Nüve Forum


Endüstriyel Tasarım hakkinda Modelcilik ile ilgili bilgiler


Pek çok kimse hazır oyuncak satın alacağına duran veya hareket eden, küçük modelleri kendi yapmayı yeğ tutar. Modelcilik, çok çekici ama aynı zamanda da sabır, el becerisi ve teknik bilgi

Like Tree1Likes
  • 1 Post By ihlasTemizlikRobotu

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 24.08.13, 21:28
Selim Hoytur - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 5.878
Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Modelcilik

Pek çok kimse hazır oyuncak satın alacağına duran veya hareket eden, küçük modelleri kendi yapmayı yeğ tutar. Modelcilik, çok çekici ama aynı zamanda da sabır, el becerisi ve teknik bilgi isteyen bir eğlencedir. Çeşitli olanakları sayesinde, herkesin zevkine uyabilen ve en çok yapılan modeller * uçaklar, *gemiler, *otomobiller ve trenlerdir.

İsim:  model-gemi.jpg
Görüntüleme: 143
Büyüklük:  8,9 KB (Kilobyte)
Göklerin fethi
Küçük uçak modelleri yapabilmek için en iyisi işe bir planörden başlamaktır; bu, yapılması en kolay ve en ucuz araçtır; hem de bir uçağın nasıl uçtuğunun öğrenilmesine olanak verir. Sonradan daha geliştirilmiş modeller ele alınabilir. Lastik motorlu uçakların uçuşunu sağlamak için, bunların gövdesine lastik parçalarından bir çile yerleştirilir, ucu da pervaneye takılır. Bu sis-tem, büküle büküle kurulur, sonra da lastikleri koyvermek yeter, bükülmüş çile açılırken pervaneyi döndürecektir. Motorlu model uçaklarda, silindir gücü az (1,5 ilâ 10 sm1), gerçek bir patlamalı motor bulunur ve bu motor 10 saniye içinde uçağı 150 metre yüksekliğe çıkartıverir. Orada motor durur (çünkü yakıt, bilerek az konmuştur) ve uçak, süzülerek inişe geçer. Öncekilere benzeyen ve kontrollü dairesel uçuş yapan bir motorla donatılmış modeller, adlarından da an-laşılacağı gibi, döne döne uçarlar. Modelci aynı zamanda «pilot
Buraya kadar sayılan modellerin hepsi tam olarak gerçek uçaklara uymayan, özel araçlardır. Buna karşılık maketler, gerçek uçakların, aslına olabildiğince benzeyen modelleridir. Uçan veya sabit bir maketin yapılışı güç bir iştir. Birkaç taşıtlık bir ‘ koleksiyon yapmak isteyenler, zaman kazanmak için piyasada mevcut hazır kutulardan satın alabilirler. O zaman ölçekli plan hazırlamalarına gerek kalmaz: satın aldıkları parçaları birleştirmeleri yeter.

Küçük gemiler
Kadırgalar, yatlar, şalopalar, kalyonlar, uçak gemileri v.b. kısaca bütün gemiler, ister sergi maketleriyle (sözgelimi şişelerin içinde) ister yüzebilecek modeller olarak taklit edilebilir. Bir küçük model, gerçek bir gemi gibi, içine motor yerleştirilebilecek boş teknesiyle, bataryalarla, gerektiğinde bir kazanla veya başlıca manevraları uzaktan yönetmek üzere içine bir radyo konarak yapılır. Gerçi bir elektrikli hücumbot yapmak nispeten kolaydır, ama bir şilep, bir yolcu vapuru, bir kruvazör için aynı şey söylenemez. Çünkü bunların bütün parçalarım, direkleri, hava manikaları, bacaları, kurtarma sandalları v.b. ile yapmak çok zaman ister.
Bir yelkenlinin gövdesini yapmak bir uçak gövdesi yapmak kadar kolaydır; buna karşılık yelkenlerin rüzgâra göre ayarlanması uzun bir alışkanlık gerektirir. Eski zaman yelkenlilerine gelince, bunlar da karmakarışık halat ve makaralarıyla (ve savaş gemilerinde sayısız toplarıyla) günlerce çalışmayı gerektirir ve hemen hemen hiç biri de yüzdürülemez, sadece sergilenir.
Yapılması daha kolay, sabit gemi modellerinden bir sınıf da, su yüzünde kalan bölümü görülebilen 1/500 ölçeğinde (100 metreye karşılık 20 sm) modellerdir: sadece su yüzünde kalan kısmı gösterildiği için, bu boyutlarda birçok ayrıntı sadeleştirilmiş veya kaldırılmış olabilir. Bu gemilerin yapımında budaksız, sert tahta kullanılır: kavak, ıhlamur, kayın v.b. Hafif ve kırılgan balsa ağacı ise uçak yapımında elverişlidir.

Otomobiller ve trenler
Bazı küçültülmüş otomobil modelleri saatte 200 kilometre hız yapabilir. Ama çok gürültü çıkartır ve ancak nispeten büyük pistlerde (çapı 15,92 m olan yani yarışmalarda, kilometrede 10 tur yapılabilecek biçimde) işletilir, bir madenî direğe bağlanmış olarak döndürülür. Piyasada, bu kadar büyük bir pist gerektirmeyen ve uzaktan radyo ile kumandalı modeller de bulunur. Küçük demiryolu modelleri ancak yeterince yeri olanlar için uygundur. Demiryolu basit olabilir veya tersine, sayısız garlarla ve birkaç trenin birden işleyebileceği, duruma göre işa-retlerde durup bekleyeceği birçok hatla donatılmış olabilir. Yollara daha fazla gerçeklik kazandırmak için, köprüler, tüneller, bayırlar, inişler v.b. de eklenebilir. Bazı pek meraklı modelciler, bahçelerinde az bir süratle dolaştırabildikleri ve buharlı lokomotifleri, birkaç kişinin bindiği vagonları çekebilecek kadar güçlü trenleri tamamen kendi elleriyle yapmışlardır. Burada sadece belli başlı küçük modellerden söz edildi. Ama mimarların veya emlak satıcıların yaptıkları türden, mahalle veya şehirleri canlandıran maketler gibi, daha pek çok model türü vardır.
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 25.08.13, 09:55
ihlasTemizlikRobotu
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: Modelcilik

Bende bir dönem gemi hastalığı vardı alıp yapıyordum bolca vakit alıyor, can sıkıntısına bire bir..!
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
aura cleanmax, ihlas temizlik robotu, modelcilik

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 15:37 .