Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mimarlık Fakültesi > Şehir ve Bölge Planlama Bölümü > Ankara Kentinde Eğlence Mekanlarının Oluşumu Ve Yer Seçimi

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü hakkinda Ankara Kentinde Eğlence Mekanlarının Oluşumu Ve Yer Seçimi ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Ankara Kentinde Eğlence Mekanlarının Oluşumu Ve Yer Seçimi-The Formation And Locational Preference Of Entertainment Spaces In The City Of Ankara Bu çalışmada, eğlence mekanlarının oluşum ve değişim süreci ve kentle

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 11.03.10, 10:53
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: May 2006
İletiler: 1.665
kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Ankara Kentinde Eğlence Mekanlarının Oluşumu Ve Yer Seçimi

[coverattach=1]Ankara Kentinde Eğlence Mekanlarının Oluşumu Ve Yer Seçimi-The Formation And Locational Preference Of Entertainment
Spaces In The City Of Ankara
Bu çalışmada, eğlence mekanlarının oluşum ve değişim süreci ve kentle etkileşimi, Cumhuriyet Dönemi Ankara Kenti üzerinde dört farklı dönemde irdelenmektedir. Dönemler, ülkenin politik ve ekonomik eğilimlerinin toplumsal yapıyı biçimlendirmesi ve bunun eğlence mekanlarına yansımasına göre belirlenmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarındaki oluşumlar Batılılaşmaya ve Cumhuriyet vizyonuna dayandırılmıştır. 1950'li yıllara kadar eğlence mekanları, devletin inisiyatifleri ile kamusal yaşamın modemleştirilmesinin yapılı çevrede temsil edilmesine göre değerlendirilmiştir. 1970-1980 döneminde kent nüfusunun aşırı artması ve değişen yaşam biçimine, 1980 sonrası dönem ise ekonomik politikalara ve teknolojik gelişmelere koşut olarak ele alınmıştır. Sonuçta, eğlence mekanlarının kentsel ölçekte yer seçimini ve oluşumunu biçimlendiren etkenler Ankara Kenti üzerinde tanımlanmaktadır.

In this study, the formation and change process of entertainment spaces and their interaction with the city in the Ankara's Republican period, will be examined in four different periods. The periods are determined in accordance with the political and economic trends of the country that shape to the social structure and with its reflection on entertainment areas. The formations in the first years of the Republic are based on the westernization process and on the vision of the Republic. The entertainment areas until the 1950s, are evaluated according to the representation of modernization of public life with the state initiatives. 1970-80 period is taken up parallel to the increase in urban population and changes in the life styles and the 1980 period to the economic policies and technological developments. As a conclusion, factors shaping the locational preferences and formation of entertainment areas in the urban scale are determined in the city of Ankara.

1. GİRİŞ
Serbest zaman, yaşam zorunlulukları ve biçimsel görevinin dışında istediği yönde kullanabildiği süredir [1]. Rekreasyon ise kişinin bu süreyi rahatlamak, bilgisini ve topluma katılımını artırmak için, yaratıcı kapasitesini harekete geçirerek herhangi bir etkinliğe kendi isteğiyle katılmasıdır [2]. Eğlenme, dinlenme ile birlikte beraberlik, arkadaşlık, sosyal etkileşim gibi toplumsal ve kişisel doygunluğa erişimle psikolojik gereksinmeleri giderme aracı olarak, diğer rekreasyon etkinlikleriyle aynılaşmaktadır. Ancak, kişiyi mutlu eden, neşelendiren ve zevk vererek hoşça vakit geçirmesini sağlayan bir eylem biçimi olarak farklılaşmaktadır.

Ekonomik verimliliğin artması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesiyle artan serbest zaman süresini, eğlenerek değerlendirmenin, kentsel yaşamın önemli bir parçası olduğu söylenebilir. Bu nedenle, eğlenme olanaklarının ve mekanlarının yaratılması, kent mekanını düzenlemenin bir parçasıdır. Kentsel mekanın düzenlenmesi ise topluma egemen olan iktidarın, siyasal kültürünü, ülkenin ekonomik düzeyini ve hatta dünya içindeki yerini de yansıtır [3]. Dolayısıyla, eğlence mekanlarının, kentsel ölçekteki konumunun ve niteliğinin belirlenmesinde -diğer kentsel işlev alanlarında olduğu gibi- iktidarın inisiyatifleri, kent planlama kararları gibi farklı mekanizmalar söz konusudur.
Etkinliği süregelen modern planlama anlayışı, herkes için adil ve geçerli olan doğruları ve böylece geliştirilen kentsel standartları benimseyerek ve bunları dayatarak, mekan üzerinde hakimiyet kurmayı hedefler. Bu hakimiyetin günlük hayat içinde ve üzerinde, toplumsal hegemonyanın temel ve kapsayıcı bir kaynağı ve aracı olduğu bilinmektedir. Her toplumda ideolojik ve politik hegemonya, kişisel ve toplumsal yaşantının maddi bağlamına veya kamusal mekanları denetleme kapasitesine dayanır. Diğer bir deyişle, mekana kazandırılan anlamla yada kamusal olma gücüne göre, tüketilme biçimi ile mekan ve zamanın nesnel özelliklerinde meydana gelen değişikliklerin denetimi, toplumsal iktidarın korunmasında ve devamlılığında önem kazanmaktadır [4]. İktidarın kentsel mekandaki belirleyici etkinliği ise iktidarın dünya görüşü ile kullanıcının özdeşleşmesiyle olanaklıdır. Dolayısıyla, iktidarın mekan üzerindeki hakimiyeti, toplumun zorunlu ve serbest kültür değişimini benimseme süresine, düzeyine veya ötekiler'in bu değişime direnme gücüne ve toplumun farklı kesimlerinin ekonomik ve teknolojik gelişmedeki paydaşlık durumuna kısaca toplumun kendine özgü koşullarına göre değişkendir. Eşdeyişle, eğlence mekanlarının kentsel mekanda yer seçimi, aktivite türü, fiziksel biçimlenişi, yapı formu ve büyüklüğünün belirlenmesinde, sadece iktidarın inisiyatifleri değil kullanıcı tercihleri de söz konusudur. Bu yönlenme ile bu çalışmada, kamusal nitelikli eğlence mekanları, Ankara'nın Cumhuriyetle yeniden kuruluşundan bugüne, bu mekanların değişim ve gelişiminde de izlenebilen, farklı dönemlerde irdelenmektedir.
İlk dönem, Cumhuriyet'in modernleşmeyi esas alan resmi ideolojisine göre zorunlu olan kültür değişiminin, ülke genelinde benimsenmesi ve kentsel pratiklere aktarılmasında, eğlence mekanlarının etkin bir araç olduğu süreçtir. Böylece Cumhuriyet rejimi, ideolojisine uygun mekanlar yaratarak, kalıcılığını göstermede ve radikal reformlarla gündelik yaşamın modernleştirilmesinde, eğlence mekanları sosyal bir okul görevi üstlenmiştir.
1930'lu yıllara kadar bu anlayış, siyasi kararlarla yada devletçi-seçkin grubun baskılarıyla beslenmiştir. Yeni rejimin uygulama alanı ise, model bir kent olması beklenen başkent Ankara'dır. Ankara'nın bu misyonunun, kent planlama kararlarıyla da desteklenmesi, siyasal erkin tek partide olduğu 1950'li yıllara kadar sürdürülmeye çalışılmıştır.
Sonraki dönem, modernleşme heyecanının azaldığı 1950-70 yılları arasındaki dönemdir. Bu dönemde, hızlı kentleşme ve süregelen serbest kültür değişimlerine koşut olarak, ülkenin genel koşullarıyla birlikte, eğlence anlayışı ve mekanları da değişmiştir. Bu değişim, 80li yıllara kadar, liberalleşme eğilimleri ve ülke genelinde yaşanan kaosla birlikte, kentsel mekanda yaşanan dönüşümler, eğlence mekanlarına da yansıması ile devam etmiştir [5]. 1980 sonrasında ise yeni ekonomik düzen ve teknolojik gelişmelerle biçimlenen eğlence merkezleri, kente eklemlenen değil, kentsel gelişmeyi güçlendiren araçlar olmuşlardır.
Cumhuriyetin ilk yılları olarak tanımlanan 1923-30 yılları sonrasındaki dönemlerde, eğlence mekanlarının oluşumu, fiziksel yapı varlığından hareketle, bu yapılanma ve arkasındaki siyasal, ekonomik ve sosyal güçlere, ideolojik ve politik hegemonyaya ve bu hegemonyayı kabul edenlerin yada ret eden öteki'lerin duruşlarına dayandırılmaktadır. Sonuçta, genelleme yapma iddiası taşımamakla birlikte, kamusal nitelikli eğlence mekanlarının oluşumundaki etkenler -Ankara Kenti üzerinde- kent planlama ile ilişkilendirilerek tanımlanmaktadır.

Nevin GÜLTEKİN ve Dilşen ONSEKİZ*
Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Gazi Üniversitesi, 06570 Maltepe, Ankara,
Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, Mimarlık Fakültesi, Erciyes Üniversitesi, Kayseri
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg entertainment areas and spaces.jpg (33,7 KB (Kilobyte), 1625x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 137-144.pdf (487,7 KB (Kilobyte), 190x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ankara, eğlence, kentinde, mekanlarının, oluşumu, seçimi, yer

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 13:55 .