Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Fen Edebiyat Fakültesi > Biyoloji Bölümü > Işgın (Rheum ribes L.) Bitkisindeki A, E ve C Vitaminleri ile Selenyum Düzeylerinin Araştırılması

Biyoloji Bölümü hakkinda Işgın (Rheum ribes L.) Bitkisindeki A, E ve C Vitaminleri ile Selenyum Düzeylerinin Araştırılması ile ilgili bilgiler


Işgın (Rheum ribes L.) Bitkisindeki A, E ve C Vitaminleri ile Selenyum Düzeylerinin Araştırılması-A Study of the Levels of Vitamins A, E and C and Selenium in Rhubarb (Rheum ribes

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 27.04.10, 18:24
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: Nov 2006
İletiler: 1.906
bilimsel yakında çok ünlü biri olacak!bilimsel yakında çok ünlü biri olacak!
Standart Işgın (Rheum ribes L.) Bitkisindeki A, E ve C Vitaminleri ile Selenyum Düzeylerinin Araştırılması

Işgın (Rheum ribes L.) Bitkisindeki A, E ve C Vitaminleri ile Selenyum Düzeylerinin Araştırılması-A Study of the Levels of Vitamins A, E and C and Selenium in Rhubarb (Rheum ribes L.)
Elazığ ve Tunceli yöresinde farklı rakımlarda toplanan taze ışgın (Rheum ribes L) sürgünlerinde-ki A, E ve C vitaminleri ile selenyum düzeyleri araştırılmıştır. Vitamin düzeyleri High Performance Li¬quid Chromatography (HPLC) ile, selenyum miktarı ise florimetre ile tespit edilmiştir.
Elde ettiğimiz sonuçlara göre ışgın sürgünlerindeki A, E ve C vitaminleri ile selenyum düzeylerinin sı¬rasıyla 0,255 ± 0,019 - 0,363 ± 0,015 pg . gr-1, 0,614 ± 0,014 - 0,765 ± 0,021 pg.gr-1, 197,6 ± 10,47 - 282,3 ± 17,46 pg. gr-1, 98,6 ± 6,88 - 141 ± 10,01 pg . kg-1 arasında değiştiği belirlen¬miştir. Ayrıca yüksek rakımlı ortamlarda yaşayan bitkilerdeki antioksidan vitamin düzeylerinin düşük rakımlı ortamlarda yaşayanlara göre daha fazla olduğu görülmüştür. Bitkinin bu şekilde strese bağlı ola¬rak artış gösteren serbest radikallere karşı antioksidan vitamin düzeyini arttırarak mukavemet kazan¬dığı sonucuna varılmıştır. Materyaldeki Se içeriği ise beslenme açısından yeterli düzeydedir.

The levels of vitamins A, E and C and selenium in young shoots of Rheum ribes L. collec¬ted at various altitudes from Elazığ and Tunceli Basins were examined experimentally. The vitamin le¬vels and the amount of selenium were determined by HPLC and fluorometers.
It was determined that the levels of A, E and C vitamins and selenium in the young shoots of Rheum ribes L. were in the ranges of 0.255 ± 0.019 - 0.363 ± 0.015 pg.gr-1, 0.614 ± 0.014 - 0.765 ± 0.021 pg.gr-1, 197.6 ± 10.47 - 282.3 ± 17.46 pg .gr-1, 98.6 ± 6.88 - 141 ± 10.01 pg . kg-1 res¬pectively. It was found that the amount of antioxidant vitamins in plants growing at high altitudes was higher than that in plants growing at low altitudes. It was concluded that the plants increased their re¬sistivity by increasing their antioxidant vitamin levels in opposition to the free radicals increasing with stress. The amount of selenium in the materials was found to be sufficient in terms of nutrition.
1.JPG
Giriş
Işgın (Rheum ribes L.) Polygonaceae familyasından çok yıllık otsu bir bitki olup İran - Turan fitocoğrafik bölge elementidir. Filistin, Lübnan, Ermenistan, Kuzey Irak ve İran gibi ülkelerle yur¬dumuzun Doğu Anadolu (Ağrı, Bingöl, Elazığ, Hakkari, Kars, Van ve Sivas) bölgesinde bulundu¬ğu kaydedilmektedir(1). Kayalık ve çakıl yamaçlarda yetişir. 40 cm yüksekliğe kadar büyüyebi-len sürgünler tabanda yapraklı, üstte yapraksızdır. Bu sürgünler ve yaprak sapının taze olarak tüketimi oldukça yaygındır. Ayrıca pişirilmek suretiyle de değişik yemeklerinin yapıldığı bilinmek¬tedir. Bu bitkinin yaprak ve gövdesinin ekşi lezzetli olduğu, mideyi kuvvetlendirdiği, kusmayı ön¬lediği ve kabız etkiye sahip olduğu belirtilmektedir (2).
Bilindiği gibi vitaminler çeşitli biyokimyasal işlevler için gerekli olan ve genellikle vücutta sen¬tez edilemedikleri için diyetle alınması zorunlu olan besin maddeleridir. Özellikle yeşil bitkiler bu besinlerin ana kaynaklarıdır. Diyette vitaminlerin yokluğu veya nispeten yetersiz oluşları çeşitli hastalıklara yol açmaktadır (3). Son zamanlarda biyokimyasal ara ürünler ve stres sonucu olu¬şan serbest radikallerin birçok hastalıkla ilişkili olduğunun tesbit edilmesi antioksidan vitaminle¬re karşı olan ilgiyi arttırmıştır (4, 5).
Hücrenin serbest radikallere karşı enzimatik ve nonenzimatik olmak üzere iki korunma me¬kanizması vardır (6). Süperoksit radikalleri enzimatik dismutasyonla temizlenir (7, 8). Antioksi-dan olarak bilinen bileşikler ise organizmada oksijen radikallerinin temizlenmesini sağlarlar. Bu kimyasal bileşiklerin en önemlileri A, E ve C vitaminleridir (9). Enzimatik korunma mekanizma¬larından biri de glutatyon peroksidazdır (10). Glutatyon peroksidazın kofaktörü ise selenyum¬dur. Ayrıca Se ile E vitamini arasında bir ilişki olduğu da belirtilmektedir (11, 12).
Işgın'ın nispeten strese yol açabilecek (taşlık, kayalık, yükseklik) habitatlarda yaşaması, biz¬de bu bitkinin antioksidan vitaminler bakımından zengin olabileceği kanısını uyandırmıştır. Diğer taraftan doğal vitamin kaynaklarına olan rağbet günümüzde artarak devam etmektedir. Bu dü¬şüncelerden yola çıkarak ışgın sürgünlerindeki A, E ve C vitaminleri ile Se elementinin miktarı tesbit edilmeye çalışılmıştır. Böylece özellikle yöre halkı tarafından çiğ veya değişik yemekleri ya¬pılarak tüketilen bu bitkinin bilinmeyen bir yönü ele alınarak konu aydınlatılmaya çalışılmıştır.

Ömer MUNZUROĞLU
Fırat Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü, Elazığ-TÜRKİYE
Fikret KARATAŞ
Fırat Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Kimya Bölümü, Elazığ-TÜRKİYE
Nazmi GÜR
Fırat Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü, Elazığ-TÜRKİYE
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf biy-24-3-2-9903-1.pdf (140,3 KB (Kilobyte), 7x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
(rheum, araştırılması, bitkisindeki, düzeylerinin, işgın, l.), ribes, selenyum, vitaminleri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 18:27 .