Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Kültür > Diller > Filoloji, filolog

Diller hakkinda Filoloji, filolog ile ilgili bilgiler


FİLOLOJİ a. (fr. philologie; lat. ve yun. philologia'dan). 1. Yazılı belgeler aracılığıyla eski uygarlıkları inceleyen tarihsel bilim. —2. Bir dili, o dildeki yazılı metinlerin eleştirel çözümlemesine dayanarak ele alan inceleme.

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 04.09.15, 18:46
loli - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Editör
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 8.212
Blog Başlıkları: 6
loli isimli üye tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart Filoloji, filolog

FİLOLOJİ a. (fr. philologie; lat. ve yun. philologia'dan). 1. Yazılı belgeler aracılığıyla eski uygarlıkları inceleyen tarihsel bilim.
—2. Bir dili, o dildeki yazılı metinlerin eleştirel çözümlemesine dayanarak ele alan inceleme.
—3. El yazmalarını ya da yayınları sistemli karşılaştırma yoluyla, tarih aracılığıyla özgün metinleri ortaya koyma ya da eleştirel biçimde inceleme.

—ANSİKL. Filolojinin konusu yazılı metinlerdir Dilbilimle yazın tarihi arasındaki sınırda yer alan filolojinin inceleme alanı kesin çizgilerle bilerlenemez. Filolojinin gerçek yaratıcıları, Bergama ve iskenderiye' de, hellen hükümdarlarının kurduğu kitaplıklar çevresinde toplanan bilginlerdir: Bizanslı Aristophanes, Aristarkhos, Zenodotos vb. Şairleri, özellikle Homeros'u yorumlayıp tartışan sofistleri izleyen bu araştırmacılar, eldeki metinlerin değişkeleri ve çeşitli yorumları arasından geçmişin büyük yazarlarının gerçek metinlerini bulmayı amaçlamışlardır. I.Ö. II. yy.'da, Yunanlılar bu bilimi (ve inceleme yöntemlerini) Roma'ya getirmişlerdir İ.Ö. I. yy.'da Varro' nun De lingua latina (Latin dili üstüne) adlı yapıtı, antik dönemin sonuna değin örnek niteliğini koruyacak bir filoloji anıtı sayılmıştır. Aynı özgünlükte olmasalar da, daha sonraki yapıtlar, elimizdeki antik yapıtları bize aktardıklarından önem taşırlar. I.S. IV. yy.'daki yazın rönesansıyla antik yazarlar çoşkuyla incelenip yorumlanarak yayımlanmıştır: Servius'un Vergilius üzerine yorumları ya da Macrobius'un Scipio'nun rüyası'na ilişkin yorumları. Her yazıyı Kutsal Kitap'a indirgeyen hıristiyanlıkla birlikte Batı'da unutulan antik filoloji, Bizans'ta sürdü: Photios (VIII. yy.) ve Suidas'ın (X. yy.) sözlükçülüğe ilişkin özet kitapları, Selanikli Eustathios'un (XII. yy.) Homeros'tan yaptığı şiir yorumlarının yanı sıra Maksimos Planudes (1260-1330) Plutarkhos'un tüm yapıtlarının yayınlanmasını sağladı.

Rönesans ile birlikte Eskiler'in incelenmesi yeniden önem kazandı. Özellikle istanbul'un fethi üzerine Batı'ya gelen bizanslı bilginler, antik filoloji yöntemlerinin yeniden değerlendirilmesine yol açtı. Öte yandan, metinlerin basımı ve yayımı, doğal olarak, bu metinler üzerinde eleştiri çalışmaları yapılmasını gerektirdi. Yeni bir bilimsel anlayışın ortaya çıkması da bu çalışmaları destekledi: 1528'den sonra H. Estienne, bastırdığı elyazmalarının tüm değişik biçimlerini göz önünde bulundurdu. XVI. yy. sonunda Scaliger ve Casau-bon filoloji yöntemini geliştirip yeni basımlara değişiklik dizelgeleri eklediler (çıkmalar, yeni notlar). Metinlerin bu biçimsel eleştirisi, XVII. ve XVIII. yy.'larda Hollanda'da (Vosius, Heinsius, Grotius) ve ingiltere'de Richard Bentley (1662-1742) ile büyük bir gelişme gösterdi. "Antik dönem bilimi" (Altertumswissenschaft) kavramını geliştiren C. Heyne (1729-1812), F. A. Wolf (1759-1824) ve öğrencileri A. Boeckh (1785-1867) ile K. Lachmann'ın (1793 -1851) temsil ettiği alman filolojisi XIX. yy.'a egemen oldu. Bu bilginler, elyazmalarını sınıflandırma tekniklerine ve metinlerin düzenlenmesine ilişkin yenilikler getirdiler ("ortak yanlışlar" yöntemi). Filolojinin alanı metin incelemesi dışında, metinlerin içeriğini de kapsar (dil, üslup, tarihsel ve kültürel bağlam). Böylece, XIX. yy. sonunda, filoloji sözcüğünün anlamı belli bir bulanıklığa yol açar: filoloji kimileri için yazılı metinlerin incelenmesi, kimileri için "evrensel yazın bilimi", kimileri için de "dillere ilişkin genel inceleme"dir. Gerçekte, Rönesans döneminde insan bilimlerinin birincisi olarak ortaya çıkan filoloji, bu bilimler (tarih, dilbilim, yazınsal eleştiri, üslup incelemesi) geliştikçe parçalandı. Konusu hem sınırlandı, hem de belirlendi: bugün filoloji incelemesi metnin tarihinin belirlenmesine çözümlenmesine, iç eleştirisine (değişkenlerin ve en geçerli değişkenin saptanması), kimi durumlarda yorumlanmasına (okunmayı kolaylaştıran göndermeler, metnin özgünlüğünü kesinleyen eleştirel donanım) indirgenmiştir. Bütün bu verileri daha sonra tarihçi, yazın eleştirmeni ya da dilbilimci yeniden ele alıp kullanabilir.

FİLOLOG , (fr. philologue; lat. philologus; yun. philologos). Filoloji uzmanı, özellikle de eski metinlerin eleştirel yayımını hazırlayan uzman.

kaynak:2-cilt:11
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
filolog, filoloji

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:43 .