Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Fen Edebiyat Fakültesi > Kimya Bölümü > Amonyak Hakkında Genel Bilgi

Kimya Bölümü hakkinda Amonyak Hakkında Genel Bilgi ile ilgili bilgiler


Amonyak Hakkında Genel Bilgi Kimyasal formülü NH3 olan renksiz ve keskin ve hoş olmayan rahatsız edici bir kokuya sahiptir. Ticari adı Amonyum Hidroksit Çözeltisi olup molekülleri polar olduğundan zayıf hidrojen

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 15.08.17, 08:50
Çekingen
 
Üyelik tarihi: Jul 2017
Nereden: İstanbul-Başakşehir
İletiler: 52
kimyaborsasi doğru yolda ilerliyor.
Standart Amonyak Hakkında Genel Bilgi

Amonyak Hakkında Genel Bilgi

Kimyasal formülü NH3 olan renksiz ve keskin ve hoş olmayan rahatsız edici bir kokuya sahiptir. Ticari adı Amonyum Hidroksit Çözeltisi olup molekülleri polar olduğundan zayıf hidrojen bağları sayesinde sudayken yüksek oranda çözünür. Gazlaşma gizli ısısının yüksek oluşundan dolayı bir çok sektörde soğutucu olarak kullanılmaktadır. Kırmızı turnusol kâğıdının rengini maviye dönüştüren bu alkali çözelti (baz) asitlerle birleştiğinde amonyum tuzlarını verir.

Üretim ve Reaksiyonları
Elementlerin birleşiminin yeterli olduğu amonyak eldesinde sanayide uygulanan başlıca yöntem; Haber-BOSCH yöntemidir.Bu yöntem hidrojen ve azotun doğrudan birleşimini gerçekleştirerek ürün eldesini sağlamaktadır.
N2 + 3H2 ---> 2NH3
Azot havadan elde edilirken,hidrojen ise doğalgazdan elde edilir ve katalizörlerinde yardımıyla üstteki tepkime neticesinde amonyak üretimi gerçekleşir.

Laboratuvarlarda, sodyum hidroksitin amonyum tuzları ile reaksiyonundan veya nitritlere su etki ettirmekle elde edilir. Çok miktarda amonyak, koklaştırma esnasında havagazı fabrikalarında elde edilir. Endüstride sentetik olarak elementlerinden (azot ve hidrojenden) de elde edilir. Elde edilen toplam amonyak miktarının % 85’i sentetik metotladır.

Amonyak,doğada ise verimi yüksek topraklarda,yağmur suyunda bitkilerde bulunmaktadır.S ebze ve hayvan materyallerinin nitratlaşmasıyla da meydana gelir. Ayrıca fabrikaların bacalarından çıkan dumanın arıtılması ile havagazı fabrikalarında yan ürün olarak elde edilirler.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
amonyak, bilgi, genel, hakkında

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:06 .