Nüve Forum


Psikoloji Bölümü hakkinda Çözüm Mühendisliği ile ilgili bilgiler


Yaşadığımız çağ, bilgi çağıdır. İnsanoğlu yıllarca zaman sonra, insanlık olarak bilginin önemini kavramış ve yaşadığı çağa bilgi çağı ismini vermiştir. Zaman ilerledikçe bilgiye ulaşma hızı da artmaktadır. Oluşan bu hızlı

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 04.10.08, 13:31
mylove - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Apr 2007
İletiler: 1.152
mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.
Standart Çözüm Mühendisliği

Yaşadığımız çağ, bilgi çağıdır. İnsanoğlu yıllarca zaman sonra, insanlık olarak bilginin önemini kavramış ve yaşadığı çağa bilgi çağı ismini vermiştir. Zaman ilerledikçe bilgiye ulaşma hızı da artmaktadır. Oluşan bu hızlı bilgi trafiğinde, bilgiyi en verimli işlemenin yolu; öğrenenleri, öğretim alanlarında uzmanlaştırmaktır. Bu durumda farklı alanlardaki bilgileri bir bütüne çevirecek ve insanlar arasındaki iletişimi yönlendirebilecek bir meslek alanı, kaçınılmaz olarak ortaya çıkar. Tasarladığımız programın hedefi; sistemler arasında iletişimi, yönetimi ve organizasyonu sağlayacak olan Çözüm Mühendisi: ***8220;Koordinatör***8221; yetiştirebilmek için, eğitim şart ilkesi ile eğitim programı hazırlamaktır.

Çevremizde, akıl eğitimi için özel seminerler, konferanslar verilmektedir. Çözüm mühendisliği bu çalışmaları akademik bir atmosfer içerisinde düzenleyecek ve yürütecektir. Çözüm mühendisliği, kısa zamanda uzun ömürlü çözüm üreten koordinatörler yetiştirilmesi için çalışacaktır. Düşüncelerimizi ve tasarımlarımızı Akademisyenlerimizin tecrübelerine sunuyoruz.

Living time is called by knowledge time. Because people understood knowledge is too important after many centuries later. Reaching knowledge is being fast by passing time. Learners are specialized by their own specific areas is the best way to operate knowledge, performing the fast knowledge traffic. That time, a new occupation area is required inevitable to integrate knowledge by different areas and to orientate the communication between people. The purpose of the designing program will create Solution Engineer: ***8220;Coordinator***8221; who performs communication, management and organization between different systems with principle of education required.

Seminars and conferences are arranged about education of mind in some places. Solution Engineering will arrange and execute this sort of studies in academic atmosphere. Solution Engineering studies for creating coordinators who generate best solution as short as possible. We serve our ideas and design to experiments of the scientists.

akademik
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 04.10.08, 13:35
mylove - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Apr 2007
İletiler: 1.152
mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.
Standart Çözüm Mühendisliği

İyi bir çözüm mühendisi olabilmek için İnsan Psikolojisi, Matematik ve Tarih hakkında üst seviyeli bir bilgi birikimi gerekir. Bu öğeler, çözüm mühendisliğinin en merkezi kavramlardır.
Bu şekil çözüm mühendisliğinin simgesidir. Tek eksenli ve iki eksenli olarak incelenmektedir.

Tek eksenli olduğunda sadece başarı durumunu tanımlamaktadır. Yatay çizginin üstü başarılı olma derecesini, altı başarısız olma derecesini göstermektedir. İki eksenli olarak düşünüldüğünde başarı ve mutluluk durumunu tanımlamaktadır. Bu eksenin x-y ekseninden hiçbir farkı yoktur. X-Y ekseni matematikte nasıl 4 bölgeye ayrılmış çözüm mühendisliğinde de Başarı-Mutluluk ekseni 4 bölgeye ayrılmıştır. X=Mutluluğu, Y=Başarıyı simgelemektedir. 1. bölgede başarı ile birlikte mutluluk vardır, 2. bölgede başarı vardır ama mutluluk yoktur, 3. bölgede başarıda yoktur, mutlulukta yoktur, 4. bölgede başarı yoktur ama mutluluk vardır. Çözüm mühendisliği insanların 1. bölgede yaşamasını sağlamak için kurulmuş ***8220;düşünce kadar soyut, matematik kadar somut***8221; bir mühendislik dalıdır. İnsan psikolojisi ***8734;-***8734; ölçüleriyle incelenirken, matematik desteğiyle bu ölçü sistemine gittikçe daralan bir yapı kazandırılmaktadır. Tarih ise, yaşanan zamanın adıdır. Hilary Clinton***8217;da kitabının ismini ***8220;yaşanan tarih***8221; koymuştur. Çünkü; tarih, doğruyu ve yanlışı ayırma sanatıdır.

Başarının yolu

Mükemmellik

Yaşanılan her olayın bir başlangıç noktası vardır. Çözüm mühendisliğinin başlangıç noktası da 360-420 kuzey paralelleri, 260-450 doğu meridyenlerinde başlar. Başlangıç noktası belli olmayan bir olay yoktur. En kritik olarak, başlangıç noktası vardır ancak karanlıktır. Başarının şekli yukarıdaki gibi tanımlanmıştır. Başlangıç noktasından sonra insan her yönden gidebilir. Başarıya giden yol kolay olmadığı için başarı yukarılarda tanımlanmıştır. ***8220;İstikbal göklerdir***8221; özdeyişi de düşüncemizi doğrulamaktadır. Başarısız olmak, başarılı olmaya göre oldukça kolaydır. Yukarıya çıkmak uğraş ister. Hemen olmaz. Aşağıya düşmek ise oldukça kolaydır. Ne kadar yukarıda ise başarılı, ne kadar başarısız ise o kadar aşağıdasınız demektir. B ekseninden görüldüğü gibi mutlak başarıya giden bir çok yol vardır. İstediğiniz yoldan, birçok yöntemle mutlak başarıya gidebilirsiniz. Aynı şekilde başarısızlığa da birçok farklı yoldan gidilebilir. Toplumsal problemlerin çözümünde birçok farklı çözüm üretilebilir. Dikkat edilmesi gereken nokta; farklı çözümlerin, çözümsüzlük olmamasıdır. Başarı ve mükemmellik birbiri ile ilişkili sözcüklerdir. Mükemmele ulaşabilmek için, önce başarıyı yakalayabilmek gerekir. Başarının kazanılmasından sonraki istikrarlı ve ince görüşlü fikirler insanları başarının doruğuna yani mükemmelliğe taşır. Her başarılı olan şey mükemmel değildir, ancak mükemmel olan her şey başarılıdır.

Başarının şeklinde kesikli çizgiler ile anlatılmak istenen düşünce, mutlak başarıya gittikçe yolun daraldığını görmektir. Doğrular tektir sözü bu anlamda doğrudur. Çünkü hatalar görülmekte, olasılıklar azalmakta ve çalışmalar, edinilen bilgilerle devam etmektedir. Belirtildiği gibi mutlak başarıya birçok yoldan ulaşılabilir. Bu yollardan en güvenilir ve en hızlısı gerçek doğruların(gedoların) yoludur. Gedolar; uygulaması zor ama en yakın kesin çözüm yöntemleridir. Gedoların; dezavantajı uygulamasının zor olması, avantajı ise kesin çözüme çok yakın yöntemler olmalarıdır. Çözüm mühendisliğinin amacıda bu gerçek doğruları bulmaktır. Bulunan gedolar ile çözüm üreten insanlardan, mutlu toplumlar kurmak hedeflenmektedir. Çözüm mühendisliğinde gedoları öğrenmek; kitap okumak, sohbet dinlemek, gezip-görmek kadar kolaydır. Zor olan gedoların uygulanmasıdır. Bunun için çözüm mühendisliği ilk olarak insanların duygularını eğiterek, onları çözüm için duygularını eğitebilen çözüm mühendisleri yetiştirmeyi amaçlamaktadır. En önemli ilkelerinden biri de hayat boyu eğitim-öğretim düşüncesini benimsemiş olmasıdır.

Dünyadaki her türlü olayı kontrol edebilen, gelişimleri yönlendiren canlı insandır. Kısaca dünyada insan elinin deymediği bir olay yoktur. İnsanı gerçek manasıyla tanımak bu yüzden çok önemlidir. Günümüz dünyasında insanlarda aranan özelliklerden biri de diğer insanlarla iyi iletişim kurabilen, onlarla iyi anlaşan insanlardır. Bu özelliği sağlayan en önemli sebep insanları karşılık beklemeden sevmektir. Ancak bu özellik yaşanan olaylara terstir. Doğal bir çözüm olmadığı için, suni bir çözüm aranır. En iyi suni çözüm, gerçek anlamıyla insan psikolojisini tanımaktır. Bu sayede her türlü olayı kontrol eden ve gelişimleri yönlendiren, doğanın en güçlü yöneticisine ait denkleminin en iyi çözümü yaklaşık olarak bulunmuş olur.

Çözüm mühendisliğinin ikinci temel öğesi matematiktir. Analitik düşünce yapısının temeli de matematiktir. Matematik, bilim dünyasında bir okyanustur. Dünya için suyun önemi ne ise bilim içinde matematiğin önemi odur. ***8220;0***8221;larla ***8220;1***8221;lerle, dünyayı yönetiyor bugün matematik. Çünkü matematik bir denge işidir. 0 çarpanı kadar yok edici. 1 çarpanı kadar etkisizdir. Sonsuz kadar belirsiz, pozitifi ve negatifi olacak kadar gerçekçidir. En yardımsever bilimdir. Her bilimin içinde vardır. Hepsinin de gelişimi için onlara yardım eder ama kendisi her zaman yalnızdır. Bu sebeplerden dolayı matematik bilimin öncülüğünü yapmaktadır1. Matematik biliminde sonuçlar nettir. Çünkü ispata dayalı bir bilimdir. Konuşulan her şey önce ispat edilir ve ondan sonra gerçeklik kazanır. Bu sebeplerden dolayı insanın en iyi çözümü üretebilmesi için, matematik bilgisi oldukça önemlidir. Matematik, içerdiği kavramlar sayesinde analitik düşünme yetisini de geliştirir. Birbirinden çok uzak gibi görünen ancak birbirinin en iyi tamamlayıcısı olabilecek çözümlerin ortaya çıkmasını sağlar.

Çözüm mühendisliğinin üçüncü temel öğesi tarihtir. Tarih yanlış nakledilmediği müddetçe yaşananı söyler.Yaşanan olaylar ile insanlar tecrübe sahibi olur ve doğru ile yanlışı ayırma yeteneği kazanır. Ayrıca yaşadığımız olaylara ve öğrendiğimiz bilgilere bile bu açıdan dikkat etmeliyiz. Öğrenirken, doğru öğrenmeye çalışmalıyız.

akademik
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 04.10.08, 13:36
mylove - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Apr 2007
İletiler: 1.152
mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.
Standart Çözüm Mühendisliği

YÖNTEM
PROGRAMIN İÇERİĞİ
Mühendisliğin temel amacı, hangi dalda olursa olsun, ekonomik, hızlı ve güvenilir çözümler üretmektir. Dinamik düşünme yöntemi ile öğrenilen yöntemler, kazanılan yetenekler tüm farklı konular için kullanılır. Çözüm mühendisliği için, konu, bölüm, çeşit sınırlaması yoktur. O, sınırsız bir yaşam biçimidir. Yazıldığı gibi çözüm mühendisliği en geniş kapsamlı mühendislik dalıdır. Bu yüzden bu dalda öğrenim yapmak isteyen öğrencilerin geniş bir bilgi birikimine sahip olması, analitik ve derin düşünebilen çok yönlü sosyal insanlar olması, kendi başarısı için mücadele ederken, çevresinin başarı için de uğraşan insanlar olması gerekir. Yapılan sınavda bu yetenekleri gelişmiş insanlar çözüm mühendisliğinde okuma şansı kazanabilecektir.

Endüstri Mühendisliği, İşletme Bölümü ve İletişim Bilimleri Fakültelerinin ortak katılımlarıyla 3 senelik bir yüksek lisans programı olarak kurulması düşünülüyor. Bu iş direk yaşamakla, canlı şahit olmakla öğrenilir. Bir tecrübe, bin nasihatten daha hayırlıdır sözünün unutulmaz tecrübe için ne kadar önemli olduğu otoriteler tarafından kabul edilmiştir. Bu programın, tüm branşlar için uygun olması ve analitik düşünme kabiliyetini geliştirmesi amaçlanmaktadır.

Programın içeriği;
İnsan psikolojisini tanımak, anlamak,
İnsan psikolojisine uygun çözümler üretmek,
Tarih biliminin ile doğru ve yanlışları ayırt edebilme özelliğinin kazandırılması,
Matematiğin insana verdiği analitik düşünce yapısını kazandırmak,
Bilgilerin yararlı hale getirilmesi,
Çözüm süreci ve çözüm evreleri,
Doğadaki en belirsiz denklemin insan olduğunu tarih bilimi ile ispatlamak,
Üstlomat kavramının anlamı, önemi ve üstlomatların görevleri,
En zor konumuz:***8221;Duyguları Yönetme Sanatı***8221; olarak belirlenmiştir.

akademik
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 04.10.08, 13:37
mylove - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Apr 2007
İletiler: 1.152
mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.
Standart Çözüm Mühendisliği

Örnek Yeni Dersler ve İçerikleri
Son Nokta: Öğretim elemanı işlenecek konuya göre değişecek yeni bir ders uygulaması. Tam öğrencilerin yaşam kültürlerine göre hazırlanmalıdır. Dolu dizgin muhabbet, söyleşi, tartışma ve uzlaşma. Her hafta başarılarıyla toplumun takdirini kazanmış bir ünlü (bilim adamı, yazar, yönetici, doktor, siyaset adamı, mühendis v.b.) tarafından işlenecektir. Hız ve tecrübenin erken yaşta kazandırılması için yaşanmış tecrübeler irdelenecektir. Aynı ismi taşıyan yeni bir TV programı olması içinde çalışmalara başlanmıştır.

Çözüm Değerlendirme: Geçmişte yetişmiş büyük çözüm mühendislerinin hayatları, olayları bakış açıları, çözüm yöntemleri ve eksik bıraktığı noktalar ve bu noktaların neden eksik kaldığını araştırmak için bir ders kitabı yazılması isteniyor. Bu ders, tamamen öğretmen-öğrenci iletişimi ile neden niçin sorularına yanıt aranmak ve yeni öneriler yöntemiyle işlenecek ve bu sayede oldukça akıcı bir ders haline gelecektir.

Psikanaliz: Dünyadaki her türlü olayı kontrol edebilen, gelişimleri yönlendiren canlı insandır. İnsanı gerçek manasıyla tanımak bu yüzden çok önemlidir. Psikanaliz dersi insan psikolojisini tanımak ve davranışlarını yorumlamak adına oldukça verimli bir ders uygulamasıdır. Bu yüzden, fakültelerin tüm bölümlerinde okutulması gerekmektedir.

Üst Kurul
İyi başlangıç yapmak, yeni başlanan bir eylem için oldukça önemlidir. Açmak istediğimiz çözüm mühendisliğinin en başarılı şekilde çıkış yapmasını istiyoruz. Başarılı insanların en çok talep ettikleri, iş olanaklarının en geniş olduğu bölüm olma çabası içindeyiz. Böyle bir bölümün kurulması için hiçbir fedakarlıktan kaçınılamaz. Her türlü özveri gösterilmelidir. Bölümün kurucuları, çözüm mühendisliğinin amaçlarına uyan insanlar arasında olmalıdır. Yaptıkları çalışmalarla her kültürün takdirini kazanmış insanlar olmalıdır.

Ve bilgiyi en iyi bilen, bilgiyi en iyi uygulayandır. Bilgiyi en merkezcil kaynağından öğrenmek gerekir.

akademik
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 04.10.08, 13:41
mylove - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Apr 2007
İletiler: 1.152
mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.
Standart Çözüm Mühendisliği

BULGULAR VE TARTIŞMA
Gerçek Doğrular (Gedolar)

Yaşadığımız zamanda insan ilişkileri ve toplumsal bağlılık oldukça zayıflamıştır. Daha iyisinin, daha faydalının nasıl yapılacağı çok umursanmıyor. Rahatımızı bozmak istemiyoruz. Hayat gerçekten sistemini kurmuşlara rahat bir yaşam sağlıyor. Durum gerçekten oldukça karmaşık ve çözümde oldukça zor. Bu problemin kaynağı, belli kitleler tarafından desteklenen ve lider olarak görülen insanların birbiri ile anlaşamamasıdır.

Bu problemin kaynağı nedir? Duygular ile yaşamak zordur. Çözüm mühendisliği aynı zamanda duyguları en iyi şekilde yönetme sanatıdır. Gerçekte duygular ile yaşamak zor değildir, ancak zor veya kolay olması insanların elindedir. Yalnızca duygular da değil tüm yaşanmış, yaşanıyor ve yaşanacak olaylarda insanların parmağı vardır. Yani başarıda insanadır, başarısızlıkta. Geçmişten, günümüze kadar toplumlar arasında süregelen güçlü kim çekişmesi yüzünden insanlık kölelik kavramını üretmiştir. Bu çekişme, aynı zamanda da teknolojilerin gelişmesinde en etkin faktör olmuştur. Değişen teknoloji, yeni kelimelerin üretilmesini, aynı sorunlar için farklı çözümler bulunmasına olanak sağlamıştır. Teknolojinin değişmesi ile kölelik kavramı da anlam bakımından uğramasa da uygulama yöntemi bakımından şekil değiştirmiştir.

Gerçek olan şu ki: ***8220;İnsanlar da bir anlamda devlettir. Devletler de bir anlamda insandır***8221; Dünya için insan değil, insan için dünya vardır. O zaman önce insanı keşfedelim. İnsanı düzeltmeyi başara bilirsek dünya kendiliğinden düzelecektir. Bu durumu, bir senaryo ile örnekleyecek olursak,

Adam, bir haftanin yorgunlugundan sonra pazar sabahi kalktiginda butun haftanın yorgunlugunu cikarmak icin eline gazetesini aldi ve butun gun miskinlik yapip evde oturacağını düşündü. Tam bunları düşünürken oğlu koşarak geldi ve sinemaya ne zaman gideceklerini sordu. Baba oğluna söz vermişti bu hafta sonu sinemaya götürecekti ama hiç dışarıya çıkmak istemediğinden bir bahane uydurması gerekiyordu. Sonra gazetenin promosyon olarak dağıttığı dünya haritası gözüne ilişti. Önce dünya haritasını küçük parçalara ayırdı ve oğluna eğer bu haritayı düzeltebilirsen seni sinemaya götüreceğim dedi. Sonra düşündü; oh be kurtuldum en iyi coğrafya profesörünü bile getirsen bu haritayı akşama kadar düzeltemez. Aradan on dakika geçtikten sonra oğlu babasının yanına koşarak geldi ve baba haritayı düzelttim artık sinemaya gidebiliriz dedi. Adam önce inanamadı ve görmek istedi. Gördüğünde de halen hayretler içindeydi ve bunu nasıl yaptığını sordu. Çocuk : bana verdiğin haritanın arkasında bir insan vardı.

İnsan Düzeldiği Zaman Dünya Kendiliğinden Düzelmişti2.

Not: Kendimiz yazınca Ü de İ de, Ç de Ğ de vb. oluyor. Alıntının bazı kısımlarındaki yazım hataları özellikle yapılmıştır.

İnsanları düzeltmenin tek yolu, eğitimdir. Eğitim, bireyin bilgi, davranış ve tutumlarının, yaşam süreci içinde istendik yönde değişimini sağlayan yaşantıların tümüdür. O zaman her zaman ki mesele yine ortaya çıkıyor, EĞİTİM ŞART***8230; Konferanslarda, panellerde, seminerlerde hep eğitimden bahsediliyor. Yüksek vizyonlu birçok insan durumun farkında. Peki neden olmuyor, çalışmalar yapılıyor, uğraşılıyor. Yoksa iş yine duygularda mı takılıyor? İnsan beyni sıkıntı çektikçe onlardan kaçmanın yollarını araması gereken bir zamanda yaşıyoruz. Öncelikli hedef kendimizi kurtarmamız. Doğru, kendine faydalı olmayanın başkasına faydası nasıl olabilir. Herkes üzerine düşen sorumluluğu yapsa, şu anki durumdan oldukça iyi olurduk.

Avantaj ve dezavantaj bir bileşimdir, fiziksel yöntemlerle ayrılamaz. Bu yüzden sorunları çözerken bu durum da düşünülmelidir. Amaç hedefe en kısa zamanda götürecek ve en uzun süreli çözümü yakalamaktır, ancak yapabildiğimiz kadar. Yakalamak kelimesi özellikle seçilmiştir. Çünkü bulunmuş, bulunuyor, bulunacak olan her şeyin temel yapıtaşı evrenin bir yerlerinde saklıdır. Teknolojik gelişmeler doğada yaşananlardan esinlenilerek ilerliyor. Doğa teknolojinin kaynağıdır. Üzerinde çalışılan konular ve çözülmeye çalışılan denklemler sayesinde insanoğlu bunlara ulaşır. İnsanlar varolana ulaşırlar. Ulaşma hızının insanların çalışma performansıyla çok yakın bir ilişkisi vardır.

Çözüm mühendisliğinin temel amacı mutlu bir toplumdur. Soyut özellikle insan psikolojisi ve somut özellikle matematik = bilimlerin şahı; uğraşa bilene ne mutlu, denge ile bağlanır. Hırs ve ihtiras duyguları mümkün olduğu kadar yontulur. İstemek istenirse başarı kazanılması çok zor olmaz. Ancak bu tür başarılar tek insan içindir, tek kişilik başarılarla gerçek başarıya gidemeyiz. Biliyoruz ki avantaj ve dezavantaj bir bileşimdir. İnsanların başarılarının arkasında duygularının ona verdiği güç esastır. İstemeyi istemenin insana verdiği duygu, hırs ve ihtirastır, bu duygular dengelenmesi oldukça zor olan duygulardır. İstemeyi istemeden başarmak ise oldukça zor ve uzun yollu olmuştur. Anlayış, hoşgörü, bilgi paylaşımı, güven gibi, gerçek başarılara ulaştıracak gücü veren duygular oldukça zayıflamıştır.

Zaman insanların birbirleri mutlu etmesini engelleyecek yönde akıyor. Akış hızı oldukça şiddetli. Basite almak ta bir hatadır, büyük ve zor görmek de. Denge bir mutlak gerçektir. Taşıdığı anlam, kazandırdığı güç zamanın akışını değiştirebilir. Güçler, belli şartların hazırlanması durumunda değişebilir. Tarih bilmek bu yüzden oldukça önemlidir. Yaşanan olaylardan ders almak mutlaka şart. Akıl birçok meseleyi suya sabuna dokunmadan çözüyor, yalnız kullanılan yöntem oldukça önemlidir. Çok eski anıt yazıları dikkatle incelendiğinde zamanın ilerlemesine rağmen yaşanan olayların arasında büyük farklılıklar olmadığı açıkça görülmektedir. Eskiden araba, cep telefonu yokmuş. İnsan bilinmezi bilemez, varlığından haberi yok ki. Araba bulunmadan aklına bir yere hızlı gitmek için araba gelmez. Varlığının farkına varılmasından sonra anlam kazanır.

akademik
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Alt 04.10.08, 13:43
mylove - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Apr 2007
İletiler: 1.152
mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.
Standart Çözüm Mühendisliği

İNSAN
Kendi hayatını yazar ve o bir yazardır,
Yazdığı oyunu yönetir ve o bir yönetmendir,
Elindeki bütçeye göre yaşamına yön verir ve o bir muhasebecidir,
Yemek yapar ve o bir aşçıdır,
Spor yapar ve o bir sporcudur,
Araba kullanır ve o bir şofördür,
Terli iken su içmez, hava sıcaklığına göre giyinir, sağlığını korur ve o bir doktordur,
Acaba nasıl yapsam diye kendini sorgular ve sorguya yanıt arar ve o bir danışmandır,
Kendisine karşı yapılan haksızlıklara karşı kendini savunur ve o bir avukattır,
Kendi hatalarını kendi yargılar ve o bir hakimdir,
Hayatı hep öğrenmeye çalışır ve öğrencilikten bu konuda hiç kurtulamaz,
İstese de istemese de asli görevi her zaman öğrenci olmaktır.
O, keşfedilmeyi bekleyen en zor bilinmezdir.
O, öğrenme kapasitesi en yüksek ve gelişim sürecini en iyi başaran canlıdır.

Belki farkında değil, ama o kadar yetenekli ki, günlük hayatta diploması olmadan bir çok mesleği aynı anda yapıyor. Bu bakımdan en büyük güç İnsan Gücüdür. İnsan gücünün harekete geçirilmesi ile tarihte çözümlenememiş bir tek sorun yoktur. Yeter ki istesin.

Bilinmezden bilinene çözüm getirme. Bilinmezlik hakkında düşünme. Tam bir soyut. Soyut, düşünceyle başlar. Gerçeklenince somutlanır. Örneğin yanlış sollama. Karşıdan gelmez ki araç. Kesin emin ve bir anda kaza oluyor. Kazalar olasılık verilmeyen, kısa kestirilip, üzerinde yeterince düşünülmeyen düşüncelerden kaynaklanır. Şu da bir gerçektir ki ne kadar düşünüldüğü sanılsa da bir şeyler düşünülmemiş olabilir. Çünkü, insanın doğasında sanmak da vardır.

Avantaj ve dezavantaj bir bileşimdir. Fiziksel yöntemlerle birbirinden ayrılacak kadar zayıf değildir. Ancak kimyasal yöntemlerle birbirinden ayrılabilir. O kimyasal yöntemler ise aklın ve kalbin denge noktasında oluşturdukları çözümdür. Bu denge oranları, duruma göre değişir. Farklı durumlara; duruma uygun özel çözümler.

Çözüm mühendisliği konularının büyük bir kısmı soyuttur. Bir çoğunun birden çok çözümü vardır. Çözüm mühendisliği bu çözümler içinden en uygununu seçmeye çalışır. Çözüm doğrultusu dikkatlice incelenirse, doğrultunun matematiksel bir kalite içerdiği de anlaşılmaktadır. Hayat elbetteki her zaman toz pembe değildir. Tatlı ve hoş olduğu kadar, acı ve üzüntülüdür. Bu olay tabiatın bir dengesidir. Düşünülen çözümün uzun ömürlü olması, bütün insanlar tarafından uygulanması ve tüm ülkeler tarafından kabul görmesi için dünya standartlarına uygun olmasına bağlıdır. Çözüm; her kültüre hitap etmeli ve her kültürden bir parça bulundurmalıdır. İnsanlar bu sayede ortak payda da buluşturulabilir. Çözümü herkes kabul edeceği için gerçekleme hızı da yüksek olacaktır. Çözüm ne kadar çok kültürden ortaklık taşıyorsa o denli sevilecektir. Matematik ortak paydası ile yine konuyu böldü. J

Üretilen çözümlerin mümkün olduğunca hiçbir insana veya canlıya zarar vermemesi öncelikli bir koşuldur. Ancak, bazı şeyleri denemeden bilemeyiz. Bu sebeple, bazen deneyerek öğrenmemiz gereken sonuçların, istenmeyen, zararlı sonuçları olabilir. Bu durum normal bir durumdur. Çünkü, insan bilinmezi, yaşamadan bilemez.

Çözüm mühendisliğinin amacı gerçek doğruları bulmaktır. İnsanlar var olana ulaşırlar. Ulaşım süreci içinde gerçek doğrular hariç bir çok şey değişime uğrar. Gerçek doğrulara ulaşabilmek için bir çok bilgi aynı anda çözüm süzgecine atılır ve süzgeçten çıkan o bir damla, işte gerçek doğrudur. Çözüm üretirken insanlar daha iyisini, güzelini, yararlısını ucuzunu, v.s.... nasıl yaparız diye düşünürler. Çözüm süzgecine ne kadar fazla sorun katarsak çözüm o denli gecikir. Ancak hatırlanacağı gibi avantaj ve dezavantaj bir bileşimdir. Bu noktada önemli olan avantajın ne kadar önemli, dezavantajın ne kadar önemsiz olduğudur. Elde edilen çözüm ne kadar geniş kapsamlı düşünülmüşse o kadar uzun ömürlü olur ve her türlü değişime açık bir dinamik yapı kazanır. Gerçek doğrular hariç her doğrunun üstünde onu bir nebze yanlış kılacak bir doğru vardır. Gerçek doğru, zamanla doğruluk değeri değişmeyen doğrudur. Gerçek doğruları yakalamak gerçekten oldukça güçtür. Ancak insanlık epeyce bir yol almıştır. Bu zaman içinde yaşanan olaylar; gerçek doğrulara ulaşabilmek için en büyük kaynaktır. Söylendiği gibi tarih yanlış nakledilmediği müddetçe yaşananı söyler. Yaşanan olaylar ile insanlar tecrübe sahibi olur ve doğru ile yanlışı ayırma yeteneği kazanır. Yaşadığımız olaylara ve öğrendiğimiz bilgilere doğruyu ve yanlışı öğrenmek adına dikkat etmeliyiz. Cümlelerin iş yaptığı dünya, ancak böyle kurulabilir....

İlk bakışta bu cümle çok basit ve hayalci gelebilir. İşini gerçekten iyi bilen insanlar sorunları oldukça basit yollara indirgemişlerdir. Bir işi ne kadar basite indirgeyebiliyorsak o işi gerçek anlamda o kadar iyi öğrenmişiz demektir. Gerçekten de cümlelerle iş yapmak ne kadar kolaydır. Çünkü konuşmak insanı çok yormaz. Konuşmak insanlar için çok kolaydır. Bu kolaylık insanlar için bazen büyük zararlara sebep olurlar. Netice olarak insanlık başarının düşünceyle başladığını bilse de bu işin bilincine hala varamadı. Güzel somutlar için önce güzel soyutlar.

Amaçlarımıza göre düşünürüz ve düşündüğümüz şeylerin farkında oluruz. Farkında olduğumuz şeyleri ise biliriz. Bilmek, işte budur. Yeni öğrendiğimiz her şeyi, amaçlarımıza göre öğreniriz. Amaçları farklı 2 insan yaşadıkları aynı olaydan farklı sonuçlar çıkarmalarının sebebi amaçların farklı olmasıdır. İnsan hayatının doğrultusu, insanların amaçlarına bağlı olarak çizilir.

Kişi belirsizliği bildiği oranda gerçek çözüm üretebilir. Herkesin kafasında yaşadıkları olaylardan dolayı bir referans çerçevesi oluşur. Yaşadığı olayları, yaşamış olduğu olaylara bağlı olarak yorumlar. Bu nedenle söyledikleri yaşamından alıntılardır. Kişilerin konuşma testleriyle, kişilik analizlerinin yapılmasını mümkün kılan sebep işte budur. Psikolog ve piskyatristlerin olaylara yaklaşımları bu doğrultudadır. Yaşadıkları olayları dinleyerek sorunu belirlerler. Sonra duruma göre çözüm üretmeye çalışırlar. Referans çerçevesi aklın yorumlama sistemidir. Yeni öğrenilen bilgiler, daha önceden öğrenilmiş bilgiler üzerinden yapılır.

Yeni işlere başlamadan bu olayları bildiğimiz bilgilerle aklımızda canlandırabiliriz. Olayı ilerletmek, değiştirmek ve durdurmak sadece bizim kontrolümüzdedir. Bu sayede olaylar hakkında sanal bir tecrübemiz olacaktır. Bu düşünme bize belirli alanlarda uzmanlaştıracak ve tecrübe sahibi yapacaktır. Başlamadan bitirme teorisi bu düşüncelerin derlenip, çözüm süzgecinden geçirilmesi ile elde edilmiştir. Bu teorinin çalışması için, insanın öğrendikleri bilgiler ile düşünüp olayları sonuçlandırmaya çalışması gerekir. Hesaplanamayan ve düşünülemeyen olasılıklar her zaman olabilir.

Eskiden beri insanoğlu hep doğaya baktı, doğadan aldı ve doğadan öğrendi teknolojiyi. Doğada bulunan ile kendi ürettiğini hep kıyaslar ve onunkinden iyi olması için çalışır. Ancak bir yerlerde hep eksik kalır. Bu süreç hep böyle süre gelmiştir. Bu yarış doğa ile insan arasında hiç bitmeyecek bir yarıştır. Bugün kuşlardan daha hızlı uçaklar yaptık ama onlar kadar kıvrak olmadı. Güneşe baktık, yeni enerjiler bulduk ama dünyayı onun kadar aydınlatamadık. Akla baktık bilgisayarları yaptık insan hafızasının taşıyamayacağı bilgileri yükledik ama bilmeden düşünmeyi öğretemedik. Çalışmalar sürekli olarak ilerliyor. Her seferinden son bulunan son bulunmayanı ortaya çıkarıyor. İşte belirsizliği yönlendiren üstünlük budur. Son bilinmeze ilk ulaşma. (kanserin ilacı, ışınlama, AIDS aşısı v.b.) Böyle üstünlükler taşımak ülkelere teknolojiyi ve belirsizliği yönlendirme şansı verirler.

Dinamik Düşünmek: Günümüzde, doğaya baktığımızda insana en yakın şey bilgisayarlardır. Yazılan bilgisayar programları ile bir çok iş daha kolay, daha kesin, daha sorunsuz ve zaman kaybetmeden yapılabilmektedir.En gelişmiş programlama biçimi, nesne tabanlı programlama biçimidir. Çünkü, dinamik yapısı en başarılı olan, nesne tabanlı programlama biçimidir. Program, farklı giriş değerleri için de çalışır. Yapması gereken işlemleri, bu giriş değerine göre yapar. Dinamik programlama sayesinde işlemler daha hızlı tamamlanır, zamandan kazanım sağlanır ve bilgisayarın yükü hafifletilir. İnsan hayatı için de dinamik düşünmek çok önemlidir. Yaşam, geçmişten günümüze hep değişim süreci içinde olmuştur. Bu olay günümüzden geleceğe de aynı şekilde gidecektir.

Sistem kurucu ***8221;Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir.***8221; sözüyle yıllar öncesinden bu durumu açıklamıştır. Her şey değişiyorsa bir şeyler öğrenmenin anlamı nedir? sorusu insanın aklına gelebilir. Bahsedildiği gibi insanlar bildikleri ile öğrenirler. Eski bilgiler olmadan, yeni bilgiler öğrenmek, ilkokul sıralarında sayıları bilmeden türev öğrenmeye benzer. Zamanla bilgi birikimimiz artar ve öğrenmek daha kolay hale gelir. Dinamik düşünmenin temeli, yaşanmayan olayları, yaşanan olaylara bağlı olarak çözümleme yöntemidir. Elektrik-Elektronik mühendisliğindeki bulanık mantık, bu yöntemin matematik bilimiyle modellenmiş biçimidir. Bu tür yöntemlerin temel mantığı, yaşanan olaylarla yaşanmayan olaylara yaklaşımdır. Bu mantık, temel bilimlerin hepsinde farklı amaçları gerçeklemek için kullanmaktadır.

akademik
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Alt 04.10.08, 13:46
mylove - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Apr 2007
İletiler: 1.152
mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.
Standart Çözüm Mühendisliği

SONUÇ
Çözüm Mühendisliği: ***8221;Biz, sizin için varız***8221; diyebilecek kadar kendine güvenen bir bilim olma amacındadır. Çözüm mühendisliği, mükemmele, hatta sonsuzdaki başarıya ulaşmak için oluşturulmaya çalışılan akıl eğitimi ve yöntemler sistemidir. Akademik bir ortamda duygularını mutluluk için kullanan, çözüm için duygularını eğiten insanlara, değil yalnızca Türkiye***8217;nin, Dünya***8217;nın acil olarak ihtiyacı var. Bu bölüm gerçekten de dünyanın çok ihtiyaç duyduğu, akademik olarak çalışma başlatılması gereken bir alandır.

Bilgiyi en verimli işlemenin yolu; öğrenenleri, öğretim alanlarında uzmanlaştırmaktır. Tasarladığımız programın hedefi; böyle bir durumda ortaya çıkacak, sistemler arasında iletişimi, yönetimi ve organizasyonu sağlayacak olan ***8220;Çözüm Mühendisi: Koordinatörler***8221; yetiştirebilmek için eğitim programını hazırlamaktır. Yetiştirilen Çözüm Mühendisleri: koordinatörler, sistemler arasında koordinasyonu sağlayacak ve işlerin en iyi verimle yürütülmesi sağlayacaktır.

1980***8217; de NBC ***8220;Eğer Japon yapabiliyorsa, neden biz yapamayalım***8221; başlığını taşıyan ve 79 yaşındaki Deming***8217; inde göründüğü dokümanter bir film yayınlanmıştır. O gün Amerikanların kalite yönetiminin dönüm noktasıdır. Kendi kültürlerine ve kendi yaşamlarına göre hazırladıkları kalite ölçütleri ile bugün Amerika: Dünya***8217;nın süper gücü unvanını almıştır. Zaten kendi kültürünüz içinden çıkmayan çözümler, tarihler boyunca başarıya ulaşamamıştır. Önerimiz; kendi kültürümüzün bir parçası olan yöneticilik özelliğini en etkili şekilde yürütebilecek ve sistemler arasındaki verimli organizasyonları sağlayabilecek, çözüm mühendisi: koordinatör yetiştirme programının, ISO standartlarına uygun biçimde tasarlanarak yüksek lisans programı olarak açılmasıdır.

akademik
KaynakDOC
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: doc solutione.doc (261,5 KB (Kilobyte), 26x kez indirilmiştir)
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
çözüm, mühendisliği

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:07 .