Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Tıp > Pulmonoloji > Dumanlar ve Gazlara Maruz Kalanlar

Pulmonoloji hakkinda Dumanlar ve Gazlara Maruz Kalanlar ile ilgili bilgiler


[coverattach=1] DUMANLAR VE GAZLAR Yüksek yoğunlukta toksik dumanlara ve gazlara maruz kalmak çeşitli solunum rahatsızlıklarına yol açabilir. SANAYİ DUMANLARI VE GAZLARI Sınai toksik kimyasal maddelerine uzun süre düşük yoğunluklarda veya

Pulmonoloji Akciğer hastalıkları, göğüs hastalıkları ,solunum sistemi hastalıkları, Akciğer bilim, pulmuner hastalıklar bilimi,göğüs hastalıkları. trakea (soluk borusu) dahil alt solunum yolları hastalıkları.

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 29.12.08, 17:44
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Dumanlar ve Gazlara Maruz Kalanlar

[coverattach=1]DUMANLAR VE GAZLAR
Yüksek yoğunlukta toksik dumanlara ve gazlara maruz kalmak çeşitli solunum rahatsızlıklarına yol açabilir.
SANAYİ DUMANLARI VE GAZLARI
Sınai toksik kimyasal maddelerine uzun süre düşük yoğunluklarda veya kaza eseri yüksek yoğunluklarda maruz kalmak çeşitli geçici ve bazen kronik (müzmin) solunum bozukluklarına yol açabilir. Genellikle aşağı (alt) solunum yolları etkilenir ve nefes darlığı, öksürük ve kronik bronşit gibi belirtiler meydana getirir. Toksik kimyasal maddelere örnek verecek olursak şunları sıralayabiliriz: Amonyak, siyanürler, formaldehit, nitrojen dioksit, izosiyanatlar, ozon, fosgen, fitalik anhidrat ve kükürtdioksit.
Kadmium, krom, nikel ve berilyum gibi metallerin sınai olarak yüksek derecelere kadar eritilmesi işlemi ve sonra bunların süratle soğutulması, solunduğunda çeşitli solunum hastalıklarına yol açacak dumanların çıkmasına neden olur. Bu hastalıklar arasında bronşit, akciğer enfeksiyonu, akciğer kanseri ve metal dumanı humması vardır. Metal dumanı humması bakır, magnezyum, çinko ve belli bazı diğer metallerin dumanlarına maruz kalmaktan doğabilen gribe benzer bir hastalıktır. Belirtiler genellikle çalışmadan birkaç saat sonra başlayıp 24 saat içinde geçer. Fakat işçi yeniden dumana maruz kaldığında tekrar başlar.
Eğer kaynakçılık (lehim işleri), metal delgi, eritme yoluyla metal ayırma, çömlekçilik (seramik) ve fırın işçiliği (metal fırını) gibi işlerde çalışıyorsanız en yüksek risk grubundansınız demektir. Tehlikeli olmayan bileşimler kullanmak, havalandırmanın yeterli olmasını sağlamak, güvenli makine ve çalışma şartları uygulamak, toksik dumanlara maruz kalmayı önlemeye yardım edebilir.
Bütün durumlarda, bu duman ve gazlara maruz kalan ve aynı zamanda sigara da içen işçiler akciğer kanseri bakımından çok daha yüksek risk altındadır.
HAVA KİRLİLİĞİ
Uygun atmosfer şartları altında otomobillerin, enerji tesislerinin, santrallar ve fabrikaların yol açtıkları hava kirlenmesi, havada ozon ve kükürtdioksit seviyelerinin yükselmesi sonucunu doğurabilir. Bu durum sıklıkla, astımlı kişilerde hırıltılı nefes almaya yol açar ve yaşlılarda, küçük çocuklarda ve kronik kardiyopulmoner hastalığı olanlarda nefes darlığına yol açabilir. Ozon seviyesinin yüksek olduğu günlerde, genellikle uzun süreli sıcak ve rutubetli hava sonrası, risk grubunda bulunanların sokağa çıkmamaları en uygun davranış olur.
Kapalı yerde hava kirlenmesi de problem olabilir, özellikle, enerji randımanı endişeleri dolayısıyla evler daha sıkıca izole edilip hava sızdırmaz şekilde inşa edilmeye başlanmış olması nedeniyle. Dolayısıyla eskiden fazla önemi olmayan dumanlar, dışarı çıkmak yerine evde birikme eğilimi göstermektedir. Bunlara bir örnek sigara dumanıdır. Bu duman, sigara içen kişi üzerinde sağlık yönünden büyük etkileri yapmakla birlikte buna maruz kalan sigara içmeyen kişileri de etkilemektedir. Örneğin sigara içme nedeniyle solunum yolları enfeksiyonlarının arttığı ve akciğer fonksiyonunun azaldığı ispatlanmıştır. İyi havalandırma yoksa odun dumanı ve gazlı döşeme ısıtıcılarının dumanları astımı şiddetlendirebilir.
Potansiyel olarak tehlikeli olan bir diğer madde formaldehittir. Bu madde üretan köpüğü izolasyonunda vardır ve bazı yeni evlerin, portatif eylerin ve mobilyaların döşemesinde bulunur. Ürünler yeniyken gözleri, burnu, boğazı ve hava yollarını (nefes borusu ve bronşlar) tahriş edebilen keskin bir koku vardır, bunun nedeni formaldehit buharıdır. Formaldehit yavaş yavaş buharlaşır, dolayısıyla, birkaç ay içinde problem yaratmayacak duruma gelir. Bu ilk haftalar veya aylar boyunca, astımlı kimseler daha kötü olduklarını fark edebilirler.
DUMAN
Yangınla mücadele edenler ve yangın kurbanları arasında, dumandan ölenlerin sayısı yanıktan ölenlerinkinden fazladır. Duman solumanın akciğerler üzerinde birçok etkisi vardır. Genellikle alt solunum yollarının iltihabına yol açar. Bu durum, eğer dumana mâruz kalma durumuna yol açacak kadar şiddetliyse pul-moner ödeme götürebilir.
Herhangi bir şey yandığında karbonmonoksit çıkar ve bu madde solunum yoluyla alındığında hemen oksijen taşımasını aksatır. Bütün dumanlarda bu kokusuz gaz vardır. Dolayısıyla kapalı yerde duman çıkaran herhangi bir ateşiniz varsa dikkatli olun (kapalı yerde mangal kullanılması gibi). Karbonmonoksit solumanın etkileri öyle sinsidir ki fark edilmeyebilir; ve bir şey olduğunun farkına varmadan bilinç kaybına uğrayabilirsiniz.
Yüksek konsantrasyonda parçalar içeren duman da akciğerleri tahriş eder.
Ev döşenmesinde kullanılan birçok plastikler, poliüretanlar ve diğer sentetik maddeler yandığı zaman çeşitli toksik gazlar çıkarır. Bunlar akciğerlere özellikle zararlıdır ve geçici olsa da ağır hastalığa yol açabilir. İtfaiyeciler gibi dumana uzun süreli maruz kalma durumlarında bunu ölçmek zor olmasına rağmen kronik hastalık riskini artırabilir.

kaynak:15

Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Dumanlar ve Gazlara Maruz Kalanlar-akciger_amfizem.jpg  
__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
dumanlar, gazlara, kalanlar, maruz

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 16:25 .