Nüve Forum


Genel Sağlık hakkinda turşu çok zararlı ile ilgili bilgiler


Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Uzman Diyetisyen Doç. Dr. Funda Elmacıoğlu, turşunun mide kanserine neden olduğunu, kemiklerde kalsiyum birikimini engellediğini, tansiyonu ve insülin

Like Tree5Likes
  • 2 Post By nuvekolik
  • 2 Post By nuvekolik
  • 1 Post By nuvekolik

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 08.05.07, 12:06
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart turşu çok zararlı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Uzman Diyetisyen Doç. Dr. Funda Elmacıoğlu, turşunun mide kanserine neden olduğunu, kemiklerde kalsiyum birikimini engellediğini, tansiyonu ve insülin direncini arttırdığını belirtti.
Günümüzde her çeşit meyve ve sebzenin her mevsim bol miktarda bulunduğunu ve artık turşu yapmaya gerek kalmadığını dile getiren Doç. Dr. Elmacıoğlu, bir gıda saklama yöntemi olan turşudan zaten tuzu fazla miktarda tüketen Türk toplumunun uzak durması gerektiğini vurguladı. Doç. Dr. Elmacıoğlu, turşunun özellikle tansiyon arttırıcı özelliği bulunduğuna ve insülin direncini arttırmasının bir diğer zararı olduğuna dikkat çekerek, "Ayrıca turşunun mide kanserlerinde önemli bir faktör olduğu belirlenmiştir. Turşu insan sağlığına son derece zararlı. Ancak çok nadiren yemeklerde lezzet faktörü olarak tüketilebilir" dedi.
Turşunun Karadeniz Bölgesi'nde çok sık yapılan kavurmasının haftada birkaç kez tüketildiğini ve turşu kavurmasının kalp damar hastalıklarında risk faktörü olduğunu açıklayan Elmacıoğlu, şunları söyledi:

Nüve Forum
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 08.05.07, 15:34
parpali08 - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
İletiler: 1.580
Blog Başlıkları: 3
parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!parpali08 öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: turşu çok zararlı

Öğrendiğimizin tam aksine bir durum. Benim de bildiğim turşunun kansere iyi geldiğiydi.
__________________
... mezarcılar öldüğünde kazmalarını gömmezler.

...ruhum kokuşacağına ağzım koksun

Ne verirseniz alırım,
Ben bir DİLENCİYİM
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 08.05.07, 16:00
Profesör
 
Üyelik tarihi: Mar 2007
İletiler: 6.398
Blog Başlıkları: 9
darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!darkca öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: turşu çok zararlı

herseyin bi yararı bi zararı vardır düşüncesindeyim. gerekli oldugu kadar alındıgında bişi yapmayacagını düsünüyorum....

ne demişler azı yarar çogu zarar
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 08.05.07, 17:19
nazlıkız - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Uzman
 
Üyelik tarihi: Jan 2007
İletiler: 2.432
nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!
Standart Cevap: turşu çok zararlı

darkça arkadaşıma katılıyorum..turşunun zararlı olduğunu söyleyen Funda Hanım diyetisyen zaten. ve bir kaç seminerine de katılmıştım önceden. az çok onun önereceği şeyleri tahmin edersiniz.. sağlıklı omak için sebze ve meyveden asla vazgeçmemizi ve hepsini tazeyken tüketmemiz gerektiğini söylemişti..
bende aynı düşünceye katılıyorum.ama sık da olmasa farklı tatlar damak zevkimizi geliştirir diye düşünüyorum..turşudan da vazgeçmeyin arada tüketin yani..
hepinize sağlıklı günler.
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 08.05.07, 17:27
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart sağlık:beslenme

Alıntı:
parpali08´isimli üyeden alıntı Mesaj***305; göster
Öğrendiğimizin tam aksine bir durum. Benim de bildiğim turşunun kansere iyi geldiğiydi.

Kanserin sebepleri belli
doğal yaşamıyoruz
hava karardığında yatmıyoruz aydınlandığında uyanmıyoruz,kanseri önleyen melatonin isimli madde yalnızca karanlıkta ve biz uyurken salgılanıyor.Elektronik ortam risklerini pek bilmiyoruz ama yanlış beslenme önemli sebeplerden biri.Birde üzüntüden kanser edersin adamı derler ya gerçeklik payı var.

Ama asıl demek istediğim şu öğrendiklerimiz doğrumu neye göre doğru bunu da uzun araştırmalar kesinleştirebilir ancak kesin olan birşey varsa şu
biz milyonlarca yıl en kolay elde edilen gıda olarak meyva yedik ilk başlarda meyva insanlara zararlıydı(sözümü kesme) fakat sürekli yediğimiz için meyvanın zararlı maddelerine vücut zamanla alıştı alışamadığı maddelere karşı da savunma mekanizması geliştirdi.Şu anda hiç bir meyva zararlı değil.milyonlarca yıl kışın açlık sorunu yaşamayalım diye bölgesine göre kimimiz fındık ceviz kuru erik kayısı incir üzüm kimimiz et balık(soğuk bölgelerde genelde) stokladık kışın tükettik.(genel olarak)
15 sene önce yumurtada kollestrol var dediler sonrada o kadar zararlı değil dediler.
Biz yumurtada yedik yıllarca ama zararlı etkilerini yok ettik farkında olmadan.Barakamızdan çıkıp(sen zengindin mağaran vardı)çalı çırpı odun topladık uzağa su almaya gittik ve tuvalet ihtiyacı için dışarı çıktık her gün av peşinde koştuk hayvanlara ot topladık vs.yani kısaca spor yaptık terledik.Terleyeceksen hergün 2 yumurta 300 gram et (hem bazen arada yağlı da olabilir.bu uzun süre olmamalı çeşitlilik önemli)yiyebilirsin.
Hergün 3 adet tam ceviz 20 adet fındık 3 kayısı 1 elma yenmesini öneren doktorların bu önerilerini beklemek hataydı milyon yıl bunları tükettiğimiz için bunlar gıda değil neredeyse İLAÇTIR.
Biz tuz yemedik şeker hiç yemedik.vücudumuz bunlara alışık değil.Şeker ilk olarak Hindistanda 5000 yıl önce biliniyordu Avrupaya gelişi MS.8. yüzyıldır ve yaygın olarak bilinmiyor ve kullanılmıyordu.Yaygın kullanımı 100 yıl önce başlamıştır.Tuz tarihte şekerden daha fazla dolaşıma sahipti.Tuz tüketiminin düzenli olarak artması şişmanlık, nefrit (böbrek iltihabı), yüksek tansiyon ve damar sertliği gibi hastalıkları da beraberinde getirmiş Sonuç olarak vücudumuz bu maddelere alışık değildir Kısaca zehirdir .Kışın hiç tuz yemesek de olur fakat yazın veya ağır çalışma ortamında ihtiyacımız vardır.
bazen insan der ya canım tuzlu birşey istedi bu vücudun sinyali ona gerçekten ihtiyacı var demek...

UYARI:tamamen kişisel fikirlerimdir

Konu nuvekolik tarafından (08.05.07 saat 17:44 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Alt 04.06.07, 17:14
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: turşu çok zararlı

Fazla tuz mide kanseri yapıyor*ABD'deki Maryland Üniversitesi'nde yapılan
araştırmada aşırı tuz kullanımının ülser oluşumunu tetiklediği tespit
edildi.

Araştırmada, midede ülsere sebep olduğu bilinen helicobacter pylori adlı
bakterinin fazla tuzlu ortamlarda çoğaldığı tespit edildi.

Araştırmada ayrıca, helicobacter pylori mikrobunun bu şekilde çoğalmasının
mide kanseri riskini de önemli ölçüde artırdığı ortaya çıktı. Uzmanlar,
ülser hastalarının tuzlu gıdalardan uzak durmaları uyarısında bulundu.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
turşu, zararlı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 20:20 .