Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Tıp > Patoloji > Ozena (atrofili burun iltihabı çeşidi)

Patoloji hakkinda Ozena (atrofili burun iltihabı çeşidi) ile ilgili bilgiler


OZENA a. (yun. ozaina, pis koku'dan). Patol. Pis kokulu kabuk yapan atrofili burun iltihabı çeşidi. (Ozena, burun mukoza ve iskeletinin atrofisi ve burun boşluğu çeperlerini çok kötü kokulu kabukların kaplamasıyla

Patoloji Patolojinin sözlük anlamı ‘Hastalıklar Bilimi’ dir. Patoloji; hücrelerde ve dokularda oluşan yapısal ve işlevsel değişiklikleri inceleyerek hastalıkların belirlenmesini araştıran bir bilim dalıdır. Patoloji hastalığın etkilediği hücre ve dokuları incelemek esasına dayandığından SİTOPATOLOJİ ve HİSTOPATOLOJİ ‘yi kapsar. SİTOLOJİ; Hücreleri inceleyen bilim dalı. HİSTOLOJİ; Dokuları inceleyen bilim dalı. SERVİKOVAGİNAL SMEAR ( PAP smear ) : Konvansiyonel yayma. VÜCUT SIVILARI, SEKRESYONLAR : Plevra, Batın, Balgam, Bronş lavajı İNCE İĞNE ASPİRASYONU : Tiroid, Meme, Lenf nodülü v.b. BİOPSİ ;PC, Endometrium, Endoservikal, Vagina, Vulva, Over, Kemik, Meme, Deri, Larenks, Nazofarenks, Ağız içi, Bronş, Lenf nodülü, Mesane, Testis, Prostat ( Çok kadranlı, TUR ), Yumuşak doku, Özofagus, Mide, Duodenum, İleum, Jejunum, Rektum, Kolon. AMELİYAT;BAŞ-BOYUN; Lenf nodülü, Nazal polip, Parotis Tonsil, Adenoid, Tiroid ve larenks ( Total/ Subtotal) MEME; Mastektomi Modifiye veya Radikal(Aksiller lenf diseksiyonu ile) BATIN;Appendiks, Safra kesesi, Dalak, Karaciğer Total/Parsiyel Rezeksiyonlar: Mide,Kolon,Rektum,İleum,Jejunum.Serviks: Konizasyon, Uterus: Myomektomi, Histerektomi ( Total- Subtotal).Adneks: Salpenjektomi,,Salpingo-ooforektomi(Unilateral/Bilateral),Beyin, Prostat, Testis, Kemik, Akciğer v.b.

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 12.01.11, 14:46
Selim Hoytur - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 5.878
Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Ozena (atrofili burun iltihabı çeşidi)

OZENA a. (yun. ozaina, pis koku'dan). Patol. Pis kokulu kabuk yapan atrofili burun iltihabı çeşidi. (Ozena, burun mukoza ve iskeletinin atrofisi ve burun boşluğu çeperlerini çok kötü kokulu kabukların kaplamasıyla belirgindir.)

kaynak:2-cilt:15
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
(atrofili, burun, çeşidi), iltihabı, ozena

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 13:56 .