Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Fen Edebiyat Fakültesi > Kimya Bölümü > Değerlik, valans,kimyasal element'in değerliği

Kimya Bölümü hakkinda Değerlik, valans,kimyasal element'in değerliği ile ilgili bilgiler


Bir kimyasal ELEMENT'in değerliği (valans'ı), BİLEŞİK oluşturmak için başka elementlerle ne ölçüde birleşebildiğini gösterir. XIX. yüzyılın ortasında birçok kimyasal bileşiğin molekül formülü çıkarılırken, her elementin kendine özgü bir birleşme gücü

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 28.07.08, 13:15
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Değerlik, valans,kimyasal element'in değerliği

Bir kimyasal ELEMENT'in değerliği (valans'ı), BİLEŞİK oluşturmak için başka elementlerle ne ölçüde birleşebildiğini gösterir.
XIX. yüzyılın ortasında birçok kimyasal bileşiğin molekül formülü çıkarılırken, her elementin kendine özgü bir birleşme gücü olduğu anlaşıldı. Hidrojenin değerliği bir olarak saptandı, çünkü hidrojenin birden çok atoma bağlandığı bileşik yoktu. Böylece molekül formüllerinden, yalın aritmetikle öteki elementlerin değerliğini belirlemek olanağı da doğdu. Sözgelimi, hidrojen klorürün (HC1). suyun (H20) amonyakın (NH3) ve metanın (CH4) formüllerinden, klorun, oksijenin, azotun ve karbonun değerliklerinin, sırasıyla bir, iki, üç ve dört olduğu söylenebiliyordu. Bu anlamda değerlik, birçok kimyasal bileşik için geçerlidir. Ancak. GEÇİŞ ELEMENTLERİ gibi bazı elementlerin, birden çok değerlikleri vardır.
Belli elementlerin, belli değerlikleri olması, elementteki ATOM'ların elektron yapılarına bağlıdır. PERYODİK ÇİZELGE, tek elektronlu hidrojenden, 103 elektronlu lavrensiyum'a kadar, elementlerin, atomlarındaki elektron sayısına göre dizilişini gösterir. Elektronlar, atomun merkezindeki ÇEKİRDEK'ir. çevresinde, kabuk adı verilen belli yörüngelerde bulunurlar. Kabukları dolu olan atomlar kararlıdır. Helyum ve neon gibi elektron kabukları dolu olan ASAL GAZLAR, bu yüzden, başka elementlerle kolayca birleşemezler.
Peryodik çizelgede, ikinci peryot. lityum, berilyum, bor, karbon, azot. oksijen. flüor ve neon elementlerinden oluşmuştur. Bunlar, sekiz elektronluk ikinci elektron kabuğunu doldurmalarına göre dizilirler. İkinci kabuğunda tek elektronu olan lityum, öncelikle iyon bileşikleri oluşturur ve değerliği 1' dir. Bunun nedeni, dış kabuğundakı elektronunu kolayca yitirip, lityum iyonu (Li-) oluşturmasıdır. Lityum iyonu dolu bir kabuk dışında, hiç bir elektronu olmadığı için kararlıdır. Tıpkı bunun gibi, berilyum iki dış elektronunu yitirerek berilyum iyonları (Be+ ) oluşturur ve lityum iyonları gibi kararlı elektron yapısına erişir. Bu yüzden, değerliği ikidir.
İkinci peryodun öteki ucunda bulunan flüorda, ikinci kabuk aşağı yukarı doludur. Bu yüzden, bileşik oluştururken, bir elektron alır ve değerliği 1 olan flüorür iyonu (F-) ortaya çıkar. Oksijen de, benzer biçimde oksit iyonları (O-) oluşturmak için iki elektron alır. Kimyasal bileşiklerin, elektrik
sel bakımdan yansız (nötr) olmaları gerektiğinden, değişik iyonların yüklerinin dengelenmesi gerekir. Bu yüzden, berilyum flüorür'ün formülü BeF2; lityum oksitinki de Li2O'dur.
Birleşik oluştururken karbon, yanındaki atomlarla dört kovalent BAĞ kurarak, elektron kabuğunu bütünüyle doldurur. Kovalent bağ, yan yana iki atom tarafından paylaşılan iki elektrondan oluşur. Sözgelimi, metanda (CH4) her hidrojen atomu, ortadaki karbon atomuyla bir çift elektron paylaşır. Böylece, hidrojen atomları birinci elektron kabuklarını (yalnızca iki elektron içerebilir), karbon atomu da sekiz elektronluk ikinci kabuğunu doldurur.

Nüve Forum
Kaynak:4
2.cilt / s.467-468
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
değerliği, değerlik, element'in, kimyasal, valans

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:49 .