Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Kültür > Müzik > Müzik Okulları > İstanbul Belediye konservatuvarı

Müzik Okulları hakkinda İstanbul Belediye konservatuvarı ile ilgili bilgiler


İstanbul Belediye konservatuvarı, Darülelhan'in 1927'de yeniden düzenlenmesiyle oluşturulmuş, İstanbul belediyesine bağlı konservatuvar. Darülelhan'da ağırlık, geleneksel türk müziği eğitimindeyken, 1927'de okul, yalnızca batı müziği eğitim veren bir kuruma dönüştürüldü. Kapatılan türk

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.03.11, 13:31
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart İstanbul Belediye konservatuvarı

İstanbul Belediye konservatuvarı, Darülelhan'in 1927'de yeniden düzenlenmesiyle oluşturulmuş, İstanbul belediyesine bağlı konservatuvar. Darülelhan'da ağırlık, geleneksel türk müziği eğitimindeyken, 1927'de okul, yalnızca batı müziği eğitim veren bir kuruma dönüştürüldü. Kapatılan türk müziği bölümünün öğretim üyeleri, Türk musikisi tasnif heyetinde görevlendirildi. 1931'de avusturyalı Joseph Marxin raporları doğrultusunda konservatuvarda kimi reformlar yapıldı.

1943-1948 arasında müdürlük yapan H. Saadettin Arel, türk müziği bölümünü, yeniden açtı, batı müziği bölümünü, yeniden düzenleyerek Avrupa konservatuvar-ları düzeyine yükseltmeye çalıştı. Arel'in yönetimi sırasında, Şehir orkestrası ve Şehir korosu'nun yanı sıra Türk musikisi icra heyeti de kuruldu.

Konservatuvarda günümüzde, besteleme (kompozisyon), üflemeli çalgılar, yaylı çalgılar, orkestra yönetimi, vurmalı çalgılar, piyano ve şan altbölümlerini kapsayan müzik bölümünün yanı sıra tiyatro ve bale bölümleri de eğitim vermektedir. Okulun etkinlikleri arasında öğrencilerden ve öğretmenlerden oluşan grupların, Türk musikisi icra heyetinin ve Türk halk musikisi topluluğu'nun konserleri ile Çağdaş baletopluluğu'nun gösterileri de anılmalıdır.

1986'da istanbul Üniversitesine bağlanarak YÖK kapsamına alınan okulun adı, istanbul Üniversitesi devlet konservatuvan olarak değiştirildi.

kaynak:2-cilt:10
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
belediye, konservatuvarı, ıstanbul

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 06:36 .