Nüve Forum


Tarih taslakları hakkinda İstilalar ile ilgili bilgiler


İstilalar (büyük). Karadeniz'den Baltık'a, Tuna'dan Ren'e kadar istilacı topluluklar, Roma imparatorluğu'nu kuşatmış durumdaydılar. Marius'un Kimberler ve Tötonlar'a karşı kazandığı zaferlerden beri (İ.Ö. 102-101), Roma yağma ya da işgal edilecek toprak

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 01.04.11, 21:36
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart İstilalar

İstilalar (büyük). Karadeniz'den Baltık'a, Tuna'dan Ren'e kadar istilacı topluluklar, Roma imparatorluğu'nu kuşatmış durumdaydılar. Marius'un Kimberler ve Tötonlar'a karşı kazandığı zaferlerden beri (İ.Ö. 102-101), Roma yağma ya da işgal edilecek toprak arayan bu topluluklardan çok korkuyordu, iskandinavya'dan kaynaklanan germen göçlerinin La Tene'den hareketle sürekli olarak Roma imparatorluğu sınırlarını zorladığı, Doğu Avrupa yönüne saptıktan sonra, yeni bir sapma daha yaparak Tuna boyu ülkelerine doğru yöneldiği görülüyordu. Olaylar arasındaki bazı bağlantılar bilgimiz dışında kalmaktadır. istilacı toplulukların konum ve hareketleri üzerine bildiklerimiz yalnızca yunanca ve latince yazılmış metinlere dayanmaktadır; arkeolojik verilerse henüz pek azdır. III. yyin ortalarından başlayarak germen kavimlerinin toprağa en az bağlı olanları harekete geçtiler. İşte "büyük istilalar" deyimi, özellikle bu germen kavimlerinin akınlarını ve Roma İmparatorluğu sınırları içine yerleşmelerini belirtmek için kullanılır, imparatorluk nüfusundaki düşüş, kentlerde oturanların askerlik mesleğine karşı ilgisizliği ve, bunun dolaylı sonucu olarak da, giderek özelliklerini yitirmesi, sözkonusu sızmaları kolaylaştırıyordu.

II. yy'da beliren tehlike işaretlerinden (Quadi halkıyla Markomanlarin 166'da Tuna'yı aşmaları) sonra Alamanlar ile Franklar 242'de, 253'te ve özellikle 270'e doğru Galya'yı, hatta bazen ispanya'yı ve Kuzey italya'yı yakıp yıktılar, imparator Constantinus'un orduyu yeni bir düzenlemeden geçirmesi, ona ve ardıllarına yeni akınları durdurma olanağı sağladı.
Ýstilalar-istilaci-devletler.jpg
Asya'dan uzaklaşan Hunlar'ın Doğu Avrupa'ya ani gelişleri, IV. ve V. yy.iarın ilk büyük istilasına yol açtı. Got imparatorluğu dağıldı, 370'e doğru yenilen Ostrogot-lar, Dniestr kıyılarına yerleşirken, kendileri de ari olan Vizigotlar, 376'da, imparator Valens'in izniyle Tuna'yı aştılar. Akdeniz'e doğru yürümeleri ve giriştikleri yağmalar Valens'i onlara müdahale etmeye zorladı, ama Hadrianopolis'te (Edirne) yenildi ve öldürüldü (378); 4 yıl sonra Theodoslus, onları Trakya'ya yerleştirdi: böylece "Got zehiri" imparatorluğun canevine girmiş oldu.
Ýstilalar-istilalar.jpg
Bundan sonra istilalar, Aşağı Tuna'dan ve Orta Ren'den batı ve güney yönüne doğru gelişerek, Batı Avrupa'nın germen soyundan istllacılarca işgali sonucunu doğurdu; Doğu imparatorları da zaten akınların yolunu bu yöne doğru çeviriyorlardı. Vizigotlar ve Ostrogotlar imparatorluğun kalbine kadar yayıldılar: Roma zapt edildi (410). Vandallar, Afrika'ya kadar uzandılar. Germen sınır tahkimatlarının (li-mes) çöküşünden (406) sonra, Angllar ile Saksonlar Bretagnei istilaya başladılar. Bu arada Julianus'un Toxandria'ya yerleştirdiği Franklar, Somme ve Sen'e doğru ilerleyerek istilaya uğramamış bölgeleri Loire ve Sen arasındaki ülkelerle sınırlı duruma getirdiler (Aetius ve Syagrius krallıkları). Vandallarin yolunu (406) İzleyen Attila ve Hunlar, bir ara Galya'yı istila ederek (451) italya'yı tehdit ettiler.

İstilalar sonucunda yeni krallıklar kuruldu: Anglosaksonlar Bretagne'da, Vizigotlar ispanya'da, Ostrogotlar italya'da, Vandallar Kuzey Afrika'da krallıklar oluşturdular.

Genellikle Roma'nın kendisi, birçok istilacı topluluğa "federe" niteliği, bunların başbuğlarına da magister militum unvanı vererek İmparatorluk sınırları içinde yerleşmelerini kabul ediyordu. Yerel bakımdan, bunların yerleştirilmesi, hospitalitas yöntemine başvurularak ve kendilerine tarımsal topraklardan bir pay verilerek az çok başarılı bir biçimde gerçekleştirildi, istilacı topluluklarla Roma dünyasının önce bir arada yaşamaları, sonra da kaynaşmaları böyle başladı. Batı Roma imparatorluğuna son veren bu ilk saldırıdan sonra, VII.-XI. yy'lardaki hareketler ikinci bir saldırı oluşturdu. Bu ikinci saldırının hedefi bu kez hıristiyan Avrupa, öncüleri de Vikingler ile Sarazenler'di.

kaynak:2-cilt:10
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ıstilalar

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 06:15 .