Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Fen Edebiyat Fakültesi > Tarih Bölümü > Tarihsel Süreçte Bayrak ve Sancaklarımız

Tarih Bölümü hakkinda Tarihsel Süreçte Bayrak ve Sancaklarımız ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Tarihsel Süreçte Bayrak ve Sancaklarımız-Our Flag During the Historical Process İnsanlık tarihinin en eski ve en erdemli duygularından birisi hiç kuşkusuz vatan, millet ve bayrak sevgisidir. Vatan, tarih boyunca, Türk

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 09.06.10, 07:47
aşk falı - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2007
İletiler: 1.390
aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Tarihsel Süreçte Bayrak ve Sancaklarımız

[coverattach=1]Tarihsel Süreçte Bayrak ve Sancaklarımız-Our Flag During the Historical Process
İnsanlık tarihinin en eski ve en erdemli duygularından birisi hiç kuşkusuz vatan, millet ve bayrak sevgisidir. Vatan, tarih boyunca, Türk milletinin canından dahi aziz kıldığı en yegâne mukaddes varlığı olmuştur. Türk milleti üzerinde yaşadığı çeşitli coğrafyaları; milli kimlik, kültür ve medeniyet değerleriyle, yediden yetmişe insanları arasında tesis ettiği gönül ve ruh birlikteliğiyle vatanlaştırmıştır. Vatan ve millet sevgisi Türk milleti için tarihsel süreçte sönmez ve söndürülemez yüce bir imana dönüşmüştür. Bu bağlamda vatan ve millet sevgisinin, birlik ve beraberliğin, bağımsız yaşamanın en anlamlı ve en önemli unsurlarını Türk kimliğinin ve kültürünün ayrılmaz bir parçası olan bayraklarımız ve sancaklarımız teşkil etmektedir. Tarihsel süreçte çok çeşitli bayrak ve sancak kullanmış olan Türk milleti bu konuda oldukça önemli birikime ve zenginliğe sahiptir. Çalışmamızda bayrak, sancak ve âlem kavramlarıyla birlikte, Türk tarihinin çeşitli evrelerinde kullanılan bayrak ve sancakları, kullanılan renkleri, alâmetleri sembolleri kısaca tanıtmayı ya da sunmayı ve nihâyet bu kavramlardan ve olgulardan öne çıkanları değerlendirmeyi hedeflemekteyiz.

It***8217;s certain that the love for homeland ,nation and flag is on of the oldest and the most virtuous feelings of the history of humanity. Homeland has been Turkish nation***8217;s the most sacred wealth, which they have even taken it more valuable that their soul. Turkish nation has led varions geographies become their motherland where they have been living, in terms of the values of culture and civilization, and providing the togetherness within the heart and soul among the people of all ages. The love for motherland ntion has been transformed into a non-extinguished and non-extinguishable belief for us throughout the historical process. Irelation to this, our flags which are the inseparable parts of Turkish culture and Turkish identity cansists the most meaning ful and the most singnificant elements of the love for motherland and nation, togetherness, and living independently. Turkish Nation which has used many kinds of flags througout the history has a significant accumulation and richness. In our study, in company with the concepts of flags and signs, we intend to introduce or present flags, signs colors symbols briefly which have been used in various phases of Turkish history and in the end evaluate the events those are prior.

1. Giriş
Umûmiyetle siyasî alanda ortaya çıkan teşkilâtları ya da bağımsızlığını elde etmiş milletleri temsil eden, renk ve şeklî özelleştirilmiş millî alâmet olarak bilinen bayrakların; tüm dünya milletlerinin özellikle edebi tarihinde çok büyük bir yeri ve önemi olduğu öteden beri bilinen bir gerçekliktir. Hiç kuşkusuz Türk milletinin de tarihinde bayrakların çok ayrı özel bir anlamı ve içeriği bulunmaktadır. Üzerine çok sayıda şiir ve nesir türünde eserler yazılan bayrak ve sancaklarla ilgili olarak, yakın Türk tarihinin müstesna şairi, fikir adamı ve en dikkate değer vatansever şahsiyeti, ahlâk ve dava adamı merhum Mehmet Akif Ersoy ***8220;vatan türkümüz***8221; olan ve kahraman Türk ordusuna hitaben kaleme aldığı İstiklâl Marşı***8217;nda Hakk***8217;a, bayrağa, bağımsızlığa, birlik ve beraberliğe duyduğu inancı, güveni aşağıdaki dizelerde şöyle dile getiriyordu: ***8220;Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilâl! / Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl. / Ebediyyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl; / Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;/ Hakkıdır; Hakk***8217;a tapan, milletimin istiklâl!***8221;1 Türk milleti Anadolu coğrafyasında çok büyük zorluklar, sorunlar ve imkânsızlıklar karşısında; sömürgeci Batılı Devletler ve onların siyasî uzantılarına karşı, dört yıl kadar sürdürdüğü, İstiklâl Mücadelesi yıllarında gösterdiği direnişin ve direncin merkezde en büyük ve en anlamlı gerekçelerinden birisini de Türk istiklâli, onun namusunun ve bayrağının yok edilme tehdit ve tehlikesi oluşturmaktaydı. Türk milleti hep bir ağızdan, ***8220;Ey benim nazlı hilâlim, Ey! benim güzel şanlı bayrağım. Senin yoluna kurban olayım.***8221; diyerek bu mücadelesini altın harflerle dünya tarihine yazdırmıştı.2 Türk töresinde3 vatan, millet ve bayrak sevgisi, ana-baba sevgisinden önce gelir. Çünkü vatan ve bayrak olamazsa aile ocağı tehlikeye düşer. Türklere yurt olan her karış toprak, aziz şehitlerimizin bu sevgisi sayesinde vatanlaşmıştır. Türkler, dünya tarihinin en köklü, kültür en zengin milletlerinden biridir. Tarihimiz Alplerle Erenlerin hep el ele verdiği şanlı bir destanlar silsilesidir. Mete Han***8217;dan Bilge Kağan***8217;a, Alparslan***8217;dan Kanuni Sultan Süleyman***8217;a, Ulubatlı Hasan***8217;dan Çanakkale şehidi Yarbay Hüseyin Avni***8217;ye, Turgut Reis***8217;ten Barbaros Hayrettin***8217;e bütün kahramanlarımızla; Malazgirt***8217;ten Mohaç***8217;a oradan Dumlupınar***8217;a kadar savaş meydanlarının şehit ve gazileriyle; Hoca Ahmet Yesevi***8217;den Mevlâna***8217;ya, Hacı Bektaş-ı Veli***8217;den, Yunus Emre***8217;den, Şeyh Edebâli ve Akşemseddin***8217;den, Fuzuli***8217;den Baki***8217;ye, Namık Kemal***8217;den Mehmet Akif***8217;e kadar şair ve düşünürlerimizle; Manas***8217;tan Dede Korkut***8217;a kadar destanlarımızla hep, vatan ve millet sevgisinin şahididir.4

Mahmut Enes SOYSAL*
* Eğitimci-Tarihçi, Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı ***8220;Bilim Uzmanı***8221;, Doktora Öğrencisi,
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg bayrak15pm.jpg (66,5 KB (Kilobyte), 688x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 2501.pdf (1,80 MB (Megabyte), 5x kez indirilmiştir)
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bayrak, sancaklarımız, süreçte, tarihsel

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:10 .