Nüve Forum


Genel Sağlık hakkinda yatak nasıl seçilir. ile ilgili bilgiler


8 saatimizi geçirdiğimiz hemde sıkı fıkı olduğumuz en önemli eşyamız aslında. Son zamanlar da türkiyede bir yatak bombardımanı başladı. Hemen hemen her mobilya üreticisi yatakçı oldu. yatak ve mobilya imalatında

Like Tree5Likes
  • 3 Post By huramiral
  • 1 Post By sirca

Konu kapatılmıştır.

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 04.10.07, 02:53
huramiral - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: Nov 2006
Nereden: malesef istanbul
İletiler: 1.135
huramiral artık çok görkemli biri.huramiral artık çok görkemli biri.huramiral artık çok görkemli biri.huramiral artık çok görkemli biri.huramiral artık çok görkemli biri.huramiral artık çok görkemli biri.huramiral artık çok görkemli biri.huramiral artık çok görkemli biri.huramiral artık çok görkemli biri.huramiral artık çok görkemli biri.huramiral artık çok görkemli biri.
Standart yatak nasıl seçilir.

8 saatimizi geçirdiğimiz hemde sıkı fıkı olduğumuz en önemli eşyamız aslında.

Son zamanlar da türkiyede bir yatak bombardımanı başladı. Hemen hemen her mobilya üreticisi yatakçı oldu.

yatak ve mobilya imalatında hacılar köyü denen bir kayseri ilçesi var. Hemen hemen türkiye de ki tüm mobilyacılar buradan çıkmadır.

Şu anda her gün yeni bir kampanya oluyor. Bilmem kaç taksit bilmem kaç indirim ile.

Türkiye de gerçek anlamda yatak üreticisi aslında bir elin parmağını zor geçer. Piyasa ya sunulan çoğu ürün bunların taklitleridir. Yani gerçekten imalat ve arge, ürge konusunda yatırımları ve araştırmaları bu firmalar yapar diğerleri onları taklit eder.

Ve genel de bir firma ürün çıkardığından bir ay sonra aynı isme yakın başka bir firmanın ürünü raflara girer. Aslında isim benzerliği ve yanıltma dışında hiç bir şekilde bir birine benzemez bu ürünler.

Şimdi yatak konusunda ilk dikkat edilecek konu yaylı yataklarda kullanılan yay oranıdır. Yani m3 teki yay adedi önemlidir. malum yatağa yattığınız da size karşı bir basınç uygulayabilmesi için yay gerekir. Dolayısı ile yay oranı 25 olan ile 15 olanı kıyaslamak mantıklı değildir.

Ve yaylı yatak üretim maliyetleri memleketimde inanın çok düşmüştür. Size gelene kadar ana üretici-toptancı-bayi güzergahından geçtiğinden her birinde en az %30 eklendiğinden size gelene kadar 3 katına çıkar fiyat.
Bu durumda en çok kazananlar üreticilerdir.

Son günlerde bana göre de artık yaylı yatak devri kapanmıştır. Zira yataklar 30-60-90 kg bareminde hazırlanırlar. Yani siz 92 kg olsanız eşiniz de 50 civarı size uygun yatak hangisi olacaktır.
Kendi kilonuza uygun yatak eşinizi rahatsız edecek, eşinize uygun olanda sizin uyku konforunuzu düşürecektir.

Dolayısı ile yatak seçerken özellikle yaylı yatakta bırakın full ortopedik,soft ortopedik laflarını yatağın kaç kilo limitlerinde olduğunu sorun. Eğer tezgahtar bu sorunuza cevap veremiyorsa (muhtemel veremeyecektir.) tanıtım broşürünü isteyin ve bu sorunuzun cevabını broşürde arayın.
Bulamıyorsanız lütfen o mağazadan çıkın arkanıza bile bakmayın.

Yaylı yatakların çift kişilik olanların da yarısının türk bayanlarına, yarısının türk erkeklerine uygun olarak imal edilmesi şu günlerde mümkün olmadığından
bence sizde yaylı yataktan vazgeçin.

Avrupa yaylı yatak sisteminden vazgeçiyor şimdilerde moda visco yataktır. Ama bakmayın bunda da işin cılkı çıktı yani. Aslında visco denilen hammaddeyi ülkemde iki bilemediniz üç firma üretir diğerleri hep fasondur. yada kötü çin mallarıdır.

Bu yatak bence yaylı yatak ile kıyaslanamaz ama malesef fiyatı yaylı yatağa göre biraz fazladır. Rahat bir uyku konforu vardır. Burada da dikkat edeceğiniz ana konu visco oranının ne olduğudur. Yani densitesi nedir.
Bu günlerde iyi firmalar 100 ve üzerini yapmaya gayret ederken, market raflarında visco diye 25 lik ürünler satılmaktadır. Vatandaş iyi firmaların fiyatını görünce bu 25 likleri visco diye almaya gayret ederler ama malesef yanılırlar ve gol yerler. Zira birinde m3 de 75 ve üzeri visco varken diğerinde 25 dir yani visco değil aslında süngerdir size sattıkları.

Bu arada latex laflarına da kanmayın latex visco değildir. Visco da latex değildir. Latex sünger ile visco arasında ara bir devşirme üründür. Elma ve armut gibidirler yani. Sünger-latex-visco şeklinde sıralayabiliriz kalite farkı belli olsun diye.

Visco yataklarda da kilo durumları vardır ancak az önceki örneğimiz de verdiğimiz 50 civarı bayan 92 kg civarı erkek de 90 kg limitli visco yatak yaylı yatağa göre daha iyi bir uyku konforu vermektedir. Bunun dışında visco yatak ta yatağın basıncı yoktur sizin yatağınıza uyguladığınız basınç önemlidir. Yani ne kadar basınç (kg) o kadar itilme. Yaylı yatağa göre tam tersi bir tasarımdır yani. Yatak size değil siz yatağa basınç uygularsınız.

Visco yataklar pahalı gibi gözüksede bu günlerde verdikleri 10 yıl ve üzeri garanti ve taksit imkanları nedeni ile yaylı yataklara göre tercih edilebilir hale gelmiştir.

Yatağın ana hammaddesi olan sünger kısmını hallettik.
Bundan sonra alacaksanız baza konusuna gelelim.
Baza yatağınızı üzerine koyduğunuz döşek aslında. Hemen hemen etraflarında ki kumaş aynıdır. Fazla farklılık göstermez. Fark bazanın dışında değil içindedir.
Zira ucuz bazalar en düşük kalite ağaçtan imal edilir kumaş ile kaplanırlar. ağaç kumaş ve mekanizmadan ibarettir.
Bazanın içini açtığınız da kumaş kaplanmayan kısımlar, daha ucuz olan bir kaplama malzemesi ile kaplanmıştır. Hatta bu malzeme kumaştan bile ucuzdur amaç maliyeti aşağı çekmektir.
Bazanın içinin de kumaş ile kaplanıp kaplanmadığını kontrol edin. Kumaşın zımba ile mi yoksa özel bir yapıştırma tekniği ile DİKİŞ ilemi kaplandığını kontrol edin.
En sonda da bazanın mekanizmasını kontrol edin. Zira tezgahtar size bazayı açar içini gösterir ama kapatması zordur. Zira amortisörlü mekanizma yerine tırtıklı mekanizma kullanılmıştır. Bu tip mekanizmaları birde üzerinde yatak varken kapatmak çok daha zordur nerde ise bir kişi yatağın ayak ucundan tutarken diğeri tırtıklarından kurtarması gerekir.
BU mekanizmalarda baza ile baza kapağı arasında sıkışma ihtimaliniz bayağı yüksektir.

Eğer bazanız ile visco yatak kullanacaksanız yatağın hava alması ve baza içine koyduğunuz bir takım yorgan yastık ve diğer ev tekstili ürünlerinin hava alması için bazanızın üst zemininin latalı olmasını tercih edin. Zira komple kapaklı bazalarda hava alma oranı nispeten az olduğu için hem visco yatağınızın ömrü kısalır hemde istenmeyen kokular yüzünden yatağınızı her gün havalandırmanız gerekir.

Şimdi geldik koku falan filan olaylarına.
Yatak kumaşları örgü kumaş dokuma tekniği ile yapılır. ve hemen hemen hepsi ilk başta aynıdır. Bazıları kapitone çizgileri ile desen yapmıştır. Bazıları da markalarını koymuşlardır.

Bundan sonra iyi markalar da antibakteriyel,su geçirmezlik özelliği gibi bir takım özellikler sonradan kumaşa dahil edilir.Piyasada çinden gelme bir çok yatak kumaşı bulunmaktadır. Dolayısı ile terleme ve diğer etkenler nedeni ile süngere meyleden kokular,terler vs. sizin yatak ömrünüzü kısaltır. Ama iyi ve güvenilir markalar da bu olay çok daha uzun dur zira kumaş ona göre üretilmiştir. En önemlisi hijyendir. Son zamanlar da kokulu yataklar çıkarılmış 3-4 yıl süren yatakta hoşunuza giden ve yatakta hareket ettikçe kokan bir takım yatak kumaşları çıkarılmıştır. Bunlarda ayrı bir yatak konforu vermektedir. Paran varsa al tavsiye ederim.

yaylı yatak kullanıyorsanız yatağınızın her iki tarafını da mutlaka kullanın. Viscoya geçti iseniz belli dönemlerde ters yüz edin.

En son lütfen ve lütfen garanti belgenizi teslim alın ve kaşeli olmasına önem gösterin. Zira bayiniz yıllar sonra olmayabilir ama ana firma muhatabınız olacağından ismi duyulmamış firmalar yerine güvenilir firmaları tercih edin.

Şimdi anladınız mı uykudan neden yorgun kalktığınızı. Yapılan araştırmalara göre %40 oranın da uyku konforunda memnuniyetsizlik vardır ve bunun büyük bir bölümü yanlış yatak seçiminden kaynaklanmaktadır.

Bu arada çocuklarınızı da ihmal etmeyin hatırlarsanız yukarılarda bir yerde 30 kg bareminden bashetmiştik. 30 kg üstü çocuklarınıza dikkat edin. Tabi zamanınız da çocuğunuz için aldığınız yatak 60 kg bareminde değilse. 60 kg bareminde ise ya çocuğunuza çaktırmayın yada ondan özür dileyin bel ağrıları için.

Bu kadar okudunuz bari en fazla süre geçirdiğiniz eşyanıza önem verin.

haydi bakalım Kalın sağlıcakla.
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
  #2  
Alt 19.12.10, 08:30
Acemi
 
Üyelik tarihi: Dec 2010
İletiler: 1
sirca doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: yatak nasıl seçilir.

yatak almayı düşünüyordum.araştırma yapayım dedim.saçma sapan yatak nasıl seçilir yazıları yanında bulduğum en aklı başında ve gerçekçi bilgi oldu.teşekkür ederim huramiral.çok faydası oldu.
  #3  
Alt 07.03.11, 14:24
Acemi
 
Üyelik tarihi: Mar 2011
İletiler: 1
ercan1 doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: yatak nasıl seçilir.

Ciddi bir rahatsızlığınız varsa, yatak alırken, doktorunuza başvurun. Doktorunuzun yatak konusunda bilgili olduğundan emin olun (pek çoğu ezbere tavsiye verir), kişisel alışkanlıklarınızı ve bendesel özelliklerinizi dikkate alarak seçim yapın. En iyisi birkaç gün denemektir. Bu nedenle %100 değiştirme garantisi vermeyen firmalardan yatak almayın.
  #4  
Alt 29.03.11, 14:07
Acemi
 
Üyelik tarihi: Mar 2011
İletiler: 1
kyrav doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: yatak nasıl seçilir.

Gecen yıl iyi bir yatak satın aldım ve halen kullanmaktayım , bel ve sırt ağrılarımda ki ciddi rahatsızlıklarım olmasına rağmen ciddi azalma oldu .
  #5  
Alt 20.10.11, 09:14
Acemi
 
Üyelik tarihi: Oct 2011
İletiler: 1
alisancinar doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: yatak nasıl seçilir.

merhabalar bende yatak almak istiyorum eşimin ve bende bel agrıları mevcut ortopetik düşünüyoruz bilgilendirir seniz sevinirim teşekkürler
  #6  
Alt 20.10.11, 09:29
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: yatak nasıl seçilir.

marka farketmez ortopedik olmasına dikkat edin ve rahatsızlığınızı gittiğiniz herhangi bir yatak satan firmaya söyleyin size en uygununu verirler.
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Konu kapatılmıştır.

Tags
seçilir., yatak

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 16:15 .