Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Tıp > Obstetrik > Doğum travması-Mol hidatidiform-operatif doğum-Kötü Obstetrik

Obstetrik hakkinda Doğum travması-Mol hidatidiform-operatif doğum-Kötü Obstetrik ile ilgili bilgiler


Doğum travması, yenidoğanın doğum sırasında mekanik etkenler veya anoksi (oksijensiz kalması) nedeniyle zarara uğramasıdır.Doğum travması en sık makatla prezente olan bebeklerde görülür. Doğum sırasındaki travmalar yenidoğanda önemli nörolojik sorunlar oluştururlar.

Obstetrik Doğum bilgisi, "kadın hastalıkları ve doğum bilgisi"nin doğum bilgisi kısmı. gebelik takibi ve doğum işleriyle ilgilenen tıp kolu.

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 19.04.08, 21:43
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Doğum travması-Mol hidatidiform-operatif doğum-Kötü Obstetrik

Doğum travması, yenidoğanın doğum sırasında mekanik etkenler veya anoksi (oksijensiz kalması) nedeniyle zarara uğramasıdır.Doğum travması en sık makatla prezente olan bebeklerde görülür. Doğum sırasındaki travmalar yenidoğanda önemli nörolojik sorunlar oluştururlar.
Çocuğun iri oluşu, prematürelik, annenin pelvis bozuklukları, uzayan doğum ve makat gelişi doğum travmaları yönünden risk faktörleridir. Yenidoğan ölümlerinin %2-3 ü doğum travmaları sonucu olur. Neonatal yoğum bakım gerektiren yenidoğan nedenleri açığa çıkartılmaya çalışılmalıdır.
Terapötik abortus için maternal endikasyonlar şiddetli hipertansif vasküler hastalık, serviks karsinomu ve dekompanse kalp hastalığı, fetal endikasyon ide anomali olmasıdır. Mol hidatidiform geçirenlerde hastalığın tekrarlama şansı % 1 ***8211; 2 kadardır.
Bir önceki doğumun sezaryen, forseps, makat ekstraksiyon gibi operatif doğumla sonlanmış olması, kısa aralıklarla gebelik oluşması, uzamış eylem veya distosi, eylem ve doğum sırasında ortaya çıkmış psikolojik bozukluk öyküsü gebe kadını risk altına sokar.
Doğum travmalarının en önemlileri kafa travmalarıdır. Bunlar da hayatı tehdit eden beyin içi kanamalardan, doğum şişi dediğimiz birkaç günde kaybolan yumuşak dokuyu ilgilendiren basit travmalara kadar değişik şekillerde görülebilirlr. Ağır beyin kanamalı vakalarda erken dönemde cerrahi girişim düşünülebilir.
Yine değişik sinirlerin zedelenmesi ile yüz felci, siyatik sinir felci de görülebilmektedir. Doğum olayına yeterli önemin verilmesi, sezeryan ameliyatlarının artması ile eskiden sıklıkla görülen omurga travmaları, kafa kemikleri ve el-ayak kırıkları artık oldukça azalmıştır.

Konu Şebnem tarafından (19.04.08 saat 23:02 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
doğum, doğum-kötü, hidatidiform-operatif, obstetrik, travması-mol

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 06:56 .