Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Tıp > Üroloji > Akut Böbrek Yetersizliğinin Etyopatogenezi

Üroloji hakkinda Akut Böbrek Yetersizliğinin Etyopatogenezi ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Akut Böbrek Yetersizliğinin Etyopatogenezi Akut böbrek yetersizliği (ABY), böbrek fonksiyonla¬rının ani ve hızlı bir şekilde bozulması sonucu su ve elektrolit dengesinde bozulma ve nitrojen bileşiklerinin birikimi ile kendini gösteren bir

Üroloji Üroloji erkek ve kadında üriner sistem ve erkekte genital ve üreme sistemi hastalıkları ve bozuklukları ile ilgilenen cerrahi bir branştır.

Like Tree1Likes
  • 1 Post By Busra

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 16.10.10, 10:38
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Akut Böbrek Yetersizliğinin Etyopatogenezi

[coverattach=1]Akut Böbrek Yetersizliğinin Etyopatogenezi
Akut böbrek yetersizliği (ABY), böbrek fonksiyonla¬rının ani ve hızlı bir şekilde bozulması sonucu su ve elektrolit dengesinde bozulma ve nitrojen bileşiklerinin birikimi ile kendini gösteren bir klinik tablodur (1,2). Klinik olarak belirgin ABY genellikle oligüri, serum kreati- ninde 0.5 mg/dl/gün'ün ve kan üre azotunda 10 mg/dl/gün'ün üzerinde bir artışla birliktedir. Bu şartlardan oligüri her zaman gerekli değildir. Oligüri dönemi çok kısa olarak gözden kaçabilir veya hiç olmayabilir. ABY'de komplet anüri nadirdir (1,3).
Etyoloji ülkeden ülkeye farklar göstermektedir. ABD'de vakaların %60'ı cerrahi ve travma ile ilgili, %40'ı çeşitli medikal nedenlere bağlı, %1-2'si gebelikle ilgilidir (1,3). Türkiye için kesin rakamlar yoktur. Yapılan bir çalışmada %58'i çeşitli tıbbi hastalıklara bağlı, %25'i cerrahi ve travma ile ilgili, %17'si gebelikle ilgili olarak bulunmuştur (4).
ABY'nin önemli nedenleri Tablo 1'de gösterilmiştir (1,3).
Akut renal yetmezliğin en sık sebebi iskemidir. Bu durumun sebebi çoğunlukla şiddetli hemoraji, aşırı volüm kaybı, Intraoperatif hipotansiyon, kardiojenik şok ve renal sirkülasyonu bozan intraoperatif girişimlerdir, iskeminin süresi ile böbrek yetmezliğinin derecesi arasında sıkı bir ilişki vardır. Eğer iskemi kısa sürerse renal fonksiyonlar kısa süre içinde problemsiz olarak düzelebilirken uzun sürmesi halinde ABY gelişir (1,5).
Renal iskeminin süresi ve şiddeti ile lezyon arasındaki ilişki Tablo 2'de gösterilmiştir (5).
Nefrotoksik ajanlar sıklıkla ABY'ne yol açarlar. Bu bölümde bulunan ağır metaller, organik maddeler ve glikol çok sık kullanılmamasına rağmen, özellikle çevresel ve meslek hastalığı olarak nadiren ABY'ne yol açabilir. Çok kullanılmaları nedeniyle aminoglikozidler ve iyotlu kontrast maddelerin nefrotoksik etkileri önemlidir. Aminoglikozid kullanan hastaların %10'unda nefrotoksisite gelişir (6-7). Özellikle intravasküler volüm kaybını artıran ilaçlar, ileri yaş ve renal hipoperfüzyona yol açabilecek bir hastalığın varlığı, hipopotasemi, aralıklı olarak diğer nefrotoksik ilaçların kullanılması ve potent diüretiklerin kullanılması aminoglikozid toksisitesini artırmaktadır (6-8). Kontrast maddelerin sağlıklı kişilerde de nefrotoksik etkisi vardır. Altta yatan hastalığın varlığında özellikle diabetik nefropatili hastalarda kontrast mad¬deye maruz kalınmasından sonra %10-40 arasında ABY gelişir (9). Metfloran, enfloran gibi bazı anasteziklerde ABY'ne yol açabilir. Son yayınlarda anjiotensin konverting enzim (ACE) inhibitörlerinin aşırı efferent va- zodilatasyona yol açarak GFR'nını azalttığı ve ABY'ne yol açtığı belirtilmektedir (8).
Geniş miktarda myoglobinin dolaşıma girmesi ABY gelişmesine yol açmaktadır (10). Rabdomyoliz ve myoglobinüri şiddetli travmadan dolayı ortaya çıkan bir tablodur (Crush sendromu). Kafa travması, şiddetli egzersiz ve epilepsi nöbetleri gibi kasların oksijen ihtiyacının arttığı durumlarda nontravmatik rabdomyoliz de görülebilir. Ayrıca kas iskemisi, infeksiyonlar ve toksinler rabdomyoliz yoluyla ABY'ne yol açabilir. Muayenede kaslarda hassasiyet ve şişlik bulunabilir, fakat semptom olmaksızın da kas nekrozu olabilir. Tanı ancak kas biopsisi ile konulabilir. Myoglobinüri sonucu gelişen ABY'nin mekanizması bilinmiyor. Tübüler obstrüksiyon ya da direkt toksik etki üzerinde durulmaktadır (1).
intravasküler hemolizlerde ABY'ne yol açabilir. Hemoglobin potent bir nefrotoksin değildir. Toksik etki eritrositlerden ortaya çıkan toksik etkili maddeler ve oluşan aneminin sebep olduğu hipoperfüzyon sonucudur (1).
Enfeksiyon etkenleri özellikle gram negatif bakterilerin endoksinlerinin hemodinamik etkileri sonucu ABY gelişebilmektedir (11).
Hamilelik sırasında görülen eklampsi, plasenta dekolmanı, amnion mayi embolisi, atonik hemoraji ve kriminal abortus girişimli ABY'ne yol açabilmektedir. Erken tedavi hayat kurtarıcıdır. Varsa enfeksiyon odağı (enfekte uterus v.b.) ortadan kaldırılmalıdır. Ağır dissemine Intravasküler koagülasyorı tabloya eklendiğinde oluşan kortikal nekroz böbrek yetmezliğini kalıcı hale getirebilir (11).
Penisilinler, sefalosporinler, rifampin, sulfonamidler gibi antibiyotikler, diüretikler, allopürlnol, fenotiazin, fenilbutazon ve fenindion gibi ilaçlar akut interstislel nefrite yol açarak ABY'ye neden olabilirler (6).
Akut poststreptokoksik glomerulonefrit, Good-pas- türe sendromu, SLE, SBE, malign hipertansiyon ve PAN gibi hastalıklar glomerul ve glomerulu besleyen damarlarda hasara yol açarak ABY'ne yol açabilir (12).
Tüm hastalarda yukarıda bahsedilen etyolojik faktörler tek başına olmayabilir. Şok+yanlış kan transfüzyonu+aminoglikozid kullanımı gibi pekçok etyolojik faktör aynı vakada değişik kombinasyonlar halinde rol oynayabilir. Hastada başarılı bir tedavi için etkili olan etyolojik faktörün ortaya çıkarılması ve ABY tedavisine ek olarak etkene yönelik tedavinin planlanması zaruridir.
Penisilinler, sefalosporinler, rifampin, sulfonamidler gibi antibiyotikler, diüretikler, allopürlnol, fenotiazin, fe- nilbutazon ve fenindion gibi ilaçlar akut interstislel nef¬rite yol açarak ABY'ye neden olabilirler (6).
Akut poststreptokoksik glomerulonefrit, Good-pas- türe sendromu, SLE, SBE, malign hipertansiyon ve PAN gibi hastalıklar glomerul ve glomerulu besleyen damarlarda hasara yol açarak ABY'ne yol açabilir (12).
Tüm hastalarda yukarıda bahsedilen etyolojik fak¬törler tek başına olmayabilir. Şok+yanlış kan trans- füzyonu+aminoglikozid kullanımı gibi pekçok etyolojik faktör aynı vakada değişik kombinasyonlar halinde rol oynayabilir. Hastada başarılı bir tedavi için etkili olan etyolojik faktörün ortaya çıkarılması ve ABY tedavisine ek olarak etkene yönelik tedavinin planlanması zaruri¬dir.
B. Mesane Rüptürü: Travma.

Yard. Doç. Dr. Halil KA VGA Cl Yard. Doç. Dr. Cihangir ER EM* Dr.Şükrü ULUSOY* Yard.Doç. Dr.FazılAYDIN*
Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ABD, TRABZON
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Akut Böbrek Yetersizliðinin Etyopatogenezi-bobrek2.jpg  
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf tipbil14-4-1.pdf (126,9 KB (Kilobyte), 804x kez indirilmiştir)
__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
akut, böbrek, etyopatogenezi, yetersizliğinin

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 08:46 .