Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Kültür > Medya > Gazeteler > Gazete nasıl hazırlanıyor?-Yöntemler- Gazete yönetimi- Haber nasıl alınır, ilancılık

Gazeteler hakkinda Gazete nasıl hazırlanıyor?-Yöntemler- Gazete yönetimi- Haber nasıl alınır, ilancılık ile ilgili bilgiler


Gazete, ilk olarak XVII. yüzyılda, broşür halinde ortaya çıktı. Bu broşürlerin o zamanki işlevleri, haberlerin ve yorumların halka ulaştırılmasıydı; ama kısa süre sonra reklamcılar da, bu aracın yararını anladılar. Endüstri

Like Tree4Likes
  • 2 Post By remşit
  • 2 Post By remşit

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 13.11.08, 13:27
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Gazete nasıl hazırlanıyor?-Yöntemler- Gazete yönetimi- Haber nasıl alınır, ilancılık

Gazete, ilk olarak XVII. yüzyılda, broşür halinde ortaya çıktı. Bu broşürlerin o zamanki işlevleri, haberlerin ve yorumların halka ulaştırılmasıydı; ama kısa süre sonra reklamcılar da, bu aracın yararını anladılar. Endüstri Devrimi'nin getirdiği teknik gelişmeler ve XIX. yüzyılda gazeteciliğin gelişmesi, günümüzdeki gazetelerin doğmasına yolaçtı. Gazetecilikte yararlanılan teknik, son yıllarda ortaya çıkan elektronik yöntemler sayılmazsa, yıllarca önemli bir değişiklik göstermedi.

İlancılık: Gazete ilanları iki gruba ayrılır: Küçük ilanlar; reklamlar. Küçük ilanlar özel gruplara ayrılır ye genellikle kendilerine ayrılmış köşelerde yayınlanır. Reklamlarsa, gazetenin herhangi bir yerinde yayınlanabilir. Bir gazetenin sayfa# sayısı, yayınlanacak yazılar ile reklamların oranlarına göre ayarlanır. Reklamların mizanpajı, haberlerin gelişmesine göre belirlendiği için, her sayfadaki reklam mizanpajını gösteren bir taslak, gazetenin genel mizanpajını belirleyecek teknik sekretere verilir.
Küçük ilanlar genellikle telefonla, reklamlarsa reklam ajansları aracılığıyla alınır. Reklamlar, çağdaş gazetelerin kaçınılmaz bir parçasını oluşturur; çünkü gazetenin üretim giderleri, yalnızca satışlarla karşılanamaz.

Gazete yönetimi: Haberlerin toplanması, seçimi ve yazılması ile yorumları içeren yazıların yazılmasından, gazete yönetimi sorumludur. Bazı gazeteler, gazete yorumlarından bağımsız olarak haber yayınlarken, bazıları da, verdikleri haberlerin gazetenin yorumlarına ters düşmemesine dikkat ederler.
Gazetenin genel yayın yönetmeni, genellikle her sabah, gelen ya da beklenen haberlerin önem derecesini yardımcılarıyla tartışır; gazete kabaca tasarlanır. Haberler çeşitli kaynaklardan gelebilir. Yerel muhabirler ve uluslararası teleks sistemleri, bu haber kaynaklarının başlıcalarıdır. Yerel haberler doğrudan doğruya iç haberler masasına, uluslararası haberler ise dış haberler masasına ulaştırılır. Haber müdürünün görevi, haberleri önem derecelerine göre seçmektir. Çünkü, bir gün içinde, bir gazetenin alacağından çok fazla haber gelebilir.
Haberlerin genel akışının dışında, çeşitli konulardaki makaleler, yorumlar ve günlük fıkralar, makale ve fıkralardan sorumlu müdürün, fotoğrafların sağlanması ve seçimi iSe fotoğraf bölümünün görevleri arasındadır.

Haber nasıl alınır: Haberler, merkez bürodaki ve yerel bürolardaki muhabirlerden yurt içi ve yurt dışı haber ajanslarından, gazetenin yurt dışı muhabirlerinden gelir. Teleks ya da telgraf odasında, dünya haberleşme şebekesi kapsamında, sürekli olarak haber ve resim geçilir. Teleks makinalarını, Kattın öteki ucundaki klavyeler çalıştırır. Bu sistemde, RADYO bağlantıları ve kıtalararası denizaltı kabloları kullanılır. Resimlerse, iletici makinanın silindirine fotoğrafın konulmasıyla gönderilir. Silindir döndükçe, fotoğrafın siyalvbeyazlsrı, değişen yoğunluktaki elektronik güçlere dönüşür; bunlar da, sistemin öteki ucunda, ışığa duyarlı kağıt taşıyan bir silindirde,- fotoğraf haline getirilir.
Başlıca teleks hizmeti yapan kuruluşlar Reuter, Associated Press (AP) ve United Press International' dır (UPİ). Bunlardan başka, ulusal kuruluşlar, spor ve ekonomi konularında haber veren özel haber ve yorum servisleri de bulunmaktadır. Büyük gazeteler, genellikle kendi haber ajanslarını kullanırlar:. Sözgelimi. Hürriyet'in kendi haber ajansı (HHA) vardır.

Kaynak:4
3.cilt / s.871-876
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#

Konu remşit tarafından (13.11.08 saat 13:32 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 13.11.08, 13:33
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Gazete nasıl hazırlanıyor?-Yöntemler- Gazete yönetimi- Haber nasıl alınır, ila

Gazetenin hazırlanışı: Gelen haber görevlilere gönderilir ve daktiloya çektirilir. 1886 yılından önce,her harf tek tek kurşun kalıplara dökülürdü. O tarihten sonra gazete satırları, linotip denilen dizgi makinalarında dizilmeye başladı. Bu makinada, düğmeye basıldığı zaman, istenilen harfin matrisi, bir delikten aşağı düşer. Operatör, satırın tam uzunlukta olup olmadığını, espaslayarak denetler ve sözcükleri buna göre düzenler. Bundan sonra makina, matrislere erimiş kurşun döker; böylece bir satır oluşur. Başlıklar, genellikle aynı yöntem kullanılarak Ludlow makinasında dizilir. Ama bu makinada, matrisler elle düzenlenir.
İkinci Dünya savaşından sonra, Avrupa ve A.B. D'nde linotip makinalarında yeni teknikler kullanılmaya başlanmış. 1950'lerden sonraysa, söz konusu ülkelerde, satırları denetleme amacıyla bilgisayarlardan yararlanılmıştır. Bilgisayarlar yoluyla, linotip maki-nalârının üretim kapasitesi büyük ölçüde artırılarak, dakikada 10 ya da 15 satır dizebilecek düzeye ulaşmıştır.
Haber dizildikten sonra, bir prova çekilir ve gerekli düzeltiler için düzeltmenlere (musahhihlere) gönderilir. Düzeltilmiş kopya, mizanpaj masasında çalışan teknik sekreterlere gönderilir ve büyük bir dikkatle sayfalar hazırlanır. Fotoğraflar, sayfaya çinko bloklar halinde yerleştirilir. Bunlara «klişe lere bölünmüş bir ekran yoluyla, yeniden çekilir. Ekran, ışığı, fotoğrafın ışıklı ve karanlık parçalarına göre değişen yoğunluktaki noktalara ayırır. Negatif, ışığa duyarlı kimyasal maddeler içeren bir çinko tabaka üstüne yerleştirilir. Ark lambalarından gelen parlak ışık, geçtiği yerde tabakayı kurutur. Öteki bölümler, çözünebildiğinden, yıkanarak temizlenir ve tabaka asit banyosundan geçirilir.
Hazırlanmış sayfa, baskı kalıplarının hazırlandığı stereotipi bölümüne gönderilir. «Matris kartonu TİPO BASKI makinası, ortalama 30 metre uzunluğunda, 300 ton ağırlığındadır Saatte 70 000 gazete basabilen bu makinalar, 1 ton ağırlığında, 8 km uzunluğunda kağıt bobinleriyle çalışır. Bu makinalar aynı zamanda, gazeteleri keser ve katlar, otomatik araçlarla paketleyip bağlar. Gazetelerin çoğu, kendi dağıtımlarını kendileri yaparlar. Bazılarıysa, büyük dağıtımcılara verirler.

Yeni yöntemler: Yukarda açıklanan baskı teknikleri, önemli bir değişiklik göstermeden, yarım yüzyıldır uygulanmaktadır. Gazetelerin çoğunda, günümüzde de aynı teknik kullanılmaktadır. Elektronik ve bilgisayar teknikleriyse, daha hızlı üretim sağlamaktadır. Bu hızlı üretimi sağlayan yöntem, insan gücünde ve öteki giderlerde kısıntıların yapılmasına ve daha nitelikli resimlerin basılmasına yolaçmıştır. Ofset denilen baskı türü, gazete basımında büyük bir devrim yaratmıştır.
Baskı alanındaki gelişmelerin çok daha hızlı olduğu A.B.D'ndeki 1 761 günlük gazetenin yarısı, ofset baskıya dönmüştür. Oysa yaptıkları yatırım yüzünden, büyük gazetelerin bazıları, hâlâ tipo baskı tekniğini uygulamaktadır.
Ofset baskı tekniği, linotip makinanın ve sıcak metal işlemlerinin yerine, FOTODİZGİ makinasınm kullanılması temeline dayanmaktadır. Giderlerinin aynı olmasına karşılık, fotodizgi makinasıyla yapılan baskı, ötekinden on kez hızlıdır. Mizanpajcı, sütunları kullanarak, gazete sayfasının montajını yapar. Montaj işleminden sonra, sayfanın fotoğrafı çekilir ve negatif film, ofset tabakasına (ışığa duyarlı maddeler içeren bir alüminyum tabaka) geçirilir. Bu tabaka girintili çıkıntılı değildir. Tabakanın üstüne su vs mürekkep sürülür; görüntülerin bulunduğu yerler mürekkebi alır, ama suyu çekmez. Bundan sonra görüntü, bir kauçuk tabakasına, oradan da kağıda aktarılır. Fotoğraf yöntemleriyle üretilen ve matris yapımında kullanılabilen ya da doğrudan doğruya linotipe monte edilebilen baskı kalıpları da geliştirilmiştir.
Ofset baskı tekniğinin geliştirilmesi, elektronik ve bilgisayar alanlarından daha çok yararlanılmasına yolaçmıştır. Günümüzde dakikada 500 satır dizebilen fotodizgi makinaları yapılmıştır. Bu sistemde haberler, magnetik disklerde (Bk. BİLGİ SAKLAMA) toplanır ve televizyon ekranına benzer katot ışını tüplü bir videoda gösterilir. Bilgisayardaki kopya, istenildiği zaman gözden geçirilir, düzeltilir ve günün koşullarına göre gerekli değiştirmeler yapılır. Düzeltmeler yapıldıktan sonra, haber, doğrudan doğruya fotodizgi makinasına gönderilir. Öteki yöntemler-deyse, «KARAKTER TANIMA Birçok mizanpaj işlemini gereksiz kılacak, yeni fotodizgi makinaları geliştirilmektedir. Bu makina-larla, metal tabakalar lazer ışınlarıyla işlenecek, böylece, sayfa negatifi üreten kamera yerine, doğrudan doğruya dizgi makinası kullanılacaktır. Günümüzdeki baskı tekniğinin yerini, yakın bir gelecekte, KSEROGRAPİ tekniğine benzeyen ELEKTROSTATİK tekniğinin alacağı düşünülmektedir.
Gazete kağıdının günden güne daha az. bulunması ve fiyatının artması ile gazete dağıtıiflsnm ve ulaşımının getirdiği zorluklar gibi sorunlar, gazetecilik alanında yeni tekniklerin yaratılmasına yolaçacak öteki nedenlerdir.
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
alınır, gazete, haber, hazırlanıyor?-yöntemler-, ilancılık, yönetimi-

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 06:46 .