Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Kültür > Müzecilik > Müzeler > Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Koleksiyonundan...

Müzeler hakkinda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Koleksiyonundan... ile ilgili bilgiler


Saltanat Kayıkları: [coverattach=1] ***8220;Sultan Abdülmecit Devrine ait 13 Çifte Saltanat Kayığı***8221; Armuz kaplama ve kemanebaş formundadır. Dış bordürü altın varaklı kabartma kıvrımlar ve kalemişi kenger yapraklarından oluşmaktadır. Baş ve kıç

Like Tree78Likes

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.12.06, 09:54
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Koleksiyonundan...

Saltanat Kayıkları:

[coverattach=1]***8220;Sultan Abdülmecit Devrine ait 13 Çifte Saltanat Kayığı***8221;
Armuz kaplama ve kemanebaş formundadır. Dış bordürü altın varaklı kabartma kıvrımlar ve kalemişi kenger yapraklarından oluşmaktadır. Baş ve kıç figürlerinde saltanat armaları, baş kasara üzerinde kanatları açık kartal figürü bulunmaktadır. Kıç tarafta dört sütunce üzerinde yükselen köşk mevcuttur. Baldaken şeklinde tasarlanmış olan köşkün saçak kısmında dört yönde saltanat armaları yer almaktadır.
Uzunluk: 32.00 m. Genişlik: 2.40 m.

[coverattach=2]***8220;Sultan Abdülmecit Devrine ait 13 Çifte Saltanat Kayığı***8221;
Sultan Abdülmecit***8217;in annesi Bezmi Alem Valide Sultan tarafından kullanılan kayık armuz kaplama ve kemanebaş formundadır. Dış bordüründe serbest fırça ile yapılan çiçekler kartuş içine yerleştirilmiştir. Baş kasara üzerinde pençeleri arasında yılan tutan bir kartal figürü yer almaktadır. Gücü simgeleyen kartal, kötülüğü simgeleyen yılanı pençelerinin arasında ezmektedir. Bu sembolün kullanıldığı kadınlara ait tek saltanat kayığıdır. Dört sütunce üzerinde yükselen kare şeklindeki kafesli köşkte stilize lotuslar kullanılmıştır. Köşkün kıç kasara tarafındaki yüzeyi üzerinde kalemişi ile yapılmış bir şemse ve merkezinde ***8220;1278***8221; (1862) tarihi bulunmaktadır.
Uzunluk: 32.00 m. Genişlik: 2.40 m.

[coverattach=3]***8220;Sultan Abdülmecit Devrine ait 7 Çifte Saltanat Kayığı***8221;
Armuz kaplama ve kemanebaş formundadır. 1850 yılında inşa edilmiştir. Dış bordürü yağlıboya çiçek motifleri, iç bordürü ve oturakları, sedefli marketöri ile süslüdür. Baş kasara üzerinde gümüşten yapılmış kanatları açık bir kuş figürü ve önünde altın varaklı alem bulunur. Sultan Abdülmecit devrinde (1839***8211;1861) yapılmış, daha sonra onarılarak II. Abdülhamit (1876***8211;1909) tarafından da kullanılmıştır.
Uzunluk: 24.00 m. Genişlik: 1.75 m.

[coverattach=4]***8220;Sultan Abdülmecit Devrine ait 7 Çifte Saltanat Kayığı***8221;
Sultan Abdülmecit***8217;in haremi tarafından kullanılan kayık armuz kaplama ve kemanebaş formundadır. Dış bordürü serbest fırça çokgen kartuşlar içinde çiçek buketleriyle süslüdür. Kıç bodoslamada barok tarzı kıvrımlar ve üzüm salkımları, iç bordürde marketöri süslemeleri vardır. Baş kasarada gümüşten yapılmış bir kuş figürü ve altın varaklı bir alem vardır. Alt kısmı krem rengi yağlıboya, etrafı altın yaldızlı ve nakışlı, baş ve kıç tarafı üzerine som yaldızlıdır.
Uzunluk: 24.50 m. Genişlik: 1.70 m.

[coverattach=5]***8220;Sultan Reşat Devrine ait 10 Çifte Saltanat Kayığı***8221;
Armuz kaplama olup, dikbaş ve hilalkıç formundadır. Tersane-i Amire'de yapılmış olup, Sultan Reşat'ın ***8220;Kılıç Alayı***8221; sırasında bindiği kayıktır. Baş kısmında kanatları açık, ağzında inci taşıyan kuş figürü; kıç aynalıkta tuğra bulunur. Sultan Reşat devrinde (1909***8211;1918) kullanılmıştır.
Uzunluk: 18.34 m. Genişlik: 2.45 m.

[coverattach=6]***8220;Sultan V. Mehmet Reşat Devrine ait 10 Çifte Köşklü Saltanat Kayığı***8221;
Armuz kaplama ve dikbaş formundadır. Köşk tavanında yer alan kalem işlerinde, köşk sütuncelerinde, kayığın gövde bordürlerinde ve kıç armasında altın yaldız kullanılmıştır. Kayığın baş kısmında altın yaldızlı hilal motifi bulunmaktadır. Kıç kısmında Sultan Reşat***8217;ın tuğrası yer almaktadır. Köşk kısmının tepesinde ise Sultan Reşat***8217;a ait alem vardır. Kayığın 20 adet küreği mevcut olup bu küreklerin uç kısımlarında yaldızla yapılmış hilal motifi bulunmaktadır.
Uzunluk: 16.30m. Genişlik: 2.40 m.

[coverattach=7]***8220;Sultan Abdülaziz Devrine ait 13 Çifte Köşklü Saltanat Kayığı***8221;
Armuz kaplama olup kancabaş formundadır. 1865 yılında yapılmıştır. Dış bordürde yağlıboya stilize yapraklar, kıç tarafta altın varaklı kabartma saltanat armaları ve bitkisel kıvrımlar görülür. Kayığın baş tarafında üzüm salkımları, oklar, kalkan, balta, flama, mızrak, tuğ, stilize çiçek ve yapraklardan oluşan kompozisyonun yer aldığı ahşap tezyinat bulunmaktadır. Kıç bordanın üzerinde ajurlu bölme, iç bordürde kabartma bitkisel ve geometrik desenler bulunur. Baş kasara üzerinde, kanatları açık bir kartal, kıç tarafta 4 sütunce üzerinde yükselen, köşkün her bir yönünde saltanat armaları bulunur. Sultan Abdülaziz devrinde (1861-1876) kullanılmıştır.
Uzunluk: 30.70 m. Genişlik: 2.37 m.

[coverattach=8]***8220;Sultan Abdülaziz Devrine ait 13 Çifte Köşklü Saltanat Kayığı***8221;
Armuz kaplama olup kancabaş formundadır. 1865 yılında yapılmıştır. Sultan Abdülaziz***8217;in haremine aittir. Dış bordürde, yağlıboya, kalemişi stilize yaprak ve çiçek motifleri bulunmaktadır. Kayığın baş kısmında yapraklı bir dal üzerinde yaldızlı kanatları açık bir kartal figürü yer almaktadır. Baş ve kıç kısmında stilize yaprak, çiçek ve tomurcuklardan oluşan ahşap oyma süslemeler görülür. kıç tarafta 4 sütunce üzerinde yükselen, köşkün her bir yönünde saltanat armaları bulunur.
Uzunluk: 30.70 m. Genişlik: 2.37 m.

[coverattach=9]***8220;Sultan Abdülaziz Devrine ait 7 Çifte Saltanat Kayığı***8221;
Armuz kaplama, kemanebaş formunda 7 çifte kürekli kayığın bordası krem rengi boyalıdır. Bordanın üst kısmı 30 cm. kalınlığında pembe, gri ve altın varakların kullanılarak yapıldığı kalemişi bitkisel bordürle çevrilidir. Öne doğru mahmuz şeklinde uzanan baş kısmı altın varaklı bitkisel kıvrımlar ve saltanat arması kabartmalıdır. Baş kasara kaplaması üzerinde altın renginde kanatları açık kuş figürü bulunmaktadır. Yine kasara kaplaması üzerinde ajurlu bir taç vardır. Baş kasara kaplaması ile iç kısım boyunca oyma bitkisel motifler görülmektedir. İç yan kısımlar 5 cm kalınlığında varaklı asma yaprağı ve tohumlarıyla bezelidir. Bu bordürün altında 8 cm kalınlığında varaklı baklava dilimleri ve yapraklar vardır. Kürekçi ve Sultan mahallini ayıran paravan derin oyma kabartma altın varaklı gül, papatya, yaprak ve üzümlerle süslüdür. Kıç kasarada kenar bordürleri yine incelerek devam eder. Kıç kasara kaplaması oyma bitkisel bezemelidir. Sivri uç kısmının yan yüzeylerine her iki yönde Saltanat Arması raptedilmiştir. Kayığın kıç beden süslemesi ise varaklı ancak farklı bir saltanat armalıdır.
Uzunluk: 23.50m. Genişlik: 1.60 m.

[coverattach=10]***8220;Sultan Reşat Devrine ait 7 Çifte Saltanat Kayığı***8221;
Armuz kaplama olup, hilalkıç ve dikbaş formundadır. Kayığın gövdesinde baş tarafta hilal motifi görülmektedir. Gövdede yer alan bitkisel işlemeli bordürün baş tarafta kalan kısmında kuş figürü bulunmaktadır. Kıç kısmında Sultan Reşat***8217;ın tuğrası yer almaktadır. Kayığın 14 adet küreği vardır. Bu küreklerin üzeri altın yaldızlı kalem işleri ile süslenmiştir. Kayığın gövdesinde yer alan 30 cm genişliğindeki ahşap bordürde de altın yaldız kullanılmıştır.
Uzunluk: 15.20 m. Genişlik: 2.40 m.

[coverattach=11]***8220;Sultan Reşat Devrine ait 7 Çifte Saltanat Kayığı***8221;
Armuz kaplama olup, dikbaş ve hilalkıç formundadır. Dış bordür altın varaklı kabartma bitkisel kıvrımlı ve kalemişi madalyonlarla süslüdür. İç bordürde kabartma kıvrık dallar devam etmektedir. Sultanın oturduğun yeri kürekçilerden ayıran panoda kabartma istiridye, kır çiçekleri, tohumlar, güller, iri stilize yapraklar, ortası kozalaklı madalyonlar ve çelenk bulunmaktadır. Sultana mahsus olan kısımda iki yanda son derece zarif ve sade, ahşap ve sedef kakmalı çekmece yer almaktadır.
Uzunluk: 14.00 m. Genişlik: 2.20 m.

[coverattach=12]***8220;Sultan Reşat Devrine ait 5 Çifte Saltanat Kayığı***8221;
Bindirme kaplamalı olup, dikbaş ve aynakıç formundadır. Dış bordürde iki halatın sınırladığı kabartmada defne yapraklı çelenklerle birbirine bağlanan ayyıldız motifleri bulunmaktadır. Sultana mahsus bölümü kürekçilerden ayıran panoda Sultan Reşat***8217;ın tuğrası ve bunun her iki tarafında simetrik ajurlu kıvrımlar, kabartma üzüm ve natüralist çiçek motifleri vardır.
Uzunluk: 12.00 m. Genişlik: 2.25 m.

[coverattach=13]***8220;19. Yüzyıla ait 7 Çifte Saltanat Kayığı***8221;
Armuz kaplama olup kancabaş formundadır. Baş bodoslama üzerinde üzüm salkımı, bitkisel kıvrımlar, balta, ok, mızrak, sancak ve kalkandan oluşan saltanat arması, yüksek oyma, kabartma ve altın varakla yapılmışlardır. Armanın üzerindeki sancakta 8 köşeli yıldız ve hilal bulunmaktadır. Baş kasarada altın varaklı kozalak figürü vardır. Altın varaklı konturla çevrili 28 cm genişliğindeki bordürün zemini açık pembe renklidir. Varaklı stilize kıvrık dalların ayırdığı bölmelere mavi, yeşil, kırmızı, sarı renkli serbest fırça tekniğinde, realist üsluplu çiçek buketleri yerleştirilmiştir. İç bordür boyunca altın varaklı sarmaşık dalları ve geometrik desenler göze çarpmaktadır. Kürekçilerin bulunduğu yerle sultanın oturma mekanını ayıran panoda yine altın varaklı kabartma, üzüm salkımları, gül ve yapraklar bulunmaktadır.
Uzunluk: 23.50 m. Genişlik: 1.60 m.

[coverattach=14]***8220;19. Yüzyıla ait Saltanat Kayığı***8217;nın Baş Kısmı***8221;
Tarihi saltanat kayığının baş tarafında kabartma olarak ağaç işçiliğinin en nadir örneklerinden olan asma dalları ve üzüm salkımları ile bezenmiştir. Üzeri altın yaldızla boyalıdır. Kayığın ön kısmında oval ve geometrik kilim deseni şeklinde süslemeler bulunmaktadır.
Uzunluk: 8.35 m. Genişlik: 1.50 m.

[coverattach=15]***8220;19. Yüzyıla ait Saltanat Kayığı***8217;nın Kıç Kısmı***8221;
19. yüzyılda imal edilmiş tarihi saltanat kayığının kıç kısmının bütün gövdesi süslemelerle bezelidir ve üzeri boyalı ve altın yaldızlıdır. Güverte kısmında geometrik desenler, bordasında çeşitli çiçek motifleri bulunmaktadır. Kıç tarafında ağaç üzerine kabartma olarak asma dalları ve üzüm salkımları vardır.
Uzunluk: 4.60 m. Genişlik: 1.50 m.


Piyade Kayıkları

[coverattach=16]***8220;Sadrazam Sait Halim Paşa***8217;ya ait 3 çifte Piyade Kayığı***8221;
Armuz kaplama, kaşıkbaş formundadır. İç kısmı zencerek ve lotuslarla süslüdür. Kayık muhtemelen Prens Abdülhalim Paşa döneminde (Kahire 1830-İst. 1894) yaptırılmış, Sadrazam Sait Halim Paşa tarafından da kullanılmıştır.
Uzunluk: 14.92 m Genişlik: 1.18 m.

[coverattach=1]***8220;Sadrazam Sait Halim Paşa***8217;ya ait 3 çifte Piyade7 Kayığı***8221;
Bindirme maun kaplamadır ve dikbaş formundadır. Kayık muhtemelen Prens Abdülhalim Paşa döneminde (Kahire 1830-İst. 1894) yaptırılmış, Sadrazam Sait Halim Paşa tarafından da kullanılmıştır.
Uzunluk: 10.15 m Genişlik: 1.20 m.

[coverattach=18]***8220;Prens Abbas Bey***8217;e ait 1 çifte Piyade Kayığı***8221;
Bindirme maun kaplamadır ve kayıkbaş formundadır. Kasara kaplamaları marketöri, bitkisel ve geometrik desenlerle süslüdür. 19. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmiştir. Kayık üzerinde madeni plakası bulunmaktadır. Bu plakanın üzerinde "Georges Z. Lulio, Bebek, Constantinople, 1870 Constructeur" yazılıdır.
Uzunluk: 9.45 m Genişlik: 1.25 m.

[coverattach=19]***8220;19. Yüzyıla ait 3 Çifte Piyade Kayığı***8221;
Saray halkı tarafından kullanılan kayık armuz kaplama ve kaşıkbaş formundadır. Baş kasara kademeli olarak genişleyen üç bölüm halindedir. En uçta üçgen şeklinde sivrilerek birleşen ince bir bordür vardır. Kabartma bordürde küpe çiçekleri dizisi bulunmaktadır. Bordürün içinde kalan orta bölümde bir rozet vardır. İkinci kasara kaplamasında yine aynı kabartma çiçekli bordür, ortadaki boşlukta çok yapraklı bir rozet yer almaktadır. Son baş kasara kaplaması bölümünde aynı bordür yinelenerek ortadaki boşluğa 3 adet şükufe üsluplu gül ve çiçek demeti kabartması yapılmıştır. Kaplamaları ayıran ajurlu arabesk üsluplu yapraklardan oluşan iki taç bulunmaktadır. Baş kasarayla aynı şekilde üç bölüm halinde düzenlenen kıç kasaranın ilk iki bölmesi düzdür ve üzeri maroken kaplıdır. En uçtaki bölümde ise küpe çiçeği bordürü bulunmakta olup ortada kalan boşluğa şükufe tarzında gül demetleri yapılmıştır. Üç kasarayı birbirinden ayıran taçlar ajurludur ve kıvrık dallar şeklindedirler.
Uzunluk: 15.00 m Genişlik: 1.20 m.

[coverattach=20]***8220;19. Yüzyıla ait 2 Çifte Piyade Kayığı***8221;
Saray halkı tarafından kullanılan kayık armuz kaplama ve kaşıkbaş formundadır. Baş kasara kaplaması şükufe üsluplu etrafı zencerekle çevrili kabartma çiçek demetleri ile süslüdür. Üç kademeli kasara kaplamasını ajurlu yaprak dizisinden oluşan taçlar birbirinden ayırır. Kürekçileri oturduğu bölümü diğer bölümden ayıran bölmenin ortası yivli, kenarları ajurludur. Yine üç bölümden oluşan kıç kasaranın ilk ve ikinci bölümünün üzeri maroken kaplamadır. En uç kısmı iki kademelidir. Her ikisinin ortasında kabartma şükufe demeti ile etraflarında zencerek bordür vardır. En uçtaki kasaranın başa bakan tarafı oylumludur. Oylumların arasında kabartma stilize çiçekler bulunmaktadır.
Uzunluk: 12.50 m Genişlik: 1.30 m.

Kaynak: KOLEKSİYONDAN...
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-sultan-abdulmecit-devrine-ait-13-cifte-saltanat-kayigi.jpg   Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-sultan-abdulmecit-devrine-ait-13-cifte-saltanat-kayigi1.jpg   Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-sultan-abdulmecit-devrine-ait-13-cifte-saltanat-kayigi2.jpg   Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-sultan-abdulmecit-devrine-ait-13-cifte-saltanat-kayigi3.jpg  

Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-sultan-abdulmecit-devrine-ait-13-cifte-saltanat-kayigi4.jpg   Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-sultan-resat-devrine-ait-10-cifte-saltanat-kayigi.jpg   Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-sultan-v.-mehmet-resat-devrine-ait-10-cifte-kosklu-saltanat-kayigi.jpg   Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-sultan-abdulaziz-devrine-ait-13-cifte-kosklu-saltanat-kayigi.jpg  

Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-sultan-abdulaziz-devrine-ait-13-cifte-kosklu-saltanat-kayigi1.jpg   Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-sultan-abdulaziz-devrine-ait-7-cifte-saltanat-kayigi.jpg   Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-sultan-resat-devrine-ait-7-cifte-saltanat-kayigi.jpg   Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-sultan-resat-devrine-ait-7-cifte-saltanat-kayigi1.jpg  

Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-sultan-resat-devrine-ait-5-cifte-saltanat-kayigi.jpg   Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-19.-yuzyila-ait-7-cifte-saltanat-kayigi.jpg   Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-19.-yuzyila-ait-saltanat-kayigi-nin-bas-kismi.jpg   Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-19.-yuzyila-ait-saltanat-kayigi-nin-kic-kismi.jpg  

Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-sadrazam-sait-halim-pasa-ait-3-cifte-piyade-kayigi.jpg   Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-sadrazam-sait-halim-pasa-ait-3-cifte-piyade-kayigi1.jpg   Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-prens-abbas-bey-e-ait-1-cifte-piyade-kayigi.jpg   Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-19.-yuzyila-ait-3-cifte-piyade-kayigi.jpg  

Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-19.-yuzyila-ait-2-cifte-piyade-kayigi.jpg  
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü

Konu Unrealseptic tarafından (24.05.08 saat 02:08 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 23.12.06, 10:03
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Koleksiyondan

Gemi Modelleri-Tam Modeller

***8220;Savarona Yatı, Tam Model***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-savarona-yati-tam-model.jpg
Tipi: Yat
Yapımcı: Blohm und Voss AG, Hamburg / Almanya
Tonaj: 6.130 t
Boyutlar: 124.5 x 16 x 6.25 m
Makine Tahriki: 2 x Stim Türbin, 7200 Shp, 2 Pervane
Hizmete Girişi: (1932 Bayan Cadwalder) 1938
Hizmetten Çıkışı: 1986

***8220;Hamidiye III (Abdülhamit) Kruvazörü, Tam Model***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-hamidiye-iii-abdulhamit-kruvazoru-tam-model.jpg
Tipi: Muhafazalı Kruvazör
Yapımcı: Sir W. G. Armstrong, Whitworth and Co, Newcastle
Tonaj: 3.904 t
Boyutlar: 112 x 14.5 x 4.8 m
Tekne: Çelik
Makine tahriki: Buharlı, 3 şaftlı
Siparişi: 1900
Denize indirilişi: 25.9.1903
Hizmete girişi: Nisan 1904
Hizmetten çıkışı: 1947

***8220;Yavuz (Yavuz Sultan Selim) Muharebe Kruvazörü, Tam Model***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-yavuz-yavuz-sultan-selim-muharebe-kruvazoru-tam-model.jpg
Tipi: Muharebe Kruvazörü
Yapımcı: Blohm und Voss AG, Hamburg / Almanya
Tonaj: 22.979 t
Boyutlar: 186.5 x 29.5 x 8.7 m
Tekne: Çelik
Makine tahriki: Buharlı türbinli, 4 şaftlı
Siparişi: 1909
Denize indirilişi: 28.3.1911
Hizmete girişi: 16.8.1914 (GNS Goeben 2.7.1912)
Hizmetten çıkışı: 1950

***8220;Mahmudiye Kalyonu, Tam Model***8221;

Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-mahmudiye-kalyonu-tam-model.jpg
Tipi: Kalyon
Yapımcı: Tersane-i Amire, İstanbul (Proje Mühendisi Mehmet Efendi ve Mimar Mehmet Kalfa)
Tonaj: 2.500 t
Boyutlar: 62 x 17 x 7 m
Tekne: Ahşap
Denize indirilişi: 1829
Mürettebat: 1280 kişi
Hizmetten çıkışı: 1875
Boyutlar: 115 x 140 cm.

***8220;Midilli Kruvazörü, Tam Model***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-midilli-kruvazoru-tam-model.jpg
Tipi: Muhafazalı Kruvazör
Yapımcı: AG Vulcan, Stettin
Tonaj: 4.570 t
Boyutlar: 138.7 x 13.5 x 5.1 m
Tekne: Çelik
Denize indirilişi: 16.5.1911
Hizmete girişi: 16.8.1914 (GNS Breslau 10.5.1912)
Hizmetten çıkışı: 20.1.1918

***8220;Sultan Osman-ı Evvel Muharebe Gemisi, Tam Model***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-sultan-osman-i-evvel-muharebe-gemisi-tam-model.jpg
Yapımcı: Sir W. G. Armstrong, Whitworth and Co, Newcastle
Tonaj: 27.500 t
Boyutlar: 204.7 x 27.1 x 8.2 m
Makine Tahriki: Buhar Türbinli, 4 Pervaneli
Denize indirilişi: 16.5.1911
Hizmete girişi: 1914
Hizmetten çıkışı: 1920 (HMS Agincourt)

***8220;Barbaros Hayrettin Paşa'ya ait Sancak Gemisi, Tam Model***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-barbaros-hayrettin-pasa-ait-sancak-gemisi-tam-model.jpg
1980 yılında yapılan model, 16. yüzyıl sancak gemisinin tipik özelliklerini taşır. Üç direkli, yelkenlinin direklerinde yeşil flama ve sancaklar, kıçta iki adet fener, iki adet tahlisiye sandalı bulunur. Kürek sayısı 31 çifte olup, baş tarafında iki demiri ve beş topu görülür.
Boyutlar: 134 x 25 cm.

***8220;3 Çifte Kürekli Sandal Modeli***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-3-cifte-kurekli-sandal-modeli.jpg
1882 yılında Tersane-i Amire`de, Vasıf Çavuş tarafından yapılmıştır. İnce işçiliğe sahip olup içinde kanca ve kürekleri bulunmaktadır.
Boyutlar: 69 x 5.3 cm.
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 23.12.06, 10:07
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Koleksiyondan

Gemi Modelleri-Yarım Moedeller

***8220;Mesudiye Üç Ambarlı, Yarım Model***8221;

Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-mesudiye-ambarli-yarim-model.jpg
Tulü: 191 (58.2 m)
Arzı: 50 (15.2 m)
Su: 23 (7 m)
Top: 118
Efrat: 1180
İnşa Tarihi: 1214 Rumi (1800)
Boyutlar: 150 x 36 x 20 cm

***8220;Avnillah, Yarım Model***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-avnillah-yarim-model.jpg
Tulü: 151
Arzı: 38
Su: 16.5
Top: 50
Efrat: 410
İnşa Tarihi N:1248 Rumi 1833

***8220;Selimiye Üç Ambarlı, Yarım Model***8221;

Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-selimiye-ambarli-yarim-model.jpg
Tulü: 197 (60 m)
Arzı: 50 (15.2 m)
Su: 23.5 (7.1 m)
Top: 28
Efrat: 1280
İnşa Tarihi: 1221 Rumi (1807)
Boyutlar: 183 x 48 x 21 cm

***8220;Fevzi Bahri Fırkateyni, Yarım Model***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-fevzi-bahri-firkateyni-yarim-model.jpg
Tulü: 123
Arzı: 32
Su: 13
Top: 22
İnşa Tarihi: 1244 Rumi
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 23.12.06, 10:12
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Koleksiyondan

Sancaklar

***8220;Barbaros Hayrettin Paşa Sancağı***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-barbaros-hayrettin-pasa-sancagi.jpg
Barbaros Hızır Hayrettin Paşa'nın Kaptan-ı Derya olduğu dönemde (1534-1546) kullandığı sancaktır. Sancağın zemini kendinden desenli ve yeşil renk ipeklidir. Yazı ve şekiller beyaz ipek kumaşla aplike edilmiştir. Üzerinde "Fetih Suresi", dört İslam halifesinin isimleri, zülfikarlı kılıç (aynı zamanda üçlü teslis), pençe (el şekli) ve altı köşeli yıldız aplikedir.
Boyutlar : 287 x 200 cm

***8220;İnebahtı (Lephanto) Muharebesi Sancağı***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-inebahti-lephanto-muharebesi-sancagi.jpg
Müezzinzade Ali Paşa'nın 1571 yılında İnebahtı Deniz Muharebesi'nde kullandığı sancak, 1964 yılında Papa VI. Paul tarafından Türkiye Cumhuriyeti'ne bir nezaket göstergesi olarak iade edilmiştir. Kırmızı ipek üzerine, yeşil ipekli dokumadan ayet ve sureler aplike edilmiştir

***8220;Fetih Suresi İşlemeli Sancak***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-fetih-suresi-islemeli-sancak.jpg
Sultan III. Selim tarafından 1789 yılında Bağdat'ta yaptırılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu'nun yabancı ülkelere yaptığı deniz seferlerinde kumandan gemisinin grandi ve mizana direklerine takılırdı. Üzerinde "Fetih Suresi" yazan sancak, ipek ve altın simle dokunmuştur.
Boyutlar : 1400 x 500 cm
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 23.12.06, 10:19
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Koleksiyondan

Seyir Aletleri

"Yalpa Müşiri"
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-yalpa-musiri.jpg
Fethi Bülend Korveti'ne aittir. 1892 yılında Osmanlı Bahriyesi'nde üretilmiştir. Pirinç göstergesinin üzerinde eski Türkçe ile "Fethi Bülend" yazılıdır. Geminin yalpa açısını gösteren alettir.
Boyutlar: 50 x 32 cm.

"Pusula"
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-pusula.jpg
1900 yılında Tersane-i Amire'de Mülazım İhsan Efendi tarafından yapılmıştır. Ahşap kutu içinde olup, pusula kartı kâğıttandır. Yön gösteren, optik seyir aletidir.
Boyutlar :33 x 33 x 22.5 cm.

"Kronometre"
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-kronometre.jpg
Peyki Şeref Korveti'nin kronometresi, 19. yüzyıl sonuna aittir. Kadranı sedefli olup, içinde ve kutusunda eski Türkçe ile "Peyki Şeref" yazılıdır. Ahşap kutusu, ajurlu metal süslemelidir. Hata etkenleri en aza indirilmiş, hassas saattir.
Boyutlar: 18 x 18 x 20 cm.

"Uskurlu Parakete"
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-uskurlu-parakete.jpg
1901 yılında Tersane-i Amire'de yapılmıştır. Sürat, mesafe ölçen alettir.
Yükseklik: 40 cm.
Gövde çevresi: 13.5 cm.
Müşir yüksekliği: 18.5 cm.

***8220;Torpido Dayrektörü***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-torpido-dayrektoru.jpg
Torpidoları geminin hedef, rota ve süratine göre ayarlamakta kullanılan bir nişan aletidir.
Daire çapı: 21 cm.
Kol uzunluğu: 50 cm.

"Pusula"
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-pusula1.jpg
1869 yılında Tersane-i Amire'de yapılmıştır. Markası "Mathieu Orlich Constantinople"dır. Yön gösteren, optik seyir aletidir.
Hazne çapı: 16.5 cm.
Uzunluk: 39 cm.

***8220;Usturlab***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-usturlab.jpg
Gökcisimlerinin konumlarını ve yeryüzündeki nesnelerin yüksekliği ile birbirlerine olan uzaklıklarını ölçebilen astronomi aletidir. Eyyubi Sultanı El-Muazzam Şerif El-Dünya Velidin İsa Ebu Bekir İçin, Şam Şehri koordinatlarına göre yapılmıştır. 1222-1223 Yılı, Baalbekli Abdurrahman İbn Sinan El-Nacar yapımı usturlab pirinç ve gümüştür.

***8220;Sekstant***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-sekstant.jpg
Gökcisimlerinin ufuktan olan yüksekliklerini, dairenin ölçerek denizde mevki bulmaya yarayan alettir. 1910-1915 yılları arasında hizmet gören Barbaros Hayrettin Zırhlısı'na aittir.

***8220;Oktant***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-oktant.jpg
Gökcisimlerinin ufuktan olan yüksekliklerini, ölçerek denizde mevki bulmaya yarayan alettir. 19. yüzyıl İstanbul yapımı oktant 1858- 1910 yılları arasında hizmet gören Boyana Vapuru'a aittir.
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Alt 23.12.06, 10:30
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Ynt: Koleksiyondan

Armalar

"Zırhlı Orhaniye Fırkateyni'nin Kıç Arması***8221;

Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-zirhli-orhaniye-firkateyni-nin-kic-armasi.jpg
Yüksek oyma-kabartmalı, sancak, kılıç ve kalkandan oluşan armanın alt kısmında eski Türkçe yazı ile "Orhaniye" yazılıdır.
Boyutlar: 220 x 265 cm.
Orhaniye Zırhlı Fırkateyni
Tipi: Zırhlı Fırkateyn
Yapımcı: R Napier and Son, Glasgow
Tonaj: 6400 t
Boyutlar: 91.4 x 16.9 x 7.9 m
Tekne: Sac
Siparişi: 1862
Makine tahriki: Buharlı, 1 şaftlı
Denize indirilişi: 26.6.1865
Hizmete girişi: 1866
Hizmetten çıkışı: 1909

***8220;Ertuğrul Yatı'na ait Arma***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-ertugrul-yati-na-ait-arma.jpg
Yekpare oymalı sancak, mızrak, balta, tabanca, top, kılıç, adalet terazisi, kornodan oluşan armanın üzerinde Sultan Reşat***8217;ın (1909***8211;1918) tuğrası vardır.
Boyutlar: 27 x 45 cm.
Ertuğrul Yatı
Tipi: Yat
Yapımcı: Armstrong, Mitchell and Co, Newcastle-upon-Tyne
Tonaj: 900 t
Boyutlar: 79.2 x 8.3 x 3.5 m
Tekne: Çelik
Makine tahriki: Buharlı, 2 şaftlı
Denize indirilişi: 1903
Hizmete girişi: 1904
Hizmetten çıkışı: 1937

***8220;Fethiye Kalyonu'na ait Arma***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-fethiye-kalyonu-na-ait-arma.jpg
Oyma kabartma sancak, borazan, balta, mızrak, tüfek, sadak, korno ve kılıçtan oluşan armanın merkezinde Sultan Abdülmecit'in (1839-1861) tuğrası vardır. Fethiye Kalyonu'na ait arma, 1861 yılında Tersane-i Amire***8217;de yapılmıştır.
Boyutlar: 80 x 184 cm.
Fethiye Kalyonu
Tipi: Uskurlu Kalyon
Yapımcı: Tersane-i Amire/İstanbul
Tonaj: 3526 t
Boyutlar: 69.4x17.2x8.2 m
Tekne: Ahşap
Siparişi: 1853
Makine tahriki: Buharlı, 1 şaftlı
Denize indirilişi: 30.11.1856
Hizmete girişi: 1858
Hizmetten çıkışı: 1903

***8220;Sultan Reşat Devrine (1909 ***8211;1918) ait Arma***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-sultan-resat-devrine-1909-1918-ait-arma.jpg
Yüksek oyma kabartma, natüralist üslupta yapılmıştır ve iki parçadan oluşmaktadır. Simetrik olarak yerleştirilmiş kuş ve çiçek figürlerini ortalayan bölümde sedefli arma bulunmaktadır. Sultan V. Mehmet Reşat dönemine aittir.
Boyutlar: 127 x 80 cm.

***8220;Sultan Mehmet Reşat Dönemine Ait Osmanlı Arması***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-sultan-mehmet-resat-donemine-ait-osmanli-armasi.jpg
Hamidiye Zırhlısı***8217;nda kıç arması olarak kullanılmıştır. Armanın üzerinde Sultan Mehmet Reşat tuğrası bulunmaktadır. Kalkanın üzerinde ***8220;el-müstenid bitevfikat-ir-rabbaniye melik-üd-devlet-il Osmaniye***8221; cümlesi yazılıdır.
Boyutlar: 120 x 160 cm.

***8220;Aziziye Fırkateyninin Kıç Arması***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-aziziye-firkateyninin-kic-armasi.jpg
1864 yılında yapılan Aziziye Fırkateynine aittir. Tersane-i Amire***8217;de yapılmıştır. Kırmızı ve yeşil boyalarla renklendirilen armanın üst kısmında Sultan Abdülaziz***8217;in tuğrası, ortada kalkan, sancak ve silahlardan oluşan saltanat armasının alt kısmında ise eski Türkçe ***8220;Aziziye***8221; yazısı bulunmaktadır. Armada ahşap oyma tekniğinin yanı sıra ahşap içine ahşap katma tekniği ile yapılmış tezyinat dikkat çekmektedir.
Boyutlar: 245 x 196 cm.
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Alt 23.12.06, 10:35
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Koleksiyondan

Tuğralar

***8220;Sultan Abdülaziz (1861-1876) Devrine ait Tuğra***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-sultan-abdulaziz-1861-1876-devrine-ait-tugra.jpg
İki parça ahşaptan oluşan levhanın bordo renk bombeli merkezinde, Sultan Abdülaziz'in tuğrası vardır. Etrafı halat şeklinde bordürle çevrili olup, halat formunun etrafında yüksek kabartma kıvrımlar ve stilize yapraklar bulunur.
Boyutlar: 40 x 77 cm.

***8220;Sultan Abdülhamit (1876-1909) Devrine ait Tuğra***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-sultan-abdulhamit-1876-1909-devrine-ait-tugra.jpg
Oval, bombeli bordo zemin üzerine kabartma altın varaklıdır. Etrafı halat şeklinde kabartma bordürlü olup, üstten fiyonk şeklini almıştır. Sultan II. Abdülhamit***8217;in "El Gazi" tuğrası vardır.
Boyutlar: 92 x 83 cm.

***8220;Sultan Abdülmecit (1839-1861) Devrine ait Tuğra***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-sultan-abdulmecit-1839-1861-devrine-ait-tugra.jpg
Ahşap oyma-kabartma, çiçekli padişah tuğrası gemilerde kullanılmıştır.
Boyutlar: 85 x
60 cm.

***8220;Sultan III. Selim (1789 - 1807) Devrine ait Tuğra***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-sultan-iii.-selim-1789-1807-devrine-ait-tugra.jpg
Oval formlu, düz ahşap üzerine zemin kabartma tekniği ile oyularak yapılmıştır. Tuğranın sağ köşesinde yapraklardan oluşan stilize edilmiş çiçek motifi işlenmiştir. Ketebe***8217;nin kazınmış olduğu görülmektedir. Zemin kırmızı renkte boyalı, kabartmalar altın varak ile kaplıdır.
Boyutlar: 65 x 86 cm.

***8220;Sultan II . Mahmut (1808-1839) Devrine ait Tuğra***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-sultan-ii-.-mahmut-1808-1839-devrine-ait-tugra.jpg
Oval formdaki siyah zemin üzerine altın mürekkebiyle işlenmiştir. Serenin sağ alt köşesinde yeşil yaprak ve mavi beyaz renkten oluşan şükufe tekniği ile yapılmış gül dalı ve sol alt köşede ise yapraklı gül yer almaktadır. Ahşap çiçek kabartmalı, altın varak kaplamalı bir çerçeve içinde sergilenmektedir.
Boyutlar: 27 x 33.5 cm.
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #8  
Alt 23.12.06, 10:40
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Koleksiyondan

Beratlar***8211;Fermanlar

***8220;Staj Tezkeresi***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-staj-tezkeresi.jpg
Erzurumlu Yusuf Efendi***8217;ye aittir. Belge 1305 Zilkade (Temmuz 1888) tarihinde yapılan sınav sonucu verilmiştir.
Boyutlar: 27.5 x 18.7 cm.

***8220;Ehliyetname***8221;

Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-ehliyetname.jpg
Doğancılar Rüşdiyesi Muallimi Sanisi Yusuf Ziya Efendi***8217;ye aittir.Ehliyetname 27 Şubat 305 (11 Mart 1890 M.) tarihinde Maarif Nezareti tarafından verilmiştir. Kağıdın üst merkezinde Sultan II. Abdülhamit***8217;in Elgazi tuğrası bulunmaktadır.
Boyutlar: 31.5 x 24 cm.

***8220;Cumhurbaşkanı Fahri S. Korutürk***8217;e Armağan Edilen Yugoslav Devlet Nişanı Beratı***8221;

Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-cumhurbaskani-fahri-s.-koruturk-e-armagan-edilen-yugoslav-devlet-nisani-berati.jpg
Özel bir kağıda basılmıştır. Kırmızı renk cilt bezi ile kaplı bir kutusu vardır. 1976 yılında Fahri S. Korutürk***8217;e armağan edilen Yugoslav Devlet Nişanı beratıdır.
Boyutlar: 34 x 49 cm.

***8220;4. Rütbeden Mecidi Nişanı Beratı Zarfı***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-4.-rutbeden-mecidi-nisani-berati-zarfi.jpg
Zarfın üzerinde iki amblem bulunmaktadır. Üst amblemde ***8220;Mecidi Nişanı***8221;, alt amblemde ise ***8220;Nişan-ı Hümayun Kalemi***8221; yazmaktadır. İki amblem ortasında Rik***8217;a ile ***8220;Yamada efendiye 4. rütbeden ihsan buyurulan Mecidi Nişanı Zişanının Beratı Alisi***8221; yazılıdır.
Boyutlar: 22 x 16.5 cm.
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #9  
Alt 23.12.06, 10:44
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Koleksiyondan

Gemi Baş Figürleri

***8220;Gemi Baş Figürü (Karakuş-Albatros)***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-gemi-bas-figuru-karakus-albatros-.jpg
Şeref Resan Fırkateyni***8217;ne aittir. Oyma-kabartma ile 1830 yılında Tersane-i Amire***8217;de yapılmıştır. Kanatları açık, yukarı doğru bakan albatros kuşudur.
Yükseklik: 240 cm.
Genişlik: 163 cm.

***8220;Gemi Baş Figürü (At)***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-gemi-bas-figuru-at-.jpg
Eser-i Cedid Vapuru'na aittir. Oyma- kabartma ve kazıma ile 1841 yılında Tersane-i Amire'de yapılmıştır. Arka ayakları üzerinde şaha kalkmış durumdadır.
Yükseklik: 78 cm.
Genişlik: 32 cm.

***8220;Gemi Baş Figürü (Kaplan)***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-gemi-bas-figuru-kaplan-.jpg
Mukaddeme-i Şeref Vapuru***8217;na aittir. 1876 yılında Tersane-i Amire***8217;de yapılmıştır. Oyma ve kabartma tekniğinde yapılmış, kaplan arka ayakları üzerinde havaya doğru kalkmış, dili hafifçe dışarı çıkmıştır.
Yükseklik: 265 cm.
Genişlik: 48 cm.

***8220;Gemi Baş Figürü (Şahin)***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-gemi-bas-figuru-sahin-.jpg
Feyzi Mabut Korveti'ne aittir. 1829 yılında Eğriboz'da yapılmıştır. Oyma ve kabartma tekniğinde yapılan şahinin kanatları açık ileri doğru hamle yapar durumdadır.
Yükseklik: 85 cm.
Genişlik: 87 cm.
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #10  
Alt 23.12.06, 10:56
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Koleksiyonundan

Kesici Silahlar

***8220;Yatağan, 19. yüzyıl***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-yatagan-19.-yuzyil.jpg
Osman Halil tarafından 1811 yılında yapılmıştır. Namlusu kazıma çiçek motifleriyle, kabzası mercan taşı kakmalarıyla, kını kabartma arabesk motifleriyle süslüdür.
Namlu uzunluğu: 54 cm.
Kabza uzunluğu: 16 cm.

***8220;Laz Yatağanı, 19. yüzyıl***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-laz-yatagani-19.-yuzyil.jpg
Kıvrımlı demir namluludur. Boynuzdan yapılan kabzası çift kulaklı olup, balçağı yumuşak deriden yapılmıştır. Kını şişkin bombeli ve koyu kahverengi deridendir.
Namlu uzunluğu: 63 cm.
Kabza uzunluğu: 16 cm.

***8220;Yatağan***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-yatagan1.jpg
Hicri 1200 / Miladi 1785 yılında yapılmıştır. Demir namlu yüzeyleri altın savatlı bitkisel süslemelerle kaplanmış olup tek kan oluklu, tek yüzlü, balçaksız, kabzası metal çift kulaklıdır. Kabzanın dibinde mercan kakması görülür. Namlunun sol yüzünde altın savatlı "Maaşallah" yazısı ve stilize tuğra bulunmaktadır. Bu yüzündeki 4 kartuşta 8 satır Eski Türkçe metin yazılmıştır. Sağ yüzüne yine kartuş içinde "Sahibi Osman Ameli Salih sene 1300" (1882 M.) yazılmıştır. Ahşap kını deri ve metal kaplamalı, ucu ejder formludur.
Namlu uzunluğu: 59.5 cm.

***8220;Türk Kılıcı***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-turk-kilici.jpg
Kılıç çelikten yapılmış olup, tek namlulu ve eğridir. Kabzası boynuzdandır. Demir balçak altın kakmalı bezemeli olup haç şeklindedir. Ahşap kını deri ve demirle kaplıdır.
Namlu uzunluğu: 78 cm.

***8220;Balta***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-balta.jpg
Ağaç sapın alt kısmı ve yukarıda demir kesici kısmın monte edildiği yerler pirinç kaplıdır. Sapın alt kısmında bulunan pirinç bölüm yivli, üstteki pirinç bölüm ise düzdür. Demir kısmın bir tarafı geniş yüzeyli, hilal formlu ve kesicidir. Diğer tarafı ağırlık merkezini dengeleyici şekilde küçük topuz şeklindedir.
Boy: 77.5 cm.

***8220;Balta, 18. yüzyıl sonu***8211;19. yüzyıl başları***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-balta-18.-yuzyil-sonu-19.-yuzyil-baslari.jpg
Bahriye silahendaz erleri ve itfaiyecilerin kullandıkları baltadır. Ağzı çelikten ve yarım ay şeklinde yapılmıştır. Ahşap sapına pirinçten bilezikler geçirilmiştir.
Boy: 79 cm.

-------------------------------------------------------

Tüfekler

***8220;Şişhane Menzili Çakmaklı Tüfek***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-sishane-menzili-cakmakli-tufek.jpg
18. yüzyıla aittir.

***8220;Sultan Abdülaziz'e (1861***8211;1876) ait Yivli-Setli Tüfek***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-sultan-abdulaziz-e-1861-1876-ait-yivli-setli-tufek.jpg
***8220;Man F.D. By the Providence Tool Co Prov R.I. USA***8221; markalı ve Sultan Abdülaziz tuğralıdır. Altın yaldızlı mekanizma üzerinde av hayvanları betimlenmiştir.
Namlu uzunluğu: 84 cm.
Namlu çapı: 11.5 mm.

***8220;Tüfek***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-tufek.jpg
Birinci Dünya Savaşı sırasında Kepez Feneri önünde karaya oturarak 18 - 19 Nisan 1915 tarihinde Çanakkale'de batırılan E-15 İngiliz Denizaltısı subayına aittir.
Namlu Uzunluğu: 124 cm.

***8220;Tüfek, Mavzer***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-tufek-mavzer.jpg
1328 (1912***8211;1913 M.) tarihinde İstanbul Tüfek Fabrikası***8217;nda yapılmıştır. Kurma kolu tertibatı üzerinde Eski Türkçe ile "sene 1328, Tüfenk Fabrikası, İstanbul 2277" yazılı olup Sultan Reşat***8217;a ait tuğra bulunmaktadır. Mekanizmanın muhtelif yerlerinde Eski Türkçe "2 277, 1 4657, 57", tetik yuvasının önündeki metal plakada "2 277" yazılıdır. Nişangâhında da Eski Türkçe rakamlar bulunmaktadır.
Tam uzunluk: 105 cm.
Namlu Çapı: 7.5 mm.

-------------------------------------------------------

Tabancalar

***8220;Çakmaklı Tabanca, 19. yüzyıl***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-cakmakli-tabanca-19.-yuzyil.jpg
Çakmaklı piştovun üzeri mitolojik hayvan ve çiçek kabartmalıdır. Mekanizma üzerinde "Vergnes Marselle" yazılı olup, kaval namlunun üzeri altın varaklı saltanat arması ve krallık tacı ile süslüdür.
Namlu uzunluğu: 32 cm.
Namlu çapı: 8 mm.

***8220;Çakmaklı Tabanca, 19. yüzyıl***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-cakmakli-tabanca-19.-yuzyil1.jpg
Tuğamiral Vehbi Ziya Dümer'e ait ahşap kabzalı tabancanın kabza dibi topuz şeklinde olup oyma-kabartma yapraklarla süslüdür. Ahşap kabza üzerinde ajurlu metal kıvrımlı plakalar raptedilmiştir. Mekanizma ve çakmaklı kısmın üzeri yine kazıma kıvrımlı dallarla süslüdür. Namlu üzerindeki ikinci gömlek arabesk kabartma motiflerle bezenmiştir. Namlu ağzı telkari bileziklerle çevrilidir.
Namlu uzunluğu: 35.5 cm.
Namlu çapı: 15 mm.

***8220;Mustafa Kemal ATATÜRK'e ait Smith & Wesson Marka Tabanca***8221;

Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-mustafa-kemal-ataturk-e-ait-smith-wesson-marka-tabanca.jpg
Mustafa Kemal ATATÜRK bu tabancayı Büyük Taarruz öncesi Bahriye Vekili (1924***8211;1927) Topçu İhsan (Eryavuz)'a hediye etmiştir. Tabanca 20. Yüzyılda, ABD/ Springfıeld'da imal edilmiştir.
Namlu uzunluğu: 11.5 cm.
Namlu çapı: 7.5 mm.

***8220;Kapsüllü Tabanca***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-kapsullu-tabanca.jpg
Yivli namlulu, kapsüllü tabancanın kabzası silindirik formlu olup tabanında bir halka vardır. Kabza tabanı ve tetik korkuluğu gibi yerler pirinçtendir. Mekanizmanın sağ tarafında Eski Türkçe ile "İmal-i Tersane-i Amire" damgası bulunmaktadır.
Namlu uzunluğu: 32 cm.
Namlu çapı: 8 mm.

-----------------------------------------------------------

Mayınlar

***8220;1914 Alman Yapımı Mayın***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-1914-alman-yapimi-mayin.jpg
Suüstü gemileri ile dökülebilen elektrik Hertz ateşlemeli demirli mayındır. 8***8211;110 m. arası derinliklere dökülebilmektedir.

***8220;926 Rakkaslı Tip Mayın***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-926-rakkasli-tip-mayin.jpg
Aslı Rus mayını olup, suüstü gemileri ile dökülebilen rakkaslı ateşleme demirli mayındır. 10***8211;120 m. arası derinliklere dökülebilmektedir. Şarjı 250 kg. tnt'dir.

***8220;916 Rakkaslı Rus Mayını***8221;
Deniz Kuvvetleri Komutanlýðý Koleksiyonundan...-916-rakkasli-rus-mayini.jpg
Aslı Rus mayını olup, suüstü gemileri ile dökülebilen rakkaslı ateşleme demirli mayındır. 6***8211;120 m. arası derinliklere dökülebilmektedir. Şarjı 100 kg. tnt'dir.
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
deniz, koleksiyonundan..., komutanlığı, kuvvetleri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:35 .