Nüve Forum


Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü hakkinda Polimeraz Zincir Reaksiyonu ile ilgili bilgiler


Polimeraz Zincir Reaksiyonu Tüm dünyada canlılarıoluşturan genetik yapının çözülmesi, ortaya çıkarılan bu yapıdaki genlerin yerlerinin saptanması, işlevlerinin anlaşılması, ilişkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülen çalışmalar büyük bir hızla devam etmektedir. Bu amaç

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 04.07.08, 10:07
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Polimeraz Zincir Reaksiyonu

Polimeraz Zincir Reaksiyonu
Tüm dünyada canlılarıoluşturan genetik yapının çözülmesi, ortaya çıkarılan bu yapıdaki genlerin yerlerinin saptanması, işlevlerinin anlaşılması, ilişkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülen çalışmalar büyük bir hızla devam etmektedir. Bu amaç doğrultusunda, belirlenen hedefe ulaşmayıkolaylaştıracak, hızlandıracak yöntemlerin geliştirilmesi zorunlu hale gelmiştir. Basit gibi görünmekle birlikte, geliştirilen bu yöntemlerin en önemlilerinden birisi Polimeraz Zincir Reaksiyonu ("Polymerase Chain Reaction", PCR)'dur.
1985 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Cetus şirketine bağlıolarak çalışan Henry A. Erlich, Kary Mullis ve Randall K. Saiki tarafından geliştirilen metod nükleik asitlerin canlıorganizma içinde bulunmadan, uygun koşullar altında çoğaltılmasına dayanır. Hem araştırmada hem de klinik laboratuar tanısındaki uygulama alanlarıyla büyük öneme sahip olan PCR'ın geliştirilmesindeki çalışmalarınedeniyle, K.Mullis, 1993 yılıNobel Kimya Ödülünü almaya hak kazanmıştır.
Polimeraz Zincir Reaksiyonu bir çeşit in vitro (canlıorganizma dışındaki yapay ortam) klonlamadır. Her PCR, istenilen sayıda tekrarlanabilen döngülerden oluşur. Bir PCR döngüsü sırasıyla, deoksiribonükleikasidin (DNA) iki zincirinin yüksek sıcaklıkta birbirinden ayrılması("Denaturation"); sentetik oligonükleotidlerin hedef DNA'ya bağlanması("Annealing") ve zincirin yeni çift zincirli DNA'lar oluşturacak şekilde uzaması("Extension") aşamalarından meydana gelir (Şekil 1).


Bu aşamaların her biri farklı
sıcaklıklarda gerçekleştirilir (sırasıyla 94°C-98°C; 37°C-65°C; 72°C). PCR tekniği, tek ve çift sarmallıDNA, ya da RNAİçin kullanılabilir.
PCR ile bir hedef DNA parçasından milyonlarca çoğaltmak mümkündür. Reaksiyon başlatılmadan önce istenen sayıda döngünün tekrarlanmasısağlanabilir. Yöntemin temeli, çoğaltılmak istenen bölgenin iki ucuna özgü, bu bölgedeki baz dizilerine tamamlayıcıolan, 18-20 baz uzunluğunda bir çift sentetik oligonükleotid primer kullanılarak, bu iki primer ile sınırlandırılan bölgenin enzimatik olarak sentezlenmesine dayanır. PCR'ın en önemli özelliği çok az miktarda DNA ile çalışmaya olanak sağlamasıdır. Bir PCR döngüsü için gerekli olan beşana madde vardır: DNA örneği, genelde genomik DNA; çoğaltılacak bölgeyi sağdan ve soldan çevreleyen bir çift sentetik primer; deoksi-nükleotit-trifosfatlar (dNTP); yüksek ısıya dayanıklıDNA polimeraz enzimi; uygun pH ve iyon koşullarını(Mg+2) sağlayan tampon karışımı, genelde MgCI2.
PCR yöntemi kolay uygulanabilir olmasıve hızlısonuç vermesi gibi avantajlarınedeniyle, birçok farklıalanda kullanılabilmektedir. Bu alanlar şöyle özetlenebilir:
1) Kalıtsal hastalıklarda taşıyıcının ve hastanın tanısı,
2) Prenatal(doğum öncesi) tanıda,
3) Klinik örneklerde patojen(hastalık yapabilecek) organizmaların saptanması,
4) Adli tıpta,
5) Onkogenesisin(kanser yapan hücrelerin oluşum evresi) araştırılmasında,
6) "Probe"(sonda) oluşturulmasında; klonlamada; gen tanımlaması araştırmalarında,
7) DNA dizi analizinde; büyük miktarda DNA örneklerinin oluşturulmasında,
8) Bilinmeyen dizilerin tayininde,
9) GeçmişDNA'nın incelenmesi ve evrimin aydınlatılmasında,
10) "Restriction Fragment Length Polymorphism" (RFLP) analizinde,
11) İn vitro fertilization (canlıhücre dışında gerçekleşen sperm yumurta birleşmesi) yapılan tek hücrede, implantasyon(döl tutma) öncesi genetik tstlerin yapılmasında ve implantasyonun gerçekleştirilmesi ile bebeğin normal doğumunun sağlanmasısırasında,
12) DNA-Protein interaksiyonunun(etkileşiminin) araştırılmasında ("footprinting") kullanılabilir.
PCR'ın kullanıma geçmesiyle laboratuvar tanısında çok büyük bir hız ve kesinlik kazanılmış, bir çok durumda radyoaktivite kullanımıgereksiz hale gelmiştir.


Cemil Ozan Ceyhan, ÝİTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Kulübü
Kaynaklar:
[1] ÝTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, ITU Molecular Biology and Genetics, 25 Ocak 2005.
[2] Snustad, D. P., Simmons, M. J., Principles of Genetics, Third Edition, John Wiley & Sons, Inc.,
New York, 2003.
[3] Genetic Engineering: PCR, RFLP Analysis & Gene Therapy, AOL Hometown
/BearFlag45/Biology1A/LectureNotes/LNPics/Recomb/pcr.gif, 25 Ocak 2005.
[4] Principle of the PCR, Principle of the PCR, 25 Ocak 2005.
[5] Pediatrik Moleküler Patoloji ve Genetik, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi - Ankara University Medical Faculty
/internal_medical/pediatrics/mol-gen/index.php?PgId=70, 25 Ocak 2005.
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg şekil1.JPG (8,0 KB (Kilobyte), 254x kez indirilmiştir)
__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

Konu Busra tarafından (04.07.08 saat 10:10 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
polimeraz, reaksiyonu, zincir

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 13:42 .