Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Tıp > Psikiyatri > Akıl Hastalıkları

Psikiyatri hakkinda Akıl Hastalıkları ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Beynin yüksek merkezlerinin düşünce, algılama, anlama ve davranışı ile ilgili anormal fonksiyonlarla belirlenen hastalıklara psikiyatrik hastalıklar veya akıl hastalıkları denir. Akıl hastalıkları eski çağlardan beri bilinmektedir. Hipokrat ve Galen bunların

Psikiyatri Psikiyatri tibbin psikiyatrik bozukluklarla ilgilenen dalidir. Diger birçok disiplinle örtüsür ya da ortak sinirlara sahiptir: Nöroloji - Psikoloji - Iç hastaliklari - Sosyal tip, vs. - Sinir sisteminin islevi ve bozukluklari - Psikolojik gelisim, süreçler ve bozukluklari - Sagligi ve hastaligi etkileyen toplumsal etmenler · Anksiyete · Depresyon · Sosyal fobiler · Obsesyonlar (saplantilar) · Post travmatik stres bozuklugu · Taciz (cinsel/duygusal/fiziksel) · Agri sendromlari · Uykusuzluk · Sizofreni

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 08.03.09, 18:12
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Akıl Hastalıkları

[coverattach=1]Beynin yüksek merkezlerinin düşünce, algılama, anlama ve davranışı ile ilgili anormal fonksiyonlarla belirlenen hastalıklara psikiyatrik hastalıklar veya akıl hastalıkları denir.
Akıl hastalıkları eski çağlardan beri bilinmektedir. Hipokrat ve Galen bunların kökenleri üzerinde kuramlar ileri sürmüşlerdir.
Eski çağlarda pek çok uygarlık, akıl hastalarını cadı ofarak görmüş, deliliği de şeytan ruhunun insana girmesi olarak belirlemişti.
Asırlarca bu hastalar kötü muamele görmüşler. Cadı diye yakılmışlardır.
Tarihteki ilk akıl hastanelerinden biri 12. yüzyılda kuruldu. Selçukluların Kayseri şifaiyesi ile başlattığı tedavi usulünü Osmanlılar devam ettirdi. Onların kurdukları Darilşifalarında akıl hastaları tedavi edildi. Ortaçağda bu konuda Türk hekimliği Avrupa'dan ileridir.
[coverattach=2]Bir sandalyede hasta sakinleştirilirken görülmektedir.
Çağdaş anlamdaki ilk tımarhane ise Pinel tarafından 1795 yılında Paris'te kurulmuştur.
Akıl hastalıkları psikoz nevroz ve kişilik bozuklukları şeklinde sınıflandırılır.

Kaynak-16

Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Akýl Hastalýklarý-mental-diseases.jpg   Akýl Hastalýklarý-rushchair.jpg  
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
akıl, hastalıkları

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:06 .