Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Tıp > Psikiyatri > Antisosyal Kişilik Bozukluğu-Tedavi Yöntemleri

Psikiyatri hakkinda Antisosyal Kişilik Bozukluğu-Tedavi Yöntemleri ile ilgili bilgiler


[coverattach=1] Antisosyal Kişilik Bozukluğu Başkalarının haklarını saymama ve başkalarının haklarına saldırma gibi birçok davranışları ile toplumsal kurallara ve yasalara ters düşen ve suç teşkil edebilecek davranışlar gösteren kişiler bu tanı

Psikiyatri Psikiyatri tibbin psikiyatrik bozukluklarla ilgilenen dalidir. Diger birçok disiplinle örtüsür ya da ortak sinirlara sahiptir: Nöroloji - Psikoloji - Iç hastaliklari - Sosyal tip, vs. - Sinir sisteminin islevi ve bozukluklari - Psikolojik gelisim, süreçler ve bozukluklari - Sagligi ve hastaligi etkileyen toplumsal etmenler · Anksiyete · Depresyon · Sosyal fobiler · Obsesyonlar (saplantilar) · Post travmatik stres bozuklugu · Taciz (cinsel/duygusal/fiziksel) · Agri sendromlari · Uykusuzluk · Sizofreni

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 15.01.10, 23:19
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Antisosyal Kişilik Bozukluğu-Tedavi Yöntemleri

[coverattach=1] Antisosyal Kişilik Bozukluğu
Başkalarının haklarını saymama ve başkalarının haklarına saldırma gibi birçok davranışları ile toplumsal kurallara ve yasalara ters düşen ve suç teşkil edebilecek davranışlar gösteren kişiler bu tanı sınıfına girerler. Toplum içinde ve aile içinde olumsuz davranış gösterirler.
1 Tanı Koydurucu Özellikler
Antisosyal kişilik bozukluğunun başlıca özelliği çocukluk ya da ergenlik çağında başlayan ve erişkinlik dönemine doğru süregelen, başkalarının haklarını saymama, sorumsuz davranma ve toplumsal kurallara uymamadır. Bu bozukluk psikopatlık ya da sosyopatlık olarak da adlandırılır.
Antisosyal kişilik bozukluğu olanlar dışarıdan normal ve cana yakın kimseler olarak görülebilirler. Buna rağmen yaşam fonksiyonlarının pek çok alanlarında bozukluk gösterir.
15 yaşından önce davranım bozukluğu tanısı konan kişilere 18 yaşından sonra antisosyal tanısı konur. İleri yaşlarda da süregiden bu davranım bozuklukları yüzünden bu kişiler suça ve tutuklanmaya yönelik davranışları devam ettirme, yasa ve toplumsal kurallara başkaldırı, zevk için ve kendi çıkarı için huzur bozma, saldırganlık, sorumsuzluk şeklinde gelişen bir tavır sergilerler. Bu kişiler genellikle gergin, huzursuz, öfkeli, umursamaz, acımasız ve bencildirler. Yumuşak ve rahat hareketler içinde yüzeysel bir çekicilik sergileyebilirler. Oldukça konuşkan ve cana yakın görünebilirler.
Antisosyallar sürekli suç işlerler, mahkemelik hatta hapishanelik olurlar. Çoğunlukla kanunla başları derde girer. Asla yaptıklarından dolayı pişman olmazlar. Vicdan azabı çekmezler. Aksine kötü bir davranışı sadece zevk aldıkları için bile yapabilirler. Çabuk sinirlenirler. Sıklıkla kavga ederler, Saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Hırsızlık, sahtekârlık olaylarına karışırlar. Sonunu düşünmeden taciz ya da tecavüz olaylarına karışabilirler. Başkalarına zarar verdikleri gibi çoğu zaman kendi bedenlerine de delici ve kesici aletlerle zarar verirler. Alkol ve çeşitli madde kullanımı söz konusudur.
İntihar eğilimi görülebilir. Antisosyal kişiler sıklıkla bencil davranırlar. Başkalarının haklarına ve hislerine saygı göstermezler. Eşduyumdan yoksundurlar. Kendilerini beğenen kibirli kişilerdir. Kendilerini her zaman haklı görürler.
Öz denetim duyguları gelişmemiştir. Dürtüsel doyum ve haz her şeyden önce gelir. Yalan söyleme eğilimindedirler. Çıkarları için başkalarını rahatlıkla aldatabilirler.
Hayatta belirli bir amaçları yoktur. İş performansları bozuktur. Bir işte uzun süre kalamazlar. Hiç kimseye karşı bir sorumluluk ve bağlılık hissetmezler. İyi bir anne ya da baba olamazlar. Eşlerine ve çocuklarına şiddet uygulayabilirler. Birçok cinsel eşleri olabilir. Anlık karar verirler ve hayatlarında hiç düşünmeden ani değişiklikler yapabilirler.
Çocukluk çağında da belirtiler gösterirler. Sık sık okuldan kaçma, kopya çekme, kavgalara karışma gibi davranışları vardır.
Antisosyal kişilik bozukluğu olanlar genel olarak kendilerini yalnız, otonom ve güçlü görürler. Bazıları kendilerini kötüye kullanılmış ve sömürülmüş hissettiğinden başkalarına da sömürülmeyi hak ederler gözüyle bakar.
4.2 Antisosyal Kişilik Bozukluğu Tanı Ölçütleri
A. Aşağıdakilerden üçünün (ya da daha fazlasının ) olması ile belirli, 15 yaşından beri süregelen, başkalarının hakkını saymama ve başkalarının hakkına saldırma (tecavüz etme ) örüntüsü:
(1) tutuklanması için zemin hazırlayan eylemlerde tekrar tekrar bulunmakla belirli, yasalara uygun toplumsal davranış biçimine ayak uyduramama
(2) sürekli yalan söyleme, takma isimler kullanma ya da kişisel çıkarı, zevki için başkalarını atlatma ile belirli dürüst olmayan tutum
(3) dürtüsellik ya da gelecek için tasarılar yapmama
(4) yineleyen kavga dövüşler ya da saldırılarla belirli olmak üzere sinirlilik ve saldırganlık
(5) kendisinin ya da başkalarının güvenliği konusunda umursamazlık
(6) bir işi sürekli götürememe ya da mali yükümlülükleri tekrar tekrar yerine getirememe ile belirli olmak üzere sürekli bir sorumsuzluk
(7) başkasına zarar vermiş, kötü davranmış ya da başkasından şey çalmış olmasına karşı ilgisiz olma ya da yaptıklarına kendince mantıklı açıklamalar getirme ile belirli olmak üzere vicdan azabı çekmeme
B. Kişi en az 18 yaşındadır.
C. 15 yaşından önce başlayan Davranım Bozuklukları vardır.
D. Antisosyal davranış sadece Şizofreni ya da bir Manik Epizodun gidişi sırasında ortaya çıkmamaktadır.
3 Ayırıcı Tanı
Antisosyal kişilik bozukluğunun madde kötüye kullanımından ayır edilmesi oldukça güçtür. Hem madde kullanımı hem de antisosyal davranış çocuklukta başlayıp erişkinlikte devam ettiğinden her iki bozukluk tanısı birlikte konulabilir.
4 Etiyoloji (Ortaya Çıkartan Nedenler)
Çocuklukta beyin disfonksiyonu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gösterenlerde antisosyal kişilik bozukluğu riski daha yüksektir. Bu bozukluk daha çok karışık ev ortamlarında ortaya çıkmaktadır. ***8220;Yaşamının ilk 5 yılında anneden yoksun kalan çocuklarda sosyopati görülme sıklığı fazladır. Bu yaşlarda ciddi yoksunluk yaşayan çocuklar ergenlik çağında davranışlarını kontrol etmekte güçlük çekmekte, ilgi ve dikkat çekmeye çalışmakta, yüzeysel ilişkiler kurmakta, normal bir kaygı ya da gerilim taşımamakta ve sosyal olgunluğa erişememektedir. Ana babasından ayrı kalan çocuklarla yapılan araştırmalarda bu çocukların ileride antisosyal kişilere dönüştüğünü desteklemektedir. Daha ayrıntılı incelendiğinde ana ya da babanın yoksunluğu bu tür ailelerde doğal nedenlerden daha çok ana babanın suça karışmasıyla ilgili olarak ortaya çıkmaktadır. Bu halde çevreden daha çok ana babanın sapkınlığı kalıtımsal bir faktör olarak ortaya çıkmaktadır. Çocuk için zedeleyici olan ana babanın gerçek kaybından daha çok onlarla yaşama süresi ve beraberinde açık şiddete ve reddedilmeye maruz kalma derecesinin yoğunluğu olmaktadır. Antisosyal kişiliklerin anneleriyle ilgili bilgiler arasında düzgün bir ev ortamının eksikliği yanında gerekli disiplin, ilgi ve şefkatin olmaması da ileride bu çocukların suça eğilimli olabileceklerini düşündürmektedir.***8221;
***8220;Ayrıca ana babanın terk etmesi ve sömürüsüyle çok sık karşılaşılabilir. Ana babanın keyfi olarak ağır cezalandırmaları da etken olabilir.***8221;
5 Epidemiyoloji ( Görülme Sıklığı )
Görülme sıklığı erkeklerde % 3 -7 arasındadır. Kadınlarda ise % 1 dolaylarındadır. Hapishanelerdeki suçluların yaklaşık % 75 ***8217;inde görülür.
6 Gidiş ve Sonlanış
Kronik bir gidişi vardır. Yapılan araştırmalar antisosyal kişilik bozukluğu bir kez ortaya çıktığında yaşam boyu sürdüğünü, düzelmeyen bir gidişle seyrettiğini ve yaş ilerledikçe belirtilerin azaldığını gösterir. Ayrıca depresif bozukluklar, alkol ve madde kötüye kullanım bozuklukları yaygındır.
7 Tedavi Yöntemleri
Tedaviye genelde kendilerinden gelmezler. Tanı genelde ruhsal gözleme göre değil, öyküye göre konulur. Tedaviye başlamadan önce kesin sınırlar esastır. Terapist hastanın kendine zarar verici davranışı için bazı anlaşma yolları bulmalıdır. Ayrıca kişilik bozukluğuyla birlikte anksiyete ve depresyon gibi durumlarda ilaç tedavisi de kullanılabilir.

Makale Yazarları
SALİHA BAYAT
NEBİLE KÜBRA ŞENGÜL
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Antisosyal Kiþilik Bozukluðu-Tedavi Yöntemleri-1.jpg  
__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
antisosyal, bozukluğu-tedavi, kişilik, yöntemleri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:57 .