kaplanıyor. Ayrıca içindeki silikon jel teknolojisi de çok gelişti. 'Cohesive gel' adı verilen bu jel yapısında maddenin molekülleri arasındaki bağlar çok güçlendirilmiştir. Eskiden kullanılan protezlerde ameliyattan yıllar sonra silikon jelin kılıf dışına sızdığı ve 'silikonoma' adı verilen tümörlere neden olduğu biliniyordu. Günümüzde kullanılan modern silikon protezlerde ise sızma olasılığı neredeyse sıfıra inmiştir. Ayrıca protez yırtılsa dahi jelin etraf dokulara yayılma olasılığı da çok düşük.

* * * * *

Büyük memeler kamburluk nedeni
Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılıyor?
Meme küçültme ameliyatları çok farklı tekniklerle yapılabiliyor. Ancak hepsinde ortak özellik, meme başı ve halkasının olması gereken seviyeye çıkarılması ve memenin uygun yerlerinden doku çıkarılarak küçültülmesidir. Burada en önemli konu, meme başının damarlarının ve sinirlerinin korunarak yeterli kan dolaşımının sağlanmasıdır. Aksi halde meme başı nekroz olup çürüyebilir.
Meme neden küçültülmeli?
Aşırı büyük olan memeler, hastalarda kamburlaşmaya, meme altında mantar enfeksiyonları, ayrıca sutyenin omuz askısının rahatsızlık oluşturmasına kadar çeşitli problemlere neden olabilir.
Meme dikleştirme ameliyatları hangi durumlarda yapılıyor?
Doğum sonrası ya da aşırı kilo alma verme dönemlerinden sonra sarkma oluşuyor. Hacmi artan meme dokusu daha sonra küçüldüğünde meme derisi bu duruma uyum gösteremeyip bol kaldığında da göğüsler sarkıyor.
İleride doğum yapmayı düşünen kadınlar bu operasyonları yaptırabilir mi?
Tabii yaptırabilirler. Ancak göğüslerinde tekrar sarkma olabileceğini bilmelidirler.
Hamilelik söz konusu olması halinde meme protezi çıkarılır mı?
Meme protezleri ne zaman istenirse çıkarılabilir. Ancak hamilelikte çıkarılması şart değildir. Meme protezi meme dokusunun içine değil, arkasına yerleştiriliyor. Bu nedenle meme dokusunu etkilemez. Sadece memeyle ilgili incelemelerde örneğin mamografide meme protezi incelemeyi biraz güçleştirebilir. Mamografinin bu konuda tecrübeli bir uzman tarafından yapılması ve değerlendirilmesi gerekir.
Memeye yönelik operasyon düşünen kadınlara önerileriniz nelerdir?
Önerim hastanın cerrahını seçerken çok dikkatli olması, ameliyat öncesi muayene sırasında tüm konuları ve ayrıntıları doktoruyla görüşmesidir. Doktorun ise ameliyatın sonucunda hastanın neresinde iz kalacağı, oluşabilecek komplikasyonları, riskleri hastaya ayrıntılı olarak anlatması, oluşabilecek iz ile ilgili hastaya örnek resimler göstermesi gerekir.

YARIN: Burun estetiği

Konu loli tarafından (25.10.07 saat 22:05 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #19  
Alt 14.09.07, 00:18
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: estetik

Neşterli ve neştersiz estetik (7)

Güzellikte altın oranlar değişti. Burun da bundan nasibini aldı. Eskiden olduğu gibi küçük veya hokka burunlar değil, yüze bakıldığında fark edilen burun güzel olarak kabul ediliyor. Yüzle uyumlu durmayan burna ise ameliyat gerekiyor
21/04/2007 (1946 kişi okudu)
[I]HATİCE YAŞAR

Türkiye'de yapılan estetik operasyonların başında burun ameliyatları geliyor. Başarılı sonuçlar yüz güldürürken kötülerini de düzeltmek çok zor olabiliyor. Burada en önemli nokta ise iyi cerrah seçmek. Kulak-burun-boğaz uzmanı Op. Dr. Süreyya Şeneldir, doktor seçiminde öncelikle bu ameliyatları yaptırmış olanların referansına, ardından da anestezist ve hemşirelere danışılması gerektiğini söylüyor.
Burun ameliyatı olmaya karar veren biri öncelikle neye dikkat etmeli?
Öncelikle hekimini seçmeye dikkat etmeli. Neticede, hayatta en önemli varlığınızı, yani, bedeninizi, ona emanet ediyorsunuz. Şayet, akıllıca ve bilinçli bir tercih yaparsanız hem mutlu olursunuz, hem de gelecek yıllarınızı huzur içinde geçirirsiniz. Yapmanız gereken, yakın çevrenizden ve özellikle bu ameliyatı daha önce geçirmiş birinden tavsiye istemektir. Sağlık alanında çalışan tanıdıkları olanlardansanız şanslı birisiniz demektir. Çünkü onların referansları çok önemlidir. Bu kişiler, cerrahı işbaşında görenler olduklarından, doktorun ameliyat esnasında iyi ve kötü hallerini en iyi gözlemleyenlerdir. Örneğin, anestezi doktorları ve ameliyat hemşireleri iyi birer referanstır. "Benim tanıdığım anestezist veya hemşire yok" diye üzülmeyin. İlgilendiğiniz doktor hangi hastanede ameliyat yapıyorsa o hastaneye gidip biraz araştırma yapmanız da işe yarar. Şayet, kibar, ciddi ve kendinizi iyi ifade edecek şekilde yaklaşırsanız, tüm hastane çalışanları size bu konuda yardımcı olacaklardır. Doktor seçiminde yapılan en sık ve büyük hata, her cerrahın o ameliyatı yapabileceğini düşünmek ve ilk kıstas olarak fiyatı ön plana almaktır.
Sonuç olarak, size lazım olan, burun ameliyatını, kulak, burun-boğaz hekimi veya plastik cerrah, hangisi yaparsa yapsın, hep burunla uğraşıyor olması ve kafayı burna takmış olmasıdır. Cerrahın, tıptaki gelişmeleri takip edebilmesi adına, kongrelere ve kurslara katılıp, kendini sürekli geliştirmesi de önemlidir. Bunu da sorgulamalısınız. Ameliyatlarını nerede yaptığı, hastanenin kalitesi ve tam teşekküllü olup olmadığı da sorulmalı. İşini seven bir cerrah hastane kalitesinden asla taviz vermez, vermemelidir de.
Hangi durumlarda burun operasyonu gerekir?
Burun yüzde uyumlu durmuyorsa ve ilk bakışta dikkati çekecek kusurları varsa veya fonksiyonlarıyla ilgili sorunlar varsa ameliyat gereklidir.
Ameliyattan amaç, yüzle uyumlu natürel bir burun yapmaktır. Hastayı muayene edip beklentilerini dinledikten sonra burnu daha iyi görünen bir hale getirebileceksek ameliyat ediyoruz. Hastanın isteği önemli ama asla tek ölçü değil. Bence tek ölçü burun ideal mi? İdeal burnu asla hastanın beklentileri doğrultusunda ameliyat etmemek gerekir. Biz bu ameliyatla bur- nunuzu küçültebiliyor, büyütebiliyor, varsa kemerinizi alıyoruz. Burun deliklerinizi küçültüp, burun ucu düşük ise kaldırabiliyoruz. Özellikle karşıdan bakışta burun ucu çok geniş ve dağınık duruyorsa daraltabiliyoruz. Tam tersi, karşıdan bakışta burun ucu dar ise bir nevi mandalla sıkılmış gibiyse genişletebiliyoruz.
Ucu aşırı kalkık domuzcuk burnu gibi ise normal kalkıklığına indirebiliyoruz. Burun çok uzun ise kısaltabiliyoruz, çok kısa ise de uzatabiliyoruz. Eğik ve çarpık ise düzeltebiliyoruz.
En başarılı sonuçları hangi tip burunlarda alıyorsunuz?
Burun ameliyatında başarıyı etkileyen burnun yapısıyla ilgili bazı faktörler vardır. Gerçekten biz estetik ameliyatta burun kıkırdak ve kemik yapıları üzerinde çalışma yaparız. Burnu kaplayan cilt yapısı üzerinde çalışma yapmayız. Eğer burun cildi çok kalın ise kemik ve kıkırdaklar üzerinde yaptığımız çalışmayı yeterince göstermez. Aynı mantıkla çok ince bir cilt ise en ufak bir olumsuz pürüzü bile gösterebilir. Normal elastikiyet ve kalınlıkta bir cilt ise başarılı sonuçta oldukça etkilidir. Burunlarda başarılı sonuç almak daha kolaydır. Aşırı eğik burunlarda ameliyat esnasında dümdüz bir burun sağlansa da zamanla kıkırdak hafızası sebebiyle çok hafif eğiklikler oluşabiliyor.
Ameliyat ne kadar sürüyor?
Burundaki sorunlara bağlı olarak ortalama üç saat kadar sürer.
Ameliyat sonrası şişlikler ne kadar sürede geçiyor?
Morlukları yapan şey göz ve yüz etrafındakı dokulara kan sızması ve bunun ciltte oluşturduğu renk değişikliğidir. Şişliklerin sebebiyse cerrahın dokuya yaptığı travma sonrası oluşan reaksiyonlardır. Morluk ve şişliklere artık eskisi kadar sık rastlanmıyor. Bunun en önemli sebebi anestezideki gelişmeler sonucu ameliyat esnasında kanamaların az olmasıdır. Böylece dokulara kan sızısı azalır ve fazla morluk olmaz. Cerrah da acele etmeden dokuları en az travma edecek şekilde ve doğru planda calışmasını yaparsa şişlikler de çok az oluyor. Morluk ve şişlikler uzun sürmez. Yedinci günde yüzde 70'i, 21. günde yüzde 90'ı kaybolur. Kalan yüzde 10'luk kısmı ise altı ay-bir yılda geçer.
Burun ameliyatlarında uygulanan yeni teknikler var mı?
Burun estetiğinde tüm dünyanın kabul ettiği iki asıl teknik vardir; açık teknik ve kapalı teknik. Kapalı teknikte bütün kesiler burun içerisinde yapılır. Cerrah içeriden çalışarak ameliyatı tamamlar. Açık teknikte ise burun ucunda 3-4 mm.'lik bir kesi yapılarak burun ucu açılır. Bu şekilde bütün burun yapılarına ulaşmak mümkün olur ve ameliyat hiçbir şey şansa bırakılmadan görülerek yapılır. Açık teknik son 10 yılda yaygınlaşmış olan en yeni teknik. Ben ameliyatlarımı açık teknikle yapıyorum. Çünkü açık teknikle burna tam hâkim olmak mümkündür.
İdeal burun var mı? Bunu nasıl tarif ediyorsunuz?
Burun, estetik olarak en önemli organlardan biridir. Aynı zamanda birçok görevi vardır. Solunum sistemimizin başlangıç noktasıdır. Koku almaya yarar. Sesimizin bize özel olmasını sağlar. İnsan vücudunun dış dünyaya açılan kapılarından biridir. Tüm bu fonksiyonlar ve estetik görüntü karşılıklı birbirleriyle etkileşim halindedir. Bu sebepten burun, içi ve dışıyla bir bütün olarak ele alınmalı. Bu bağlamda ideal burun şu üç özelliğe sahip olan burundur; Eco'nun dediği gibi iyi oranlanmış her şey güzeldir, burun da yüz de ideal oranlara sahip olmalıdır. Yüzün diğer yapılarıyla orantılı olmalıdır (Çene, alın, kaş, göz, dudakla birbirini tamamlamalı). Yüzle orantılı olması yetmez. Burun kendi içinde kendisiyle orantılı olmalı. Burun ucu, sırtı, kanatları, deliği gibi alt bölümleri birbirleriyle vektörel bir ahenk içinde olmalı. Güzel bir burun orantılı ama 'Ben varım' diyen burundur. Doğuştan güzel olan burunlara bakın hepsi de yüzde silik durmazlar, ön plandadırlar.
Maalesef güzel burun yapmak adına bazen burun yüzde orantısız hale getiriliyor, yani aşırı küçültülüyor. Burun yüzdeki hâkimiyetini kaybediyor. Yüzde kaybolup gidiyor. Küçük burun isteğiyle gelen hastalara hep bunu anlatıyorum.
İdeal bir burun, hangi açıdan bakılırsa bakılsın güzel duran bir burundur. Yandan (profil) görünüm önemlidir ama yetmez önden de güzel durmalı, bu ikisi yetmez altdan da güzel durmalıdır. Yandan güzelmiş gibi duran bir burun önden çok kötü durabilir veya önden iyi görünen bir burun yandan kötü olabilir. Maalesef bizde hep profil önemliymiş gibi gösterilir. Ön ve yan görünüm üzerinde pek durulmaz. Benim anlayışımda karşıdan bakış büyük önem taşır. Çünkü günlük hayatta insanlar bize hep karşıdan görür, aynada da kendimizi hep önden görürüz. İdeal burun yeniden tanımlamadaki kasıt da tam bu nokta yani karşıdan bakış , artık burna karşıdan bakışa çok önem veriyoruz. Işık burna karşıdan düştüğü zaman gölgelenmeler ve parlaklıkların nerede olması gerektiği tespit edildi.


Hedef mükemmellik
Son gelişmeler burun estetiğinde detayları, dolayısıyla da mükemmelliği hedefliyor. Sadece iki boyutlu görünümdeki güzelliğin yeterli olmadığı, üç boyutlu bakıştaki ince detayların burna katacağı ayrıntıların hoşluğunu görebilmeyi amaçlıyor artık cerrahlar. Yeni hedef mantıklı ölçülerde daralmış bir burun ucuyla, doğal görünümlü, altın oranlara sahip simetrik bir burun ve burada gölgelenme parlaklık yaratmaktır.

* * * * *
'Ameliyat sadece estetik değil, fonksiyona da yönelik olmalı'
Burna şekli nasıl veriyorsunuz?
Şekil, kıkırdaklar ve kemikler üzerinde çalışılarak verilir. Her insanda farklı olan bu kıkırdak yapıları; tek tek analiz edilip, sorunları tespit ettikten sonra bu sorunlara uygun çözüm tekniklerini uygulamak gerekir. Estetik burun ameliyatı bir nevi hekimin hastanın burun anatomisiyle oynadığı satrançtır. Bu yüzden ameliyatta hekimin yaptığı manevraların kısa ve uzun dönemde sonuç üzerindeki etkilerini iyi hesap etmesi, sabırlı olması ve acele etmemesi esastır.
İyi yapılırsa çok memnun kalacağınız ama kötü yapılırsa düzeltmenin de zor olduğu bir ameliyattır. Kıkırdak ve kemik üzerinde çalışırken burnu taşıyan yapılara zarar vermekten sakınmak gerekir. Bu dokulara zarar vermek, aşırı kemik ve kıkırdaktan çıkarmak, kıkırdakları ezmek, doğramak kısa, orta ve uzun dönemde burunda ciddi şekil bozukluklarının çıkmasının en önemli sebeplerindendir. Böyle yapılanlarda ise burun çöker, mandalla sıkılmış gibi durur, aşırı kıkırdak durur hatta nefes alma problemleri ortaya çıkar. Bu komplikasyonlardan sakınmak amacıyla kıkırdakları ezerek, aşırı çıkararak, doğrayarak değil dikiş kullanarak, destekleyerek, takviye yaparak şekillendirmek gerekir.
Türkiye'de sonuçlar genelde hastaların beklentilerine uygun mu?
Sırf burunla uğraşan hekimlerin sayısının artmasıyla ülkemizde burun estetiği sonuçları hasta beklentilerini karşılayacak seviyededir. Hatta bu bağlamda yurtdışından sıklıkla ülkemize ameliyata gelenler oluyor.
Burunda moda kavramı var mı?
'Bu yıl şu burun moda, geçmişte şu burun modaydı' gibi sözleri sık duyarız. Fakat burunda moda gibi her sene değişen bir şekil yoktur ve asla olmamalıdır. Her zaman için amacımız ideal burnu yapmaktır. İdeal burun ise yüzde doğal duran, yapıldığı belli olmayan burundur. Tıp, ideal burnu zaman zaman yeniden tanımlıyor. Burada amaç, moda gibi kendinden öncekileri yok saymak değil, öncekinin üstüne bir şeyler daha koyarak mükemmeli yakalamaktır.
Başarılı bir ameliyat sonrası burun nasıl olmalı?
Burun şeklinin kişinin yüz özelliklerine göre planlanması şart
Natürel olmalı, yüzünüzün diğer yapılarıyla uyumlu olmalı. Burun özellikle karşı bakışta naturel olmalı burun sırtında ışık ve gölgelenmeler doğru yerlerde olmalı. Sizi hiç tanımayan birisi burnunuzun estetikli olduğunu anlamamalı. Ameliyat olduğunuzu bilen yakın çevreniz ise pozitif değişimi fark etmeli. Nefes alamama şikâyeti varsa o da aynı anda çözülmüş olmalıdır. Uzun dönemde burunda çökmeler, eğrilikler olmamalıdır. Başarılı bir ameliyat sonrası şişlikler dağıldıktan sonra burun yüze iyice oturur. Kişi sonuç doğal olduğu için asla yeni halini yadırgamaz kolaylıkla adapte olur. Hatta çoğu kişiler eski burnunu bile unutur. İyi yapılmış bir burun kişinin önce bakışlarının ortaya çıkmasına yol açar. İfade berraklaşır daha sonra yüzün diğer güzellikleri ortaya çıkar. Bozuk bir burun insana sert sinirli bir ifade verirken iyi yapılmış bir burun sonrası daha sevecen bir ifade ortaya çıkar, başarılı bir ameliyat sonrası kişinin ruhsal yapısında olumlu değişmeler olur. Kendini ifade edebilme ve özgüveni artar, hayata daha pozitif bakar.
Ameliyat planı çıkarılırken neler yapılıyor? Hasta yeni burnunu önceden görebiliyor mu?
Ameliyat öncesi burnun içi ve dışı, endoskopik cihazların yardımıyla detaylı şekilde muayene edilir. Burun içi muayene çok önemlidir. Bu, estetik ameliyatın en can alıcı noktalarından birisidir. Estetik burun ameliyatı için başvuran hastaların önemli bir bölümünde sadece şekil bozukluğu değil burun içerisinde de çeşitli problemler görülüyor. Bunların başlıcası burnun orta hattını oluşturan kıkırdak ve kemik yapılardaki eğriliklerdir. Bu ve burun içindeki etlerin alınması da önemlidir. Eğer burnunuzda bir eğrilik varsa ve ameliyatta giderilmezse sonradan hem eğrilik hem de nefes alamama sorunu olur.
İyi bir analizden sonra hastanın sekiz değişik açıdan fotoğrafı çekilir. Bu pozlar ameliyatı planlamada kullanılır. Ayrıca dijital kamerayla alınan görüntüler üzerinde çalışma yapılır. Böylece ameliyat sonrası oluşacak görüntü hakkında fikir sahibi olunur. Bu çalışmayla hastaya hangi şekillerin olmayacağı da gösterilir.

- BİTTİ -

Konu loli tarafından (25.10.07 saat 22:06 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
estetik

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 11:29 .