Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mimarlık Fakültesi > Şehir ve Bölge Planlama Bölümü > Kent Merkezlerinin Oluşumunda Alansal Gömülülük : Konya Tarihi Kent Merkezi

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü hakkinda Kent Merkezlerinin Oluşumunda Alansal Gömülülük : Konya Tarihi Kent Merkezi ile ilgili bilgiler


Kent Merkezlerinin Oluşumunda Alansal Gömülülük: Konya Tarihi Kent Merkezi-Territorial Embeddedness In The Formation Of City Centers: The Historical City Center Of Konya Kurumsalcı yaklaşım, sosyo-iktisadi ve sosyo-kültürel mekan oluşum süreçlerinin

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.04.10, 11:02
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: May 2006
İletiler: 1.665
kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Kent Merkezlerinin Oluşumunda Alansal Gömülülük : Konya Tarihi Kent Merkezi

Kent Merkezlerinin Oluşumunda Alansal Gömülülük: Konya Tarihi Kent Merkezi-Territorial Embeddedness In The Formation Of City Centers: The Historical City Center Of Konya
Kurumsalcı yaklaşım, sosyo-iktisadi ve sosyo-kültürel mekan oluşum süreçlerinin kavranmasında, zamansallığın ve mekansallığın önemini vurgulamaktadır. Bu bakımdan, kent merkezleri, kurumsalcılığın en önemli mekansal çözümleme alanları olarak değerlendirilebilir. Kurumsalcı bir çerçeve içinde bu merkezlerin gömülülüğü, zamana ve mekana bağımlı fiziki, sosyo-kültürel ve iktisadi etkenlerin karşılıklı etkileşimde bulunduğu bir yapıda oluşum gösterir. Konya tarihi kent merkezinin oluşumu, Türkiye'deki tarihi kentlere ve Konya'ya özgü belirli sosyo-mekansal kalıpların şekillendirdiği bir gelişim süreci içerisinde ele alınabilir. Bu açıdan, kurumsalcı teorik çerçeve içindeki bir mekansal çözümleme, kurumsalcılığın deney alanı Konya tarihi kent merkezinin oluşum sürecinin açıklanmasında temel alınmaktadır.

In the comprehension of the constitution processes of socio-economic and socio-cultural space, the institutional approach emphasizes the importance of temporality and spatiality. From this viewpoint, city centers can be evaluated as the most important areas of spatial analysis in institutionalism. Within an institutional framework, the embeddedness of these centers appear to constitute in a structure in which there are an interaction between physical, socio-cultural and economic factors dependent on time and space. The formation of the historical city center in Konya can be discussed in a development process shaped by certain socio-spatial patterns specific both to the historical cities in Turkey and to Konya. In that respect, a spatial analysis within an institutional theoretical framework is taken as a basis in the explanation of the formation process of the historical city center in Konya as an experimental area of institutionalism.

1. GİRİŞ
Kent merkezleri kurumsalcı yaklaşımın en önemli deney alanlarıdır. Gömülülük, böyle bir deney alanı içerisinde, sosyo-iktisadi ve sosyo-kültürel mekan oluşum süreçleriyle, belirli mekansal elverişliliklerin birikim ve sağlamlaşma süreçlerini açıklamada temel kavramlardan biridir. Bölgelerin olduğu kadar kentsel alanların da "şans, kaza eseri veya davranışsal olmayan olaylar sonucu oluşmuş" işlevsel veya fiziki üstünlüklerinden bahsedilebilir [1]. Bu üstünlüklerin oluşumunda, bilinçli eylemlerin de önemli rolleri vardır ve bu bir anlamda konumsal elverişliliklerin dayattığı bir sağlamlaşma süreci olarak da görülebilir. Kent merkezlerinin kurumsalcı çözümlemeye konu olmasında, hem bu üstünlüklerin birikim sürecinin merkezinde yer almalarının hem de fiziki sınırlardan bağımsız sosyal ve kültürel yapılarının [2] önemli rolleri vardır.
Kent merkezlerinde fiziki, sosyal ve kültürel altyapı unsurlarının oluşturduğu ana yapı, kurumsal sistemin kendisidir. Jessop [3], kurumsal değişimle ilgili geliştirdiği stratej ik-ilişkisel yaklaşımda, kurumsal yapının zaman ve mekan bağımlılığına dikkat çekmektedir:
"...[B]ütün yapılar (bütün kurumlar) kesin mekan-zamansal uzantılara sahiptir. Onlar özel yerlerde ve özel zamanlarda ortaya çıkarlar, bir yada birden fazla ölçek üzerinde işlev görürler ve eylemin belirli zamansal ufuklarıyla, sosyal ilişkileri uzatan ve mekan-zamandaki olayları sıkıştıran belirli kapasiteler ile kendi özel mekansal ve zamansal ritimlerine sahiptirler... [B]ütün yapılar (bütün kurumlar) eylemin belirli mekansal ve zamansal ufuklarının benimsenmesine ayrıcalık sağlarlar... ya da [eylemin] yapısal seçiciliklerini, dönüştürürler."
Belirli mekan-zamansal ufukların ortaya çıkmasında ve yapısal seçiciliklerin dönüşümde önemli rol oynayan kurumsal yapı, bir anlamda kimi alanların gömülülüğüne zemin hazırlamaktadır. Mekan-zamansal ufuklar, tarihsel süreçlere paralel, zamana bağlı mekansal değişimler aralığı olarak görülebilir. Bu aralıktaki mekan-zaman eşleşmeleri, kurumsal yapının sunduğu kısıtlayıcı veya sağlamlaştırıcı etkenler sonucu belirleyici olurlar. İşte bu belirleyicilik, alansal gömülülüğün oluşumunu açıklamaktadır. Eylemlerin yapısal seçiciliklerinin dönüşümü, en uygun mekan-zaman eşleşmelerinin sonuçları olarak görülebilirler. Bu da bir bakıma belirli mekanların gömülülüğünü belirleyen etkenlerin, sınırları önceden çizilmiş bir yörünge boyunca şekillenmesi anlamına gelebilir.
Mekan ve zaman ilişkilerine dönük bu kurumsal çözümlemenin kent merkezlerinin alansal gömülülük (territorial embeddedness) süreçleri açısından anlamı; belirli tarihsel dönemlerde kurumsal yapı tarafından belirlenen zamana bağlı mekansal üstünlük veya zayıflıkların birikimsel olduğudur. Kentin bir bölgesinin merkez olarak biçimlenmesi ve bu merkezin yersel kilitlenmesi (locational lock-in), belirli fiziki, sosyal, kültürel veya iktisadi üstünlüklerin birikimine bağlıdır. Bu, biriken nedenleme (cumulative causation) sürecinin bu merkezlerin oluşumundaki rolünü vurgulamak demektir. Bu bağlamda, alansal gömülülük bu birikim sürecinin bir sonucu olarak görülebileceği gibi, aynı zamanda devam eden, zamana ve mekana bağımlı bir sağlamlaşma veya zayıflama süreci olarak da tanımlanabilir. Bu makalede, Konya kent merkezinin kurumsal çözümlemesi bu süreç ve sonuç ayrımı üzerine kurgulanmıştır. Merkezin sosyo-kültürel ve iktisadi ağırlıkları, gömülülük süreci içerisinde değerlendirilirken, bugüne ulaşmış kimi fiziki ve işlevsel kalıcılılıklar da gömülüğün bugünkü resmini vermektedir. Mevcut ulaşım omurgası ve merkezin geleneksel sınırları bu fiziksel kalıcılıkların birer örneğidir. Bu da yersel kilitlenme olgusunun Konya örneğindeki ifadesidir.

1.JPG
Ümmügülsüm TER ve Oğuz ÖZBEK
Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Selçuk Üniversitesi, 42079 Selçuklu, Konya
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf DERGI2005 V20 NO4 _sayfa 527-536_.pdf (627,8 KB (Kilobyte), 69x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
alansal, gömülülük, kent, konya, merkezi, merkezlerinin, oluşumunda, tarihi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 05:12 .