Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Fen Edebiyat Fakültesi > Biyoloji Bölümü > Artemisia absinthium L. (Pelin)un Antimikrobiyal Aktivitesi

Biyoloji Bölümü hakkinda Artemisia absinthium L. (Pelin)un Antimikrobiyal Aktivitesi ile ilgili bilgiler


[coverattach=1] Artemisia absinthium L. (Pelin)un Antimikrobiyal Aktivitesi-Antimicrobial Activity of Artemisia absinthium L. Bu çalışmada, Artemisia absinthium L.'dan hazırlanan etil asetat, aseton, koroform ve etanol ekstrelerinin antimikrobiyal aktiviteleri disk difüzyon yöntemiyle

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.04.09, 09:24
Profesör
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nereden: Dünyalı
İletiler: 8.024
Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.
Standart Artemisia absinthium L. (Pelin)un Antimikrobiyal Aktivitesi

[coverattach=1]Artemisia absinthium L. (Pelin)un Antimikrobiyal Aktivitesi-Antimicrobial Activity of Artemisia absinthium L.


Bu çalışmada, Artemisia absinthium L.'dan hazırlanan etil asetat, aseton, koroform ve etanol ekstrelerinin antimikrobiyal aktiviteleri disk difüzyon yöntemiyle test mikroorganizmalarına karşı denenmiştir. Test mikroorganizmaları olarak Aeromonas hydrophila ATCC 7966, Listeria monocytogenes ATCC 19117, Escherichia coli ATCC 11230, Enterobacter aerogenes ATCC 13048,Corynebacterium xerosis CCM 2824, Corynebacterium glutamicum ATCC 13022, Proteus vulgaris ATCC 8427, Serratia marcescens NRRL 3284, Bacillus cereus ATCC 7064, Bacillus subtilis ATCC 6633, Bacillus brevis ATCC 9999, Bacillus sphaericus, Bacillus megaterium DSM 32, Bacillus thurigiensis, Mycobacterium smegmatis CCM 2067, Sarcina lutea, Micrococcus luteus LA 2971, Staphylococcus aureus ATCC 6538P, Stapylococcus epidermidis NRRL B-4877, Alcaligenes faecalis CCM 3763, Alcaligenes eutrophus, Salmonella parathyphi B, Salmonella thyphi ATCC 19430, Salmonella thyphimurium CCM 5445, Klebsiella pneumoniae UC57, Micrococcus roseus, Micrococcus flavus ATCC 14452, Citrobacter freundii ATCC 8090, Bordatella bronchiseptica ATCC 4617, Erwinia amylovora, Pseudomonas extorquens, Pseudomonas fluorescens, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Pseudomonas putida, Xanthomonas campestris, Kluyveromyces fragilis NRRL 2415, Candida albicans ATCC 10231, Candida utilis LA 991, Hansenula sp., Rhodotorula rubra, Debaryomyces sp., Saccharomyces crevisiae ATCC9763, Schizosaccharomyces sp., Torulopsis sp. veTorula sp. kullanılmıştır.
Bulgularımıza göre Artemisia absinthium L. ekstrelerinin bazı Gram (+) ve (-) bakterilere karşı antimikrobiyal bir aktivite göstermesine rağmen kullanılan maya kültürlerine karşı antifungal bir aktiviteye sahip olmadığı saptanmıştır.

[coverattach=2]In this study, extracts of Artemisia absinthium L. were prepared with ethyl acetate, acetone, chloroform and ethanol and antimicrobial activities of these extracts were examined on test microorgansims as follows: Aeromonas hydrophila ATCC 7966, Listeria monocytogenes ATCC 19117, Escherihia coli ATCC 11230, Enterobacter aerogenes ATCC 13048, Corynebacterium xerosis CCM 2824, Corynebacterium glutamicum ATCC 13022, Proteus vulgaris ATCC 8427, Serratia marcescens NRRL 3284, Bacillus cereus ATCC 7064, Bacillus subtilis ATCC 6633, Bacillus brevis ATCC 9999, Bacillus sphaericus, Bacillus megaterium DSM 32, Bacilus thurigiensis, Mycobacterium smegmatis CCM 2067, Sarcina lutea, Micrococcus luteus LA 2971, Staphylococcus aureus ATCC 6538P, Stapylococcus epidermidis NRRL B-4877, Alcaligenes faecalis CCM 3763, Alcaligenes eutrophus, Salmonella parathyphi B, Salmonella thyphi ATCC 19430, Salmonella thyphimurium CCM 5445, Klebsiella pneumoniae UC57, Micrococcus roseus, Micrococcus flavus ATCC 14452, Citrobacter freundii ATTC 8090, Bordatella bronchiseptica ATCC 4617 Erwinia amylovora Pseudomonas extorquens, Pseudomonas fluorescens, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Pseudomonas putida,
Xanthomonas campestris, Kluyveromyces fragilis NRRL 2415, Candida albicans ATCC 10231, Candida utilis LA 991, Hansenula sp., Rhodotorula rubra, Debaryomyces sp., Saccharomyces cerevisiae ATCC 9763, Schizosaccharomyces sp., Torulopsis sp., and Torula sp. by Disc diffusion Methods.
As a results of study, we have found that Artemisia absinthium L. revealed antimicrobial activity against some Gram (+) and (-) bacteria but it had no antifungal effect against yeasts used in this study.

Kaynak
Başaran DÜLGER, Murat CEYLAN, Moustafa ALITSAOUS
Uludağ Üniversitesi, Fen-Edeblyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü, Bursa-TÜRKIYE
Emin UĞURLU
Celal Bayar Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakütesi, Biyoloji Bölümü, Manisa-TÜRKIYE

Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg 1.jpg (52,4 KB (Kilobyte), 9x kez indirilmiştir)
Dosya tipi: jpg Artemisia absinthium L..jpg (219,2 KB (Kilobyte), 11x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 26.04.09, 09:26
Profesör
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nereden: Dünyalı
İletiler: 8.024
Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.
Standart Artemisia absinthium L. (Pelin)un Antimikrobiyal Aktivitesi-Antimicrobial Activity of Artemisia absinthium L.

Son yıllarda teknoloji ve tıp ne kadar ilerlerse ilerlesin doğal zenginliklerin tükenmesi ve ekonomik olarak ülkelerin girdikleri çıkmazlar, doğal ürünlerin çok amaçlı kullanılmalarını zorunlu kılmıştır.
Dünya sağlık teşkilatı (WHO)'nın 91 ülkenin farmakopelerine ve tıbbi bitkileri üzerinde yapılmış olan bazı yayınlara dayanarak yaptığı bir araştırmaya göre tedavi amacıyla kullanılan tıbbi bitkilerin toplam miktarı 20.000 civarındadır (1). Bitkilerin mikroorganizmaları öldürücü ve insan sağlığı için önemli olan özellikleri, 1926 yılından bu yana Türkiye'de olduğu gibi diğer ülkelerdeki çeşitli laboratuvarlarda da araştırılmaya başlanmıştır (2-6).
Dünyada olduğu gibi ülkemizde de pek çok araştırıcı halk ilaçlarını değişik açıdan inceleyen çalışmalar yapmıştır ve oldukça önemi sonuçlar elde etmişlerdir (7-12).
Halkımız tanıdığı ve bildiği bitkileri doğadan toplayarak, çeşitli şekillerde bunları değişik hastalıkların tedavisinde kullanmaktadır. Çalışmamızın materyalini oluşturan Artemisia absinthium L. halkımız tarafından "Pelin", "Pelin Otu", "Acı Pelin", "Ak Pelin", "Büyük Pelin", "Şeyh Harosani", "Halep horasani" ve "Doğu Horasani" olarak adlandırılmakta ve değişik kullanım biçimleri bulunmaktadır. Bitkinin halk arasında dahilen dizanteri ve vereme karşı haricen çıbanları iyileştirici olarak kullanıldığı kayıtlıdır (13). Klasik tıbbi eserlerde, bitkinin herbasının midevi, kuvvet verici, iştah açıcı, ateş düşürücü ve idrar arttırıcı olarak eski çağlarda kullanıldığına dair veriler bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu bu etkilerin ancak yüksek dozlarda meydana geldiği saptanmıştır. Bu dozlarda taşıdığı uçucu yağdan dolayı tehlikeli zehirlenmeler yapmaktadır (14). Eskiden bu bitkiden Avrupa ülkelerinde bazı alkollü içkiler yapılmıştır. Ancak bu içkiler kullananlarda müzmin zehirlenmeler ve sinir bozuklukları görülmesi üzerine, 1908 yılından başlamak üzere, bu bitkinin içkilerin içine konulması yasaklanmıştır (15).
Artemisia absinthium L. üzerine yapılan çeşitli çalışmalar sonucunda %0.5 oranında, mavi-yeşil renkli bir uçucu yağ taşıdığı saptanmıştır. Bu uçucu yağın % 30-45'i tuyon, % 15-25'i ise tuyol yapısındadır. Uçucu yağa mavi rengini veren bileşiğin seskiterpen yapısında bir azulen olduğu tespit edilmiş olup bundan başka pinen, felladren ve yine seskiterpenlerden kadinen de içerdiği bulunmuştur. Tuyon ve tuyol zehirli maddeler olup, düşük dozlarda titreme ve halüsinasyon, yüksek dozlarda sara'ya benzer titremeler, bitkinlik ve uyuşukluk ile kendini gösteren bir zehirlenme tablosu ouşturmaktadır. Ayrıca bitkide "absintin" adı verilen zehirli olmayan ve salgı arttırdığı için iştah açan bir acı madde bulunmaktadır. Bitki özellikle bu acı maddeden ötürü, iştah açıcı bir ilaç olarak eskiden beri kullanılmıştır (13-15).
Çeşitli Artemisia türlerinin antimikrobiyal aktiviteleri üzerine birçok çalışma bulunmaktadır. Artemisia absinthium L.'un etanolik ekstraksiyonunun antipiretik etki gösterdiği Ikran ve ark. (16) tarafından gösterilmiştir. Alankararao ve ark. (17-18), Artemisia pallens ve Artemisia vulgaris üzerinde yaptıkları antimikrobiyal aktivite çalışmalarına göre çeşitli çözgenlerle hazırlanan ekstrelerin çeşitli Gram (+) ve Gram (-) bakterilere ve bazı funguslara karşı bir antimikrobiyal etki oluşturduğunu belirtmişlerdir. Artemisia annua üzerinde yapılan bir başka çalışmada bitkinin uçucu yağında pinen, sineol tuyon, tuyil alkol ve geraniol bulunduğu saptanmıştır. Bu uçucu yağın çeşitli bakteri ve funguslara karşı antimikrobiyal etkisinin bulunduğu belirtilmiştir (20).
Son yıllarda doğal kaynaklı ilaçlarda görülmeyen veya az olan yan etkilerin sentetik ilaçlarda dikkati çekecek kadar fazla olması insanları tekrar biktilerle tedaviye yöneltmiş olmasından dolayı bu çalışmada ülkemizde bol oranda yetişen Artemisia absinthium L.'dan elde edilen ekstrelerin bazı Gram (+) ve Gram (-) bakterilere ve mayalara karşı antimikrobiyal aktivitesi ortaya konularak hem halkın bitkiyi bilinçli olarak tüketmesi, hem bu bitki üzerinde yapılacak daha sonraki farmakolojik çalışmalara ışık tutması ve hem de bu konuda ülkemizdeki diğer tıbbi bitkilerin düzenli bir biçimde taranarak ortaya çıkarılması konusunda veri sağlanması amaçlanmıştır.
Materyal ve Metot
Materyal

Çalışmamızda kullanılan Artemisia absinthium L. Bursa-Çalı köyü mevkiinden toplanmış ve sistematik kaynaklar (21, 22) ile Uludağ Üniversitesi Herbaryumunda (BULU) tayin edilmiştir.
Artemisia absinthium L. çok yılık, çalımsı, aromatik kokulu, çiçekli gövdeler dik ve 1 m'ye kadar yükselir. Yapraklar 2-3 pinnatisekt, loblar hemen hemen oblong, subakut, segmenter boyunca bariz dekurrent, her iki yüz grimsi veya beyazımsıdır. Çiçek durumu dar ve geniş panikuladır. Brakteler, yapraklara benzer ama küçüktür. Kapitilum yassı dairemsi, çok çiçekli, 3¬5 (-6) mm genişliktedir. İnvolukrum 1-3 mm uzunluğundadır. Reseptakulum belirsiz pilozdur. Dış çiçekler filiform, dişidir. İç çiçekler hermafrodit, fertil, korolla sarımsı renkte ve tüysüzdür. Çiçeklenme zamanı haziran -eylül aylarındadır. Dere kenarları, tarlalar ve step yerlerde 2600 m yüksekliğe kadar yetişmektedir (21, 22).
Test Mikroorganizmaları
Çalışmada kullanılan mikroorganizma kültürleri Ege Üniversitesi, Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümü, Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Anabilim dalı kültür koleksiyonundan temin edilmiştir. Araştırmada, Aeromonas hydrophila ATCC 7966, Listeria monocytogenes ATCC 19117, Escherichia coli ATCC11230, Enterobacter aerogenes ATCC 13048, Corynebacterium xerosis CCM 2824, Corynebacterium glutamicum ATCC 13022, Proteus vulgaris ATCC 8427, Serratia marcescens NRRL 3284, Bacillus cereus ATCC 7064, Bacillus subtilis ATCC 6633, Bacillus brevis ATCC 9999, Bacillus sphaericus, Bacillus megaterium DSM 32, Bacillus thurigiensis, Mycobacterium smegmatis CCM 2067 Sarcina lutea, Micrococcus luteus LA 2971, Staphylococcus aureus ATCC 6538P, Stapylococcus epidermidis NRRL B-4877, Alcaligenes faecalis CCM 3763, thyphimurium eutrophus, Salmonella parathyphi B, Salmonella thyphi ATCC 19430, Salmonella thyphimurium CCM 5445, Klebsiella pneumoniae UC57, Micrococcus roseus, Micrococcus flavus ATCC 14452, Citrobacter freundii ATCC 8090, Bordatella bronchiseptica ATCC 4617, Erwinia amylovora, Pseudomonas extoquens, Pseudomonas fluorescens, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Pseudomonas putida ve Xanthomonas campestris bakterileri, Kluyveromyces fragilis NRRL 2415, Candida albicans ATCC 10231, Candida utilis LA 991, Hansenula sp., Rhodotorula rubra, Debaryomyces sp., Saccharomyces cerevisiae ATCC 9763, Schizosaccharomyces sp., Torulopsis sp. ve Torula sp. maya kültürleri kullanılmıştır.

Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 26.04.09, 09:43
Profesör
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nereden: Dünyalı
İletiler: 8.024
Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.
Standart Artemisia absinthium L. (Pelin)un Antimikrobiyal Aktivitesi-Antimicrobial Activity of Artemisia absinthium L.

Metot
Ekstrelerin Hazırlanışı

Artemisia absinthium L. örnekleri uygun koşullarda kurutulduktan sonra aseptik şartlara uyularak bir mekanik parçalayıcı yardımıyla toz haline getirilerek rutin yöntemleri uygulamak üzere (23-27) 15 g tartılarak 150 ml kloroform içersinde Soxhlet cihazına yerleştirilmiştir. 12 saat ekstraksiyon işlemini takiben yöntem diğer çözgenler olan aseton, etil asetat ve etanol içinde ayrı ayrı uygulanmıştır. Bu metoda göre ede edilen tüm ekstreler +4°C'de saklanmıştır.
Ekstre İçeren Disklerin ve Mikroorganizma Kültürlerinin Hazırlanması
Antimikrobiya aktivitenin belirlenmesinde Disk Difüzyon yöntemi uygulanmıştır. Hazırlanan bu ekstraktalardan mikropipet ile 6 mm çapındaki boş steril antibiyotik disklere (Schleicher & Schül, Nr. 2668, Almanya) aseptik şartlara uyularak 50 u emdirilmiştir. Çalışmamızda besiyeri olarak bakteri ve mayaların antimikrobiya aktivitesini beirlemede Mueller Hinton Agar (OXOID) kullanılmıştır.
Denemede kullanılacak olan bakteri kültürlerini tazelemek için Brain Heart Infusion Broth (OXOID), maya kültürleri için Malt Extract Broth (DIFCO) kullanılmıştır. Stok kültürerden alınan bakteri suşları ayrı ayrı 4-5 ml. buyyonda süspanse edilerek, 2-5 saat etüvde inkübasyona tabi tutulmuşlardır. Bu süre sonuda bakteri süspansiyonu MacFarland (0.5) standart tüpüne karşı steril serum fizyolojik ile ayar edildikten sonra ekim yapılmıştır. Bakteri süspansiyonuna steril eküvyon daldırılarak karıştırlmıştır. Bu eküvyon, plağa sık aralıklarala taramak suretiyle 3 ayrı yönde sürülerek inokule edilmiştir. Mueller Hinton Agara maya (102 adet/ml) suşlarının 24 saatlik buyyondaki kültürü ile % 1 oranında aşılanarak iyice çalkalandıktan sonra steril petri kutularına steril pipetlerde 15'er ml dağıtılmış ve besiyerinin homojen şekilde petri kutusu içinde dağılması sağlanmıştır. Tüm petri plakları bundan sonra 5-15 dakika süre ile oda ısısında kurumaya bırakılmıştır. Süre sonuda petrilerin içlerine aseptik olarak farklı ekstreler emdirilmiş diskler yerleştirilmiştir. Bakterilerin inokule edildiği plaklar 35°C'de 24 saat , mayaların inokule edildiğe plaklar ise 30°C'de 3 gün inkübasyona bırakılmışlardır. Süre sonunda disklerin çevresinde oluşan inhibisyon zonlarının çapları ölçülmüştür. Buna ilaveten sadece çözgenlerin emdirilmiş olduğu diskler ve 6 mm çapındaki AK30 (Amikasin) mukayese antibiyotiği diskleri kontrol olarak kullanılmıştır (28, 29).
Tüm test mikrooganizmalarına karşı yapılan antimikrobiyal aktivite deneyleri üç kez tekrarlı gerçekleştirilmiştir.
Bulgular ve Tartışma
Artemisia absinthium L.'un antimikrobiyal aktivitesini belirlemek amacıyla yaptığımız çalışmanın bulguları Tablo 1'de gösterilmiştir.
Bulgularımıza göre, Artemisia absinthium L.'dan hazırlanan tüm ekstrelerin Corynebacterium xerosis CCM 2824, Corynebacterium glutamicum ATCC 13022, Serratia marcescens NRRL 32847, Micrococcus luteus LA 2971, Micrococcus flavus ATCC 14452, Micrococcus roseus, Pseudomonas extorquens, Pseudomonas putida, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Pseudomonas fluorescens, Citrobacter freundii ATCC 8090 ve Xanthomonas campestris bakteri kültürlerine karşı hiçbir antimikrobiyal aktivitesi saptanmamıştır.
Aeromonas hydrophila ATCC 7966, Listeria monocytogenes ATCC 19117, Escherichia coli ATCC 11230, Enterobacter aerogenes ATCC 13048, Mycobacterium smegmatis CCM 2067, Sarcina lutea, Alcaligenes feacalis CCM 3763, Alcaligenes eutrophus, Klebsiella pneumoniae UC57, Stapylococcus aureus ATCC 6538P ve Staphylococcus epidermidis NRRL B-4877 bakteri kültürlerine karşı değişik ekstrelerde mukayese antibiyotik olarak kullanılan AK30'un antimikrobiyal aktivitesine yakın veya daha düşük seviyelerde bir antimikrobiyal aktivite tesbit edilmiştir. Dikkat çekici bir husus Proteus vulgaris ATCC 8427, Bacillus cereus ATCC 7064, Bacillus subtilis ATCC 6633, Bacillus brevis ATCC 9999, Bacillus thurigiensis, Bacillus megaterium DSM 32, Salmonella thyphi ATCC 19430, Salmonella thyphimurium CCM 5445, Salmonella parathyphi B, Bordatella bronchiseptica ATCC 4617 ve Erwinia amylovora bakteri kültürlerine karşı çeşitli ekstrelerde mukayese antibiyotiğine nazaran çok yüksek bir antimikrobiyal aktivitenin saptanmış olmasıdır.
Artemisia absinthium L.'dan elde edilen ekstrelerin test mikroorganizması olarak kullanılan maya kültürlerine karşılık hiçbir antimikrobiyal aktivitesi saptanmamıştır.
Kontrol olarak kullanılan çözgenlerin zon çapları 0-1 mm arasında ölçülmüştür.
Ekstreler özellikle Salmonella ve Bacillus türlerine karşı güçlü bir etki göstermiştir. Ayrıca aynı cinse ait türler arasında gözle görülebilir bir antimikrobiyal etki göze çarpmaktadır. mikroorganizmaların kemoterapotik maddelere karşı duyarlılıklarının suştan suşa bile farklılık gösterdiği Çetin ve ark. (30) tarafından bildirilmektedir. Bulgularımız belirtilen durumu doğrular niteliktedir.
Artemisia absinthium L.'un antimikrobiyal aktivitesini belirlemek amacıyla yaptığımız çalışmada hazırlanan ekstraktlarının kullanılan test mikroorganizmaları üzerindeki antimikrobiyal etkisinin farklı çözgenler ile elde edilmesi, denenen solventlerin çözebildiği ve bu mikroorganizmalar üzerine etkili olabilen bitkinin değişik karakterdeki bileşenlerinin farklı etkileşiminden kaynaklanmaktadır.
Sonuç olarak Artemisia absinthium L.'dan elde edilen ekstreler bazı Gram (+) ve Gram(-) bakterilere karşı mukayese antibiyotiği olarak seçilen AK30'dan daha etkili olduğu ancak kullanılan maya kültürlerine karşı ise antimikrobiyal bir aktiviteye sahip olmadığı saptanmıştır.
biy-23-3-13-97099-6.jpg
Kaynak
Başaran DÜLGER, Murat CEYLAN, Moustafa ALITSAOUS
Uludağ Üniversitesi, Fen-Edeblyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü, Bursa-TÜRKIYE
Emin UĞURLU
Celal Bayar Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakütesi, Biyoloji Bölümü, Manisa-TÜRKIYE

Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf biy-23-3-13-97099.pdf (131,0 KB (Kilobyte), 20x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
(pelin)un, absinthium, aktivitesi, antimikrobiyal, artemisia

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:06 .