Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Kültür > Edebiyat > Dilbilim > Word Histories (Kelime Tarihi(-leri))

Dilbilim hakkinda Word Histories (Kelime Tarihi(-leri)) ile ilgili bilgiler


Konu Başlıkları: 1 Mausoleum (Mozale) 2 Shrapnel ( Şarapnel) 3 Atlas, Titan 4 Noon 5 Nightmare (Kabus) 6 Molotov Coctail (Molotof Kokteyli) 7 Silhouette (Siluet) 8 Guillotine (Giyotin) 9 Sadism,

Like Tree86Likes

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 19.12.06, 23:01
kaplancik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Word Histories (Kelime Tarihi(-leri))

Konu Başlıkları:

1 Mausoleum (Mozale)
2
Shrapnel (Şarapnel)
3 Atlas, Titan
4 Noon
5 Nightmare (Kabus)
6 Molotov Coctail (Molotof Kokteyli)
7 Silhouette (Siluet)
8 Guillotine (Giyotin)
9 Sadism, Sadist, Sadistic
10 Masochism (Mazoşizm)
11 Oscar
12 Average (Averaj)
13 Ampere
14 Big BenMausoleum (Mozale)

Mausoleum tanınmış veya önemli bir kişinin mezarı üzerine inşa edilmiş olan görkemli yapıtları ifade eder. Bu tür yapıtlara ismini veren kişi Küçük Asya'daki Caria kralı Mausolus'tur. Mausolus Milattan Önce 351 yılında ölmüştür. Aynı zamanda kız kardeşi de olan Mausolus'un dul karısı Artemisia, Halikarnas şehrinde kocası anısına büyük ve gösterişli bir mezar yapılmasını emretmiştir. Bu kral mezarı sonraları Mausoleum diye adlandırılmaya başlanmıştır. Sonraları Mausoleum kelimesi birçok dünya dilinde bugünkü manasında yani anıt mezar, mozale anlamında kullanılmaya başlanmıştır. Mausoleum dünyanın yedi harikasından biridir. Fakat bu yapıt M.Ö 334 yılında Büyük İskender tarfından yerle bir edilmiştir. Bugün Mausoleum'un kurtarılabilen parçaları British Müzesi'nde sergilenmektedir.
Konu CiwCiw tarafından (05.08.08 saat 21:52 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 19.12.06, 23:06
kaplancik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Ynt: Word Histories (Kelime Tarihi(-leri))

Az daha unutuyordum. Kaynak yine aynı

Kaynak: Güvender Yayınları - Revealing Advanced Grammer
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 20.12.06, 19:00
kaplancik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Ynt: Word Histories (Kelime Tarihi(-leri))

Shrapnel

Şarapnel mermisini (Shrapnel Cell) icat eden ve ona ismini veren Henry Shrapnel (1761-1842) İngiliz ordusunda bir subaydı. ilk şarapnel mermisinin başarıyla denendiği 1784 yılında Henry Shrapnel kraliyet topçu birliğinde teğmendi. 20 yıl sonra şarapnel mermileri ilk kez İngilizler tarafından Hollanda'lılara ve Guina'daki savaşta Surinam'lılara karşı kullanıldı. Bu yeni silahın ne kadar etkili olduğu Waterloo'daki meşhur savaşta en açık şekilde görüldü ve bundan sonra şarapnel mermileri tüm dünyada kullanılmaya başlandı. Diğer birçok mucit gibi Henry Shrapnel de hayatının son kısmını sıkıntılarla geçirdi ve sefalet içinde öldü.


Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 20.12.06, 19:37
Deli Dolu
 
Üyelik tarihi: Dec 2006
İletiler: 304
yamali ayakkabi doğru yolda ilerliyor.
Standart Ynt: Word Histories (Kelime Tarihi(-leri))

birçok kişinin ölümüne yada sakatlanmasına neden olan bu mermiler keşke hiç kullanılmasa :'(

verdiğin bilgi için tesekkürler...
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 20.12.06, 19:53
kaplancik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Ynt: Word Histories (Kelime Tarihi(-leri))

Gerçekten korkunç
Şarapnel mermi gibi de değildir, parçalar bedeni!..

İşte bunun mucidi bu adam. Hayatının kalan kısmı acı ve sefaletle geçmiş. Burası kolay, öteki tarafta ne cevap verecek. O icat etmeseydi başka birisi mutlaka icat edecekti ama ... ama işte ...

Hala nükleer silahlar için çalışmalar yapılıyor. İnsanlar üzerinde nasıl etkiler yapacağı bile bilinmiyor. Atom bombası kullanan insanlar daha kötüsünü de yapar. Şaşırmam.

Vahşi yaşam dedikleri bizimki mi yoksa hayvanlarınki mi acaba?
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Alt 21.12.06, 21:53
kaplancik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Ynt: Word Histories (Kelime Tarihi(-leri))

Atlas, Titan

Eski Yunan mitolojisinde Titan'lardan veya devlerden biri olan ve dünyayı yöneten Atlas, Zeus tarafından büyük bir savaşta yenilmiştir. Atlas'ın (aslında Hercules'in yerine getirmesi gerektiği düşünülen fakat başarısız olduğu) gökyüzünü taşımaktan sorumlu olduğuna inanılırdı. Bu nedenle 16. yy.'da Atlas ismi İngilizce'de zor görevlerin altına giren anlamında kullanılmıştır. 16. yy.' da Gerhardus Mercator isimli haritacının haritalarını topladığı kitabın ilk sayfasında yerküreyi taşıyan Atlas'ın resmini eklemiş ve kitaba Atlas ismini vermiştir. Güç, önem, irilik, akıl vb. bakımından müthiş olan anlamındaki Titan kelimesinden de İngilizce'deki gibi muazzam, çok kuvvetli, çok güçlü anlamındaki Titanic türemiştir.
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Alt 22.12.06, 19:54
kaplancik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Ynt: Word Histories (Kelime Tarihi(-leri))

Noon

Noon her zaman için güneşin tam tepede olduğu zamanı belirtmez. Roma hesaplama metoduna göre, bir gün, güneşin doğuşundan batışına kadar bölümlere ayrılmıştır. Gece ise dört saatten oluşmaktadır. İngilizce'deki noon Latince'de dokuzuncu anlamındaki nonus'tan türemiştir. Bu nedenle noon, günümüzde öğleden sonra 3'e denk gelen günün dokuzuncu saattir. Ayrıca 14. yy.'da zamanın kiliselerinin bu saatte noon adındaki yemek vakti olmasından ötürü İngilizce'deki noon zamanla sabitleşen bir şekilde günün ortasını ifade eden bir anlama kaymıştır. Ama Benjamin Franklin'in şaka olarak teklif ettiği, bugünkü anlamda gün ışığından tasarruf fikri 20. yy.'da gerçek olmuş ve noon'un anlamı bir kez daha her zaman için sabit olmayan güneşin en tepede olduğu an olarak kabul edilmiştir. Yani bu son uygulamayla noon günün ortası değil güneşin tepede olduğu anı nitelemektedir.Alıntı ile Cevapla
  #8  
Alt 25.12.06, 19:42
kaplancik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Word Histories (Kelime Tarihi(-leri))

Nightmare (Kabus)

Nightmare
bileşik kelimesinin ikinci bileşeniyle dişi at anlamındaki mare arasındaki benzerlik dolayısıyla pekçok insan ikisi arasında bir bağlantı olduğunu sanır. Nightmare'in -mare' i 18. yy. eski İngilizce'sinde olan bir kelimenin devamıdır. Eski İngilizce'de "mare" şeytani ruh veya uykuda insanlara sıkıntı veren karabasan demekti. Nightmare bileşik kelimesi ilk kez 13. yy.' da (Eski İngilizce'deki mare ile aynı anlamda) (M.E) orta İngilizce'de görünmüştür. 16. yy.'dan sonra Nightmare' in anlamı rüyalara şeytani ruhların neden olduğu inancından dolayı korkutucu veya sıkıntılı, bunaltıcı rüyaları niteler hale gelmiştir.
Alıntı ile Cevapla
  #9  
Alt 25.12.06, 20:01
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Ynt: Word Histories (Kelime Tarihi(-leri))

Nightmare (Kabus)__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #10  
Alt 25.12.06, 20:40
kaplancik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Word Histories (Kelime Tarihi(-leri))

Molotov Coctail (Molotof Kokteyli)

Vyacheslav Mikhailovic Molotov (1890-1986) eski Sovyetler Birliğin'de 20 seneye yakın önemli görevlerde bulunan bir politikacıydı. Lenin'in de kişisel arkadaşı olan Molotov, Lenin'den sonra Stalin'in sağ kolu haline geldi. Stalin'in ölümünün ardından yavaş yavaş önemini kaybeden Molotov 1964 yılında partiden ihraç edildi. Molotov çok sert ve acımasız bir politikacıydı. Molotov Rusça' da çekiç demektir. Bu yüzden bazıları onu pek sevmezdi. İşte Finlandiya'lılar da ona duydukları nefreti ev yapımı el bombası olan bir patlayıcıya verdiler. Molotof kokteylleri (molotov coctail) ilk defa 1940 yılında Finlandiya'lılar tarafından Rus tanklarına karşı kullanılmıştır.

Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
(kelime, histories, tarihi(-leri)), word

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 10:51 .