Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Kültür > Mitoloji > Efsanevi Karakterler > Apollon-Yunan tanrısı

Efsanevi Karakterler hakkinda Apollon-Yunan tanrısı ile ilgili bilgiler


Apollon, aklın ve gerçeğin, adaletin ve hekimliğin tanrısı sayılan Apollon, en büyük Yunan tanrılarından biriydi; çünkü güçlülüğü ve güzelliğiyle Yunanlılar'ın en çok hayranlık duydukları ve kutsal saydıkları yetenekleri en kusursuz

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 15.12.07, 18:45
yunan tanrısı
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Apollon-Yunan tanrısı

Apollon, aklın ve gerçeğin, adaletin ve hekimliğin tanrısı sayılan Apollon, en büyük Yunan tanrılarından biriydi; çünkü güçlülüğü ve güzelliğiyle Yunanlılar'ın en çok hayranlık duydukları ve kutsal saydıkları yetenekleri en kusursuz biçimde kendinde toplamıştı.

Önceleri çobanların tanrısı ve hayvanların koruyucusuyken, sonradan okçuluk, tıp, müzik ve gelecekle ilgili bilgilerin tanrısı sayıldı. Aynı zamanda da ışık tannsıydı. Bu yüzden Yunanlılar ona, parlak ve saf anlamına gelen Phoibos ek adını taktılar. Müzik tanrısı olmasının yanı sıra şarkı ve şiir tannsıydı. Güzel sanatların esin tanrıçaları olan Musalar'ın önderiydi.
Kızdığı zaman insanlara kötülük etse de, bütün kötülüklerin ve karanlığın düşmanıydı. Resimlerinde her zaman elinde yay ve lirle gösterilen Apollon, genç ve yakışıklı bir erkek olarak düşünülürdü.
Yunanistan'da Apollon'a tapmayan yoktu. Onuruna sayısız tapınak yapıldı; kehanetlerini insanlara ulaştıran birçok bilicilik merkezi oluşturuldu. Bunların en önemlisi Delfi'ydi.
Bir söylenceye göre babası tannlar kralı Zeus'tur. İkiz kardeşi ise Artemis'tir. Apollon' un delikanlılığında, Delfi tapınağını koruyan korkunç canavar Piton'u bir vuruşta öldürdüğü söylenir. Bir başka söylence ise kardeşi Hermes'in buluşu olan lire nasıl sahip olduğuna ilişkindir. Açıkgöz Hermes, Apollon'un koruyuculuğunu yaptığı bir sığır sürüsünü çalar. Hırsızlık ortaya çıkınca, Zeus sürünün sahibine geri verilmesini buyurur. Ama Apol-lon Hermes'in lirinden çıkan seslere hayran olur ve sürüden vazgeçerek liri alır.

Apollon'un kutsal bitkisi defnedir. Daphne adında bir kıza âşık olan Apollon kızı izler. Kız bir ırmak tanrısı olan babasından yardım ister. O da kızını bir defne ağacına dönüştürerek Apollon'dan kurtarır. Sevdiği kızın anısı nedeniyle defne Apollon için kutsallaşır.
Halikarnas Balıkçısı, Azra Erhat ve bazı araştırmacılar Apollon'un, başka bulguların yanı sıra, Likya yöresiyle ilişkisi üstünde de durarak, bu tanrının Anadolu kökenli olduğunu savunurlar.

Diğer başlıklar

herkül
Apollon-Yunan tanrısı
Afrodit,aphrodite,aşk ve güzellik tanrıçası
Agamemnon-Miken ve Argos kralı
Aisopos - Yunanlı masalcı - masalın yaratıcısı - Aisopos'un masalları
Mitlerde kahramanlar
Geryon:Khrysaoros ve Kallirrhoe'nin oğlu, Hesperia kralı, üç başlı ve üç gövdeli dev
Gesar: Tibet'in efsanevi kralı
Kombe: Yunan Mitolojisinde Irmak tanrı Asopos' un kızı, kral Sokos-Saokos'un karısı
Saturnus- Eski Yunan tanrısı Kronos'a denk düşen Roma tanrısı
Uranüs- uranos- Gaia ile birleşerek Titanlar, Kyklopslar ve Hekatogkheiroi türediNüve Forum

Konu Unrealseptic tarafından (23.05.08 saat 22:01 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
apollon-yunan, tanrısı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 20:14 .