Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Din ve Felsefe > Dini İnanç Gelenek ve Akımlar > Müslümanlık > Yeni yılın başında hesabımızı bir gözden geçirsek mi?

Müslümanlık hakkinda Yeni yılın başında hesabımızı bir gözden geçirsek mi? ile ilgili bilgiler


Yılbaşlarında Şibli Hazretleri'nin bir ömür boyu dilinden düşürmediği 'hesap yapma' ikazlarını bir daha hatırlamakta zaruret derecesinde fayda var gibi geliyor bana... Bilindiği üzere hicri 334'te Bağdat'ta vefat etmiş olan Şibli

Müslümanlık Din hakkında düşüncelerinizi, merak ettiklerinizi, fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

 

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.01.07, 01:23
Deli Dolu
 
Üyelik tarihi: Jun 2006
İletiler: 358
ayderus yakında çok ünlü biri olacak!ayderus yakında çok ünlü biri olacak!
Standart Yeni yılın başında hesabımızı bir gözden geçirsek mi?

Yılbaşlarında Şibli Hazretleri'nin bir ömür boyu dilinden düşürmediği 'hesap yapma' ikazlarını bir daha hatırlamakta zaruret derecesinde fayda var gibi geliyor bana...
Bilindiği üzere hicri 334'te Bağdat'ta vefat etmiş olan Şibli Hazretleri, Cüneyd-i Bağdadi'nin çok değerli bir talebesi, İmam-ı Malik'in hadis kitabı Mevatta-ı da ezberlemiş bir hadis alimi ve tasavvuf mürşidi idi. Bağdat halkı ona 'Ebu Bekr-i Şibli' yerine İmam unvanı vermiş, "İmam-ı Şibli" demişti. Zira Şibli Hazretleri, sadece lafla anlatan, sözle ikaz eden bir hatip değil, aynı zamanda fiilen yaşayarak temsilcilik yapan bir imamdı. Konuşmalarına başladığı ilk cümle hep aynıydı:

- Ey Müslümanlar! Hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekin!

Her dersine, her sohbetine bu ikazla başlayan Şibli'ye bir gün bir hürmetkarı sordu:

-Her konuşma başında "Hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekin!" buyuruyorsunuz. Biz burada kendimizi hesaba çekersek, sanki ahirette hesaba çekilmeyecek miyiz?

İmamın cevabı ümit kırıcı değil ümit vericiydi: -Evet, dedi, burada kendini hesaba çekerek yaşayan, orada hesaba çekilmeyebilir. Hesabın derecesine göredir bu. Efendimiz, "Hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekin!." buyurmuştur...

Şibli Hazretleri'nin bu cevabına iyice bağlanan hürmetkarı, başlar kendini burada hesaba çekerek tertemiz bir dinî hayat yaşamaya... Yani, ahirette hesabını veremeyeceği işleri dünyada yapmamaya daha çok dikkat eder. İşte böylesine bir titizlik içinde iken bir gece rüyasında gönül verdiği hocasını görür. Bakar ki, Şibli Hazretleri bindiği beyaz bir atla bulutlara doğru uçup gidiyor. Peşine düşerek bağırır: -Dur! Ne olur birazcık dur da ben de geleyim seninle!

İmamın cevabı manidar: -Ben bu hapishaneden yeni kurtuldum, bir daha bekler miyim burada?

Bu rüyanın manasını öğrenmek için sabah ilk olarak üstadını ziyarete giden talebesi, hocasının kapısında cenaze hazırlığını görünce, onun dünya hapishanesinden kurtulup ahiret saraylarına doğru uçtuğunu anlamakta gecikmez. Ama çok üzülür bu ani gidişine de hep dua ve niyazlarla uzandığı yatağında bir gece rüyasında hocasını karşısında bulur. İlk suali, vaazlarında tekrar ettiği konu olur:

- Dünyada kendini hesaba çekerek yaşardın, orada hesaptan kurtuldun mu? İmam cevap verir:

-Melekler beni hesaba çekmek üzere karşıma geçtiler. Bu sırada Rabb'imden hitap geldi:

-O kuluma hesap sormayınız. Çünkü o hesabını hayatta iken kendisi yaptı. Buraya temiz bir amel defteriyle geldi! Şibli Hazretleri, "Siz de der, hesabını veremeyeceğiniz işlerle gelmeyin buraya. Size de, kulum hesabını yaparak geldi, amel defteri temizdir!" denebilir. Yeter ki, bunu dedirtecek derecede temiz bir defterle gelin!..

- Ne dersiniz? Biz de harcadığımız sene sonunda, harcayacağımız senenin de başında kendimizi bir hesaba çeksek, defterimizi bir gözden geçirsek mi? Geçtiğimiz senede hesabını veremeyeceğimiz işlerimiz olduysa, tevbe, istiğfar eşliğinde onları mutlaka düzeltsek mi? Yapamadığımız ibadetlerimizi, hizmetlerimizi yapma azmine girsek, yılbaşını bir fırsat bilerek bu hesabı yapsak mı?

Yoksa düşünmeden yaşayanların düştükleri hayata biz düşerek malum tekerlemeyi biz de mi tekrar etsek:

- Ayağını sıcak tut başını serin; hayatını yaşa, düşünme derin!

Fakat unutmamak gerek ki, hayatını düşünmeden tüketenlerin duydukları pişmanlık, sonunda çok derin oluyor, hesabını yapmadan yaşadıkları hayatın hesabını çok zor veriyor
A SAHIN
__________________
Yok olmayan bir izzet ve şerefin seninle olmasını istiyorsan, fâni bir izzet ile aziz ve bahtiyar olmaya çalışma
  #2  
Alt 22.01.07, 08:24
rimedo - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 1.034
rimedo yakında çok ünlü biri olacak!
Standart Ynt: Yeni yılın başında hesabımızı bir gözden geçirsek mi?

Hesaba çekilmeden önce kendimizi hesaba çekip tövbe ve istiğfarla bu zamana kadar olan ve bundan sonraki olacak olan günahlarımızın affını istiyerek temiz bir amel defteri ile ahirete gitmeyi Rabbim tüm islam alemine nasip eder inşallah.
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
 

Tags
başında, geçirsek, gözden, hesabımızı, mi?, yeni, yılın

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 22:20 .