Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Kültür > Mitoloji > Antik MISIR'da Aydınlatma

Mitoloji hakkinda Antik MISIR'da Aydınlatma ile ilgili bilgiler


Antik MISIR'da Ampul Kullanılarak Aydınlatma Yapılıyordu Mısır***8217;da özellikle Dendera Tapınak Kompleksi***8217;ndeki Hathor Tapınağı'nda bulunmalarıyla dikkat çeken bazı duvar resimleri, Antik Mısır***8217;la ilgili oldukça ilginç bir bilgiyi gün yüzüne çıkarmıştır. Aşağıda

Like Tree7Likes
  • 5 Post By by_eMRe
  • 1 Post By CiwCiw
  • 1 Post By ghostgirl

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 09.04.09, 19:31
by_eMRe - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Atılgan
 
Üyelik tarihi: Mar 2009
Nereden: İstanbul (egsoz kokulu şehir=) )
İletiler: 541
by_eMRe çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!by_eMRe çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!by_eMRe çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!by_eMRe çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!by_eMRe çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!by_eMRe çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!by_eMRe çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!by_eMRe çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!by_eMRe çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!by_eMRe çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!by_eMRe çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!
Standart Antik MISIR'da Aydınlatma

Antik MISIR'da Ampul Kullanılarak Aydınlatma Yapılıyordu
Mısır***8217;da özellikle Dendera Tapınak Kompleksi***8217;ndeki Hathor Tapınağı'nda bulunmalarıyla dikkat çeken bazı duvar resimleri, Antik Mısır***8217;la ilgili oldukça ilginç bir bilgiyi gün yüzüne çıkarmıştır. Aşağıda incelenen duvar resimlerinin büyük kısmı Mısır***8217;daki Dendera Tapınak kompleksinde yeralmaktadır. Bu resimlerde Mısırlıların günümüzde kullandığımız ampül ve ark lambası tekniğini kullanarak aydınlatma yaptıkları görülmektedir.

[coverattach=1]Hathor tapınağının duvarlarındaki bu resimler dikkatlice incelendiğinde, tıpkı günümüzdeki gibi yüksek voltaj yalıtımının o günlerde de kullanıldığı görülür: Ampul görünümündeki şekil dikdörgen bir sütun (bu sütun izolatör olarak kullanıldığı tahmin edilen ve ced sütunu olarak adlandırılan bir sütundur) tarafından desteklenmektedir. Resimdeki şeklin günümüz ampulleriyle olan bu şaşırtıcı benzerliği, çok dikkat çekicidir.

[coverattach=2]Mısır resimlerinde görülen bu sistemin ışık yayıp yaymadığı test etmek için Avusturyalı elektrik mühendisi Walter Garn, kabartmada yer alan resmi çok detaylı olarak incelemiş ve resimdeki ampulü oluşturan yılanlı teli, duyu, ced sütunu olarak kullanılan izolatörün aynısını yapmıştır.
Ortaya çıkan sistem ışık yayarak etrafı aydınlatmıştır.

[coverattach=3]1996 yılı Eylül ayında Amerikan ABC Televizyonu***8217;nda yayınlanan bir belgeselde de Mısırlıların bu ışık sistemi bilimadamları tarafından kameralar önünde test edilmiştir. Bir kez daha başarı elde edilmiş ve ışık oluşmuştur. Bu aslında bir ampuldür ve antik Mısır resimlerinde belirtildiği gibi uygulanan yöntemle sistem çalışmış, ışık elde edilmiştir.
Aşağıdaki videoda Antik Mısır***8217;da uygulanan yöntemlerle nasıl ışık elde edildiğini izleyebilirsiniz.

[coverattach=4]Dendera Tapınağındaki bu resimde ise solda dört geniş filaman (lambalarda ısınmayı sağlayan parça) lamba görülüyor. Resmin solunda görülen dev bir elektrik bataryasından uzanan kabloyla bu lambalara güç veriliyor.

[coverattach=5]Resim dikkatlice incelendiğinde bataryayı lambaya bağlayan elektrik kablolarının sıra sıra dizilmiş küçük boncuklarla kaplı olduğu görülmektedir. Bu tip boncuklar kablodan geçen elektriğin izolasyonu için kullanılır. Aşağıdaki resimde 19. yüzyılda üretilen ilk ark lambalarından biri görülmektedir. Bu ark lambasında da aynı Antik Mısır***8217;da olduğu gibi boncuk benzeri materyaller kullanılarak yalıtım yapılmıştır.

[coverattach=6]Antik Mısır***8217;da bugün kullanılan klasik ampulle aydınlatma yapılmıştır. Mısır resimlerine baktığımızda insanların ellerinde filaman telleri, duyu, akım telleri olan ampul benzeri araçlar görülmektedir. Aşağıdaki resimde, soldaki kişi elinde tuttuğu lambaların ışığıyla etrafı aydınlatarak duvarda yazılı resimleri okuyor.

[coverattach=7]Bu resimde Mısırlıların ellerinde tuttukları lambalarda ampullerin içinde elektrik akımının geçişini sağlayan filamanlar çok net olarak görülmektedir. Filamanlar bugünkü ampullerde olduğu gibi antik Mısır***8217;da da sarmal biçimindeydi. Günümüzde uygulandığı şekilde elektrik akımıyla birlikte ısınan bu sarmal filamanın ışık yaymasıyla aydınlanma sağlanmaktaydı.

[coverattach=8]Resimde görülen Thomas Edison tarafından icat edilen ilk filaman lamba antik Mısırlıların ellerinde tuttukları lambalarla büyük bir benzerlik göstermektedir.

[coverattach=9]Denderah Tapınağındaki bir mezarın duvarında bulunan bu resimde de üç ampullü lambadan elektrik kablosu uzanıyor.

[coverattach=10]Bu resimde de soldaki kişilerden birinin elinde batarya ve kablo diğerinin elinde elektrik lambası görülüyor.

Bu resim Denderah tapınağının aydınlatma şeması hakkında bilgi veriyor.
B bölümünde kırmızı renkteki bataryaların beyaz elektrik lambalarına bağlandığı görülüyor.
Resmin A bölümünde ise bataryalarından çıkarılmış ampüllerin elde taşıma için kullanılan lambalara takıldıkları görülüyor.
C bölümünde; elektrikli lamba, içinde güç kaynağının olduğu uzun ince bir standın üzerinde duruyor. Lambanın zemininde sağda ve solda iki spiral görülüyor. Bunlar muhtemelen alttaki güç kaynağının biri pozitif ve diğeri negatif olan kutuplarına gitmektedir.
D bölümünde ise çiçekli reflektörler (yansıtıcı) birbirlerine kablolarla bağlanmış halde duruyor. Kabloların arasında da vida somunları görülüyor.

Mısır'da elektriğin kullanılmış olabileceğini gösteren bir başka delil de piramitlerin
[coverattach=11]İÇ DUVARLARINDA HİÇ İS İZİNİN BULUNMAMASIDIR.
Eğer evrimci arkeologların iddia ettiği gibi, aydınlatma için meşale ve benzeri malzemeler kullanılmış olsaydı duvarlarda mutlaka is olması gerekirdi. Ancak piramitlerin en içteki dehlizlerinde dahi böyle bir is izi yoktur. Gerekli aydınlatma sağlanmadan, inşaatın devam etmesi, daha da önemlisi duvarlardaki gösterişli resimlerin yapılabilmesi mümkün değildir. Bu da Mısır'da elektriğin kullanılmış olma ihtimalini daha da kuvvetlendirmektedir.

Mısır hiyerogliflerinde sıkça rastlanan ced sütunu,
bir tür elektrik malzemesini sembolize ediyor olabilir.
Ced sütunu, jenaratör görevi görüyor ve
bu şekilde aydınlatma sağlanıyor olabilir.

[coverattach=12]ELLERİNDE ARK LAMBALARIYLA ANTİK MISIRLILAR
Ark lambalarında iki iletken çubuk arasında oluşan ışık arkı sonucunda aydınlatma sağlanır. Zıt kutuplu iki çubuk önce birbirine değdirilip daha sonra birkaç milimetre birbirlerinden uzaklaştırıldığında oluşan akım ışık oluşmasına sebep olur. Ark lambaları klasik ampullerden 200 kez daha güçlüdür ve çok güçlü, parlak bir ışık yayarlar. Bu ampuller güçlü olmaları nedeniyle atölyelerde, ışıkla tedavide, ışıldak ve projeksiyon lambalarında ve sinemacılıkta kullanılır.

[coverattach=13]19. yüzyılda yapılmış ilk ark lambalarından bir model.

[coverattach=14]Bu resimde sağda ve soldaki kişi ellerinde
birbirine zıt kutuplu iki metal malzemeyle elektrik
akımı oluşturarak ışık şelalesi oluşturuyorlar.

[coverattach=15]Soldaki canlandırma Denderah Tapınağındaki ark lambalarının nasıl kullanıldığını göstermektedir.
[coverattach=16]Sağda ise zıt kutuplu iki karbon çubukla oluşturulan ışık arkı görülüyor.

[coverattach=17]Günümüz projektörlerinde kullanılan çok güçlü aydınlatma sağlayan Antik Mısırlıların kullandığı gibi ark lambası prensibinde çalışan bir ampul.

[coverattach=18]Bu resimdeki kişi araba aküsünden elektrik alarak zıt kutuplu
iki karbon çubukla basit bir ark lambası oluşturmuş.
Antik Mısırlıların ellerinde tuttukları ışıklar da altlarında kendi
bataryaları (akü) olan küçük el lambaları şeklinde görülmektedir.
Kaynak
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Antik MISIR'da Aydýnlatma-1.jpg   Antik MISIR'da Aydýnlatma-2.jpg   Antik MISIR'da Aydýnlatma-3.jpg   Antik MISIR'da Aydýnlatma-4.jpg  

Antik MISIR'da Aydýnlatma-5.gif   Antik MISIR'da Aydýnlatma-6.gif   Antik MISIR'da Aydýnlatma-7.jpg   Antik MISIR'da Aydýnlatma-8.jpg  

Antik MISIR'da Aydýnlatma-9.jpg   Antik MISIR'da Aydýnlatma-10.jpg   Antik MISIR'da Aydýnlatma-11.jpg   Antik MISIR'da Aydýnlatma-12.jpg  

Antik MISIR'da Aydýnlatma-13.gif   Antik MISIR'da Aydýnlatma-14.jpg   Antik MISIR'da Aydýnlatma-15.gif   Antik MISIR'da Aydýnlatma-17.jpg  

Antik MISIR'da Aydýnlatma-18.jpg  
Eklenmiş Resim
 
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları

Konu by_eMRe tarafından (09.04.09 saat 19:35 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 10.04.09, 01:40
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: Antik MISIR'da Aydınlatma

teşekkürler by_eMRe
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 11.04.09, 02:14
ghostgirl - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Genel Yönetici
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nereden: Mersin
İletiler: 13.530
ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: Antik MISIR'da Aydınlatma

Teşekkürler Emre.....Mısır gerçekten gizemli bir yer..
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 09.07.13, 10:32
Çekingen
 
Üyelik tarihi: Jul 2013
İletiler: 49
Mehmet3567 doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: Antik MISIR'da Aydınlatma

Teşekkürler
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
antik, aydınlatma, misir'da

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 06:30 .