Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Din ve Felsefe > Dini İnanç Gelenek ve Akımlar > Müslümanlık > Mübârek Hicrî Yılbaşı Yaklaşırken...

Müslümanlık hakkinda Mübârek Hicrî Yılbaşı Yaklaşırken... ile ilgili bilgiler


Muharrem ayı, İslâm kamerî senesinin birinci ayı ve Kur'ân-ı kerîmde kıymet verilen 4 aydan biridir. Muharrem ayının birinci gecesi, Müslümanların kamerî yılbaşı gecesidir (19 Ocak gecesi). Hicrî Kamerî Takvimde; Muhammed

Müslümanlık Din hakkında düşüncelerinizi, merak ettiklerinizi, fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

 

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 19.01.07, 09:33
Meraklı
 
Üyelik tarihi: Oct 2006
İletiler: 92
gul_gulse doğru yolda ilerliyor.
Standart Mübârek Hicrî Yılbaşı Yaklaşırken...

Muharrem ayı, İslâm kamerî senesinin birinci ayı ve Kur'ân-ı kerîmde kıymet verilen 4 aydan biridir. Muharrem ayının birinci gecesi, Müslümanların kamerî yılbaşı gecesidir (19 Ocak gecesi). Hicrî Kamerî Takvimde; Muhammed aleyhisselâmın, Mekke'den Medine'ye hicret ettiği sene, başlangıç kabul edilir. Muharrem ayının biri olan ilk Kamerî senebaşı, milâdî 622 yılının Temmuz ayının, 16'sına rastlayan Cuma günü idi.

Müslümanlar yılbaşı gecelerinde ve günlerinde müsâfeha ederek, telefonla veya mektup yazarak tebrikleşirler.

Birbirlerini ziyaret eder ve hediye verirler. Yılbaşını dergi ve gazete ilânlarıyla kutlarlar. Yeni yılın, birbirlerine ve bütün Müslümanlara hayırlı ve bereketli olması için duâ ederler. Büyükleri, akrabayı, âlimleri evinde ziyaret edip duâlarını alırlar. Bugün de, bayram gibi temiz giyinip, fakirlere sadaka verirler. Muharremin ilk 10 gün ve geceleri de, mübârek gün ve gecelerdendir.

Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki:

"Bir kimse, Muharrem ayının ilk günü, aşağıdaki duâyı 3 defa okursa, Allahü teâlâ o kimseyi, gelecek Muharrem ayına kadar bütün belâlardan emin kılar .

Elhamdülillâhi Rabbi'l-âlemîn.

Vassalâtü vesselâmü alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ecmaîn.

Allahümme ente'l-ebediyyü'l-kadîm, el-hayyü'l-kerîm, el-hannân, el-mennân. Hâzihî senetün cedîdetün. Es'elüke fîhe'l-ısmete mineşşeytânirracîm, vel avne alâ hâzihinnefsi'l-emmâreti bissûi ve'l-iştiğâle bimâ yukarribünî ileyke, yâ ze'l-celâli ve'l-ikrâm, birahmetike yâ erhamerrâhimîn. Ve sallallâhu ve selleme alâ seyyidinâ ve nebiyyinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ve ehl-i beytihî ecmaîn."

Şihâbüddîn-i Sühreverdî hazretleri buyuruyor ki:

"Her kim bu duâyı Aşûre Günü (Muharrem ayının 10. günü, yani, 29 Ocak Pazartesi günü ) 3 defa okursa, ölümden de emin kılınır. Zira, o sene ölüm mukadder olan kimseye, bu duâyı bir vesile ile okumak nasip olmaz."

http://www.turktakvim.com/newsite/ba...=2007&c=57&w=4

Muharrem ayının birinci gecesi Müslümanların kameri yılbaşı gecesidir.

Bu geceyi ihya etmeli ve saygı göstermeli. Saygı göstermek, günah işlememekle olur. Zilhiccenin son günü ve Muharremin birinci günü oruç tutan, o yılın tamamını oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur. Bir hadis-i şerifte, (Ramazandan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan oruçtur) buyuruldu.

İslamiyet'ten önce Araplar, Muharremde harp etmek isteyince, o yıl Muharrem ayının ismini, sonraki aya korlar, sonraki ayın ismini, Muharrem ayına takarlardı. Böylece, haram ay, Muharremden bir sonraki ay olurdu.

(Bir ayın haramlığını başka aya geciktirmek, ancak kâfirliği arttırır. Kâfirler, böylece sapıtıyorlar. Onlar, Allah'ın haram kıldığı ayların sayılarını denk getirmek için, haram ayı bir yıl helal edip, başka yıl onu yine haram ederler. Böylece, Allah'ın haram kıldığını helal kılmaya çalışırlar) mealindeki Tevbe suresinin 37. âyet-i kerimesi, ayların yerlerini değiştirmeyi yasak etti.

Kıymet verilen dört aydan biri
Muharrem ayı, Zilkade, Zilhicce ve Receb ile beraber Kur'an-ı kerimde kıymet verilen dört aydan biridir. (Tevbe 36)

Birkaç hadis-i şerif meali şöyledir:
(Ayların efendisi Muharrem, günlerin efendisi Cuma'dır.) [Deylemi]

(Ramazandan sonra en faziletli oruç, Allahü teâlânın ayı Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farzlardan sonra en faziletli namaz, gece namazıdır.) [Müslim, İbni Mace, Ebu Davud, Tirmizi, Nesai]

(Nafile oruç tutacaksan Muharrem ayında tut. Çünkü o, Allahü teâlânın ayıdır. O ayda bir gün vardır ki, O günde Allahü teâlâ geçmiş kavimlerden birinin tevbesini kabul etti. Yine o gün tevbe edenlerin günahlarını da affeder.) [Tirmizi]

Nafile ibadetlerin sevabına kavuşabilmek için, ehl-i sünnet itikadında olmak, haramlardan kaçıp günahlara tevbe etmek, farzları kusursuz yapmaya çalışmak, o ameli ibadet olarak yapmaya niyet etmek şarttır.

http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=2012

Bu vesileyle, tüm müslümân kardeşlerimizin, yaklaşmakta olan Mübârek Hicrî Yılbaşını tebrîk eder, müstecap dualarını istirhâm ederiz.


herkeslere selamlar

: )( : se
__________________
&quot;kargalar ötmeye başlayınca bülbüller susar...&quot;&nbsp;mevlana<br />&quot;ne kadar bilirsen bil, ne kadar anlatırsan anlat; senin bildiğin karşındakinin anladığı kadardır...&quot;<br /><br />
  #2  
Alt 20.01.07, 02:16
Deli Dolu
 
Üyelik tarihi: Jun 2006
İletiler: 358
ayderus yakında çok ünlü biri olacak!ayderus yakında çok ünlü biri olacak!
Standart Ynt: Mübârek Hicrî Yılbaşı Yaklaşırken...

ALLAH CC bu yilda bizi kendisine yaklastiran seylere yakin ,uzaklastiran seylerdende uzak kilsin,kendisine hakiki kul rasulune hakiki ummet yapsin
tum nuvenin ve islam aleminin ,yilbasisi mubarek ve hayirlara vesile olsun
__________________
Yok olmayan bir izzet ve şerefin seninle olmasını istiyorsan, fâni bir izzet ile aziz ve bahtiyar olmaya çalışma
  #3  
Alt 20.01.07, 07:59
rimedo - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 1.034
rimedo yakında çok ünlü biri olacak!
Standart Ynt: Mübârek Hicrî Yılbaşı Yaklaşırken...

Yeni yılın, birbirlerine ve bütün Müslümanlara hayırlı ve bereketli olması dileğiyle.
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
 

Tags
hicri, mübarek, yaklaşırken..., yılbaşı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 14:24 .