Nüve Forum


Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü hakkinda Moleküler Biyoloji ve Genetik ile ilgili bilgiler


Moleküler biyoloji ve genetiğin günümüzde öne çıkışı ve genetik mühendisliği gibi olağanüstü bir teknolojinin gelişimi hem diğer temel ve uygulamalı bilimleri hem de toplumda birçok sektörü (tıp, tarım, hayvancılık, endüstri,

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 01.01.08, 21:09
DJ_DeliRock - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yardımcı Doçent
 
Üyelik tarihi: Apr 2007
Nereden: her yer:))
İletiler: 3.669
Blog Başlıkları: 12
DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!DJ_DeliRock öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Moleküler Biyoloji ve Genetik

Moleküler biyoloji ve genetiğin günümüzde öne çıkışı ve genetik mühendisliği gibi olağanüstü bir teknolojinin gelişimi hem diğer temel ve uygulamalı bilimleri hem de toplumda birçok sektörü (tıp, tarım, hayvancılık, endüstri, çevre) önemli ölçüde etkilemektedir. Modern biyoteknolojik üretimlerin tümü moleküler biyolojideki bilgi birikimine ve genetik mühendisliği uygulamalarına dayanmaktadır.
Devlet Planlama Teşkilatının, beş yıllık kalkınma planlarında da moleküler biyoloji ve genetiğe dayalı olarak gelişen genetik mühendisliği ve biyoteknolojiyi öncelikli alanlar olarak tanımlaması, ülkemizde bu bilim dallarında yetişmiş ve uzmanlaşmış insan gücünün önemini işaret etmektedir.
İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi içerisindeki Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü (Yerleşim) bu alanlarda Lisans ve Lisansüstü eğitim-öğretim veren ve bilimsel araştırmalar yapan bir birimdir.
Moleküler Biyoloji ve Genetik Lisans Programının ana hedefi ülkemizde moleküler biyoloji ve genetik alanlarında yetişmiş insan gücünün artırılmasına katkıda bulunmaktır. Program, moleküler biyolojinin çeşitli alanlarında bilgi sahibi olan ve aynı zamanda çeşitli endüstri kesimlerinin gereksinimi karşılayacak biyoteknoloji bilgileriyle donatılmış mezunlar verecek biçimde ve uygulama ağırlıklı olarak oluşturulmuştur (Eğitim Öğretim). Bölümümüz ERASMUS programı çerçevesinde ikili ilişkileri başlatmış olup halen Hollanda ve Yunanistan***8217;daki Üniversiteler ile öğrenci değişimi yapmak üzere anlaşmalar yapmıştır. Ayrıca, bu alanlarda tam olarak uzmanlaşmayı sağlayacak Yüksek Lisans ve Doktora programları da her yıl açılmaktadır.
6 Profesör, 2 Doçent, 4 Yardımcı Doçent, 9 Araştırma Görevlisi ve 3 Uzmandan oluşan Öğretim Elemanları eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanı sıra bilimsel çalışmalarını da sürdürmektedirler. Bölüm moleküler biyoloji, genetik ve biyoteknolojide en modern çalışmaların yapılmasına olanak verecek tam donanımlı araştırma laboratuvarlarına sahiptir.
Bölümdeki öğretim elemanlarının başlıca ilgi alanları ve bu alanlardaki çalışma konuları:
Bitki Moleküler Biyolojisi ve Biyoteknolojisi: Tahıllar, tıbbi bitkiler, orman ağaçları gibi çeşitli bitkilerin doku kültürü teknikleriyle çoğaltılması, genetik mühendisliği teknikleriyle olumsuz çevre koşullarına, çevre kirleticilerine dayanıklı, ilaç hammaddesi, kozmetik vb. sektörlerde kullanılan maddeleri üreten transgenik bitkilerin geliştirilmesi.
Maya Moleküler Biyolojisi ve Biyoteknolojisi: Mayalarda ağır metal metabolizmasının aydınlatılması yoluyla insanlarda bu metabolizma ile ilişkili hastalıkların anlaşılması. Mayalar aracılığıyla çevre kirliliğinin giderilmesi. Önemli bitkisel ürünlere ait genlerin mayalara aktarılmasıyla (karotenoidler vb.) ürünlerin bol miktarda elde edilmesi.
Hastalıkların Moleküler Tanısı: Romatoid Artrit, Skleroderma, Behçet Hastalığı başta olmak üzere çeşitli otoimmün hastalıklar ve Tüberküloz, Lepra gibi infeksiyöz hastalıkların etiyolojisinde rol oynayan genetik faktörlerin tanımlanması ve buna bağlı olarak moleküler markır belirleme çalışmaları yapılmaktadır.
Antioksidasyon ve Detoksifikasyon Mekanizmaları: Biyolojik sistemlerde antioksidasyon ve detoksifikasyon mekanizmalarının aydınlatılmasına yönelik araştırmalar. Bitkisel özütlerde antioksidan, antifungal, antibakteriyel aktivitelerin araştırılması.
Doğal Antiviral Bileşikler: Çeşitli hastalık ve bazı kanserlerin nedeni olan virusların çoğalmasını engelleyici doğal bileşiklerin ve etki mekanizmalarının araştırılması.
Öğretim elemanları yurt içinde çeşitli kurum ve kuruluşlar (TÜBİTAK, SEKA, Maya Endüstrisindeki bazı kuruluşlar) ile yurt dışında bazı Üniversiteler ve Araştırma Merkezleriyle (İngiltere-Sheffield Üniversitesi, Leicester Üniversitesi, Hollanda-TNO Enstitüsü, Bulgaristan-Sofya Bilimler Akademisi; Japonya-Ischikawa Üniversitesi, Tokyo Üniversitesi, İsrail-Tarımsal Araştırmalar Merkezi, Avustralya-New South Wales Üniversitesi) işbirliği halinde projeler yürütmektedirler.
Bölümümüzde, endüstri ve diğer sektörlerden gelen talepler doğrultusunda çeşitli bilimsel hizmetler de verilmektedir. Bölüm elemanları, özellikle "İstanbul Üniversitesi Biyoteknoloji ve Genetik Mühendisliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (BİYOGEM)" ile ortaklaşa olarak biyoloji öğretmenlerine, üniversitelerdeki genç araştırıcılara veya çeşitli endüstri sektörlerinin elemanlarına yönelik uygulamalı eğitim programları düzenlemekte, paneller, simpozyumlar yapmaktadır.


__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları

Konu Unrealseptic tarafından (31.05.08 saat 22:56 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
biyoloji, genetik, moleküler

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 05:04 .