Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Fen Edebiyat Fakültesi > Sosyoloji Bölümü > Şeyhülislam Bahayî Ve Divanı Üzerine Birkaç Söz

Sosyoloji Bölümü hakkinda Şeyhülislam Bahayî Ve Divanı Üzerine Birkaç Söz ile ilgili bilgiler


Bahayı Efendi, Osmanlı Devleti'nin 32. şeyhülislâmı, 17. yüzyılın seçkin ulemasından alim ve şair bir şahsiyettir. Asıl ismi Mehmed Olup, İstanbul'da doğmuştur. Tezkire sahibi Safayî'nin Bahayî'den bahsederken "... ism-i şerifleri Meiı-

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 25.11.10, 09:10
Profesör
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: Istanbul
İletiler: 7.765
Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.
Standart Şeyhülislam Bahayî Ve Divanı Üzerine Birkaç Söz

Bahayı Efendi, Osmanlı Devleti'nin 32. şeyhülislâmı, 17. yüzyılın seçkin ulemasından alim ve şair bir şahsiyettir. Asıl ismi Mehmed Olup, İstanbul'da doğmuştur. Tezkire sahibi Safayî'nin Bahayî'den bahsederken "... ism-i şerifleri Meiı- med'dür ... Vücûd-ı bihbûdlan aşiyân-ı hümâ-yı devlet olan İstanbul'dan zuhûr itmiştür..."! demesi ve Müstakimzâde'nin Bahayî'den "şehrîdür..." diye söz etmesi bu bilgileri doğrulamaktadır.
Bahayî'nin doğum yılıyla ilgili olarak çeşitli kaynaklarda; 1004 (1595) ve 1010 (1601) olmak üzere 2 ayrı tarihe rastlanmaktadır. Şairin gerek kendi devrinde ve gerekse sonraki devirlerde yazılan biyografik eserlerden; İbrahim Hasib'in "Şakayık
Zeyli'nde ve Şeyhî Mehmed'in "Vekayiu'l-Fudala"sında doğum tarihi"... bin on hududunda..." şeklinde başlayan cümlelerle ifade edilmiştir.
Müstakimzâde Süleyman Sadettin'in edebiyat tarihimiz açısından önemli ve
güvenilir iki kaynağı olan "Mecelletu n-Nisâb" ve "Tuhfe-i Hattatîn" adlı eserlerinde Bahayî'nin 54 yaşındayken vefat ettiği açık olarak verilmektedir. Şairin ölüm tarihi 1064 (1654)'diir. 54 yaşındayken öldüğüne göre; doğum tarihinin 1010 (1601) olduğuna şüphe yoktur.
Buna karşılık Bahayî'nin çağdaşı olan Katip Çelebi'nin "Fezleke" isimli eserinde ve Naimâ Tarihi4'nde, şairin ölüm tarihinde yaşı, "altmışa yakındı" denerek, yaklaşık bir ifadeye yer verilmektedir. Tahminimize göre 1004 (1595) tarihini veren
sonraki devir tarih ve biyografi yazarları bu ifadeye itibâr etmişlerdir.
Bütün bunları dikkate aldığımızda Bahayî'nin doğum tarihinin 1010 (1601) yılı olduğunu söylemek kanaatimizce doğrudur.
Bahayî; ilim, kültür ve içtimaî mevki bakımından yüksek bir aileye mensuptur. Babası Tacü't-Tevarih sahibi Hoca Sadettin Efendi'nin dördüncü oğlu olan Rume li Kazaskeri Aziz Efendi'dir. Bu sebeple " Azizzâde" ünvanıyla da anılır. Annesi de Ebussuudzâde Mustafa Çelebi'nin kızıdır. Bahayî, ailesi tarafından yüksek bir kültür ve sosyal seviyeye sahip olmuş, en ileri ilim müesseselerinden ve alimlerinden devrinin gerektirdiği usûl ve ölçülere uygun olarak tam bir eğitim ve öğretim görerek yetişmiştir. Tahsilini tamamladıktan sonra müderris olup, 1630 yılına kadar istanbul'un çeşitli medreselerinde bu görevini yükselerek sürdürdü. Meslek hayatı oldukça hareketli ve hadiseli geçti. XVII, Asır osmanlı ilim, idare ve siyaset adamlarının pekçoğunun yaşantısında görülen ve zamanın içtimaî, siyasî ve idarî yönetimindeki bozuklukların bir tezahürü olan tayin, terfi, azil ve sürgünleri O'nun hayatında da görmek mümkündür.
1633 yılında hayatının en acılı ve sıkıntılı sayılabilecek bir döneminin başlangıcına sebep olan Halep kadılığına tayin edildi. Halep valisi Ahmed Paşa ile geçinemeyen Bahayî, bu valinin "keyif verici maddelere düşkün olduğu, tütün çubuğunu elinden düşürmediği, adli ve idarî görevleri yerine getiremiyeceği" şeklindeki ağır ithamlarına maruz kaldı. Bu ihbar üzerine zaten tütün içmeyi şiddetle yasaklamış olan Sultan IV. Murad, Bahayî'yi görevden aldı ve Kıbrıs'a sürgün etti. Burda bir yıl süreyle kalan şair geçim sıkıntısıyla zor günler yaşadı... İşte bu sürgün günlerinde affedilmesi için dilek ve yakarış dolu "Niyaznâme" adlı mesnevisini yazıp Sultan IV. Murad'a sundu. Bunun üzerine 1636 da affedilerek İstanbul'a dönmesine müsaade edildi.

Arş. Gör. Erdoğan ULUDAĞ
Atatürk Üniv. Sosyal Bilimler Enst. Arş. Gör
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg writing.jpg (101,9 KB (Kilobyte), 2x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 2317.pdf (280,2 KB (Kilobyte), 6x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER]NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bahayî, divanı, söz, üzerine, şeyhülislam

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 09:19 .