Nüve Forum


Tasarım & Mimarlık hakkinda İstanbul'a Tepeden Tırnağa Onarım ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Vakıflar Genel Müdürlüğü, kültürel miras için hummalı bir çalışma başlattı. Restorasyonu yapılan 88 eser içinde Sinan'ın büyük eseri Süleymaniye Camisi ile Mısır Çarşısı da var.. Vakıflar Genel Müdürlüğü, İstanbul'u mercek

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 04.07.08, 16:48
safran çiçeği - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Doçent
 
Üyelik tarihi: Nov 2006
Nereden: Dünya' dan...
İletiler: 4.634
Blog Başlıkları: 1
safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart İstanbul'a Tepeden Tırnağa Onarım

[coverattach=1]Vakıflar Genel Müdürlüğü, kültürel miras için hummalı bir çalışma başlattı. Restorasyonu yapılan 88 eser içinde Sinan'ın büyük eseri Süleymaniye Camisi ile Mısır Çarşısı da var..
Vakıflar Genel Müdürlüğü, İstanbul'u mercek altına aldı. İstanbul'a hayran bıraktıran ve önemli bölümü kaderine terkedilmiş 88 adet tarihi- kültürel miras için hummalı çalışma başlattı. Mimar Sinan'ın en büyük eserlerinden Süleymaniye Camisi, 400 yıllık tarihinde ilk kez restorasyon görecek. Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, SABAH'a, restorasyonların bir uzmanlar ordusu tarafından yapıldığına dikkat çekti. Beyazıt, 2003 yılından bugüne kadar 2 bin 650 vakıf eserinin restore edildiğini söyledi. Restorasyon listesinden bazıları şunlar:

KÜLLERİNDEN DOĞDU: Yenikapı Mevlevihanesi defalarca yangına maruz kaldı. 1961 yılında hünkar mahfilinde yangın çıktı. 1997 yılına ikinci yangınla kullanılmaz hale geldi. Restorasyonun temel bölümleri bitti. Detayları devam ediyor. Müze olarak kullanılması düşünülüyor. 1804 yılında Neyzen Başı Nazır Dede tarafından bir musiki konservatuvarı olarak düşünüldü. Cumhuriyetin ilk yıllarında öğrenci yurdu olarak kullanıldı.

MISIR ÇARŞISI: Proje aşamasında. Kuruldan onayını çıkınca restorasyonuna başlanacak. İlk kez restore ediliyor.

FATİH CAMİSİ: Depremlerden dolayı ciddi biçimde zarar gördü. Ana yapının güçlendirilmesi çalışması başlatıldı.

AKSARAY VALİDE SULTAN CAMİSİ: En önemli özelliği bir hanım sultan tarafından yaptırılması. Taş işçiliği mükemmel, bir kadının zarafetini anlatan bir işçilik, el oyası gibi.

PİYALE PAŞA CAMİSİ: İlk kez bir caminin abdesthanesine 'sıcak su 'bağlandı.

SELİMİYE CAMİSİ: Restorasyonu bitmek üzere.

ERTUĞRUL TEKKE CAMİSİ: Projesi tamamlandı. Onarım için ihale aşamasında.

DOLMABAHÇE CAMİSİ: Onarım devam ediyor, çok merkezi çok önemli bir yerde. Bezmialem Valide Sultan tarafından yapımı başlatılan Dolmabahçe Camisi, ölümü üzerine oğlu Abdülmecit tarafından 1853'de tamamlandı. Mimarı Nkogos Balyan. Cami ampir ve barok karışımı melez üslupta.

AHİ ÇELEBİ CAMİSİ: Evliya Çelebi'nin ünlü Seyahatnamesi'nin başlamasına yol açan olay bu camide gerçekleşti. Evliya Çelebi'nin camide gördüğü rüyadan sonra yollara düştüğü Ahi Çelebi Camisi'nin zeminindeki denize doğru kaymanın engellenmesi amacıyla etrafına 2 etap halinde 720 kazık çakıldı.
5 yılda 2 bin 650 eser elden geçti

VAKIFLAR Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, 2003 yılından bugüne kadar 2 bin 650 vakıf eserinin restore edildiğini söyledi. En önemli yeri ise İstanbul kültürel eserleri alıyor

174 PENCERELİ: Nuruosmaniye Camisi'nin 174 penceresi var. Işıklar pencerelerden giriyor. Fatiha Suresi caminin bir ucundan diğerine kadar işlenmiş. Onarım devam ediyor.

YAVUZ SULTAN SELİM CAMİSİ: Bulunduğu semte adını veren bu cami Yavuz Sultan Selim adına oğlu Kanuni tarafından Haliç'e hakim bir tepe üzerine yaptırıldı. İçte ve avludaki sivri kemerli pencere alınlıkları renkli sır tekniği ile imal edilmiş ve zarif çinilerle süslenmiş. Restorasyon çalışmaları tamamlanmak üzere.

Nüve Forum

kaynak
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Ýstanbul'a Tepeden Týrnaða Onarým-67436-buyuk.jpg  
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
onarım, tepeden, tırnağa, ıstanbul'a

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 14:24 .