Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mimarlık Fakültesi > Şehir ve Bölge Planlama Bölümü > Gelibolu ve Çevresi Planlama ve Tasarım Projesi

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü hakkinda Gelibolu ve Çevresi Planlama ve Tasarım Projesi ile ilgili bilgiler


Gelibolu ve Çevresi Planlama ve Tasarım Projesi ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 2. Sınıf Planlama Stüdyosunda 2003-2004 Öğretim Yılında proje yeri olarak Gelibolu ve çevresi seçilmiştir. Gelibolu

Like Tree1Likes
  • 1 Post By kanlica

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 17.02.10, 21:13
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: May 2006
İletiler: 1.665
kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Gelibolu ve Çevresi Planlama ve Tasarım Projesi

Gelibolu ve Çevresi Planlama ve Tasarım Projesi
ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 2. Sınıf Planlama Stüdyosunda 2003-2004 Öğretim Yılında proje yeri olarak Gelibolu ve çevresi seçilmiştir. Gelibolu ve çevresi, doğal çevre zenginlikleri ve değerlerinin yanısıra Dünya tarihi açısından büyük öneme sahiptir. Çanakkale Savaşlarının geçtiği bu bölgedeki direnç, azim ve kararlılıktan bir Cumhuriyet doğmuştur. Yarımada, Cumhuri¬yetimizin kuruluş tarihinin bir müzesidir. Saroz Körfezi ve Çanakkale Boğazı savaş tarihinin yanı¬sıra önemli doğa değerlerine sahiptir. Bu bölgenin korunması ve gelişme seçeneklerinin bu koruma yaklaşımı çerçevesinde oluşturulması kararlılığı özel öneme sahiptir.
Proje kapsamında öğrenciler ve öğretim ele¬manları iki kez Gelibolu ve çevresinde incele¬melerde bulunmuşlardır. Birinci dönem incele¬meleri sonucunda problemler ve potansiyeller saptanmış, Gelibolu ve çevresine ilişkin ileriye dönük gelişme ve koruma uzgörüleri (vizyonları) geliştirilmiştir. Gelibolu ve çevresinin ekolojik özellikleri, doğal, jeolojik, biyolojik, hidrolojik yapıları incelenmiş, Çanakkale Boğazı ve Saros Körfezi'ni kapsayan geniş alanda kirlilik oranları ve kaynakları, ekolojik bozulmalara neden olan etmenler belirlenmeye çalışılmıştır. Dile getirilen incelemeler bölgenin toplumsal, ekonomik, tarih¬sel, kültürel, sanatsal özellikleri, yerleşim dokusu ve mimari yapılarına ve potansiyellerine yönelik incelemelerle birlikte yürütülmüştür.
2.JPG
Planlama alanının gelişme ve koruma problemle¬rine, bölge ve alt-bölge kapsamında yaklaşılmış ve birinci dönem çalışmaları sırasmda Gelibolu Yarımadası ve yarımadanın anakara ile önemli buluşma noktalarına iliş¬kin düşünceleri de içeren üst ölçekli alt-bölge gelişme planları hazırlanmıştır. Bu üst ölçekli planlama çalışmaları sırasında öğrencilerden alternatif koruma ve gelişme kurguları geliş¬tirmeleri beklenmiştir. Ayrıntılı planlama ve tasarım çalışmalarına genel çerçeve oluşturan bu kurgulardan yola çıkan planlama grupları, Gelibolu kentine ilişkin koruma ve gelişme seçenekleri geliştirmişlerdir.
Proje çalışmaları kapsamında 16-21 Nisan tarih¬leri arasında ikinci kez inceleme amacıyla ziyaret edilen Gelibolu'da, araştırma sonuçları paftaları, Gelibolu ve çevresini kapsayan üst ölçekli plan¬lama projeleri, Gelibolu kentine ilişkin 1/5000 ölçekli gelişme ve koruma planları ile kente ilişkin değişik başlıklardaki konusal (tematik) çalışmalar sergilenmiştir.
PLANLAMA STÜDYOSU: AMAÇ, YÖNTEM ve PROGRAM:
ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 2. Sınıf Planlama Stüdyosu'nda izlenmekte olan eğitim programı uzun süreli birikimlerin sonucudur. Stüdyo programının oluşumuna, son yirmi yıl içerisinde 2. sımf stüdyosuna katılmış gerek tam zamanlı gerekse yarı zamanlı öğretim elemanları katkıda bulunmuşlardır. Stüdyo programı üç eğitim yılında, Mimarlık Bölümü 4. Sımf Stüdyo-sundaki Prof. Dr. Yıldırım Yavuz grubu ile birlikte yürütülmüştür. Proje yerindeki araştırma ve ince¬lemeler birlikte yapılmış, jüriler karşılıklı olarak tüm öğrencilere açık olarak gerçekleştirilmiştir. Üç yıl devam eden bu ortak program çok sayıdaki öğrencinin stüdyo gezilerine götürülmesinin getir¬diği yükler nedeniyle ne yazık ki sürdürülememiş-tir. Kuşkusuz mimarlık ve planlama stüdyolarımn eşgüdümlü olarak yürütülmesinin ve birbirlerinin önüne tartışmak ve üzerinde çalışmak üzere soru ortaya atmalarının yararları büyük olacaktır.
Planlama stüdyosunun amacı, öğrencilerin kapsamlı planlama çerçevesinde farklı planlama ölçeklerinde karar geliştirebilme ve çözüm üretebilme becerilerini geliştirmektir. Stüdyo çalışmalarında, planlama yeri olarak seçilen kent ve çevresine, doğal ve tarihsel çevre koruma hedefleri ile sosyo-ekonomik gelişme hedeflerinin bütünleştirildiği gelişme kurguları çerçevesinde yaklaşılmaktadır. Üst ölçekte geliştirilen kurgu¬lar, seçilen kentin planlama ve tasarım çalışma¬larında temel başvuru çerçevesi oluşturmaktadır. Bu kapsamlı planlama çerçevesi, alt-bölge, kent ve kent bölgeleri düzeylerinde farklı planlama ölçeklerini içermektedir. Öğrencilerden, seçilen planlama bölgesi içinde birbirlerinden bağım¬sız gerçekleşen ya da ilişkileri zayıf üretim ve diğer etkinlik ve öğeleri ortak gelişme kurguları kapsamında birbirleriyle ilişkilendirmeleri ve iktisadi akılcılaştırmalara gitmeleri, daha soma üst ölçeklerde geliştirdikleri -ütopik düşünceleri de içeren- gelişme ve koruma kurgularından hareketle öngördükleri gelişmenin niteliği ve koşulları ile tutarlı planlama ve tasarım ilkeleri geliştirmeleri beklenmektedir.
Bu kapsamda, süreç şu adımları içermektedir: i) Sorun saptama, ii) nedensel ilişkilendirme, iii) -belirli bir sorunsal çerçevesinde oluşturulan uzgörüler kapsamında- anlamlı ilişkiler kurma, iv) ilkeler belirleme, v) hedefler koyma ve vi) düzen oluşturma gibi. Bunlar geri beslemeli olarak, yer yer de birbirleri içine geçerek süreci şekillendirmektedir. Bu süreç stüdyo ortamında toplu açıklamalar, karşılıklı konuşmalar, dersler, sorun örnekleri gösterme, sorun çözümüne yönelik düşünce geliştirme ve proje tanımlamaları yoluyla geliştirilmektedir.

H. Çağatay KESKİNOK
Doç. Dr., ODTÜ, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü,
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 82be0c5cdcd5072_ek.pdf (4,53 MB (Megabyte), 59x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
çevresi, gelibolu, planlama, projesi, tasarım

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 06:41 .