Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mimarlık Fakültesi > Şehir ve Bölge Planlama Bölümü > Kuzey Kıbrıs'ta Konut Çevreleri Ve Yasal Çerçeve

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü hakkinda Kuzey Kıbrıs'ta Konut Çevreleri Ve Yasal Çerçeve ile ilgili bilgiler


Kuzey Kıbrıs'ta Konut Çevreleri Ve Yasal Çerçeve-Legal Frameworks And Housing Environments In North Cyprus Yaşanabilir, kaliteli ve kimlikli konut çevreleri planlanması ve tasarımı mimarlık ve ilgili meslek dallarının başta gelen

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 09.11.10, 13:42
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: May 2006
İletiler: 1.665
kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Kuzey Kıbrıs'ta Konut Çevreleri Ve Yasal Çerçeve

Kuzey Kıbrıs'ta Konut Çevreleri Ve Yasal Çerçeve-Legal Frameworks And Housing Environments In North Cyprus
Yaşanabilir, kaliteli ve kimlikli konut çevreleri planlanması ve tasarımı mimarlık ve ilgili meslek dallarının başta gelen görevlerindendir. Konut çevrelerinin biçimlenmesi, doğal ve iklimsel çevre özellikleri yanında, sosyal, kültürel, ekonomik ve politik koşullarla da doğrudan bağlantılıdır. Bu makalede sunulan çalışma, yasa ve yönetmeliklerin konut çevrelerinin oluşumu üzerindeki etkisini ortaya koymak üzere kurgulanmış ve konuya yönelik ana tartışma noktaları, Kuzey Kıbrıs örneğinde ele alınmıştır.
Kuzey Kıbrıs'ta planlama olgusuna bakıldığında, ortaya çıkan tablonun, çağdaş planlama anlayışlarından oldukça uzak bir noktada olduğu iddia edilebilir (Hoşkara ve Hoşkara, 2007). Ada'da Annan çözüm planının ilk görüşülmeye başlandığı 2001 yılından başlamak üzere ise, "hızlı bir yapılaşma süreci" başlamış, konut yapılanmalarının ağırlıklı olduğu inşaat sektöründe gözle görülür bir canlılık ortaya çıkmış ve, mimari ve kentsel çevreler gelişmeye ve zenginleşmeye başlamıştır. Ancak, bu durum karşısında, Kuzey Kıbrıs'ta, kentsel ve kırsal yerleşim alanlarındaki bu hızlı gelişim ve büyümeye karşı önlem almaya, planlamanın, mevcut yasa ve yönetmeliklerin hızı yetmemiştir. Kentler, hızlı büyüme, yoğun, yaygın ve düzensiz bir gelişme ile karşı karşıya kalmış, özellikle Girne ve Gazimağusa gibi kıyı kentlerinde ve/veya Dip Karpaz bölgesinde olduğu gibi diğer doğal gelişim alanlarında, çevre tahrip olmaya başlamıştır. Bir yandan, hiç bir geleneksel, iklimsel, sosyal ve kültürel kimlik öğesi göz önüne alınmaksızın yapılan ek inşaatlarla - özellikle yeni konut gelişimleriyle - geleneksel çevreler kimliklerini yitirme durumuna gelmiş; diğer yandan yine benzer şekilde, sadece rant kaygısıyla inşa edilen yeni yaşam çevreleri doğal çevreye olumsuz girdiler olarak eklenmiştir. Bunun sonucunda, "sosyal yaşam çevrelerinin ve dolayısıyla kamusal açık alanların kalitesi, komşuluk ilişkileri, geçirgenlik, okunabilirlik, bütünlük, çeşitlilik gibi estetik değerler düşünülmeden tasarlanan bu yeni yaşam çevreleri, çağdaş mimarlık ve planlama ortamlarının gündeminde ve en odak noktasında bulunan ekolojik kaygılardan ve, sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden uzak, plansızca gelişmektedirler." (Hoşkara ve Hoşkara, 2007, 53-61).
Bu makalede sunulan çalışmanın amacı Kuzey Kıbrıs'ta mevcut yasa ve yönetmeliklerin hızla gelişmekte olan konut çevreleri üzerindeki etkisini irdeleyerek bu çevrelerin geleceğe yönelik planlama ve tasarım ilkeleriyle ilgili bir tartışma ortamı yaratmaktır. Bu hedef doğrultusunda makale yedi ana bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümde makalenin temel fikri yanında araştırma noktaları açıklanarak problem ortaya konmaktadır. Üçüncü bölümde Kuzey Kıbrıs'taki mevcut konut sorununun tarihi süreç içindeki gelişimi, adada dönüm noktası olan ingiliz döneminden 1980'lere kadar olan zaman aralığında, ele alınarak incelenmektedir. Dördüncü bölümde konutla ilişkili mevcut yasal çerçeve içinde kanun ve yönetmelikler değerlendirilerek tartışılmaktadır. Beşinci bölümde ise 1980'den günümüze kadar olan zaman aralığında konut gelişimi varolan yasal çerçeveye referans verilerek değerlendirilecektir. Kuzey Kıbrıs'taki konut sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkan tartışma alanlarının saptanması altıncı bölümün kapsamında yer almaktadır. Sonuç bölümünde ise Kuzey Kıbrıs'taki konut çevrelerinin geleceğine yönelik bazı önerilere yer verilmektedir. Analitik ve eleştirel bir bakış açısıyla ele alınan bu çalışmada dökümantasyon ve gözleme dayalı araştırma yöntemleri benimsenmiştir.
Çalışma sonucunda gelinen noktada, konut çevrelerinin, varolan planlama sistemi ile kentin büyüme ve gelişimiyle ilgili yasa ve yönetmelikler doğrultusunda biçimlendikleri yorumu yapılabilir. Planlama sisteminin güvenilirliğinin artırılmaması; uygulanmasına yönelik toplum içerisinde net bir ortamın oluşamaması; düzenli ve uygun arazi kullanımı ve gelişimine olanak vermemesi; yasal planlama kuralları ve yönetmeliklerinin yetersiz olması, uygun olamaması, ya da yönlendirme, kontrol etme veya yapım gelişimini denetleme konularında hantal olması; tasarım detaylarının geliştirilmesi yönünde eksiklik; ve planlama politikaları, yasa ve yönetmeliklerinin yüksek kaliteli, toplu kullanıma uygun, çağdaş yaşamı destekleyen mekansal çözümlemeler, kompasite, uygun fiyatlılık, iş ve eğlence tesisleri, toplu taşıma araçlarına ve açık yeşil alanlara ulaşım kavramlarıyla karakterize edilebilecek -şehir köyleri- gibi yaklaşımları özendirmemesi koşullarında, kaotik konut çevrelerinin oluşması kaçınılmazdır. Tüm bu sıralanan karmaşık sorunlar, Kuzey Kıbrıs'taki konut çevreleri için geçerlidir; varolan konut yapılanmalarının fiziksel, çevresel ve sosyal kalitelerinin beklenenin altında ve kimlikten yoksun olmalarının önde gelen nedenleridir. Kuzey Kıbrıs'ta bu durumun tersine döndürülebilmesi, daha yaşanabilir ve kaliteli konut ve yaşam çevreleri oluşturulabilmesi, öncelikle mevcut yasa ve yönetmeliklerin çağdaş, stratejik planlama anlayışla yenilenmesiyle olanaklıdır.

This article aims to explore the effects of laws and regulations on the
development of housing environments in North Cyprus, with the aim
of opening up some discussions on their future design and planning.
Accordingly, the article consists of seven main sections. In the first two, the main and the general concepts of the article are defined, the research field is explained and the problem is specified. In the third section, the issue of housing in North Cyprus, concentrating on its historical development, starting from the British period which is a breaking point on the Island, until 1980s, is presented. In the fourth section, the legal framework, i.e. laws and regulations related to housing is narrated and discussed and in the fifth one, the development of housing after 1980s up-to-date is evaluated mainly by referring the existing legal framework. In the sixth part, some discussion points based on the problems of housing in North Cyprus are set up and finally in the concluding part, some concluding remarks are presented. The methodology followed for the purpose of the research presented in this article is mainly documentary and observative.
1.JPG

Şebnem ÖNAL HOŞKARA, Banu TEVFİKLER ÇAVUŞOĞLU,
and Zehra ÖNGÜL
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf index8.pdf (1,47 MB (Megabyte), 14x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
çerçeve, çevreleri, konut, kuzey, kıbrıs'ta, yasal

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 13:41 .