Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Fen Edebiyat Fakültesi > Biyoloji Bölümü > Manyas (Kuş) Gölündeki Tatlısu Kolyosu (Chalcalburnus Chalcoıdesynun Parazit Faunası Üzerine İncelemeler Ve Türkiye Helminth Faunası İçin Yeni Bir Tür Kaydı (Dactylogyrus Chalcalburnı)

Biyoloji Bölümü hakkinda Manyas (Kuş) Gölündeki Tatlısu Kolyosu (Chalcalburnus Chalcoıdesynun Parazit Faunası Üzerine İncelemeler Ve Türkiye Helminth Faunası İçin Yeni Bir Tür Kaydı (Dactylogyrus Chalcalburnı) ile ilgili bilgiler


Manyas (Kuş) Gölündeki Tatlısu Kolyosu (Chalcalburnus Chalcoıdesynun Parazit Faunası Üzerine İncelemeler Ve Türkiye Helminth Faunası İçin Yeni Bir Tür Kaydı (Dactylogyrus Chalcalburnı)-Observations on the Parasite Fauna of Danube Bleak (Chalcalburnus

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 07.11.10, 11:22
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: Nov 2006
İletiler: 1.906
bilimsel yakında çok ünlü biri olacak!bilimsel yakında çok ünlü biri olacak!
Standart Manyas (Kuş) Gölündeki Tatlısu Kolyosu (Chalcalburnus Chalcoıdesynun Parazit Faunası Üzerine İncelemeler Ve Türkiye Helminth Faunası İçin Yeni Bir Tür Kaydı (Dactylogyrus Chalcalburnı)

Manyas (Kuş) Gölündeki Tatlısu Kolyosu (Chalcalburnus Chalcoıdesynun Parazit Faunası Üzerine İncelemeler Ve Türkiye Helminth Faunası İçin Yeni Bir Tür Kaydı (Dactylogyrus Chalcalburnı)-Observations on the Parasite Fauna of Danube Bleak (Chalcalburnus chalcoides) from Lake Manyas (Kuş), and a New Record (Dactylogyrus chalcalburni) for Helminth Fauna of Turkey
Ocak-1997, Kasım-1998 tarihleri arasında gerçekleştirilen bu çalışma sonucunda, Türkiye helminth faunası için yeni kayıt özelliği taşıyan bir helmint türü (Dactylogyrus chalcalburni, Monogenea), Manyas (Kuş) Gölü balık faunasında yer alan türlerden Chalcalburnus chalcoides'in solungaç filamentlerinde belirlenmiştir. Araştırma kapsamında incelenen 118 Chalcalburnus chalcoides bireyinde toplam 232 adet Dactylogyrus chalcalburni kaydedilmiş, ilgili türün morfolojik-anatomik yapıları şekillerle ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Ayrıca D.chalcalburnV nin enfeksiyon yoğunluğu, mevsimlere ve balık boyuna göre ele alınarak çizelgeler yardımıyla değerlendirilmiş olup, en belirgin parazit yoğunluğu sonbaharda meydana gelirken yaz aylarında ise minimum seviyede parazit olgusuna rastlanılmıştır.
In this study, parasites of the following fish species were investigated in Lake Manyas (Kuş) from January-1997 to November-1998. At the end of this research, (Dactylogyrus chalcalburni, Monogenea) were found on the gills of Chalcalburnus chalcoides. During the study, in 118 fish specimens of C.chalcoides was investigated and total of 232 Dactylogyrus chalcalburni was recorded from fish. Morphologic, anatomic and characteristic structure of the parasite species were described using figures. In addition to, infection density of the parasites were analysed using seasonal and fish size distribution result for the fish. During the research, Dactylogyrus chalcalburni number was sharply increased in autumn and, the parasite specimens appeared in low number as a less community in summer.
Giriş
Monogenea'da büyük bir grubu oluşturan Dactylogyrus'lar, cyprinidae'deki balıkların solungaç, deri ve yüzgeçlerinde bulunan en yaygın helmint türlerinden biridir. Dactylogyrus türlerinin balıklarda meydana getirdikleri enfeksiyonun, mevsime ve balık boyuna göre değişimleri birçok araştırıcı tarafından incelenmiştir (11, 14, 19). Söz konusu parazitler hakkında önemli çalışmaları bulunan Bykhovskaya ve ark. (9), çevresel etkenlerden güneş ışığının Dactylogyrus larvalarında büyük oranda ölüme neden olduğunu ifade ederken, diğer bir araştırıcı (7) Dactylogyrus'ların balıklarda büyümede yavaşlamaya hatta ölümlere neden olduğuna değinmektedir. Türkiye'de ise Dactylogyrus'larla ilgili olarak gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda; Sapanca ve Apolyont göllerindeki Rutilus rutilus, Cyprinus carpio ve Bilicca bjoerkna'da D.extensus ile D.sphyrna'nın varlığı belirlenmiştir (2, 17, 22).
Su ürünlerinin çeşitliliği açısından oldukça zengin bir biyotop olan Kuş Gölü, ekonomik yönden de büyük bir öneme sahiptir. Bu güne kadar Kuş (Manyas) Gölü ile ilgili birçok alanlarda çalışmalar yapılmış (1, 3, 4, 5, 6, 10, 23), fakat göldeki balıkların helmint faunasının belirlenmesine yönelik herhangi bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Mevcut çalışmayla, Türkiye helmint faunası için yeni kayıt özelliği taşıyan D.chalcarburnV nin morfolojik ve anatomik özellikleri tanımlanmış, parazitin konak canlıdaki değişimi mevsimlere ve balık boy uzunluğuna göre değerlendirilmiştir.

M. Oğuz ÖZTÜRK F. Naci ALTUNEL
Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü, Afyon
Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü, Bursa
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: gif video.gif (13,2 KB (Kilobyte), 2x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf Makale-1.pdf (105,0 KB (Kilobyte), 5x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
(chalcalburnus, (dactylogyrus, (kuş), chalcalburnı), chalcoıdesynun, faunası, gölündeki, helminth, kaydı, kolyosu, manyas, parazit, tatlısu, tür, türkiye, üzerine, ıçin, yeni, ıncelemeler

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 22:24 .