Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Tıp > Psikiyatri > Şizofreninin belirtileri

Psikiyatri hakkinda Şizofreninin belirtileri ile ilgili bilgiler


Şizofreninin belirtileri pozitif, negatif ve kognitif (bilişsel) belirtiler olmak üzere üç farklı grupta incelenebilir. Pozitif belirtiler: Pozitif belirtiler sağlıklı insanlarda görülmeyen psikotik davranışlardır. Pozitif belirtiler genellikle “hastaların gerçeklik ile bağlantısını

Psikiyatri Psikiyatri tibbin psikiyatrik bozukluklarla ilgilenen dalidir. Diger birçok disiplinle örtüsür ya da ortak sinirlara sahiptir: Nöroloji - Psikoloji - Iç hastaliklari - Sosyal tip, vs. - Sinir sisteminin islevi ve bozukluklari - Psikolojik gelisim, süreçler ve bozukluklari - Sagligi ve hastaligi etkileyen toplumsal etmenler · Anksiyete · Depresyon · Sosyal fobiler · Obsesyonlar (saplantilar) · Post travmatik stres bozuklugu · Taciz (cinsel/duygusal/fiziksel) · Agri sendromlari · Uykusuzluk · Sizofreni

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 24.08.16, 09:56
Acemi
 
Üyelik tarihi: Aug 2016
İletiler: 2
nebihe doğru yolda ilerliyor.
Standart Şizofreninin belirtileri

Şizofreninin belirtileri pozitif, negatif ve kognitif (bilişsel) belirtiler olmak üzere üç farklı grupta incelenebilir.
Pozitif belirtiler: Pozitif belirtiler sağlıklı insanlarda görülmeyen psikotik davranışlardır. Pozitif belirtiler genellikle “hastaların gerçeklik ile bağlantısını koparan belirtiler” olarak bilinmektedir. Belirtiler genellikle geçicidir, bazı durumlarda ciddi sonuçlara yol açabilir ve tedavi ile bağlantılı olarak azalabilir.
Pozitif belirtileri arasında şunları söyleyebiliriz:
Halüsinasyonlar
Hezeyanlar
Düşünce Bozuklukları
Hareket Bozuklukları
Varsanı (Halüsinasyonlar): “Sesler” şizofrenide en sık görülen varsanı türüdür. Bu sesler hastalara davranışlarından bahsedebilir, hastaya hareketleri ile ilgili emirler verebilir, bir olaya karşı uyarabilirler. Bazen bu sesler birbiri ile konuşabilir. Diğer varsanı türlerinin arasında orada olmayan objeleri görmek, başka hiç kimsenin fark etmediği kokuları fark etmek, ya da çevrede kimse yokken görünmez bir elin kendine dokunduğunu hissetmek söylenebilir.
Sanrı (Hezeyanlar): Hastanın somut bir kanıt bulunmamasına karşın kararlı biçimde inanışlara ya da düşüncelere kapılması ve bunu değiştirememesidir. Çevredeki insanları bu düşüncenin yanlış olduğunu kanıtlasa bile hasta düşüncesinden vazgeçemez. Şizofreni hastaları genellikle başkalarının hareketlerini manyetik dalgalarla kontrol ettiğini düşünmek, televizyon ya da radyo yayınları ile kendilerine özel mesajlar iletildiğine inanmak, kendini tarihsel bir karakter zannetmek gibi sağlıklı insanlara garip gelen düşüncelere kapılırlar.
Düşünce Bozukluğu: Kişi ne söylediği ve nasıl söylediği konusunda karmaşa yaşar. Zihninde dağınık halde olan bu düşünceler, hastalarda anlaşılamayan konuşmalara sebebiyet verebilir, bazı durumlarda konuşmanın ortasında bir hasta konuşmayı kesebilir ve sebebi sorulduğunda bu düşüncenin kafasından çekilip alındığını söyleyebilir.
Hareket Bozuklukları: Bazı şizofreni hastaları sosyal, mesleki işlevlerini yerine getirmelerini engelleyecek bu belirtileri yaşayabilirler. Hareket bozukluğu olan hastalar belirli bir hareketi sürekli tekrarlayabilir, daha uç durumlarsa katatoni ile sonuçlanabilir. Katatoni, bir insanın donakalması ve çevresine yanıt vermemesi durumudur. Günümüzde katatoni, şizofreni tedavilerinin gelişmesinden dolayı daha az görülmeye başlamıştır.
Negatif Belirtiler: Duygu ve davranışların bozulmasına yol açan belirtilerdir. Negatif belirtiler depresyon ya da diğer durumlar ile benzerlik gösterdiğinden hastalık ile ilişkisinin fark edilmesi daha zordur. Negatif belirtiler arasında;
Hastanın donuk veya monoton konuşması ya da konuşurken yüz kaslarının kıpırdamaması
Günlük yaşamdan zevk alamamak
Planlı aktivitelere başlama ya da aktiviteleri sürdürmede zorlanma
İletişim kurulmaya çalışıldığında bile az konuşmak bulunmaktadır
Negatif belirtilerin görüldüğü hastalar günlük işlerini halledebilmek için desteğe ihtiyaç duyarlar. Çoğunlukla basit kişisel bakımlarını göz ardı ederler. Hastalar çevreleri tarafından tembel ya da isteksiz olarak algılanabileceğinden, negatif belirtiler yanlış algılamaya neden olur.
Bu nedenle özellikle hasta yakınlarının bu belirtileri tanıması ve takip etmesi önemlidir.
Kognitif (bilişsel) Belirtiler: Hastalık ile ilişkisini fark etmek zor olduğundan, genellikle tanı konduktan sonra belirtiler daha net ayırt edilir. Kognitif (bilişsel) belirtiler hayatı normal şekilde devam ettirmeyi engelleyen belirtilerdir.
Kognitif (bilişsel) belirtiler arasında;
Bilgileri anlama ve karar vermek için kullanma becerisinde bozulma
Konsantrasyon güçlüğü, odaklanma sorunu
Kısa süreli hafızada (Öğrendikten hemen sonra bir bilgiyi kullanma becerisi) sorunlar

moodist
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
belirtileri, şizofreninin

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 19:48 .