Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Kültür > Mitoloji > Kültürlere göre efsane ve destanlar > Kutsal Evlilik ve Zeus***8217;un aşkları

Kültürlere göre efsane ve destanlar hakkinda Kutsal Evlilik ve Zeus***8217;un aşkları ile ilgili bilgiler


[coverattach=1] Zeus ile Hera ve Hierosgamos Zeus kehaneti gerçekleştirip babası Kronos***8217;u yendikten sonra Zeus kendine yakışan bir eş arayışı içine girmiştir. Tanrıçalar arasında ağır başlılığı ve güzelliği dillere destan olan

Like Tree2Likes
  • 2 Post By world

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 31.08.09, 14:00
world - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
İletiler: 911
world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.
Standart Kutsal Evlilik ve Zeus***8217;un aşkları

[coverattach=1]Zeus ile Hera ve Hierosgamos
Zeus kehaneti gerçekleştirip babası Kronos***8217;u yendikten sonra Zeus kendine yakışan bir eş arayışı içine girmiştir. Tanrıçalar arasında ağır başlılığı ve güzelliği dillere destan olan Hera çalıvermişti kalbini, o da çekiciliğine kapıldığı Hera***8217;yı kendine eş yapmıştı. Onların aşkı da evliliği de kutsaldır. Bir bakıma evrenin birleşmesidir. Onların bu evliliği tüm ölümlülere yol gösteren bir simgedir. Tüm doğa olayları bununla bağlantılı gibidir. Doğum ve türün devamı yada mevsimler ve tabiatın varoluşu bu olgu etrafında toplanmıştır. Kutsal evlilik teması dünya üzerinde ana tanrıçadan beri var olan doğum ve bereket simgelerinin toplandığı en son şekildir. Neolitik çağda en ilkel şeklini gördüğümüz bereketi ve doğurganlığı simgeleyen ana tanrıça figürinlerindeki ana tanrıça üzerine abanmış küçük erkek figürleri çocuktan çok erkek bir tanrıçayı ve birleşmeyi simgelemekte ve bunun kutsallığını göstermektedir.
Hera alımlı ve çekici olmasına rağmen Aphrodite ölümsüzler arasında en güzeli sayılmaktadır. O ideal bir dişi ve aşkın kendisidir hem insanlar hem ölümlüler arasında bu tartışmasız böyledir. Zeus Hera ***8216;ya aşıktır ama ne de olsa bir erkektir gönlü ara sıra güzellerden yana kayar. Sık sık karısını ölümlü güzellerle bazen tanrıça veya yarı tanrıçalar ile aldatır, en çokta nymphelerle gönül eğlendirmeyi sever.
Zeus ile Europa
Güzelliğine aşık olmuştur Europa***8217;nın onu elde etmek ister ama yine de Hera***8217;nın kıskançlığından çekinir. Belli etmeden elde etmek için bir boğa kılığına girerek kızı kaçırır ve gizlice birlikte olur. Ondan çocukları olur. Minos ve Rhadamanthys yeryüzünde öyle tarafsız davranırlarki daha sonra ölüler ülkesine yargıç olurlar.
Zeus ile Danae
Zeus Danae***8217;ye aşık olmuştur, kızın babası Aiskiros doğan torununun kendisini öldüreceği kehanetinden korkarak onu yerin altına her tarafı tunçla kaplı bir odaya hapseder, erkek eli değmesin diye fakat Zeus yağmur olur yağar Danane ile birleşir ve kızı hamile bırakır. Bu ilişkiden Perseus doğar. Birçok serüvenden sonra bir talihsizlik sonucu bilmeden kehaneti yerine getirir.
Zeus ile Leda
Zeus***8217;un Leda***8217;yı elde edişi ilginçtir. Onu ürkütmemek için bir kuğu kılığına girer. Bu olayın betimlemelerinde Leda hep bir kuğu ile çiftleşirken gösterilir. Bu ilişkiden Kastor ve Polydeukes adlı iki çocuk doğar. Bu iki kardeş ölünce denizcilere yardım eden iki yıldıza çevirilirler biri sabah diğeri akşam yol gösterir engin denizlerde gezenlere. Şafak yıldızı ve kutup yıldızı.
Zeus***8217;un Ganymedes***8217;i kaçırması.
Sadece kadınları sevmez, Zeus Troia***8217;lı bu genç çobanın güzelliğine de vurulmuştur. Kartal kılığına girerek onu yakalar ve Olympos***8217;a kaçırır orda tanrılar sofrasına saki yapar onu.
Zeus ile İo
Zeus Io ***8216;ya aşık olunca onu Heranın gözünden sakınmak ve korumak için inek kılığına sokar ama Hera bunu anlar ve ineği ona vermesini ister. Zeus kıramaz karısını verir. Hera yüz gözlü Argos***8217;u bekçi diye kor Io***8217;nun başına, hiç uyumamaktadır bu çoban. Zeus Hermes yardımı ile Argosu öldürür ve Io***8217;nun serbest kalmasını sağlar. Hera çok sevdiği yaratığın öldürülmesine üzülmüştür Onun gözlerini alır ve kutsal hayvanı olan Tavus kuşunun kuyruğuna yerleştirir onları. Bu sefer de Io***8217;nun peşine bir at sineği salar. Sinek ısırdıkça ülkeden ülkeye kaçmaktadır, Io. Daha sonra Zeus Mısır***8217;da Nil kıyılarında at sineğini kovar ve Io***8217;yu insan şekline sokar. Gebe olan Io burada Epaphos adlı bir çocuk doğurur.
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Kutsal Evlilik ve Zeus’un aþklarý-zeus.jpg  
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
aşkları, evlilik, kutsal, zeus’un

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 22:27 .